הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 26 בינואר 2014

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 26 בינואר 2014

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"בוקר טוב. לפנות בוקר חזרתי עם נשיא המדינה ועם שרת המשפטים מדאבוס. היה ביקור מוצלח, היעד של הביקור היה להדגיש את היתרונות של תעשיית ההיי-טק הישראלי ותעשיית הגנה למרחב הסייבר בפרט, לפני הכוחות המובילים בעולם, גם מדינות וגם הכוחות החדשים שעולים, שהם אינם מדינות, אבל הם ארגונים בינלאומיים עם עוצמות של מדינות ואפילו של מעצמות.

ההתעניינות בישראל היא גדולה מאד, הרצון לפעול כאן הוא גדול מאד, ואני מעריך שבשנה הקרובה אנחנו נראה גם תוצאות לפעילות הזאת ולפעילויות אחרות שלנו, דהיינו, כניסה של חברות חדשות לישראל, בראש וראשונה לשוק הסייבר והגדלה של הפעילות העסקית שלהם בתוך ישראל, זו שכבר קיימת.

נפגשתי שם עם החברות הגדולות ביותר, עם "גוגל" עם "יאהו" עם "סיסקו", "מייקרוסופט" וחברות סייבר שונות, במפגשים קבוצתיים ואינדיבידואליים, וההבנה שבעידן הידע מוכרחים להגן על הידע – היא רחבה מאד (אחרת ניכנס כאן לכאוס, לג’ונגל), וזה הופך להיות מרכיב חיוני בכל ההתפתחות הכלכלית החדשה, וההערכה היא שבגלל הנסיבות המיוחדות שלנו, ישראל יכולה לתת פתרונות שונים בתחום הזה. ברור שעבורנו יש כאן הזדמנות גדולה מאד, אבל יש גם אתגר גדול, קודם כל להבטיח סביבה עסקית אוהדת ולא עוינת לחברות הללו; שנית, להבטיח שמערכת החינוך שלנו תוכל להביא את ארגז הכלים לילדים ולילדות שלנו, שהם יוכלו להמשיך להתפתח עם יכולת להביא תוצאות.

האנשים האלה והנשים הללו הם אנשים מאד מדויקים, הם רוצים לראות תוצאות, הם באים לישראל בגלל תוצאות, וכל עוד אנחנו נוכל להמשיך לתת תוצאות, ההתעניינות בנו תלך ותגדל. זו הזדמנות גדולה, אבל גם אתגר גדול בתחום העסקי וגם בתחום מערכת החינוך.

אני מציין את זה לקראת דיונים נוספים שאני צריך לעשות, אבל החדשות הטובות הן, שישראל מאד מאד מבוקשת. אני יכול לומר לכם שלי לא הייתה מספיק שהות לקיים את מספר הפגישות שנתבקשתי לקיים, ונאלצנו לבחור – בצד המדיני קיימתי שיחות עם נציגים מכל היבשות, כמובן עם מזכיר המדינה קרי, עם שר החוץ של סין, עם ראש ממשלת אוסטרליה, וכמובן קודם לכן, בארץ נפגשתי עם ראש ממשלת קנדה, עם נשיא מקסיקו ועם נשיא ניגריה – כולן הן מדינות חשובות, יש בהן שווקים והזדמנויות, ויש בהן גם משמעות מדינית חשובה.

כמובן שכולן היו רוצות לראות התקדמות בתהליך המדיני עם הפלסטינים, לכולן הבהרתי את הדברים שמבחינתנו יקבעו אם הדבר הזה יצלח או לא. רצון ישנו, ואני חושב שהן גם הבינו את זה.

אני חייב לומר שההתעניינות העיקרית הייתה אל מול המשך מתקפת ה"נעם" של איראן, וכאן בניגוד למה שאולי הצטייר גם בשיחות עם המנהיגים וגם בשיחות עם פרשנים, הייתי אומר שהייתה יותר חדות ויותר בהירות לגבי המסרים הסותרים וגם השקריים שעלו בנאום של רוחני.

רוחני דיבר על כך שאיראן מתנגדת למעורבות בינלאומית בסוריה – זה כל כך אבסורד שחבל להכביר על כך מילים, הרי איראן היא המדינה שמתערבת יותר מכל ומסייעת למשטר אסאד לבצע הטבח ההמוני שהוא מבצע מידי יום; הוא דיבר על כך שהוא נגד הרג של חפים מפשע – לפני כמה ימים הוציאו להורג עשרות אנשים באיראן, ואני מבטיח לכם שרובם המכריע הם חפים מפשע; הוא דיבר על כך שהוא בעד גישה חופשית לטכנולוגיה – איראן מונעת גלישה חופשית באינטרנט לאזרחיה; הוא דיבר על כך שהוא בעד הכרה של כל המדינות במזרח התיכון, וסרב לענות לשאלות נוקבות שהופנו אליו, להכיר במדינת ישראל, והרי המשטר שהוא מייצג כמעט מידי יום קורא להכחדתנו; ולבסוף, הדבר החשוב ביותר והמשמעותי ביותר, הוא אמר בנאומו שאיראן לא תתפרק ולא תפרק אפילו צנטריפוגה אחת. המשמעות של האמירה הזאת, אם איראן תתמיד בה, היא שהסדר הקבע ,שהוא המטרה של כל המהלך המדיני מול איראן – לא יכול להצליח, ואיראן בעצם מתעקשת לשמר את היכולת שלה להגיע לחומר בקיע לפצצה ללא שום התרחקות מזמן הפריצה.

זה אומר שהרבה מהדברים שאנחנו אמרנו שיתממשו, אכן מתממשים. כמובן שהיה שם ניסיון גם לפרוץ את משטר הסנקציות. מזכיר המדינה קרי אמר לי שארה"ב תפעל כדי לשמר את הסנקציות הקיימות. אני חושב שזאת אמירה חשובה, אבל כמובן חשוב לראות את מבחן הביצוע שלה.

בכל אופן, האמירה של נשיא איראן, שאיראן לא תתפרק מצנטריפוגה אחת לצד רעיון שנתן המתון שבמתונים, שר החוץ, צריף, שבו הוא הבהיר שלאיראן יש אג’נדה אידיאולוגית שמביאה אותה לעימות מתמיד עם המערב ועם ארה"ב, כיוון שיש לה שאיפה לראות עולם אחר, סדר עולמי אחר, ואתם יודעים למה הוא התכוון – השילוב של שני הדברים האלה גורם לאנשים להבין שהמציאות מול איראן היא איננה ורודה, יש כאן בעיה, אנחנו יודעים את האמת, יש פה משטר שבמסווה מתקפת חיוכים, מנסה להתחמש בנשק גרעיני, להגיע להיות מדינת סף שיכולה להגיע לנשק גרעיני במהירות גדולה מאד, ומדינה שלא שינתה כהוא-זה את האידיאולוגיה האמיתית שלה.

יש ויכוחים בתוך איראן, יש מאבק פנימי בתוך איראן על רפורמות פנימיות, אבל אין שום שינוי, לפחות עד לרגע זה, לא ביעד של תכנית הגרעין הצבאית ולא במדיניות האגרסיביות של איראן ברחבי המזרח התיכון ביחס לטרור, הרבה מעבר למזרח התיכון.

לכן, מדינה כזאת אסור שתהיה לה יכולת ייצור של נשק גרעיני, זאת הייתה וזאת נשארה המדיניות שלנו.

אני מבטיח לכם שכל מי שבא אתנו במגע שם, שמע את הדברים בצורה ברורה גם ממני וגם מהנשיא פרס."

ב. בהתאם לסעיף 12 לחוק שירות המדינה (מינויים), התשי"ט-1959, החליטה הממשלה למנות את גלעד סממה לתפקיד המנהל הכללי של המשרד לאזרחים ותיקים במקומו של אהרון אזולאי.

ג. הממשלה ציינה בישיבתה את יום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה ויום המאבק באנטישמיות.

במסגרת הדיון שמעה הממשלה סקירות מהשר לירושלים והתפוצות, השר סילבן שלום וה"ה נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, אבנר שלו, יו"ר הנהלת "יד ושם", גדעון מאיר ממשרד החוץ, פרופ’ דינה פורת, ראש המכון לחקר האנטישמיות באוניברסיטת תל אביב ונציג המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים.

הדוברים התייחסו בין השאר להיבטים הבאים :

- התגברות של תופעות גילוי האנטישמיות ברחבי העולם ובאירופה בשנת 2013 .

- ציון הפעולות הנעשות להגברת הנחלת תודעת זיכרון השואה והגבורה בקרב בני נוער ודעת הקהל בארץ ובעולם.

- חיזוק הקשר והתמיכה ביהדות התפוצות.

צילום הכנסת באדיבות google street view.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (4 הצבעות, ציון ממוצע: 4.25 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-F1

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות