שבעת קווי הרכבת הקלה בגוש דן יבוצעו במקביל

שבעת קווי הרכבת הקלה בגוש דן יבוצעו במקביל

כך נחשף היום בוועדה לביקורת המדינה. יו"ר הועדה אמנון כהן: גם בהרחבת תשתיות חייבים לעמוד בפרטים הקטנים

העבודה על שבעת קווי הרכבת הקלה בגוש דן יבוצעו במקביל, כך נחשף היום (שלישי) בועדה לביקורת המדינה בכנסת. יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) התריע כי "המון כספי ציבור בוזבזו במשך השנים, לוחות-הזמנים משתנים ונדחים כל העת, והגיעה העת לחשוב מחדש – וללמוד מהעולם. גם בהרחבת תשתיות חייבים לעמוד בפרטים הקטנים".

אלכס ויז’ניצר, מנכ"ל חברת נת"ע, הבונה את המיזם השאפתני, אמר כי "רוב הפרויקטים הגדולים בקו האדום כבר יצאו לדרך. בעוד שלושה חודשים יחלו לנסוע אוטובוסים בתוואי קו זה, בתוך שבועיים נאמץ את נהלי החברה הלאומי לדרכים בהתאמות נדרשות, ובעוד כחודש נציג את התכנית האסטרטגית בפני משרד התחבורה. לקחנו אומדן של 20% חריגה מהתקציב, ויש להתמודד עם קידוח אופקי של תוואי הרכבת, הוצאת קרקע מזוהמת ועוד. אנחנו פועלים לביצוע כל הקווים ביחד, אך 7 הקווים הראשונים הם הליבה". לדבריו, מנהל המיזם הוא מהנדס שמאחוריו שבע רכבות קלות ברחבי העולם.

נציג מבקר המדינה, צבי ורטיקובסקי ציין כי במיזם שכזה "דרושה ראיה מערכתית כוללת. באמצע המיזם הוחלף הזכיין בגלל התעכבות הביצוע, האומדנים הכלכליים משתנים כל העת והמילה האחרונה בתקציב – טרם נאמרה. כ 3 מיליארד ₪ השקיע משרד התחבורה במיזם עד היום".

עוזי יצחקי, מנכ"ל משרד התחבורה, הוסיף כי "מדובר בפרויקט מורכב שטרם נעשה בעבר בישראל והזכיין הקודם לא הצליח לבצע. חברת נת"ע עלתה על הפסים והתפיסה הניהולית כיום היא אחרת לגמרי. בשנתיים האחרונות יצאו עשרות מכרזים ובחלק מהאתרים כבר החלו לעבוד. האומדנים שמוצגים כיום הרבה יותר מציאותיים".

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) העיר ש"השאלה שחייבת להישאל, כמה יכולה הייתה הרכבת לעלות, אם המדינה הייתה מנהלת את המיזם מראש נכון", ואילו ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), לשעבר ראש עיריית בני ברק, שגם בתחומה עובר "הקו האדום", הוסיף כי רוב הרשויות עובדות בשיתוף פעולה עם נת"ע. "עכשיו עושים הדבר הנכון, לא הייתי מציע להיכנס לתאריכים אבל רואים שינוי". אשר קרא למשרד האוצר לתת כתף ולסייע למשרד התחבורה.

דרור סופרו, מנהל הקו המהיר של רכבת ישראל לירושלים, הוסיף כי "הבעיה היא שלמשרד התחבורה יש כל האחריות אך לא את כל הסמכויות, וגופים רבים יכולים לעכב ולדרוש שינויים כל העת. זו הסיבה לעיכובים ולאומדנים משתנים".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 4.67 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-P

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-Fl

תגובות אחרונות