יאומצו עיקרי המלצות הועדה הציבורית לבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל הישראלי

יאומצו עיקרי המלצות הועדה הציבורית לבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל הישראלי

שרת הספורט לימור לבנת החליטה לאמץ את עיקרי המלצות הועדה הציבורית בראשות פרופ’ ירון זליכה לבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל הישראלי

עיקרי ההמלצות המאומצות על ידי שרת הספורט:
1. בראש ההתאחדות לכדורגל, לא יכהן אדם הנמצא בניגוד עניינים.
2. כספי התמיכות של המועצה להסדר הימורים יועברו באופן ישיר לאגודות הספורט על מנת לוודא שהכסף מגיע לספורט נטו ולא לעסקנים.
3. הקמת מינהלת ליגה שתהיה יישות משפטית נפרדת ותפעל באופן עצמאי ומנותק מההתאחדות לכדורגל.
4. ביצוע רפורמה מקיפה בתחום מועדוני הכדורגל לילדים ונוער הכוללת בין השאר הקמת קרן חדשה להקמה ותמיכה ב- 100 מועדוני כדורגל חדשים ברחבי הארץ.
5. הקמת מועדוני אוהדים שיוכלו לקבל תמיכה כספית ממשרד הספורט והטוטו – ווינר.
6. הטמעת שקיפות בהתאחדות לכדורגל והתנהלות על פי חוק חופש המידע.
7. הפרדת מוסדות התביעה והשיפוט מההתאחדות לכדורגל.
8. הוזלת מחירי הכרטיסים לילדים ונוער: הטוטו בשיתוף הקבוצות יפעלו להקצאה ללא הגבלה של כרטיסים מוזלים לנוער וילדים במחצית מחיר מאלה המוצעים למבוגרים.
9. הקמת בית דין לערעורים בספורט כדוגמת ה- CAS .
10. החלת כללים מחמירים על המבקש להחזיק בבעלות על קבוצת כדורגל.
11. רפורמה מקיפה בתחום הכשרת ורישוי המאמנים בישראל.
12. שינוי ייעוד של קרקעות חקלאיות לטובת הקמת מתקני ספורט ברחבי הארץ תוך שימת דגש על הקמת מתקני אימון לילדים ובני נוער.

שרת הספורט לימור לבנת:
אני מודה ליו"ר הועדה פרופ’ ירון זליכה ולשאר חברי הוועדה על עבודה מקיפה, יסודית ומקצועית שהניבה את אחד הדו"חות הציבוריים החשובים בתולדות הספורט הישראלי.
אני סבורה שערב פתיחת עונת הכדורגל, הדו"ח הזה חשוב מתמיד.
הקמתי את הועדה הזו בשעה ששרר משבר אמון חמור בין אוהדי הכדורגל בישראל לבין ההתאחדות לכדורגל ומוסדותיה. משבר אמון זה עדיין קיים.
ניהול הכדורגל הישראלי נזקק לבחינה יסודית ומעמיקה מאחר שהוא מנוהל ללא שקיפות וללא הליך ציבורי ראוי.
לשמחתי, גם ההתאחדות לכדורגל הפנימה והקימה כעבור מספר שבועות ועדה בראשות רנ"צ בדימוס דודי כהן שחיברה אף היא דו"ח חשוב.
ההתאחדות לכדורגל והעומד בראשה התחייבו עם פרסום מסקנותיה באוקטובר 2012 ליישם את כל המלצותיה;
למרבה הצער, חלק ניכר מההמלצות החשובות ביותר טרם יושם.
כל מי שהכדורגל יקר לליבו מבין ויודע שיש צורך בשינוי אמיתי, רק שינוי כזה יוכל לסלול את הדרך גם להישגים ולהצלחות בעתיד.
דו"ח הוועדה כולל שורה ארוכה של המלצות במגוון רחב של אספקטים של ניהול הכדורגל.
בחודשים האחרונים קיימתי דיון מעמיק בהמלצות. נפגשתי עם גורמים שונים מעולם הכדורגל, בחנתי את המלצות ועדת זליכה ביחס להמלצות ועדת דודי כהן, בדקתי את הפן המשפטי סביב יישום ההמלצות אל מול התקנונים הבינלאומיים של פיפ"א ואופ"א.
בתום תהליך הבחינה החלטתי לאמץ את עיקרי ההמלצות של הוועדה. ייתכן שחלק מההמלצות ייושם בהדרגה. ועדת היישום שתוקם תלווה ותפקח על התהליך.
המלצות אשר יש ספק בעניין התאמתן לתקנונים הבינלאומיים לא אומצו על ידי.
לכולנו יש ענין שענף הספורט הפופולארי ביותר בעולם ובמדינה – הכדורגל יתנהל באופן הטוב ביותר, המקצועי ביותר השקוף ביותר, הערכי ביותר, היעיל ביותר והנקי ביותר.
לכולנו יש ענין שהנוער יגלה ענין בכדורגל ויצמח לתוכו. לכך אני שואפת, ואני מאמינה שאפשר להצליח לעשות זאת ואז להצעיד את הכדורגל הישראלי להישגים טובים יותר.

יו"ר הועדה הציבורית פרופ’ ירון זליכה:
"דוח זה בא לעולם על רקע משבר חריף בענף הכדורגל. כדי ללמוד ולהבין כיצד הידרדר הענף לשפל כה עמוק, כזה שהתגלה לעינינו והמקיף את כל ההיבטים של המשחק, שמענו עדים רבים – מקרב השחקנים, המאמנים, בעלי קבוצות, ראשי קבוצות, אנשי תקשורת הבקיאים בתחום, אוהדים ששמחנו לגלות שמוכנים ואף מבקשים לקחת חלק רציני ואחראי בקבוצות שהם אוהדים, אנשים מתוך ההתאחדות לכדורגל ועוד. לכולם אנו מודים על שלימדו אותנו, העמיקו את הבנתנו ועזרו לנו להגיע למסקנות ולהמלצות אותם כתבנו בדוח זה. אין ולא היה חולק שחשוב וראוי להחזיר את ענף הכדורגל לימי תפארתו – עת המונים גדשו את יציעי המגרשים, ושחקנים, בגילים שונים, במסגרות שונות, אך מתוך אהבת המשחק, נטלו בו חלק. שוכנענו, כי חינוך והקניית ערכי המשחק בגיל צעיר יש בהם לא רק להפוך את הילדים לשחקנים טובים יותר או לאוהדים מסורים יותר בהתבגרם, אלא להפוך אותם גם לבני אדם טובים יותר.
אין גם חולק שכדורגל הינו המשחק הפופולארי ביותר והאהוב ביותר בעולם, כמו גם בישראל. לפיכך, אנו קוראים לגורמים האחראים לגלות אומץ ציבורי וליישם את המלצות הדוח. אנו סמוכים ובטוחים כי הציבור יגבה את הגורמים האחראים בבואם ליישם את ההמלצות, ובכך יסייע להם לגבור על התנגדותם וביקורתם של גורמים בעלי עניין שימצאו עצמם נחלשים מכוחם עקב יישום ההמלצות. אין לנו ספק, כי שינויים קוסמטיים לא יביאו לשינוי משמעותי שאליו מייחלים כה רבים בציבור, וגם לא יצליחו להשלות את הציבור אשר שבע מגורמים אשר נאה דורשים אך מסרבים לקיים. עליהם לזכור, כי הוועדה הציבורית מתפזרת עם הגשת הדוח אך הציבור נשאר והוא מביט בהם".

יו"ר הטוטו-ווינר צחי פישביין:
בימים אלו אנו מנהלים מו״מ עם ההתאחדות לכדורגל על הסכם השיווק לעונת 2013/4. כידוע, ההסכם הקודם הופסק בעקבות האלימות שהיתה על המגרש בסוף עונת 2011/2. לצערנו התברר אז כי ההשקעה בהסכם שיווק בענף הכדורגל לא רק שאינה מועילה לטוטו, אלא אף מזיקה לו. לכן, לאור ניסיון העבר ובמבט אל העתיד, הציב הטוטו מספר מטרות להסכם השיווק החדש :
1. מיצוב ערכי הטוטו באמצעות ספורט הכדורגל – שקיפות ציבורית, השגיות, מקצועיות, הגינות ומיגור האלימות בספורט, עידוד הישראליות וקידום הנוער.
2. שיפור המודעות למותג winner וגידול בהיקף ההכנסות.
תדמית הכדורגל בקרב הציבור הישראלי משפיעה באופן ישיר על מיצוב הטוטו. לעיתים שמענו מהציבור שהטוטו אחראי למה שקורה בכדורגל. ראינו מקרים בעולם בהם תדמיתו של ספורטאי עלולה להשפיע בהתנהגותו ישירות על ערך המותג ( לנס ארמסטרונג, מייק טייסון, טייגר וודס ועוד…). אני מאמין שהערכים שמייצג ענף ספורט או ספורטאי צריכים להיות תואמים את ערכי הארגון. בימים אלה צוות הנהלת הטוטו שוקד על תרגום ערכי הטוטו לסעיפי הסכם. ערכי הטוטו כאמור הם ערכים של שקיפות, טוהר מידות, הגינות, ומקצועיות. ערכים אלה תואמים לחלוטין את ערכי משרד הספורט והשרה לימור לבנת. אנו רואים עין בעין את הדברים ואת האופן שבו הספורט בכלל והכדורגל בפרט צריכים להתנהל. לפיכך, בכוונת הטוטו לפעול ליישום ההמלצות בהתאם לאימוצן על ידי שרת הספורט. אני מעריך את עבודתם של חברי שתי הועדות הציבוריות הן זו בראשות רנ"צ בדימוס דודי כהן והן זו בראשות פרופסור ירון זליכה. אני סבור ששתיהן ביצעו בחינה יסודית ומקיפה ומסרו המלצות שיישומן עשוי להצעיד את ענף הכדורגל להישגים.

קרדיט צילום: מגד גוזני

עיקרי המלצות הועדה שהחליטה שרת הספורט לאמץ וליישם:

1. לראש ההתאחדות לכדורגל, כמו גם לתפקיד חבר מזכירות, לא יבחר מי שהוא בעל זיקה לאחת מקבוצות הליגות המקצועניות, והוא מצוי במצב של ניגוד עניינים או בעל עבר פלילי מסוג עוון או פשע. הליכי הבחירה יתבצעו על פי כללי המשפט המנהלי והתקשי"ר ותחת כללים של מנהל תקין ונורמות ציבוריות הנהוגים היום בכל גוף או עמותה הנתמכים בכספי ציבור.

עמדת שרת הספורט:
בשנת 2011 סיים משרד הספורט לגבש קוד אתי בסיסי עם המרכז לאתיקה בירושלים וארגוני הספורט, שבו נכתב בפרק העוסק במנהלים ובחברי ועד מנהל כי "מקום שקיים ניגוד עניינים ,ייבחן

הניגוד באופן הבא:
"ככל שמדובר בניגוד מתמיד ובתחום נרחב ומרכזי – הדבר פסול"…
קוד אתי זה אומץ ע"י כל 58 ארגוני הספורט לרבות ההתאחדות לכדורגל ומהווה תנאי סף לקבלת תמיכה כספית הן ממשרד הספורט והן מהטוטו-ווינר החל מ – 1.1.2013.
למעשה, הקוד מדבר בעד עצמו, ולכאורה לא היה צורך בשתי ועדות ציבוריות, כדי לקבוע כי יו"ר ההתאחדות, כמו יו"ר של כל ארגון ספורט, יהיה "כל אדם בלתי תלוי בקבוצת כדורגל ספציפית המתמודדת באחת משתי הליגות המקצועניות שיהיה רשאי להיבחר לכהונה" – כך עפ"י דו"ח זליכה, או "אישיות ציבורית שאינה ולא הייתה קשורה בשנתיים האחרונות , טרם הבחירה, למרכז ספורט, מועדון או קבוצת כדורגל", כך עפ"י ועדת דודי כהן, ועדה שכזכור הוקמה ע"י ההתאחדות לכדורגל שהתחיבה לאמץ מסקנותיה. זה ענין ערכי איפוא, רוחבי. עקרוני וגורף. בראש המערכת הזו, לא יכול לעמוד אדם הנמצא בניגוד עניינים.
יצוין כי רק לאחרונה, פעל משרד הספורט באותו אופן באיגוד הכדורסל.
ראש מינהל הספורט ד"ר שפר הודיע לשמעון מזרחי שאינו יכול להמשיך ולעמוד בראשות איגוד הכדורסל אפילו כמ"מ בשל ניגוד עניינים.
אשר לדרך הבחירה, שרת הספורט מצפה כי ההתאחדות תבחר באחת מהמלצות הועדות: ועדת דודי כהן שמונתה על ידה או ועדת זליכה, ובלבד שלא תעמוד בניגוד לקוד האתי או לתקנונים הבינלאומיים.

2. העברת כספי התמיכות של המועצה להסדר הימורים באופן ישיר לאגודות הספורט. במקביל, יבוטל החיוב להעביר 4% מיתרת ההכנסות ותקציב המתקנים של הטוטו-ווינר למרכזי הספורט.

עמדת שרת הספורט:
העברת כספים ישירות:
למען המינהל התקין והשקיפות וכדי לוודא שהכסף מגיע לספורט נטו ולא לעסקנים, ובעקבות דו"ח זליכה גיבשה הלשכה המשפטית במשרד הספורט תיקון לחוק המועצה להסדר ההימורים בספורט. על פי התיקון לחוק תיאסר העברת כספים לעידוד קבוצות ספורט באמצעות גופים שלישיים (עמותות צינור), ותמיכות כספיות יועברו ישירות לקבוצות בלבד.
חוק זה יחול בכל ענפי הספורט ולא רק בענף הכדורגל. בכוונת השרה לבנת להניח הצעת חוק זו בקרוב על שולחן הממשלה לאישור לקריאה ראשונה.
אשר להמלצה לבטל העברת 4% למרכזים, המלצה זו תיבחן על ידי שרת הספורט במהלך התקופה הקרובה, בהתחשב בכך שבשנת 2008 תוקן החוק והוגדל חלקם של המרכזים אשר מקבלים היום לא רק 4% מיתרת ההכנסות של המועצה בגין פעילות ספורט אלא גם בגין מתקנים. גם המרכזים יודעים שמה שהיה לא יכול יותר להיות.
בכוונת השרה לבנת לזמן בקרוב את נציגי המרכזים כדי לקיים עמם תהליך של הידברות לבחון כיצד ניתן להעביר יותר כסף לספורט ולנוער ופחות לעסקנים.

3. הקמת מינהלת ליגה: על ההתאחדות לכדורגל לאפשר לקבוצות שתי הליגות העליונות להקים מנהלת שתעסוק בקידום נושאים שיווקיים ואינטרסים מסחריים.

עמדת שרת הספורט:
שרת הספורט מאמינה כי מהלך זה הינו חיוני לקידום ענף הכדורגל והצעדתו קדימה, זאת בדומה למודל ליגות בכירות באירופה.
הן על פי המלצות ועדת כהן והן על פי המלצות ועדת זליכה, על מינהלת ליגת העל לקום באופן מיידי ובאופן שתהיה יישות משפטית נפרדת ותפעל באופן עצמאי ומנותק מההתאחדות לכדורגל החל מעונת המשחקים 2013-2014. יצוין כי אף שהמלצה זו נקבעה באופן מפורש גם בדו"ח כהן, שפורסם כבר באוקטובר 2012, המלצה זו טרם יושמה וההתאחדות לא פעלה לכינוס האסיפה הכללית על מנת לבצע את התיקונים הנדרשים לכך בתקנון הפנימי שלה.

4. ביצוע רפורמה מקיפה בתחום מועדוני הילדים והנוער:
- המועצה להסדר ההימורים תקים קרן תמיכות חדשה בהיקף שנתי שלא יפחת מ- 30 מיליון שקל למימון שוטף של 100 מועדוני כדורגל חדשים לילדים ונוער בכל רחבי הארץ. הקרן תעניק עדיפות להקמת מועדונים בפריפריה ובקרב מגזרי המיעוטים בישראל.
- לאור החשיבות החינוכית הרבה הקיימת במשחק כדורגל, ממליצה הוועדה, כי מפעל הפיס יוסיף לקרן זו 20 מיליון ₪ בשנה, ובנוסף לכך יקצו לה משרדי הממשלה 10 מיליון ₪ נוספים.
- הקמת קרן מלגות למימון השתתפות ילדים מעוטי יכולת בפעילות מועדוני כדורגל.
- הקמה והפעלה של מחלקות נוער- כתנאי לקבלת כספים מהטוטו-ווינר במסגרת הסכם השיווק , תידרש כל קבוצה בליגת העל להקים ולהפעיל מחלקת נוער בתקציב שנתי אשר יקבע על ידי מנהלת הליגה והטוטו.
- ביטול שיטת הליגה מתחת לגיל 12, והפיכת מחלקות הילדים עד גיל 12 לחובבניות.

עמדת שרת הספורט:
השרה מאמצת המלצה זו ורואה בה אחת ההמלצות החשובות והמשפיעות על פני עתיד הכדורגל. בימים אלה מגבש הטוטו-ווינר תוכנית להקמה והפעלה של 100 מועדוני כדורגל. יו"ר הטוטו יביא לאישור דירקטוריון המועצה להסדר ההימורים בספורט את ההצעה להקמת קרן התמיכות החדשה. במקביל, הביע יו"ר מפעל הפיס, מר עוזי דיין, נכונות להצטרף ליוזמה.
השרה הגיעה לסיכום עם יו"ר הטוטו-ווינר בנוגע להקמת קרן מלגות בהיקף של 2 מיליון שקל אשר תאפשר לילדים ממשפחות בעלות קשיים כלכלים להשתתף בפעילות כדורגל במועדונים ובקבוצות תוך סיוע בתשלום השתתפותם בפעילות זו.
באשר להמלצה המתייחסת לביטול שיטת הליגה מתחת לגיל 12- הובהר כי ההתאחדות לכדורגל כבר הודיעה על ביטולה, והשרה מברכת על החלטה זו.
באשר להמלצה המתייחסת להקמה והפעלה של מחלקות נוער על ידי קבוצות ליגת העל- על צוות היישום לוודא, כי תקציב ייעודי לטובת מחלקות הנוער אכן מנותב למטרה זו.

5. הקמת מועדוני אוהדים – על ההתאחדות לכדורגל לפעול להקמת מועדוני אוהדים ולהעניק להם במה וביטוי במסגרת ההתאחדות.

עמדת שרת הספורט:
השרה רואה חשיבות רבה במעורבותם של האוהדים במסגרת הכדורגל, כשותפים פעילים ומשפיעים על הנעשה בענף. השרה סבורה, כי מעורבות זו של האוהדים תתרום להגדלת מספר האוהדים של הקבוצות ,להגברת השקיפות ולקידום ערכים של כדורגל הוגן, וכן תסייע במאבק באלימות ובגזענות במגרשים.
לפיכך השלים המשרד הכנת מבחן תמיכה , הממתין לאישור משרד המשפטים, לארגוני אוהדים ולעמותות אשר שמו להם מטרה לבער את האלימות והגזענות ממגרשי הכדורגל , בדגש על חינוך ילדים ובני נוער להפנמת הערכים של המשחק ההוגן, כיבוד היריב והעיקרון של "לדעת לנצח ביושר לדעת להפסיד בכבוד".
העצמת פעילותם של ארגוני האוהדים והעמותות כנגד האלימות והגזענות במגרשי הספורט, תודות לתמיכה כספית של משרדנו, תציב נורמות התנהגות חדשות לקהל הצופים – האוהדים ותתרום לפיתוח תרבות ספורט ככלל וכדורגל בפרט – ראויה ומהנה .

6. על ההתאחדות ומוסדותיה, מינהלת הליגה, איגוד השופטים ואיגוד המאמנים לנהוג בשקיפות, ולאמץ ולפעול על פי הוראות חוק חופש המידע.

עמדת שרת הספורט:
השרה מאמצת את ההמלצה ורואה בה חשיבות רבה לקידום ערכים וכללים של מנהל תקין המצופים מכל גוף הנהנה מכספי ציבור.
השרה מברכת על כך שבהתאחדות לכדורגל החלו ביישום חלק מההמלצה בניהול אתר אינטרנט פעיל המכיל סיכומי ישיבות, פרוטוקולים והחלטות של הנהלת ההתאחדות.
במקביל, תומכת השרה ומסייעת בקידום הצעת החוק של חבר הכנסת יריב לוין, שעברה לאחרונה בקריאה טרומית, ומטרתה החלת הוראות חוק חופש המידע על גופי הספורט הגדולים בישראל.

7. הפרדת מוסדות התביעה והשיפוט מההתאחדות לכדורגל.

עמדת שרת הספורט:
השרה בדעה שהמלצה זו חשובה לביטול התלות הקיימת היום בין מוסדות התביעה להנהלת ההתאחדות. השרה סבורה, כי ביטול התלות הזו היא חיונית
בהשבת אמון אוהדי הכדורגל והגורמים השונים הפעילים בענף ובהם שחקנים ובעלי קבוצות בהתאחדות ומוסדותיה.
יצוין, כי גם ועדת כהן, אשר מונתה על ידי ההתאחדות, המליצה על הפרדה מוחלטת של מערכת בתי הדין והשפיטה מההתאחדות וקביעת סטנדרטים לענישה.
שרת הספורט מצפה שההתאחדות תאמץ ותיישם המלצה זו כפי שהתחייבה.
במקביל, הנחתה את המחלקה המשפטית במשרד הספורט לבחון אפשרות להעניק תמיכה ייעודית במסגרת מבחני התמיכה של המשרד והטוטו-ווינר, במוסדות והתביעה והשיפוט.

8. הקמת בית דין לערעורים בספורט כדוגמת ה- CAS .

עמדת שרת הספורט:
לאורך שנות כהונתה כשרת ספורט נתקלה השרה לבנת בחילוקי דעות מהותיים ובטענות ספורטאים לקיפוח מצד האיגוד/האגודה שמנעו מהם לממש את יכולתם. במקרים רבים בתי הדין הקיימים לא היו מסוגלים לתת לספורטאים את המענה והסעד ההולם. השרה לבנת סבורה, כי ראוי שיוקם מוסד עליון לבוררות כדוגמת CAS אשר יצויד בידע ובמומחיות בתחום הספורט שאינם קיימים כיום בבתי המשפט . השרה רואה בחיוב אימוץ המלצה זו, ובכוונתה לפעול לקידומה בשיתוף פעולה עם הועד האולימפי ואיגודי הספורט.

9. הוזלת מחירי הכרטיסים לילדים ונוער.

עמדת שרת הספורט:
שרת הספורט רואה בהמלצה זו מהחשובות שבהמלצות דו"ח זה, אשר יישומה יסייע בעידוד התרבות הספורטיבית בישראל, ובטיפוח דור העתיד של האוהדים.
השרה סבורה, כי תשתית אצטדיוני הספורט הקיימת היום בישראל מאפשרת לטוטו בשיתוף הקבוצות להוציא לפועל מהלך של הקצאה ללא הגבלה של כרטיסים מוזלים לנוער וילדים במחצית מחיר מאלה המוצעים למבוגרים מבלי שהקבוצות תיפגענה כלכלית, אלא להיפך.
כידוע, בשנים האחרונות קיימת ירידה מתמשכת במספר הצופים הפוקדים את מגרשי הכדורגל, וביישום המלצה זו יש בכדי לעצור את המגמה.
בחודשים האחרונים בחן הטוטו-ווינר מערכת ממוחשבת מתקדמת הדומה לזו המותקנת באצטדיונים באירופה ואשר פעלה בהצלחה באצטדיונים אשר אירחו את משחקי היורו לנבחרות צעירות. המערכת מאפשרת בין השאר פיקוח על תנועת הצופים הנכנסים למתקן, זיהוי כל צופה במקום הישיבה שלו וחסימת כניסה לגורמים פורעים על פי שיקולי המשטרה. המערכת אוטומטית לזיהוי הלקוח תמנע העברת הכרטיסים, וניתן יהיה לקבוע מחיר ייעודי לפלח אוכלוסייה מסוים שיתרום להעמקת הצריכה.

בכוונת הטוטו-ווינר להגיע להבנות עם מינהלת הליגה במסגרת הדיונים על הסכם השיווק להטמיע את המערכת האמורה כפיילוט בארבעה אצטדיונים שיש בהם את התשתית המתאימה לכך כבר במהלך עונת המשחקים הקרובה. השימוש במערכת יאפשר לקבוצות להקצות ללא הגבלה כרטיסים מוזלים לנוער וילדים במחצית מחיר מאלה המוצעים למבוגרים. כאמור, על המהלך להתבצע בהסכמת הקבוצות ותוך בחינת האפשרות בשלב ראשון להחריג משחקים מושכי קהל, וזאת על מנת שלא לגרום להן לפגיעה כלכלית. בנוסף, במסגרת הסכם השיווק יפעל הטוטו להגיע לסיכום מול הקבוצות והמנהלת להקצאת אזור ייעודי באצטדיונים למשפחות מתוך כוונה לאפשר סביבת צפייה בטוחה ונעימה למשפחות ולילדים.

10. החלת כללים מחמירים על המבקש להחזיק בבעלות על קבוצת כדורגל הכוללים בין השאר:
- שלא עבר עבירה מסוג עוון או פשע ולא קיבל מימון מאדם שעבר עבירה מסוג עוון או פשע, אלא אם התיר זאת אב בית הדין לאחר שבחן את נסיבות העבירה ונימק את החלטתו או שהעבירה נמחקה.
- הוכיח את יכולתו הכלכלית בפני הבקרה התקציבית והעמיד הערבויות הנדרשות על ידה.
- אינו בעליה של קבוצה אחרת בשתי הליגות העליונות.
- כמו כן מוצע, כי מי שחדל להיות בעלים של קבוצה לא יהיה רשאי להיות בעלים בקבוצה אחרת לפני שחלפו שנתיים מיום שחדל להיות בעליה של אותה קבוצה.

עמדת שרת הספורט:
השרה רואה חשיבות רבה ביישום המלצה זו כחלק מהמאבק נגד כניסתם של גורמים שליליים לענף הכדורגל וחיזוק ערכים של טוהר מידות במשחק ובניהול הענף.
השרה סבורה, כי על ההתאחדות לכדורגל לפעול באופן מיידי ליישום המלצה זו או לחלופין לפעול ליישום המלצות ועדת שטרוזמן שהוקמה על ידה בשנת 2011 ופרסמה את המלצותיה בשנת 2012.

11. רפורמה מקיפה בתחום הכשרת ורישוי המאמנים בישראל. הועדה ממליצה כי הגוף המדריך לא יהיה עוד הגוף שמעניק את הרישוי למאמנים. עוד ממליצה הועדה על ביצוע מבחנים כללים בדומה לאלה הנהוגים בלשכות רואי החשבון ועורכי הדין, שיקבעו כתנאי לקבלת תעודת מאמן. על המאמנים תחול חובה לחדש את תעודת המאמן בכל שנתיים לאחר שיעברו הדרכות בהיקף ובאיכות שיקבעו על ידי ההתאחדות.

עמדת שרת הספורט:
שרת הספורט סבורה, כי מדובר בהמלצה שיש בה כדי למנוע מצב של ניגודי עניינים בקרב המוסדות העוסקים בהכשרת מאמנים. לדוגמה בענף הכדורגל- ההתאחדות הינה הגוף המכשיר מאמנים וגם הגוף המפקח על תהליך הכשרתם. לא ייתכן שהמוסד המכשיר יהיה גם זה המעניק את תעודת האימון.
האגף להכשרת מאמנים במשרד הספורט כבר החל ביישום ההמלצה, ובימים אלה הוא נמצא בשלבים האחרונים לקראת הגשתה של ההצעה לתיקון חוק הספורט, אשר תביא לשינוי מבנה הכשרת המאמנים והתאמתו למודל האירופאי הכולל ארבע דרגות אימון, תוך התייחסות נפרדת לכל ענף וענף. הערכה היא, כי העבודה על הצעת החוק תסתיים בתוך חודשיים ואז תוגש לכנסת.

12. שינוי ייעוד של קרקעות חקלאיות לטובת הקמת מתקני ספורט ברחבי הארץ תוך שימת דגש על הקמת מתקני אימון לילדים ובני נוער.

עמדת שרת הספורט:
לשם קידום המלצה זו שוחחה לאחרונה עם שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, האחראי על מנהל מקרקעי ישראל, הגוף המוסמך לאשר שינוי הייעוד של הקרקעות בישראל. השר אריאל התרשם, כי מדובר בנושא חשוב ונתן לשרה הסכמה עקרונית לקידומו.

צוות יישום בראשות מנכ"לית משרד התרבות והספורט, אורלי פרומן, ובהשתתפות נציגים של ההתאחדות לכדורגל, מנהלת הליגה, והטוטו יפקח על יישום וביצוע ההמלצות בהתאם ללוחות זמנים שיקבעו על ידו. בנוסף, הצוות ידון ויבחן את יישום שאר ההמלצות הקיימות בדו"ח הוועדה הציבורית.

רקע להקמת הועדה: 

הוועדה הציבורית לבדיקת המבנה הניהולי של ענף הכדורגל בראשות פרופסור ירון זליכה הוקמה על רקע משבר אמון חריף בין ציבור האוהדים בישראל, גורמי הממשלה השונים ובראשם משרד התרבות והספורט, הפעילים בענף (לרבות שחקנים, מאמנים, שופטים, מנהלים ובעלי קבוצות) ומוסדות הכדורגל ובראשם ההתאחדות לכדורגל.
אפשר למנות מספר אירועים, שהעמיקו את המשבר החריף והשפיעו על הלך הרוח הציבורי שקדמו להקמת הוועדה, ביניהם: אירועי האלימות לאחר משחק הדרבי התל אביבי במרץ 2012 האחרון; ההתפרצות האלימה לאחר המשחק בין מכבי פ"ת להפועל חיפה באצטדיון ה"מושבה" שהתרחשה עוד באותו החודש; הכאוס לגבי ההחלטה בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל שהתחולל בעקבות אירועים אלה; וההתפרצות האלימה בסיום משחק הליגה הלאומית בין הפועל ר"ג לבני לוד בסוף חודש אפריל 2012.
במהלך ישיבות הוועדה הופיעו בפניה עשרות רבות של אישים, המייצגים מכלול רחב של פעילים בענף הכדורגל. במסגרת הישיבות הוועדה קיימה הליך פתוח ובו הקשיבו חבריה קשב רב לזעקת רבים מהם, באשר לכשלים המבניים המאפיינים את ניהול הכדורגל בישראל. בכדי לקבל תמונה מלאה על המצב בענף בשנים אלה והשוואתו למצב בעבר, הופיעו בעלי קבוצות בהווה ובעבר, מנכ"לים של מועדונים, בבעלות פרטית ושיתופית, מאמני נבחרות בעבר ובהווה, נציגי איגוד השופטים, המאמנים, נציגים מקרב האוהדים, נציגי ההתאחדות לכדורגל וכל אישיות בעלת עניין שראתה לנכון להציג בפנינו את משנתה לגבי התהליכים שהביאו את הענף למצב בו הוא נמצא ולמשבר האמון העמוק שהפך למרבה הצער למנת חלקו. הוועדה התרשמה, כי בעיות אלה הן תולדה של כשלים מבניים של התנהלות הענף לאורך שנים רבות, ומכאן גם שראוי יותר להתרכז בכשלים המבניים עצמם ולא בבעיות פרסונאליות כאלו ואחרות.

להלן רשימת חברי הוועדה:
פרופ’ רו"ח ירון זליכה – יו"ר
עו"ד רות דוד – חברה
עו"ד טלי ירון אלדר – חברה
מר אלי דריקס – חבר
מר זאב זלצר – חבר
רו"ח אבישי עובדיה – חבר
עו"ד נדב עשהאל – חבר
מר יצחק שום – חבר
עו"ד ורו"ח אורי שמש – חבר
מר צחי פישביין, יו"ר המועצה להסדר הימורים בספורט – משקיף
ד"ר אורי שפר, ראש מינהל הספורט, משרד התרבות והספורט – משקיף
ד"ר שלומית גיא, עוזרת מיוחדת ליו"ר הוועדה
ד"ר בועז שליט, עוזר מיוחד ליו"ר הוועדה

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 4.67 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

MyTama38

Funzing-Fl

תגובות אחרונות