לשכת עורכי הדין למען מסתננים ?

לשכת עורכי הדין למען מסתננים ?

לשכת עורכי הדין עורכת כנס ומזמינה עורכי דין להתנדב בייצוג מסתננים בחינם. ממידע שהגיע למערכת האתר עולה כי הלשכה פנתה לעורכי דין ברחבי הארץ והציעה להם ליטול חלק במה שהיא מכנה כסיוע שיחולל מהפך בחייהם של אנשים.

בחוזר תחת הכותרת "מבקשי המקלט והפליטים זקוקים לך!" פונה הלשכה לחבריה בזו הלשון "הועדה לענייני הגירה ועובדים זרים לצד ראש לשכת עורכי הדין בישראל, בשיתוף עם נציבות האו"ם לפליטים (UNHCR), רוצה להזמינכם ללמוד יותר אודות ההזדמנויות השונות הזמינות לייצוגם של מבקשי מקלט ופליטים בישראל על בסיס פרו-בונו, כדי לחולל שינוי אמיתי בחייהם של אנשים.”

בהמשך אותו חוזר מתרצת הלשכה לחבריה כי הצורך לסייע ולעזור נובע בגלל פעילויות מדינת ישראל בהתאם לחוק ההסתננות אותה היא קבעה.

בין היתר נרשם כי: "מבקשי מקלט נתקלים לעיתים קרובות בבעיות בחיי היומיום שלהם, הן כתוצאה מכישלון להאריך את אשרתם, לקבל תעודת לידה לילדם, היעדר קבלת קיצבאות להן הם זכאים במסגרת העסקתם, סגירת עסק או מכשולים בפתיחת עסק, או גרוע יותר, מעצר ארוך טווח במשמורת תחת הנוהל לטיפול במבקשי מקלט המעורבים בפלילים, רק כתוצאה מחשד לעבירה. כזרים השוהים בישראל עם גישה מוגבלת לשוק העבודה, כאשר הם אינם מכירים את מערכת המשפט ובעודם דוברים רק שפות זרות, מבקשי מקלט ללא ייצוג משפטי אינם ברי סיכוי לממש את זכויותיהם ולקבל הגנה אפקטיבית ממדינת ישראל".

ההזמנה לכנס

את העזרה הנדרשת מציגים כותבי החוזר כ-"תרומה של כמה שעות" אשר עשויה לדברם לחולל שינוי בחייהם של מבקשי מקלט בישראל תוך סיוע אשר יאפשר לאלו לממש את זכויות האדם הבסיסיות שלהם.

עוד מסתבר בסיום המכתב כי בנוסף, נציבות האו"ם לפליטים עורכת השתלמויות לעורכי-דין, במסגרתן עורכי דין שמתעניינים יכולים ללמוד ממומחים מובילים בדיני פליטים בישראל, ובכך לשפר את המיומנויות המשפטיות שלהם ואת הבנתם בתחום.

על מכתב ההסבר חתומים עו"ד זרי חזן, יו"ר הועדה לענייני הגירה ועובדים זרים לצד ראש לשכת עורכי הדין, והגברת שרון הראל, מנהלת תחום הגנת מבקשי מקלט ופליטים מטעם נציבות האו"ם לפליטים- UNHCR.

האם שרת המשפטים תתערב בהחלטת הלשכה ?

שיתוף פעולה שגובל בחוסר אחריות

בתגובה לחוזר ולעריכת הכנס פנה ללשכת עורכי הדין חבר הוועד למניעת מסתננים ושב"חים מר צבי גלברט במכתב חריף וביקש את תגובתם למכתבו בו הוא רשם:

"שיתוף הפעולה שלכם עם ארגוני הסיוע למסתננים גובל בחוסר אחריות ועוול שהרי האזרחים בשכונות הנפגעות זקוקים לעורכי דין ולא המסתננים. כל אזרחי ישראל נפגעים מכך שאתם מסייעים לאזרח מסתננים."

לדבריו, מטרת ארגוני הסיוע מבית היוצר של הקרן החדשה היא מטרה פוליטית: לשנות את הרכב האוכלוסייה בישראל ולהפוך אותה מיהודית ודמוקרטית למדינת כל אזרחיה.

בהמשך הדברים הוא כותב, "האם אז יוכלו היהודים להמשיך לקיים את צה"ל ששומר על ביטחוננו ? מדוע לשכת עורכי הדין אמורה להתערב בוויכוח פוליטי ?"

"בינואר 2007 סוכם בוועדה בכנסת על הכנסת רק 300 מסתננים שיועברו לקיבוצים. מ 2007 עד היום הוזרמו למעלה מ 60,000 מסתננים למרכזי הערים. בנוסף יש עוד מאות אלפים תיירים מתחזים ושוהים בלתי חוקיים שהמשטרה לא אוכפת את החוק נגדם. החוק הישן למניעת הסתננות בוטל ע"י בג"ץ והממשלה באופן אנטי- דמוקרטי שהרי רק הכנסת מחוקקת חוקים. יש סימני התרופפות גם באכיפת החוק החדש."

בסיכום דבריו מטיח גלברט בלשכה ומציין: "לא שמענו שלשכת עורכי הדין השמיעה את קולה כאשר חוקים שנועדו לשמירת ריבונות המדינה נרמסים ברגל גסה. מדוע אתם נרתמים לצד ארגונים שמקבלים מימון מחו"ל כדי לערער את הביטחון ואת החוק בישראל ?"

הכנס אם כן צפוי להתקיים ביום חמישי 29/8/13 , בשעה 16:45 , ברח’ דניאל פריש 10 ת"א.

לקישור להזמנה – לחצו כאן

כתובת המייל של הגוף המארגן בלשכת עורכי הדין היא SEMINARS@ISRAELBAR.ORG.IL וניתן לכתוב להם לגבי שאלות בהקשר לכנס.

גולשי האתר מוזמנים להגיב לכתבה ולערוך דיון ציבורי בנחיצות הכנס, הלגיטימיות שלו ולהביע את דעתם האישית האם נוקטת בקיומו לשכת עורכי הדין חד צדדיות בסוגיית המסתננים בישראל.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (8 הצבעות, ציון ממוצע: 4.88 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (10)

 1. משי 20/08/2013 להגיב
  מוכנה להצטרף ולסייע בהתנדבות לארגונים המתנגדים לתופעה. וכן- אלמד את המטריה לבד- תודה. עו"ד שלא מבינה למה היא משתתפת במימון קיומו של תחום כזה בלשכה.
 2. אשה אחת רגזנית 20/08/2013 להגיב
  תחשבו על זה - לשכת עורכי הדין משתפת פעולה (רשימת תפוצה, מקום מפגש) עם אירגון שממומן ע"י גורמים מחו"ל עם אג'נדה ברורה לכל מי שעיניו בראשו. הכל עטוף במילות קסם יפות כמו זכויות וכיוצ"ב. כדי לחדד את האבסורד - האם אירגון שדואג לזכויות תושבי השכונה (אפשר לקחת את המניפסט למעלה ולשנות כמה מילים) היה מקבל במה כזו כדי לבקש שירותי פרו-בונו מעורכי הדין? מוצע לפנות ללשכה ולבקש יחס דומה (כמובן תוך פירסום התכתובת בפייסבוק !)
 3. שגיב לוי 20/08/2013 להגיב
  מתבייש להיות חלק מהגילדה הזאת
 4. אליהו 20/08/2013 להגיב
  יש כאן מהלך שגובל בעבירה על חוקי המדינה. מצד אחד הכנסת מחוקקת חוק ומצד שני גוף כמו לשכת עורכי הדין משתף פעולה עם גוף בינלאומי ומנחה עורכי דין כיצד לעקוף ולכופף את חוקי המדינה הריבונית ! איפה צרת המשפטים ? איך היא מאפשרת מצב שכזה ? איך יו"ר לשכת עורכי הדין מאפשר שיתוף פעולה עם מהלך שכזה ? האם באותה נשימה הם מייצגים בחינם את תושבי דרום תל אביב המסכנים שחייהם נהרסו ? את נפגעות האונס ? אני חושב שיש לבטל את הכנס לאלתר ואני קורא לעורכי הדין השפויים והציוניים להביא את מחאתם ולמנוע את קיומו לאלתר !
 5. שרון 20/08/2013 להגיב
  אימייל ששלחתי אל דורון ברזילי ראש הלשכה ואל הגוף המארגן בלשכת עורכי הדין (SEMINARS@ISRAELBAR.ORG.IL). דורון ברזילי שלום, קראתי בפליאה את הכתבה הבאה http://www.south-tlv.co.il/article10478#comment-3440 אשר ניתן לתמצתה בציטוט : "שיתוף הפעולה שלכם עם ארגוני הסיוע למסתננים גובל בחוסר אחריות ועוול שהרי האזרחים בשכונות הנפגעות זקוקים לעורכי דין ולא המסתננים. כל אזרחי ישראל נפגעים מכך שאתם מסייעים לאזרח מסתננים." אשמח לדעת שהדברים בכתבה אינם נכונים, שכנס מעין זה לא מתוכנן (או לחילופין הובנה הטעות ולכן בוטל) ושהלשכה לא הפכה למצע פעילות נגד ישראל. כולנו יודעים מי הם הגופים המוזכרים בכתבה (הקרן, UNHCR) , כולנו מכירים את פעילותם האנטי ישראלית, אנטי דמוקרטית, אנטי אנושית, הקיצונית וידוע לכל בר דעת מה מטרתם הסופית. כתושב אזור דרום מזרח תל אביב, הייתי שמח לדעת שהאנרגיות והיכולות האדירות שלכם מופנות לסייע לתושבי השכונות ולא למי שהסתנן בניגוד לחוק הישראלי ומאיים על התושבים, וכקבוצה מאיימים גם על צביון המדינה ועתידה. אני כמנכ"ל חברה מקדיש מזמני בכל יום על מנת לנסות ולהביא לידיעת הציבור ולו מעט מהאסון המתרחש מזה מספר שנים בערי ישראל והצפוי, אם לא נפעל יחד, להמית עלינו אסון כחברה וכמדינה יהודית דמוקרטית. מן הראוי להוציא הודעה על ביטול הכנס ולגייס את המשאבים לייצוגם של תושבי המדינה שנפגעו (ולצערי ימשיכו להיפגע) מההסתננות הבלתי חוקית, אתה תמצא ביניהם נשים שנאנסו, ילדות שעברו הטרדות מיניות או אונס, זקנים שנדקרו, צעירים שעברו תקיפות אלימות, משפחות שרכושן נגנב, זקנים שעברו תקיפות, בתים ובתי כנסת שחוללו ואליהם פלשו מסתננים, השחתת רכוש, תושבים צעירים ומבוגרים שפוחדים לצאת מבתיהם בחשיכה ואפילו במהלך היום ועוד ועוד. כראש הלשכה מונחת עליך האחריות וחלילה התוצאה מפעילות מסוכנת ולא ראויה כדוגמת הכנס הנ"ל. אשמח לדעת שאתם פועלים לחיזוק החוק ולא לרמיסתו, שאתם פועלים למען העם והמדינה ולא נגדו. בברכת שנה טובה, שרון ישראלי מודאג
 6. המעדכן 20/08/2013 להגיב
  עדכון חשוב - רצוי להציף את תיבת הפניות של לשכת עורכי הדין בפניות מחאה. זו הכתובת: http://www.israelbar.org.il/reaction.asp צאו כבר מהאדישות! הגיע הזמן להשיב מלחמה שערה בכל דרך אפשרית! הפגנות בלתי פוסקות מתחת לבתיהם של שופטי בית המשפט העליון ושופטי בתי המשפט לעניינים מינהליים, עם משרוקיות, תופים וזמבורות. הפגנות בלתי פוסקות מחוץ למשרדיהם ובתיהם של פעילי ה"סיוע" למיניהם (רצוי גם להרים אליהם טלפון לנייד או למשרד ולשאול אותם בנימוס מדוע הם מתעללים בתושבי ישראל). הפגזת חברי הכנסת והשרים באימיילים, טלפונים בלתי פוסקים, סמסים. הצפת המשטרה בתלונות בלתי פוסקות על עבריינות של מסתננים - קטנה כגדולה. מי שמקבל הודעה שהוחלט לסגור את התיק, שלא יוותר ויגיש ערר. בסך הכל מדובר במשלוח מכתב לקצין משטרה/פרקליט מהפרקליטות (על החלטת הסגירה נכתב תמיד לאיזה גורם ניתן להגיש ערר). אל תוותרו! הצפת העיריה בתלונות בלתי פוסקות על מטרדים, על עסקים בלתי חוקיים וכו'. הצפת רשויות המס במידע ובתלונות על עבירות מס, על עסקים שאינם מדווחים על הכנסותיהם, ועל ישראלים שמעסיקים זרים ב"שחור". הצפת משכירי הדירות למסתננים בטלפונים. מספיק שכל אחד מאיתנו ירים טלפון אחד למשכיר וישאל אותו בנימוס מדוע הוא עושה זאת, כדי שהמשכירים יתחילו לחוש אי נוחות, בושה ואשמה. יש עוד מיליון דברים קטנים, יומיומיים, שאם מספיק אנשים יעשו אותם - יביאו לפתרון הבעיה. אסור לנו לשבת בשקט!
 7. שמוליק יניב 20/08/2013 להגיב
  החוצפה והזילזול בחייהם של תושבי ישראל מצד לשכת עורך הדין מעלה תמיהה. מי עומד מאחורי מהלך לא שפוי זה? ברור שיש כאן מניע, אולי כספי אולי אחר. בכל מקרה יש כאן עורך דין המוכן לבדוק האם יש מקום להגיש תביעה יצוגית נגד לשכת עורכי הדין בישראל ? הטענה: תרומה לגרימת נזק פיזי ונפשי לאזרחי מדינת ישראל .
 8. RON 20/08/2013 להגיב
  לאחר שבבית רעיית אהוד ברק, ובבית רעיית היועמ"ש הועסקו שוהים בלתי חוקיים, ולאחר שבמצודת זאב, הועסק שוהה בלתי חוקי, אזי ברור לכל, שממשלת ישראל נתקפה חששות לאכוף את חוק הכניסה לישראל, ולפיכך לשכת עורכי הדין המוצפת בעורכי דין חדשים, שחלקם מובטלים, חייבת להראות שהיא דואגת לחברייה, ולפיכך לאותו חלל ריק שנוצר ע"י הממשלה, בגין אי אכיפת החוק, לשכת עורכי הדין, יוצרת מקור פרנסה לחברי הלשכה החדשים, תחת מעטה פורמלי של שמירת זכויות השבחי"ם. הרי באם ממשלת ישראל, הייתה אוכפת את חוק הכניסה לישראל, ומעמידה את כל השבחי"ם לדין, ואת כל מסיעי השבחי"ם, מליני השבחי"ם ומעסיקי השבחי"ם, אזי לשבחי"ם יש זכות להיות מיוצגים ע"י עורכי דין, אך כיום עקב מחדל ממשלת ישראל, באי אכיפת החוק, קמים "יפי נפש" בדאגה לשוהים הבלתי חוקים, תוך התעלמות מרמיסת זכות תושבי המדינה, לחיות ללא חשש מפעילותם העבריינית של השוהים הבלתי חוקיים.
 9. חנה 20/08/2013 להגיב
  הפנייה ללשכת עורכי הדין מצד נציבות האו"ם וככל הנראה גם מארגוני הסיוע והזכויות למיניהם, נועדה לתגבר את סוללת עורכי הדין המוכרים לכולנו – מהקליניקה לזכויות מהגרים - המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, הקליניקה לזכויות פליטים, הפקולטה למשפטים באונ' ת-א, מהמחלקה המשפטית של מוקד הסיוע לעובדים זרים ומהאגודה לזכויות האזרח הפועלת לקידום זכויותיהם של מבקשי מקלט ופליטים בישראל. המטרה - הצפת מערכת המשפט בהגשת אין ספור עתירות, סיכול מהלכים בהם נוקטת ממשלת ישראל כנגד המסתננים, לרבות כפיתת ידי מערכות האכיפה, חתירה לאזרוחם, כאשר היעד הבא הוא איחוד משפחות ובטווח הרחוק יותר מאבק אינטנסיבי למען מימוש "זכות השיבה." הקריאה "לחולל שינוי אמיתי בחייהם של אנשים" אינה אלה כסות שמטרתה ליצור כאוס, ריפיון ידיים ותקיעת מקלות בגלגלים. אני מסכימה לחלוטין עם דבריו של צביקה גלברד בנוגע למטרה הפוליטית שהיא: שינוי צלמה ודמותה של מדינת ישראל והפיכתה ממדינת הלאום של העם היהודי למדינת כל אזרחיה. השינוי האמיתי ולרעה יתחולל בחיינו אנו – תושבי דרום ת-א, כאשר עשרות אלפי פולשים מאפריקה, המתחזים לפליטים, ימררו את חיינו בביטחון רב יותר, עושים כבשלהם בפארק השעשועים הדמוקרטי שלנו שנפרס לרגליהם. הם מועצמים, מגובים ומתודרכים היטב גם כך ע"י עשרות ארגוני הסיוע והזכויות. כעת יצטרף אליהם כחיזוק - ארגון סיוע נוסף אשר יזכה בחסותה של לשכת עורכי הדין. (אגב, לא זו בלבד שהטיעון ש"הם אינם מכירים את מערכת המשפט" בישראל הוא פשוט לא נכון - ידוע לכולנו שהם גם יודעים כבר לרדת לרזולוציות של איום בפנייה למח"ש כלפי שוטרים). היענות לשכת עורכי הדין לצאת בקריאה לעורכי הדין להתנדב בייצוג הפולשים ולהתעלם בבוטות מסבלם המתמשך של אזרחים במדינת ישראל - הנגרם בעטיים של פולשים אלה - היא חרפה בעיני. מעניין מה הצעד הבא של תומכי וסייעני המסתננים?! פניה ללשכת רואי החשבון להעמיד רואי חשבון מתנדבים למשימות בלדרות להוצאת כספי מסתננים מהמדינה, כדרך לעקוף את האיסור הפלילי על הוצאת כספי מסתננים לחו"ל?!
 10. יוני 09/06/2014 להגיב
  מה עם ייצוג נפגעי עבירה

פרסם תגובה

MyTama38

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

Funzing-Fl

תגובות אחרונות