התכנית להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים למדינה שלישית יוצאת לדרך

התכנית להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים למדינה שלישית יוצאת לדרך

וועדת הפנים אישרה השבוע את התקנות שהתקין שר הפנים לחוק האוסר הוצאת כספי מסתנן. בישיבת הוועדה הציג שר הפנים, גדעון סער את המהלכים השונים להתמודדות עם תופעת המסתננים הבלתי חוקיים. 

שר הפנים, גדעון סער, פתח את דבריו בהתייחסות  לסוגית המסתננים הבלתי חוקיים: "המסתננים הבלתי חוקיים  מיבשת אפריקה היא תופעה רחבת היקף שאיתה מתמודדת מדינת ישראל בשנים האחרונות. הצעדים שננקטו על ידי הממשלה הקודמת- בניית הגדר והחוק למניעת הסתננות- גרמו לכך שבלמנו כמעט לחלוטין את הכניסה של המסתננים לישראל. יחד עם זאת בתחומי מדינת ישראל ובדגש על מספר רשויות מקומיות יש ריכוזים גדולים  של מסתננים  בלתי חוקיים, דבר שיש לו זיקה לבעיות חברתיות לא פשוטות".

השר סער פירט את המהלכים השונים שמתבצעים בסוגיה- חידוש היציאה מרצון מתוך המשמורת ובהקשר זה ציין כי כל יום יוצאים עוד ועוד מסתננים חזרה לארצות המוצא שלהם; תיקון הנוהל הפלילי המתייחס למסתננים שהיו מעורבים באירועים פליליים באישור היועץ המשפטי לממשלה; הקמת צוות בינמשרדי יחד עם המשרד לביטחון פנים העוסק בסוגית הביטחון האישי של תושבי דרום תל אביב, אילת וערד; החוק לאיסור הוצאת כספי מסתנן ותקנותיו שאושרו השבוע בוועדת הפנים.

החוק לאיסור הוצאת כספי מסתנן, שוועדת הפנים אישרה לפני זמן קצר את התקנות בענייננו, צפוי להיכנס לתוקף ב- 13/9/13. החוק קובע לראשונה איסור פלילי על העברה שוטפת של כספי מסתננים מחוץ לישראל. שר הפנים אמר: "החוק מעניק כלים שנועדו לנטרל את התמריץ הכלכלי, שהוא המניע העיקרי להגעה ולהישארות של המסתננים הבלתי חוקיים בישראל. החוק מעניק למשטרת ישראל כלי אפקטיבי לאכיפה כנגד חלפני המטבע".

השר סער ציין בדבריו, כי על פי הנתונים שנמסרו לו מגורמי המקצוע היקף הפעילות של כ- 35 חלפני מטבע בדרום תל אביב להעברת כספי מסתננים מחוץ לישראל הוא של כ- 700-800 מיליון ₪ בשנה.

שר הפנים סער הבהיר, כי מדיניות הממשלה היא הוצאה של המסתננים  הבלתי חוקיים למדינותיהם או למדינות שלישיות בהתאם למסגרת המשפטית שאנו פועלים לפיה.

שר הפנים, גדעון סער, התייחס במסגרת דבריו להסכם שהושג עם מדינה שלישית (אוגנדה) להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים: "הסיכום עם מדינה שלישית אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ועל בסיס הסיכום הזה אנחנו מתכוונים לפעול בחודשים הקרובים ליציאה של מסתננים מהארץ במקביל להמשך המאמץ להגיע להסכמות עם מדינות נוספות".

השר סער העריך כי בשלב זה, במסגרת הפעילות שמתבצעת, קצב יציאת המסתננים הבלתי חוקיים הוא של כ- 2000- 3000 בשנה, אך הוא משוכנע כי המספרים יהיו גדולים הרבה יותר עם התחלת יציאת המסתננים למדינה שלישית.

שר הפנים אמר כי התכנית להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים תהיה תכנית רב שלבית. בשלב הראשון נתרכז בהגברת המודעות וההסברה בקרב אוכלוסיית המסתננים ובשלב השני, שצפוי להתחיל אחרי החגים, יתבצע "קול קורא" לאוכלוסייה מוגדרת מתוך המסתננים לצאת מרצון למדינה השלישית בתוך פרק זמן שיוגדר. בתום פרק הזמן לא יוארכו רישיונות השהייה לאוכלוסיית המסתננים שהוגדרה ולא יצאה ותחל אכיפת איסור העבודה על מסתננים בלתי חוקיים אלה ומעסיקיהם.

גורמים שונים העוסקים בנושא אמרו כי על פי ההסכם, אוגנדה תקלוט את המסתננים ומבקשי המקלט תמורת כסף, מידע, סיוע וציוד בתחום החקלאות שתספק ישראל.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (6 הצבעות, ציון ממוצע: 3.67 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (4)

 1. בר 30/08/2013 להגיב
  אפשר לעבוד על תושבי השכונות הכבושות פעם או פעמיים אך לא לאורך זמן....ומי מאיתנו לא מכיר / שמע / את המונח המפוקפק ציטוט: -"אחרי החגים" - במדינתנו שבה החגים לעולם אינם נגמרים.. אז מה?! אחרי ראש השנה ?! כיפורים?! חנוכה?! פורים?! פסח?! ציטוט: -"בתוך פרק זמן שיוגדר"- מהו הפרק הזה?! די כבר חלאס על מי הם עובדים בטח לא עלינו ..אז שלא ינסו אותנו...חג שמח לכל בית ישראל ואמרו אמן..
 2. חנה 30/08/2013 להגיב
  מאז "מבצע אנטבה" פחות או יותר - כלי התקשורת לא ממש גילו עניין באוגנדה. מעכשיו.....תתכוננו! תכף תראו את שפע הכתבות, הידיעות והסקירות שתצוצנה פתאום - כל מה שזז באוגנדה יותקף על ידי כלי התקשורת - החל מזה שאין שם במבה ועד רמת הלימודים הירודה בחמשת בתי הספר לרפואה. צפו למשלחות של כתבים וצלמים שילוו נציגי רופאים לזכויות אדם, עובדים סוציאלים, אפריקנולוגים, מיקרוביולוגים, דיאטנים ואולי איזה 2 חברי כנסת - שיצאו להפוך באוגנדה אבן על אבן ויחזרו לספר לנו סיפורי זוועה שיימרחו על גבי 6 עמודים במוספי סוף השבוע. שום דבר לא יימצא כראוי, מתאים ובטוח מספיק לאריתראים והסודנים "שלנו" - שעד לפני דקה, התקשורת עוד סיפרה לנו סיפורי זוועה כוזבים על תת התנאים בהם הם חיים בישראל ועד כמה הם אומללים פה.
 3. גילי 30/08/2013 להגיב
  הלואי גדעון סער-הלואי ותעמוד במילותך(דבר נדיר אצל פוליטקיאם) אני מיואש. מיואש מלראות אותם בכול פינה. מיואש לראות חנויות שלהם שהחלו בתחנה המרכזית מתפשטות לרחוב שלמה בלי שהמשטרה-עושה דבר! ועכשיו הם כבר ברחוב העליה. כול אישה שם בממוצע עם 2 או 3 ילדים למרות שאין להם שקל על התחת. תתחילו להעיף אותם מכאן כי לנו נמאס להרגייש בארץ זרה. רק מהריבוי הטבעי שלהם יהיה פה אסון. ושלא לדבר על ללכת בתחנה המרכזית מ10 בלילה. פשוט פחד אלוהים.
 4. חיים מנחסוהב 02/09/2013 להגיב
  על כפר מנדא שמעתם ????? אם לא הקישו בגוגל "כפר מנדא מסתננים" הנה התשובה ! סלקו אותם בכוח. אחרת אין לכם סיכויי. תנו להם להרגיש בגיהנום והם יסתלקו. אתם שותקים ויושבים לידם באוטובוסים ומסתחבקים איתם בחנויות במשלוחים... ראיתי איך מלקקים להם את הישבן לאחמד, מוחמד וסעיד... מגעילים

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F1

MyTama38

תגובות אחרונות