הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 25 באוגוסט 2013

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 25 באוגוסט 2013

א.      בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"מה שקרה בסוריה זו טרגדיה נוראה וגם פשע נורא.  לבנו יוצא אל הנשים, אל הילדים, אל התינוקות ואל האזרחים שנפגעו בצורה  כל כך אכזרית על ידי שימוש בנשק  לפגיעה המונית.

מתוך זה אנחנו מסיקים שלוש מסקנות, האחת, אסור שהמצב הזה יימשך; השנייה, אסור שלמשטרים המסוכנים ביותר יהיה את הנשק המסוכן ביותר בעולם; השלישית, אנחנו מצפים כמובן שהדבר הזה ייפסק, אבל אנחנו זוכרים תמיד את העיקרון העתיק שאמרו חכמנו: "אם אין אנו לנו, מי לנו". כלומר, האצבע שלנו או היד שלנו תמיד נמצאת על הדופק. האצבע שלנו היא אצבע אחראית, ובמקרה הצורך היא גם נמצאת על ההדק.  אנחנו תמיד נדע להגן על אזרחינו ועל מדינתנו נגד אלה שבאים לפגוע בנו או מנסים לפגוע בנו או פגעו בנו.  זה העיקרון שמנחה את הממשלה הזאת בעקביות, בהתמדה ובאחריות, וכך זה גם יימשך.

היום אנחנו מקיימים את ישיבת הממשלה לקראת פתיחת שנת הלימודים בעוד יומיים.  שר החינוך,  אני מברך אותך, את כל אנשי משרד החינוך, את המנהלים, המורות והמורים ואת התלמידים, על פתיחת שנת לימודים חדשה.

אנחנו מנסים להנחיל לילדים שלנו שני דברים, ערכים ומצוינות.  "ערכים" זה תנ"ך,  היסטוריה,  ספרות, תולדות עמנו וערכי עמנו, זה נדבך אחד; הדבר השני, "מצוינות",  היכולת להתמודד בעולם החדש במתמטיקה, במדעים, באנגלית ובמחשבים – אלה הכלים הבסיסיים שאנחנו רוצים להנחיל לילדים שלנו.

אני חייב לומר שנעשתה עבודה מאד חשובה בתחום הזה, אנחנו ראינו את עליית ההישגים במבחנים הבינלאומיים בממשלה הקודמת, וכמובן  גם את ההצלחות באולימפיאדות המדע.

אני מייחס לזה חשיבות גדולה מאד, אנחנו עם הישגי, ואנחנו נשיג הישגים.  אנחנו נקנה ערכים ואנחנו נשיג הישגים – זה הבסיס של המצוינות בכל דבר שאני מכיר, ביחידות המיוחדות בצה"ל, בהיי-טק, בעשייה יצירתית ספרותית אמנותית.  הדברים הללו, השילוב של ערכים והישגים – זה מה שייתן את ההצלחה לילדי ישראל, זה מה שיבטיח את עתידנו.

אבל היה דבר נוסף שהיה צריך להבטיח את עתידנו, וזה היכולת ללמוד.  בממשלה הקודמת  נתנו חינוך חינם   ל-300,000 ילדים מגיל שלוש, הם נהנים מזה היום. מדובר  בחיסכון למשפחה של בין 8,000 שקל  ולפעמים 10,000 שקל ויותר, פר ילד, בשנה,  זה דבר חדש,  מחמם את הלב.  צריך לבוא לכיתות החדשות האלה, אני מתכוון לעשות את זה ביום שלישי, לראות את החדווה של ההורים, אבל גם של הילדים, גם של המורים, המורות הגננים והגננות.  יש כאן שינוי רציני מאד."

שר החינוך התייחס לפתיחת שנת הלימודים השבוע ואמר:

"למעלה משני מיליון תלמידים יצעדו השבוע לגנים ולבתי הספר.  שנת הלימודים הקרובה מציבה בפנינו אתגרים רבים שהם עוד שלב,  עוד נדבך בהשתכללות ובשיפור המתמיד של מערכת החינוך הישראלית.

מערכת החינוך הישראלית בעיקר מאמינה ביכולות הגבוהות של צוותי החינוך והתלמידים. בשנה הקרובה אנחנו רוצים  לפתח  יוזמות חינוכיות חדשניות,  וכפי שראש הממשלה ציין,  אנחנו יודעים  שעם הספר הוא בעצם העם שהביא לעולם אחוזים  גדולים במיוחד של חתני פרס נובל, סופרים, גדולי רוח, יזמים וממציאים גדולים, ועשה זאת  גם בגלל מרכזיותו של המעשי החינוכי.

אנחנו נמשיך להתמקד בפיתוח וטיפוח ההצטיינות לגווניה.  אנחנו נאפשר לתלמידים רבים לגלות את המצוינות שבהם, אנחנו נמשיך להוביל את מדינת ישראל למקום שבאמת ראוי לה במשפחת העמים.

שנת הלימודים תעמוד גם בסימן התחדשות מטרות הלמידה,  ראש הממשלה  שמעורב באופן עמוק בנושא החינוך ואנוכי משוחחים בנושא הזה הרבה מאד – צריך להתאים את יעדי הלמידה למאה ה-21, זה נוגע גם לשאלות של מהו תוכן הלמידה וגם לכלים של הלמידה, לאמצעים שבאמצעותם אנחנו לומדים.

אנחנו נצטיין ונאמין גם בערכי הליבה של החברה הישראלית, כי אנחנו כאן כדי לבנות חברת מופת איכותית שנותנת מקום לכל אחד מתלמידה,  חברה שמטילה על צעיריה לגלות סולידריות לכלל, להיות אוהבי הארץ, גאים במורשתה, מכילה את האחר,  עוסקים בצדק וצדקה, ונוהגים בכבוד ביחסים של בין אדם לאדם.

אנחנו  נאמין ונאהב כל תלמיד, נשלב  את הילד המיוחד, את העולה החדש, את תושב הפריפריה, את בני כל הדתות, ונעניק לכולם את הכוח לחלום,  נאפשר להם למצות את כישוריהם,  נעודד את כולם לתרום לחברה. נעשה כל שניתן,  זאת משימה גדולה מאד שגם אותה צריך להוסיף, לצמצם פערים ולהעניק שוויון הזדמנויות לכל תלמיד בכל מקום.

אנחנו נמשיך להאמין, לאהוב ולהצטיין, כי זו הדרך היחידה שלנו למצות את הייעוד ההיסטורי שנמצא בבסיסה של  מדינת ישראל. זאת ההזדמנות  לברך את קהילת המחנכים בישראל, את הגננות, את המורים, את המנהלים, את המפקחים, את מטה משרד החינוך, את עובדי הרשויות ואת רשתות החינוך בישראל.   ישראל התברכה באנשי חינוך נפלאים, וראוי להעלותם על נס, הם הם גיבורי התרבות שלנו.

אני רוצה לסיים בקטע שמיוחס לתפילת הרמב"ם  שכותב: ולנו, מלמדי תינוקות  של עמך, תן אומץ לב ובר לבב, וכוח להפליא לעשות מלאכת שמים ואמונה, שלא יכשל כוח הסבל, ושלא יהיה לנו רפיון ידיים.

בשנת הלימודים הזאת מצטרפים למערכת החינוך למעלה מ-140,000 תלמידים  בכיתה א’. יחד אתכם, עם ההורים שלכם, אני נרגש ומצפה בכיליון עיניים לראות אתכם מצטרפים למעגל הלומדים.  אני רוצה לברך אתכם, תלמידי כיתה א’  החדשים, בשנים של למידה טובה ומשמעותית.

מערכת החינוך היא של כולנו, והיא תעודת הביטוח לעתידה של ישראל.

אני מאחל  לכולנו שנת חינוך טובה."

***

ב.      פתיחת שנת הלימודים:

שר החינוך סקר בפני הממשלה את ההיערכות לפתיחת שנת הלימודים והתייחס לאתגרים החינוכיים והערכיים אליהם נדרש משרדו. בתום סקירת שר החינוך קיימה הממשלה דיון מעמיק על הדרך להנחלת ההישגים ולהטמעת המצוינות לתלמידים במערכת החינוך.

***

ג.       הממשלה החליטה על המינויים הבאים:

 1. בהתאם לסעיף 3(א) לחוק המטה לביטחון לאומי, התשס"ח – 2008, אושר מינויו של יוסף כהן לתפקיד ראש המטה לביטחון לאומי.
 2. בהתאם לסעיף 52(ב) לחוק החברות הממשלתיות, התשל"ה-1975, מונה, לפי הצעת שר האוצר, אורי יוגב לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר.
 3. מינויים בשירות החוץ

-          שרון בר-לי, שגרירת ישראל באקרה (גאנה), לשגרירה לא תושבת לליבריה.

-          נעים עריידי, שגריר ישראל באוסלו (נורבגיה), לשגריר לא תושב לאיסלנד.

-          ארתור לנק, שגריר ישראל בפרטוריה (דרום אפריקה) ושגריר לא תושב ללסוטו וסווזילנד, לשגריר לא תושב למאוריציוס.

-          נדב כהן, לשגריר ישראל ביאונדה (קמרון) ושגריר לא תושב לגינאה המשוונית והרפובליקה המרכז אפריקאית.

***

ד.      הממשלה החליטה למנות ועדת שרים לעניין קידום, פיתוח ויישום אנרגיות מתחדשות שהרכבה וסמכויותיה מפורטים להלן: 

הרכב ועדת השרים:

שר האנרגיה והמים – יו"ר

שר האוצר

שר הבינוי והשיכון

השר להגנת הסביבה

שר החקלאות ופיתוח הכפר

שר הכלכלה

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל

שר הפנים

השרה לקליטת העלייה

שר התיירות

 

סמכויות הוועדה:

הוועדה תעסוק בקידום, פיתוח ויישום אנרגיות מתחדשות, לרבות ביישום החלטות ממשלה הקיימות בעניין זה, ותגבש אמצעים תחיקתיים, מנהליים ואחרים לקידום השימוש באנרגיות מתחדשות.

המנהל הכללי של משרד האנרגיה והמים יהיה ממונה על ביצוע, תאום ומעקב אחר החלטות הוועדה, ככל שלא ייקבע אחרת.

***

ה.      הממשלה דנה בתכנית הלאומית למניעה ולצמצום של זיהום אוויר בישראל והחליטה כדלקמן:

 1. בהתאם לסעיף 5 לחוק אוויר נקי, התשס"ח – 2008 (להלן" "החוק"), לאשר, לפי הצעת השר להגנת הסביבה, תכנית לאומית למניעה וצמצום של זיהום האוויר כמפורט בהחלטה זו (להלן – תכנית לאומית), במטרה להפחית את זיהום האוויר בישראל ואת השפעותיו השליליות על בריאות הציבור והסביבה.
 2. לאמץ את "מסמך עבודה להכנת תכנית לאומית למניעה וצמצום של זיהום האוויר בישראל" (להלן: "מסמך העבודה לתכנית הלאומית").

ניתן לעיין במסמך באתר האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה.

 1. לקבוע יעדים לצמצום זיהום האוויר בישראל עד השנים 2015 ו- 2020, כמפורט להלן:

               א.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            הפחתת פליטת מזהמי אוויר על ידי יישום מדיניות הממשלה להפחתת פליטות לפי תרחיש עסקים כרגיל. לעניין החלטה זו "תרחיש עסקים כרגיל" הוא- המגמות הנוכחיות, מדיניות ממשלתית קיימת, החלטות ממשלה והרגולציה המיושמת נכון לדצמבר 2010, וכמפורט במסמך העבודה לתכנית הלאומית, לרבות:

 • במגזר ייצור החשמל – פעילות משרד האנרגיה והמים במסגרת סמכויותיו ובהתאם למדיניותו לקידום משק החשמל; יישום החלטות ממשלה מס. 3261 מיום 13.3.08 ומס. 4095 מיום 18.9.08 בנושא צמצום צריכת החשמל באמצעות התייעלות אנרגטית; יישום החלטות ממשלה מס. 4450 מיום 29.1.09 ומס. 3484 מיום 17.7.2011 בנושא קביעת יעד מנחה וקידום אנרגיות מתחדשות; הנחה שתוקמנה שתי יחידות ייצור חשמל נוספות בתחנת הכוח רוטנברג (פרויקט D) אשר יפעלו באמצעות גז טבעי בגיבוי פחם; יישום הוראות אישיות לפי סעיף 8 לחוק למניעת מפגעים, התשכ"א – 1961 לחברת חשמל מיום 26.12.2010 בעניין התקנת אמצעים להפחתת פליטות מתחנות כוח פחמיות קיימות; יישום הוראות חוק אוויר נקי במסגרת היתרי פליטה לאוויר שיינתנו לאחר 2015 ויחליפו את ההוראות האישיות שהוצאו לפי חוק למניעת מפגעים.
 • במגזר התעשייה – מדיניות המשרד להגנת הסביבה בדבר הפחתת פליטות מתעשייה לרבות מקורות פליטה טעוני היתר לפי החוק, ועקרון יישום הטכניקה המיטבית הזמינה; מדיניות משרד האנרגיה והמים לקידום תשתית הספקת הגז הטבעי.
 • במגזר התחבורה – קידום תמ"א 42, פיתוח מרכזי תחבורה וחניה משולבים, יישום לתכנון תחבורה עירונית (הסדרה ירוקה), פיתוח מערכות להסעת המונים לרבות תעבורת אוטובוסים מהירה, הקצאת נתיבים לאוטובוסים, הפעלת הסעים מאורגנים (שאטלים), הפחתת תקני חניה תוך קידום והקמה של אלטרנטיבות תחבורתיות שיאפשרו נגישות לאזורים עתירי ביקוש, בקרת נתיבים, קידום תכנית אב לתחבורה ותכנית אב למטענים ובקרת תנועה, ניהול ביקושי תנועה לרבות איסור תנועת כלי רכב כבדים בצירים ראשיים, הכוונת תנועה ומידע סלולארי על עומסים, עידוד שימוש באופניים, בחינת אגרת גודש, עידוד רכב חשמלי, עידוד נהיגה אקולוגית והכול כמפורט במסמך "צעדי מדיניות של משרד התחבורה עבור התכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר" מיום 24.7.11 כמצורף כנספח למסמך העבודה לתכנית הלאומית.

               ב.   הפחתת הפליטה של מזהמי האוויר המפורטים להלן, בשיעורים הקבועים לצידם, ביחס לפליטתם בשנת 2010:

מזהם

יעדי הפחתה ביחס לשנת 2010 הכוללים את תרחיש "עסקים כרגיל" וההפעלה של אמצעים נוספים הקבועים בהחלטה זו

לשנת 2015

בשנת 2020

 SO2

51%

68%

 

 NOx

34%

61%

 

PM10

4%

-1%

 

NMVOC

32%

30%

 

PM2.5

13%

11%

 

בנזן

77%

85%

 

3,1 -בוטאדיאן

76%

86%

 

                ג.    בנייה והרחבה של בסיס מידע למזהמי האוויר הקבועים בתוספת הראשונה לחוק, בין השאר באמצעות ביצוע ניטור ודיגום בסביבה, ביצוע מחקרים ובניית מצאי פליטות.

 1. לפעול ליישום מדיניות הממשלה להפחתת פליטות לפי תרחיש עסקים כרגיל כמפורט במסמך העבודה לתכנית הלאומית.
 2. להקצות סכום כולל של 140 מיליון ש"ח בשנים 2013 – 2017, לצורך ביצוע התכנית הלאומית כמפורט בהחלטה זו.
 3. במטרה להפחית זיהום אוויר הנובע מתחבורה, המהווה מקור עיקרי לזיהום אוויר במרכזי ערים:

               א.   להטיל על השר להגנת הסביבה, שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים (להלן – שר התחבורה) ושר האוצר, בהמשך להחלטות ממשלה מס. 2452 מיום 21.10.2007 ומס. 2935 מיום 13.1.2008, להמשיך את התכנית לגריטה של כלי רכב ישנים כאמור בסעיף 5 באותה ההחלטה.

לצורך כך, יוקצה סך של 5 מיליון ₪ לשנה, בין השנים 2013 – 2017.

               ב.   לצורך קידום תחבורה ציבורית עירונית נקייה להטיל על שר התחבורה בשיתוף עם השר להגנת הסביבה, שר האנרגיה והמים ושר האוצר – להפעיל עד ליום 1.4.2014 פרויקט חלוץ (פיילוט) להפעלה של שלושה אוטובוסים עירוניים המשמשים לתחבורה ציבורית באמצעות גז טבעי דחוס, לצורך בחינה וניסוי. לצורך כך יוקצה לקרן ההצטיידות בשנת 2013 הסכום הנדרש לביצוע הפיילוט. על בסיס פיילוט זה תיבחן המשך הטמעה והפעלה של אוטובוסים המונעים בגז טבעי דחוס.

                ג.    לצורך הפחתת השימוש ברכב פרטי והקטנת הגודש בכבישים –

(1)              להטיל על השר להגנת הסביבה, בהתייעצות עם שר התחבורה, שר האוצר ושר הכלכלה לקבוע אמות מידה ולהוציא לפועל מתן תמיכות לעידוד מעסיקים במשק להפחית את זיהום אוויר הנובע מיוממות. כשליש מהתקציב שיוקצה לאמצעי זה יוקצה להפחתת נסועה בפריפריה. לצורך כך, יוקצה סך של 28.5 מיליון ש"ח בשנים 2013 – 2017, שיחולקו באופן הבא:

שנה

2013

2014

2015

2016

2017

תקציב במיליוני ₪

1

5

7.5

7.5

7.5

(2)              בהתאם להמלצות ארגון ה- OECD מדוח הביצועים הסביבתיים של מדינת ישראל לשנת 2011 ובהמשך להחלטת ממשלה מס. 2008 מיום 15.07.2010, להטיל על שר האוצר, בהתייעצות עם השר להגנת הסביבה ועם שר התחבורה, לבחון ולהמליץ על כלים וצעדים לצמצום הנסועה ברכבי ליסינג. המלצות כאמור יוצגו לממשלה עד ליום 31.12.13.

               ד.   להטיל על שר התחבורה ושר האוצר, בהתייעצות עם השר להגנת הסביבה, לבחון ולהוציא לפועל מתן עדיפות לכלי רכב מרובי נוסעים ולתחבורה ציבורית בעת תכנון ואישור מכרזים עתידים של כבישי האגרה בישראל.

               ה.   לצורך הפחתת זיהום האוויר במרכזי הערים, להטיל על שר האוצר לעודד רכישת מוניות מופחתות זיהום אוויר:

(1)              להעניק בהוראת שעה פחת מואץ לצרכי מס הכנסה בשיעור 33.33% למונית שהיא רכב משולב מנוע (Hybrid), כהגדרתו בכללים לפרק 87 לצו תעריף המכס ומס קנייה, התשע"א- 2011. הוראת השעה כאמור תכנס לתוקף לא יאוחר מיום 31.12.2013.

(2)              לקבוע כי מכירת מונית, שהיא רכב משולב מנוע (Hybrid) כהגדרתו בכללים לפרק 87 לצו תעריף המכס ומס קנייה, התשע"א-2011, כרכב פרטי, אשר נרכשה בשנים 2014-2017, תהיה פטורה ממס קנייה לאחר 4 שנים, ולתקופה קצרה יותר יואץ הפחת לצורך חישוב מס הקנייה בהשוואה למונית אחרת. קיצור התקופה כאמור ייכנס לתוקף לא יאוחר מיום 31.12.2013.

                ו.    בהמשך להחלטת הממשלה מס. 2452 מיום 21.10.2007 ובהתאם להמלצות ארגון ה- OECD מדוח הביצועים הסביבתיים של מדינת ישראל לשנת 2011, להטיל על שר האוצר בהתייעצות עם שרת המשפטים ועם הסתדרות העובדים החדשהלפי הצורך, לבחון ולהמליץ על שיטת תגמול חלופית ושוות ערך להטבות על החזקת רכב הניתנות לעובדים הזכאים לכך, גם ללא הוכחת בעלות על כלי הרכב. ההמלצות תכלולנה אמצעים ליישום לרבות תיקוני חקיקה לפי הצורך ויוגשו עד ה- 31.12.2014.

                ז.    לתקן את החלטת הממשלה מס. 165 מיום 13.5.2013, ולהוסיף לצוות הבין משרדי להכנת תכנית תמריצים לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית במקומות עבודה את המשרד להגנת הסביבה. בהתאם להחלטת הממשלה האמורה, התכנית תפעל בין השנים 2013 – 2018 והיקפה התקציבי לא יעלה על 40 מיליון ש"ח למשך כל התקופה.

 1. לצורך הפחתת זיהום האוויר מייצור חשמל, לפעול לצמצום צריכת החשמל והסטת ביקושים משעות השיא:

               א.   להטיל על הרשות לשירותים ציבוריים-חשמל (להלן- "רשות החשמל") לבצע בדיקה מקצועית לגבי היעילות של החלת תעריף דיפרנציאלי לצורך הפחתת צריכת החשמל. חוות דעתה של רשות החשמל בהתבסס ובהתייחס לבדיקה המקצועית תושלם עד ליום 31.1.2014 רשות החשמל תעביר את חוות הדעת האמורה להתייחסות משרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה והמים ותשמע את עמדתם טרם השלמת חוות הדעת. אין באמור בסעיף זה כדי לפגוע בשיקול הדעת העצמאי הנתון לרשות החשמל בקבלת החלטותיה.

               ב.   לקבוע כי שר האנרגיה והמים ימשיך לפעול במסגרת סמכויותיו ובהתאם ליעדי משרדו להביא לצמצום בצריכת החשמל, בכלל זה יקדם את התכנית להתקנת מערך מניה חכמה. התכנית תכלול פיילוט להתקנת מונים חכמים, ותתווה יעדים ומועדים לחיבור צרכנים במשק באמצעות מונים חכמים. עד ליום 31.3.2014 יגיש שר האנרגיה והמים עדכון לעניין המשך יישום התכנית.

 1. במטרה להפחית את זיהום האוויר, להטיל על שר האוצר, בהתייעצות עם השר להגנת הסביבה ובהמשך להחלטת ממשלה 2935 מיום 13.1.2008 ומסקנות הוועדה הבין משרדית למיסוי ירוק, לקבוע שיעור מס דיפרנציאלי, שיופעל בהדרגתיות, על סוגי דלקים שונים ובפרט סוגי מזוט שונים, באופן שישקף את ההשפעות הסביבתיות הנגרמות כתוצאה מהשימוש בהם ויעודד את השימוש בדלקים מזהמים פחות, הכול בשים לב לגובה המיסוי המקובל בעולם לדלקים דומים. כמו כן, להטיל על שר אוצר בהתייעצות עם השר להגנת הסביבה ושר הכלכלה לבחון מתן תמריצים לעידוד השימוש בתהליכים או באמצעים מוכחים להפחתה משמעותית של הפליטות. והכל עד ליום 01.01.15 ולזמינות של תחליפי דלק נקיים כגון גז טבעי.
 2. לצורך הפחתת זיהום האוויר הנובע ממקורות פליטה לרבות תעשייה ומשקי בית, וכן הרחבה של בסיס הידע לגבי זיהום האוויר בישראל, להטיל על השר להגנת הסביבה:

               א.   במטרה להפחית זיהום האוויר הנובע מתעשייה, לפעול ליישום מדיניות המשרד בעניין הפחתת  פליטות של גופרית דו חמצנית מסקטור התעשייה על ידי שיפור איכות הדלקים ומעבר לדלקים נקיים.

               ב.   לבצע סקר למיפוי, אפיון וכימות פליטות של חלקיקים נשימים ממחצבות.

                ג.    במטרה להפחית את זיהום אוויר הנובע מפליטת תרכובות אורגניות נדיפות (VOC) בדגש על פליטה ממשקי בית וזיהום אוויר תוך מבני – להטיל על השר להגנת הסביבה, לבצע סקר למיפוי, אפיון וכימות פליטה של VOC ולהכין הצעה לתכנית רב שנתית להפחתת זיהום אוויר כאמור.

               ד.   במטרה לבנות ולהרחיב את בסיס המידע לגבי זיהום אוויר בישראל, לפעול לבנייה, הרחבה והשלמה של בסיס מידע כאמור, בין היתר באמצעות הרחבה ושיפור של מערך ניטור האוויר הארצי, ביצוע דיגום סביבתי, עריכת מחקרים ופיתוח מצאי הפליטות.

לצורך ביצוע הפעולות האמורות בסעיף זה, יוקצה סך של 46.5 מיליון ₪ בשנים 2013 – 2017, שיחולקו באופן הבא:

שנה

2013

2014

2015

2016

2017

תקציב במיליוני ₪

14

10

7.5

7.5

7.5

 1. לצורך מימוש מיטבי של היעדים הקבועים בסעיף 3 לעיל, רשאי השר להגנת הסביבה בתאום עם שר האוצר, לשנות את החלוקה של כלל התקציב המוקצה לתכנית הלאומית, בין הצעדים ובין השנים המפורטים בהחלטה זו. ביצוע הצעדים המפורטים בהחלטה ייעשה בכפוף לתקצובם כאמור.
 2. להקים ועדה בראשות נציג השר להגנת הסביבה, למעקב אחר יישום התכנית הלאומית לרבות יישום תרחיש עסקים כרגיל (להלן – ועדת המעקב). בוועדה יהיו נציגים של משרד האוצר, משרד האנרגיה והמים, משרד התחבורה, משרד הכלכלה, משרד הבריאות, רשות החשמל ורשות המסים במשרד האוצר. נציגי השרים והגופים השונים ידווחו לוועדת המעקב, בתום כל שנה קלנדרית, על ביצוע הפעולות המוטלות לפי החלטה זו על המשרדים והגופים אותם הם מייצגים. השר להגנת הסביבה יבצע מעקב על יישום התכנית כמכלול והעמידה ביעדיה וידווח לממשלה אחת לשנה על יישום התכנית הלאומית.

***

ו.        הממשלה דנה בנושא טיוב, תיאום ושיפור הרגולציה הממשלתית והחליטה כדלקמן:

בהמשך להחלטת הממשלה מס’ 4027 מיום 25 בדצמבר 2011 (להלן – החלטה 4027), שעניינה ייעול ושיפור הרגולציה הממשלתית, וכתיקון לה:

 1. להטיל על מנכ"ל משרד ראש הממשלה, לאחר שמיעת הגורמים הנוגעים בדבר, להביא לאישור הממשלה עד ליום 31 במאי 2014 תכנית לטיוב רגולציה ולצמצום נטל בירוקרטי של רגולציה קיימת (להלן: "תכנית הטיוב"). תוכנית הטיוב תכלול את הדברים הבאים:

                        א.            מיפוי הרגולטורים הפועלים בממשלה והרגולציות הנקבעות על ידם.

                        ב.            הנחיות לפעולה של רגולטורים, ובכלל זאת יעדים מדידים ככל האפשר להפחתה של נטל רגולטורי, והקטנת העלות האדמיניסטרטיבית הכרוכה במילוי חובת הרגולציה.

                         ג.             תהליך להטמעת הערכה מקדמית של השפעות רגולציה על בסיס המדריך שגובש בהתאם לסעיף 5 בהחלטה 4027 (להלן "תהליך RIA").

                        ד.            אפיון ופיתוח מערכת מידע אשר: א. תשמש בסיס מידע לכלל הרגולטורים והרגולציות (לרבות המידע שיאסף במיפוי כמפורט לעיל). ב. תהווה פלטפורמה להעברת ידע ושיתוף על ידי רגולטורים. ו-ג. תאפשר את ביצוע תהליך RIA.

                        ה.            החרגות וסייגים לתחולת תכנית הטיוב.

 1. להורות לכל גורם רלוונטי לבצע את המיפוי בהתאם להנחיות מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתוך 90 יום מיום הוצאתן.
 2. ההחלטה לא תחול על רגולטורים שהם תאגידים סטטוטוריים ועל הרגולציה בתחומם ועל כן, להטיל על מנכ"ל משרד ראש הממשלה, לאור החשיבות שהממשלה רואה בטיוב מנגנוני הרגולציה בכל התחומים במשק, לפנות לרגולטורים אלה, על מנת שישקלו לבצע תהליכים מקבילים בהתאם לעקרונות החלטה זו. על אף האמור בסעיף 7 להחלטה 4027 תיבחן כחלק מתכנית הטיוב החלה של החלטה זו על הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, בשים לב לאי החלתה של החלטה זו על יתר הרגולטורים הפיננסיים שהינם תאגידים סטטוטוריים.
 3. בהחלטה זו: "רגולטור" – שר וכן כל מי שהוא בעל סמכות לקבוע רגולציה.

"רגולציה" – כללים, תקנות, אמות מידה או נורמה אחרת בני פועל תחיקתי.

***

ז.        הממשלה דנה בשינוי שם משרד האנרגיה והמים ושינוי שם משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים והחליטה כדלקמן:

 1. לשנות את שם משרד האנרגיה והמים, כך שייקרא מעתה "משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים".
 2. בהתאם לפקודת פקידי הממשלה (שינוי תארים), 1940, תפורסם הודעה ברשומות לפיה ישונה תוארו של "שר האנרגיה והמים" ל"שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים".
 3. לשנות את שם משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים כך שייקרא מעתה "משרד התחבורה והבטיחות בדרכים".
 4. בהתאם לפקודת פקידי הממשלה (שינוי תארים), 1940, תפורסם הודעה ברשומות לפיה ישונה תוארו של "שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים" ל"שר התחבורה והבטיחות בדרכים".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (4 הצבעות, ציון ממוצע: 4.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות