יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב: "יש עמותות שמשתמשות במסתננים על מנת לחתור תחת קיומה של מדינת ישראל"

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב: "יש עמותות שמשתמשות במסתננים על מנת לחתור תחת קיומה של מדינת ישראל"

תנועת "אם תרצו": הקרן החדשה לישראל טענה כי היעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה טרגדיה. ח"כ זבולון כלפה: "צריך לסגור לעמותות את הברז". ח"כ נחמן שי: "גם אני לא רוצה שהמסתננים יישארו בארץ, אבל מציגים כאן חזון של מדינת משטרה"  

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, דנה אמש (ב’, 20.1.14) במימון העמותות המסייעות למסתננים. כזכור, לפני כשבועיים התקיימה מול משכן הכנסת הפגנה של מבקשי המקלט אשר התווספה להפגנה נוספת בכיכר רבין בתל אביב שבה נטלו חלק אלפי מבקשי מקלט ומהגרי עבודה מאפריקה.

בפתח הדיון הודיעה ח"כ רגב כי היא ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה לבחון את קיומן של עמותות אשר חותרות תחת קיומה של המדינה. "מטרתי לשמור על אופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה, יש כאן עמותות שממומנות מחו"ל ורוצות להפיל את המדינה", אמרה ח"כ רגב. על דבריה הגיב ח"כ נחמן שי שאמר: "אף אחד לא הולך או רוצה להפיל את המדינה. הם בסך הכול רוצים לעבוד. גם אני אינני רוצה שהם יישארו בארץ, אבל יש לעשות זאת בהומניות ולא במצוד". ח"כ שמעון אוחיון הוסיף גם הוא להיבט ההומני ואמר: "ליבי עם המסתנן שמחפש עבודה, אולם מה אעשה שמדינתי איננה יכולה לקלוט כל כך הרבה?".

ח"כ זבולון כלפה אמר כי "צריך להפסיק לאסוף את המים מהכיור ופשוט לסגור את הברז. לגיטימי שיש מיעוטים במדינה, אבל לא יתכן שאוכלוסיות מוחלשות שלמות תיפגענה מכך. בהחלט יש לי חזון למדינה יהודית". לדבריו של כלפה הגיב ח"כ שי שאמר: "אתה מציג חזון של מדינת משטרה".

לימור תוסייה כהן ויפית בבילה שמר, נציגות משרד המשפטים, אמרו כי חוק הגילוי אותו יזם ח"כ זאב אלקין מחייב את העמותות לפרסם את גודל ומקור התרומות אותן הן מקבלות. "חוק זה תוקן בהמלצתנו ונועד ליצור שקיפות בפעילות העמותות", אמרו כהן ושמר. בעקבות דבריהן דרשה ח"כ רגב לקבל מרשם העמותות דיווח שבו ייכתב: "מי העמותות, מהו תקציבן וממי הן מקבלות אותו".

אלון שוורצר, נציג תנועת "אם תרצו", הסביר כי המחאה אינה ספונטנית וכי מטרות העמותות אינן תואמות את דיווחיהן לרשם העמותות, שהרי הן מודיעות בגלוי שמטרתן היא להשאיר את המסתננים בישראל. בנוסף ציטט שוורצר את סמנכ"לית הקרן החדשה לישראל – מהמממנות העיקריות של הפגנות המסתננים – שאמרה כי "היעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה טרגדיה". אמירה זו קיבלה חיזוק חוקי מנציגת רשם העמותות שהדגישה כי החוק לא מאפשר את קיומה של עמותה המתנגדת למדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, אולם אין בו שום התייחסות ליהדותה של המדינה. גם ח"כ יעקב אשר הדגיש כי "אותן קרנות מממנות קמפיינים נגד ארץ ישראל כביתו של העם היהודי, נגד הדת והמסורת ובעד המסתננים. לא צריך להיות גאון גדול בכדי לזהות כאן מגמה".

נציג ועד השכונות בדרום תל אביב, מר עובד חוגי, דיבר מדם ליבו ושאל את חברי הוועדה: "עם כל העמותות האלה ששומרות על הזכויות של המסתננים, לי אין זכויות?? הרי אתם נבחרי הציבור, אז מדוע אנחנו מקבלים הרגשה שהעמותות הן הריבון?".

את הדיון חתמה יו"ר הוועדה ח"כ רגב באומרה שזהו הדיון הראשון במאבקה על שמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. עוד הוסיפה ח"כ רגב כי היא מרגישה שיש העלמת עין מצד רשם העמותות והיועץ המשפטי לממשלה ולפיכך היא דורשת מהם, כמו גם ממשרד החוץ, להגיע לדיון הבא בוועדה כשתשובות מספקות בידיהם.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (9 הצבעות, ציון ממוצע: 4.44 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (4)

 1. משולם בכר 22/01/2014 להגיב
  נו, מתי תתחילו לטפל בבעלי הבתים? מתי תפסיקו עם הפוליטיקה? הגיע הזמן לטפל בגורמי הבעיה! אלה הם בעלי הבתים, שכנים שלכם לשעבר, חברי ילדות, קרובי משפחה. ואולי גם אתם, מי יודע?!
 2. דניאלה 23/01/2014 להגיב
  משולם, אתה טועה בהנחת היסוד שלך. 90 אחוז ויותר ממי שמשכיר דירות למסתננים הם בעלי הון שרכשו דירות מבעלי הבתים שנמלטו. תאמין לי שאנשים שגרו בבתים האלה לא מספיק אמיצים להשכיר ולשכור או לקחת משכנתאות... חוץ מזה הם יותר מדי ציונים ונאמנים למדינה מכדי להשכיר למסתננים. האשמים במצב הם רשויות החוק והמס וכמובן עיריית תל אביב. כולם נותנים לבעלי ממון לחגוג על חלשי האוכלוסיה. ובסוף מי שאינם יכולים לשפר את איכות חייהם נדפקים ונשארים בשטח ההפקר. תשאל את מאי גולן מי בעל הדירה בבניין שלה שפוצלה ומושכרת לעשרות מסתננים... ואיך הוא שמחשיב את עצמו ליהודי שומר מצוות וגר בקריית ארבע מאפשר לקטסטרופה להימשך תמורת בצע כסף !
 3. משולם בכר 25/01/2014 להגיב
  מאי גולן , מי הוא בעל הבית בבנין שלך שפיצל דירה והשכיר למסתננים? למה את לא מפרסמת את שמו? למה את לא מפגינה מול הבית שלו? אם תתעסקי בפוליטיקה ותתנצחי עם עיתון הארץ , בטוח לא תפתרי את הבעיה.
 4. משולם בכר 31/01/2014 להגיב
  אני עדיין מחכה לתשובה.

פרסם תגובה

MyTama38

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

Funzing-P

תגובות אחרונות