"יש לסיים עם הסאגה-הבלתי נגמרת של כפר שלם"

"יש לסיים עם הסאגה-הבלתי נגמרת של כפר שלם"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אמנון כהן. מבקר המדינה יוסף שפירא: שיעור באזרחות איך האזרח הקטן נשחק בגלגלי הבירוקרטיה. די, סוף, נקודה

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, שבה ודנה היום (שלישי) בדו"ח מבקר המדינה בעניין פינוי כפר שלם. יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) קרא "לסיים עם הסאגה-הבלתי נגמרת של כפר שלם. כבר פורסם בעבר דו"ח קשה ביותר בעניין, הממשלה אמנם התחילה לזוז, אך עדין לא בצורה ובקצב מספקים", אמר. כהן קבע כי מיד בתחילת מושב הקיץ של הכנסת, בעוד כחודש וחצי, תתקיים ישיבת-מעקב נוספת כדי לסיים את הטיפול בנושא, בהשתתפות כל נציגי משרדי הממשלה והרשויות שליוו את הפרשה. בדיון הבטיח מנכ"ל עיריית תל אביב, כי כל ההכנסות מתכנית פינוי-בינוי במקום – יוקדשו לטובת התחדשות עירונית בשכונה כמשק-סגור.

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא הדגיש, כי "את התושבים שלא קיבלו מענה הולם, לא מעניינים וועדות ולא פירוקים. תגברנו את הצוות העוסק בנושא במשרדנו, ויש לפתור את הבעיה כאן, עכשיו ומהר. הדיון הזה הוא שיעור באזרחות, איך האזרח הקטן נשחק בגלגלי הבירוקרטיה. אי אפשר שכל רשות תצביע על חברתה כאחראית. די, סוף, נקודה".

מנכ"ל עיריית תל אביב, מנחם לייבה, ציין כי "למרות בעלותנו על 50% מחברת ‘חלמיש’, הרי שהאחריות היא של הממשלה. לאחר שיקבעו תבחינים ע"י המדינה, אנו מוכנים לשאת תוך 180 יום באחריות לטיפול בכפר שלם, ולא להמשיך את הסאגה המשפטית. חברת ‘חלמיש’ כבר הציעה תבחינים – בנוכחות נציגי האוצר – ועל המדינה לבחור ולהחליט". יאיר פינס, נציג האוצר, אמר כי הוא "מופתע מדברי מנכ"ל העירייה. הפתרון נמצא בעירייה, ואנחנו הפקידים הבכירים לא נוכל לפתור זאת. על העיריה להכין תכנית ולהמליץ על תבחינים – במקומם ובלעדיהם לא נוכל להחליט". ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) הוסיף כי "בלי לזמן את שר השיכון וראש העיר – גם בשנה הבאה נמשיך ונדון בנושא. יש מי שמרוויח מכך שאין תבחינים".

רחל תורג’מן, יו"ר חברת "חלמיש" לשעבר, ציינה כי "העבודה כמעט והושלמה, התבחינים כמעט ואושרו, אך היועץ המשפטי לממשלה מנע זאת מהשר אריאל אטיאס. הרגשתי שאני נלחמת לבד, מבוקר עד ליל". לגבי המשך מעורבותו בעניין של עו"ד חן עמידור, ציינה תורג’מן כי בידה הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה שעמידור הפסיק לייצג את ‘חלמיש’. עו"ד עמידור טען מנגד – כי לא מוכר לו כל מסמך כזה, והדגיש כי הוא ממשיך לייצג את החברה וזאת למרות דברי יו"ר דירקטוריון ‘חלמיש’, עמי כ"ץ, כי החברה אינה מעוניינת שימשיך לייצגם אותו, וכינה אותו "חצוף ועז פנים".  עו"ד עמידור אף הוסיף, כי לא ניתן ע"פ החוק להמשיך בהקפאת הליכים, יותר מחצי שנה.

אריאל אטיאס, שר השיכון לשעבר סיפר בישיבה כי "ערכנו צעדים בוני אמון כלפי התושבים, והושגה הסכמה על יעדים וגודל הפיצויים. העברה האחריות לעירייה תגרום סחבת נוספת – יש הסדר וניתן להתקדם אתו, אלא שרשות החברות הממשלתיות היא המחליטה בסופו של דבר – ולא השר".

נעמי טל, תושבת כפר שלם, הזהירה כי "אם לא אקבל פתרון חד משמעי, שני הבנים שלי המשרתים בסיירות מובחרות יעזבו את הצבא ויבואו לסייע לי. אני אתאבד על הבית שלי. אתם חיים על חשבון העניים, העובדים מבוקר עד הערב לפרנס את הבנים-החיילים שלהם".

בסיום הישיבה דרש היו"ר אמנון כהן ממנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, העומד בראש ועדת המשנה בעניין, להתאים את הקריטריונים שנקבעו ב- 1996 לערכי היום. במקביל, הוועדה תפעל לקדם את החקיקה בנושא הנמצאת על שולחן הכנסת.

התמונה באדיבות google street view.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (4 הצבעות, ציון ממוצע: 3.75 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-P

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים


ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות