דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה – 21 ביולי 2013

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה – 21 ביולי 2013

דברי ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה שהתקיימה במרכז מורשת בגין לציון 100 שנים להולדתו של מנחם בגין:

"אנחנו נמצאים כאן היום לרגל ציון 100 שנה להולדתו של מנחם בגין. מנחם בגין זכרונו לברכה היה אחד המנהיגים הגדולים שקמו לעם ישראל במאה העשרים, הוא היה אחד מראשי הממשלה הדגולים של מדינת ישראל. הוא הבין בשנות ה-20 וה-30 את החורבן הממשמש ובא על יהדות אירופה. הוא נשבה בקסמו של זאב ז’בוטינסקי פעמיים – בהבנת ההזדמנות, וגם בהבנת הסכנה.

הוא הצטרף לצבא הפולני, ואחר כך עזב אותו ובא לצבא האמיתי, צבא השחרור של ארץ ישראל, לצורך הקמתה של מדינת ישראל. הוא היה המוביל של המרד נגד הבריטים, יחד עם המחתרות האחרות.

לאחר מכן שימש כראש אופוזיציה במשך שנים ארוכות, ראש אופוזיציה לויאלי, ראש אופוזיציה עקרוני ודמוקרט, איש שלטון החוק במהותו. עם עלייתו להנהגת המדינה, כשהליכוד קיבל את השלטון, הוא מימש כמה עקרונות בסיסיים: קודם כל הוא ביטל את ישראל השנייה, המושג הזה שיש כאן שני חלקים, אחד בפנים ואחד בחוץ. הוא ביטל את ישראל השנייה גם בצורה סימבולית וגם בצורה מעשית. הוא דגל בשוויון הזדמנויות, הוא פתח את הכלכלה לתחרות. הוא כמובן הנהיג את אותם עקרונות שאנחנו קוראים להם לאומיים וליברליים, כמשנה צרופה, הוא האמין בזה עמוקות והוא גם פעל בהתאם לתפיסה הזאת.

מעבר לכך, החשיבות הגדולה של בגין, לדעתי, הייתה בתפיסה הדואלית שלו, של שלום וביטחון. הוא עשה מעשה היסטורי בעשיית השלום עם מצרים, עם הנשיא סאדאת, אבל הוא גם הבין שהוא חייב לשמר את הביטחון. מרכיבי הביטחון, מרכיבי הפירוז, מרכיבי ההגנה של ישראל היו חלק אינטגראלי מההסכם הזה. הם עומדים לנו עדיין היום, עשרות שנים לאחר מכן, חשיבותם ברורה.

במקביל גם בגין הבין שצריך לדאוג לביטחון – הביטחון קודם לכל. הוא לא היסס לפעול בזירות רחוקות וקרובות כאחת. הוא תקף את הכור הגרעיני של סדאם חוסיין בעיראק, ואני חושב שההיסטוריה מלמדת עד כמה הדבר הזה היה צעד חשוב. והוא גם לא היסס לפעול נגד ריכוזי טרור בקרבתנו, בלבנון, ולא רק שם.

אני חושב שבפרספקטיבה של הזמן, בגין בולט בעוצמתו, במחויבותו לעם, למדינה, לארץ, לקיום היהודי. ואין קיום יהודי בלי קיומה של מדינה יהודית, ריבונית, בארץ ישראל. הוא הבין את זה בצורה העמוקה ביותר והוא גם ייחד את חייו לצורך המטרה הזאת.

היה מימד של טרגדיה גם בחיים שלו – גם הטרגדיה האישית שלו במשפחתו שאיבד אותה באירופה, וגם הטרגדיה שהוא חווה כאן. הייתי לצידו בארה"ב, כשהגיעה הידיעה המרה על אובדן רעייתו. ראית את המכה האיומה שהאיש ספג. אינני יודע אם אי פעם התאושש ממנה, ואחר כך כמובן גם הקושי הגדול שלו כשדווח לו מדי יום על הקורבנות שלנו, על האבידות שלנו בלבנון. הוא לקח את זה באופן אישי בצורה העמוקה ביותר.

אני חושב שהגדולה של בגין היא שהיכולת שלו לספוג את הכאב הזה, לשאת, לעמוס על כתפיו האחריות הזאת, היא נבעה מההיכרות העמוקה שלו בתולדות עם ישראל, וההכרה שלו שהוא חייב לעשות כל מה שביכולתו במשמרת שלו כדי להבטיח את העתיד היהודי. ולכן אני חושב שראוי מאוד בעת הזאת שאנחנו נתכנס לציון יום הולדתו של מנחם בגין. אני מודה לך הרצי ומרכז בגין על כך שאתם נותנים לנו את האכסניה החשובה הזו.

אני רוצה להוסיף שני דברים: אחד, אנחנו מחויבים באותה מידה לשלום וביטחון. אנחנו עושים מאמץ עכשיו לחידוש התהליך המדיני. אני רואה בזה אינטרס אסטרטגי חיוני של מדינת ישראל, קודם כל כי אנחנו רוצים בשלום. ולצד זה אני מחויב לשני יעדים, וצריך להבין שהם שצריכים להנחות גם את התוצאה, אם תהיה כזאת. קודם כל, אם היא תהיה – היא תובא למשאל עם. אני מאמין שזה הכרחי, אני לא חושב שהחלטות כאלה אפשר לקבל, אם אכן יושג הסכם, במהלך קואליציוני כזה או אחר, אלא הדבר הזה צריך להיות מובא להכרעת העם.

ביעדים שאני מציב לתהליך עצמו – אחד זה מניעת היווצרותה של מדינה דו לאומית בין הירדן לבין הים, לצד מניעת הקמתה של מדינת טרור נוספת בחסות איראן. אנחנו נצטרך למצוא את האיזון בין שני הדברים הללו, והשותפים שלנו למו"מ יצטרכו גם הם לעשות ויתורים שיאפשרו לנו לשמור על הביטחון שלנו ועל האינטרסים החיוניים, הלאומיים שלנו.

לכן זה לא יהיה משא ומתן קל, אבל אנחנו נכנסים אליו ביושר, בכנות, בתקווה שהתהליך הזה יתנהל בצורה אחראית, בצורה רצינית ועניינית, ואני חייב להגיד לפחות בשלבים הראשונים שלו גם בצורה דיסקרטית. זה יגדיל את הסיכוי שנגיע לתוצאה. בכל התהליך הזה אני אעמוד בתוקף, אני כבר עומד בתוקף, על הצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל ועל אינטרסים חיוניים אחרים. אנחנו יודעים על מה אנחנו עומדים כאן, אנחנו יודעים על מה אנחנו נשענים כאן, ואנחנו נמשיך לעמוד על הדברים האלה גם בהמשך.

אני מבקש היום גם לציין שאנחנו מביאים להחלטה רפורמה שאנחנו עבדנו עליה בממשלה הקודמת, מה שקשור לרפורמה בתכנון ובבנייה. אנחנו רוצים לפשט את התהליכים האלה, לקצץ בביורוקרטיה, לקצר לוחות זמנים, ולצורך הדבר הזה שר הפנים מביא היום רפורמה ברפורמה. הרפורמה הזאת, כל השאיפות שלנו, הרפורמה הזאת הלכה והתנפחה בכנסת הקודמת. משכנו אותה, כי במקום לפשט היא התחילה לסבך, ביקשתי למשוך אותה. עשינו בה רוויזיה, שר הפנים מביא היום את הרפורמה המשופרת והמצומצמת, להחלטת הממשלה.

אני חושב שחשוב מאוד להעביר את זה, משום שזו אחת מהדרכים המרכזיות להפחית את מחירי הדיור במדינת ישראל, או לפחות ליצור מגמה הפוכה למגמת ההתייקרות. והדבר הזה הוא חיוני, אני משוכנע שהממשלה תאשר זאת, ואני מצפה לראות את יישומה של הרפורמה הזאת בהקדם.

תודה רבה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 4.33 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

rightama

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

MyTama38

Funzing-W

תגובות אחרונות