הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 31 באוגוסט 2014

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 31 באוגוסט 2014

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"ראשית אני רוצה לברך את מארחינו, יאיר פרג’ון ראש המועצה, ואת ראשי המועצות והערים, חברינו מהדרום. המנהיגות שלכם ואורך הרוח שלכם נתנו לנו הרבה כוח להוביל את המערכה הזאת באחריות, בשיקול דעת, בנחישות רבה ובתקיפות רבה, כדי להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל. זה היה ונשאר השיקול העליון שעמד לנגד עינינו.

מאז הקמת מדינת ישראל, אנחנו תמיד הושטנו יד לשלום לאלה מבין שכנינו שרצו בשלום, ואנחנו תמיד נלחמנו בתקיפות, בעוצמה נגד אלה שרצו להשמידנו תוך כדי בניית מדינתנו, ערינו ויישובינו – וכך אנחנו נהגנו גם הפעם. אנחנו היכנו את החמאס מכה קשה מאוד, צה"ל והשב"כ הרגו למעלה מאלף מחבלים, פגעו בראשי הארגונים, פגעו במערך המנהרות שהם הקימו, סיכלנו את המערך הרקטי, תקיפות מהים, מהאוויר ומן היבשה, במפקדות הטרור, במגדלי הטרור, בעצם מכות שהחמאס לא ספג כמותן מאז הקמתו. במקביל, החמאס נסוג מכל הדרישות שהוא הציב להפסקת אש. הפסקת האש היא ללא מגבלות, לא של זמן ולא של תנאים.

אני מקווה שהשקט הזה שהושב יימשך הרבה זמן, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, גם בגזרה הזאת וגם בגזרות אחרות, כולל כמובן גבול הגולן. אנחנו ממשיכים בהתאם למורשת הציונית שלנו, לפתח את יישובינו ואת ערינו. אני אומר את המלה לפתח, לא רק לשקם – בזה כבר התחלנו.

אנחנו באים לקבל שלוש החלטות: ההחלטה הראשונה היא קודם כל לסייע בתוכנית חומש של מיליארד וחצי שקל ליישובי עוטף עזה ושדרות. הכוונה לא רק לשיקום החקלאות, לשיקום פגיעות שנפגעו, אלא גם פיתוח תעשייתי, פיתוח כלכלי, פיתוח חקלאי, וכמובן בנייה נוספת של תשתיות הביטחון. זו ההתחייבות הראשונה, היא תמומש היום.

הדבר השני הוא שהחודש אנחנו נביא חבילה דומה לפיתוח ליישובי וערי הדרום. אנחנו מחויבים להם, היינו מחויבים להם תמיד. בשנים האחרונות היה פיתוח מואץ בדרום, אנחנו רוצים להעצים אותו. התשובה הציונית למבקשי נפשנו זה לא רק להדוף אותם ולגבור עליהם בכל מערכה, אלא גם לפתח את המדינה שלנו, במקרה הזה את יישובי עוטף עזה ויישובי דרום הארץ ופיתוח הנגב בכללותו.

הדבר השלישי שאנחנו נעשה היום, זה נמלא את החוסרים, נתחיל למלא את החוסרים שנוצרו במערך הביטחון. זה משקף את הבנתנו של סדר עדיפויות, שבו הביטחון קודם לכל. אנחנו עשינו כאן דברים גדולים מאוד, אבל הדבר הזה מחייב אותנו גם לשנס מותניים כדי לאפשר לצה"ל, לשב"כ ולזרועות הביטחון להמשיך להגן על מדינת ישראל ביעילות.

לבסוף, אנחנו גם, בעצה אחת עם שר החינוך, פותחים מחר את שנת הלימודים כסדרה בכל רחבי הארץ. אני יודע שילדי ישראל, שני מיליון ילדי ישראל ומשפחותיהם שהולכים מחר לגנים ולבתי הספר עברו קיץ לא פשוט, ואני יודע שיש גם התלהבות גדולה וציפייה לקראת פתיחת שנת הלימודים. אני רוצה בשם שרי ממשלת ישראל לברך את כל הילדים, אבל קודם כל את ילדי כיתה א’ – שלום כיתה א’ – שתהיה לכולכם, לכל הילדים, שנת לימודים טובה, מוצלחת ובטוחה."

לקראת פתיחת שנת הלימודים התשע"ה אמר שר החינוך:

"שנת הלימודים החדשה, שנת תשע"ה, צפויה להיפתח מחר כסדרה בכל רחבי הארץ. ביחד עם הגנת העורף וביחד עם כל הגורמים המוסמכים אנחנו נערכים לפתיחה מיטבית, ללא תקלות צפויות. בהמשך לדבריו של ראש הממשלה, למען הדיוק 149,705 תלמידים חדשים ייכנסו לכיתה א’, זה עוד משהו בעתידה של מדינת ישראל, בהבטחת עתידה.

אנחנו לפני הכל רוצים קודם כל להודות לאנשי החינוך – מנהלי בתי הספר, למורים, למורות, לגננות, לכל מי שמחזיקים את המעמסה הזו על כתפיהם בכל השנה – לברך אותם לקראת שנת לימודים חדשה ומוצלחת. אנחנו יודעים שה-1 בספטמבר הוא יום מרגש מאוד – הוא מרגש להורים, הוא מרגש לתלמידים והוא מרגש לכל קהילת החינוך.

הקיץ האחרון היה קיץ קשה לחלק גדול מהילדים בישראל. אנחנו מחבקים אותם, אנחנו מעריכים ומעריצים אותם על עוז רוחם ועל גדלותם. אנחנו בכלל רוצים לשבח צעירים רבים בישראל שבמהלך הקיץ היטו שכם – ראינו אותם בבתי חולים כמתנדבים, ראינו אותם במקלטים, ראינו את חניכי תנועות הנוער, את צעירי ישראל נמצאים בכל מקום שרק אפשר. זוהי ההזדמנות שלנו לומר לצעירים בישראל, שאנחנו מאמינים בהם, אנחנו יודעים שהם באמת טובים ממה שאנחנו נוטים לומר דבר יום ביומו. הם הוכיחו את עצמם בתקופה הזאת כאנשים ראויים, כשליחים נאמנים של החברה הישראלית.

לצד הסולידריות העצומה שהתגלתה כאן בחודשיים האחרונים, התגלו גם ביטויים שראוי היה שלא ייאמרו. מערכת החינוך תתגייס לפתוח את השנה אחרת. אנחנו נפתח את השנה בשבועיים שבהם, לצד השיח על סולידריות, על חשיבותה של מדינת ישראל ועל ערכה – נדבר גם על הצורך לשמור על תרבות של שיח ותרבות של ביטוי, על הצורך לבער ביטויים שאינם ראויים מתוך השפה.

אנחנו מתחילים את השנה הזו באופן חגיגי משום שהשנה ישראל עולה כיתה. אנחנו מתחילים רפורמה מקיפה ועצומה שמתחילה מילדי הגן ועד כיתה י"ב. נכין את ילדי ישראל לאתגרי המאה ה-21, נעבוד על מצוינות – מצוינות בכל התחומים, גם בתחום הלימודי – נגדיל את מספר המצטיינים במתמטיקה ובמקצועות נוספים, לצד מצוינות ערכית.

כל ילדי ישראל יחלו מהשנה להתנדב, לעסוק בפעילות סולידרית – 60 שעות בשנה – כלומר כל אחד כל שבוע יתנדב, כדי באמת להעמיק את השיח הסולידרי. לא מדובר בפיילוט, מדובר בתוכנית לאומית שמדברת על מצוינות חינוכית. אנחנו נשנה את תפישת המדידה באופן כזה שהיא תותאם ליעדים החדשים, אנחנו נגדיל את מקומו של השיח החינוכי והערכי ונוביל את ילדי ישראל למקום שהם ראויים להיות בו.

אני רוצה לנצל את ההזדמנות, יושבים מאחוריי שותפים לדרך, ראשי המועצות האזוריות בדרום. בחודשיים האחרונים הפכנו למשפחה. הוכחתם גדלות נפש ומנהיגות גדולה מאוד. אנחנו יחד נדאג שהחודשים הראשונים של שנת הלימודים יספקו לתלמידי הדרום מעטפת של מוגנות – גם בשעות של טיפול, גם בשעות של העצמה רגשית וגם בניסיון להחזיר חלק מחוויות החופש הגדול שלא ניתנו לילדים האלה. יחד אנחנו נלך לשנת לימודים פורייה ומוצלחת, ישראל תעלה כיתה ונמצב את ישראל במקום הראוי לה.

שנה טובה לתלמידים, שנה טובה למורים ולמורות, לגננים ולגננות, שנה טובה למנהלים ושנה טובה להורים."
***

ב. בישיבת הממשלה, שהתקיימה כאמור במועצה האזורית חוף אשקלון, נטלו חלק ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג’ון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין וראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר.

ראש העירייה וראשי המועצות האזוריות נשאו דברים בפני הממשלה בהקשר למערכה שהסתיימה לא מכבר ולתכנית הסיוע ליישובי עוטף עזה.
הדוברים הודו לראש הממשלה ולחברי הממשלה על פועלם במהלך מבצע "צוק איתן" וכן על התכנית המוצעת לסיוע לתושבי האזור.

ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג’ון פתח את דבריו בהערכה על קיום ישיבת הממשלה בישוב בת הדר. פרג’ון אמר: "ההחלטה שלך לקיים את ישיבת הממשלה השבועית כאן אצלנו בדרום יש בה וכך אנו רואים זאת, הערכה שלך ושל הממשלה ליישובי הדרום בכלל, לתושבי המועצה בפרט וחיבוק גדול, אמיתי וכן לתושבים אשר מתגוררים ב’עוטף ישראל’, הפזורים לאורך הגבול עם רצועת עזה, מכרם שלום בדרום, בואכה נחל עוז, סעד וניר-עם, עד לנתיב העשרה וזיקים, בפאתי מערב בואך גבול הים. לא היה צל של ספק בצדקת דרכינו ליציאה למבצע ‘צוק איתן’.

אדוני ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל – במשך כל ימי הלחימה ניהלת את המערכה, יחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל בשום שכל, עקב בצד אגודל, תוך בניית כבש מדיני בינ"ל שנתן תמיכה, או לפחות לא הפריע להמשיך את מלאכת מיגור הטרור. על זה ועל הרבה דברים אחרים, שאנו בוודאי לא יודעים אותם, שא ברכה אתה וכל העוסקים לצדך במלאכה. ברשותך אדוני ראש הממשלה, ברצוני מכאן למסור בשם ראשי הרשויות בדרום תודה וברכה לרמטכ"ל, לאלוף הפיקוד, למפקד האוגדה ולכל חיילי צה"ל אשר חרפו נפשם למען הדרום והארץ כולה. הצד השני מקדשים את המוות ואנחנו מקדשים את החיים ואת העשייה. אנחנו נשארים כאן יחדיו כל תושבי עוטף ישראל ואנחנו מברכים על תוכנית החומש שתאושר היום, שנותנת תשובה לכל צרכי החיים שלנו. זאת התשובה היהודית והציונית לאלה שמעבר לגדר".

ראש עיריית שדרות אלון דוידי אמר: "ישראל ניצחה ניצחון צבאי בעזה ומנצחת ניצחון של החברה האזרחית בפיתוח היישובים בדרום. זאת הגשמת החזון שלך, אדוני ראש הממשלה, של חברה אזרחית חזקה לצד קידום הביטחון. ההחלטה שהממשלה מאשרת היום היא החלטה סנסציונית מבחינתי ומבחינת התושבים. היא מאפשרת לנו להפוך את האזור מאזור ששורד לאזור שמתפתח. ממשלת ישראל התייצבה כאן כולה במהלך ימי הלחימה, הרגשנו את זה יום יום ובאתי להודות לכם בשם תושבי שדרות. החשיבות הגדולה מבחינתנו היא הידיעה שעל כל רקטה יש תגובה חזקה מאד והידיעה שאנחנו מגינים לא רק עלינו אלא על כל מדינת ישראל".

ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן אמר "כעת אנו צריכים להוביל את האזור קדימה, לדאוג שאנשים ירצו לבוא ולגור פה ולפתח את תחומי החינוך, התרבות, הספורט כל תחומי החיים כאן".

ראש מועצת אשכול חיים ילין, אשר בנו אור נפצע במהלך פעילות לנטרול מנהרות במבצע "צוק איתן", אמר שיישובי המועצה האזורית עומדים תחת התקפות מאז הקמתם בשנת 1946 ועד היום, וכי התוכנית שאושרה היום בממשלה מביאה פיתוח כלכלי למועצה.

ראש מועצת שער הנגב אלון שוסטר אמר כי ההחלטות שהתקבלו במהלך מבצע "צוק איתן" היו בעלות חשיבות רבה בהקשר של איחוד העם. "קיבלתם את ההחלטה להיכנס קרקעית ולטפל באיום המנהרות ברגע הנכון, כאשר העם היה מלוכד בצורך לטפל באיום הזה, ועצרתם בזמן הנכון, כאשר האיום הוסר. האויב לא מעריך נכון את יכולת העמידה שלנו, הוא מתבלבל בין הדמוקרטיה והערכים שלנו לבין היכולת לעמוד בלחצים".

***

ג. הממשלה דנה בשינויים בסדר העדיפויות בתקציב המדינה לשם מימון עלויות מבצע "צוק איתן" והשלכותיו והחליטה כדלקמן:

1 . לבצע שינויים בסדר העדיפויות בתקציב המדינה לשם מימון עלויות מבצע "צוק איתן" והשלכותיו, כמפורט להלן:

א. מימון חלק מההוצאות הנוספות והחד פעמיות שנוצרו למשרד הביטחון בגין מבצע "צוק איתן" בשנת 2014.

ב. מימון החלק התוספתי של ההוצאות לחיזוק החוסן האזרחי ביישובי עוטף עזה בסך 940 מיליון ₪ בפריסה רב שנתית, בהתאם לאמור בסעיף 2 להחלטה זו.

ג. מימון כלל ההוצאות החד פעמיות לחיזוק החוסן הביטחוני ביישובי עוטף עזה בסך 196.6 מיליון ש"ח בשנת 2014, בהתאם לאמור בסעיף 3 להחלטה זו.

2 . בהמשך לסעיף 1 בהחלטת הממשלה מס’ 1963 מיום 10 באוגוסט 2014, להביא לאישור הממשלה, בתוך שבוע, תכנית אסטרטגית רב-שנתית לפיתוח שדרות ויישובי עוטף עזה בהיקף כולל של 1.3 מיליארד ש"ח, בפריסה על פני כ-5 שנים, מהם 940 מיליון ש"ח תקציב תוספתי ו-360 מיליון ש"ח מתקציבי המשרדים השותפים להחלטה. הממשלה תהיה רשאית לממן סכומים אלו מכלל מקורותיה, לרבות ממקורות שיעמידו המוסדות הלאומיים.

3 . נוכח המצב הביטחוני הייחודי בעוטף עזה והצורך בחיזוק, בהקמה ובהסדרה של מרכיבי מיגון וביטחון ביישובים באזור, לתגבר באופן חד פעמי את תקציב הוצאות חירום אזרחיות (סעיף 16 בתקציב) בסכום של 196.6 מיליון ש"ח בשנת 2014 לצורך מרכיבי מיגון וביטחון ביישובים וברשויות בעוטף עזה, כמפורט בנספח א’ שלהלן.

4 . להטיל על שר הביטחון להקים, להשלים ולהתאים מרכיבי מיגון וביטחון ברשויות המקומיות בעוטף עזה בהתאם לתוכנית שיקבע. יישובי עוטף עזה, לעניין סעיף זה, וסיווגם לפי שלבי התוכנית, הם אלה המפורטים בנספח ב’ להחלטה זו.

5 . בהתאם לאמור בסעיף 1 להחלטה זו, לבצע שינויים בסדר העדיפויות שבתקציב המדינה לשנת הכספים 2014 ולהפחית את בסיס תקציבי משרדי הממשלה בשנת הכספים 2014 בשיעור של 2%, כמפורט בטבלה שבנספח ג’ להחלטה זו. כמו כן, להפחית את בסיס ההרשאה להתחייב באופן יחסי בהתאמה ולפחות בשיעור האמור.

א. ההפחתה האמורה בסעיף קטן (א) תבוצע על אף האמור בהחלטות ממשלה קודמות, ולפיכך תחול גם על תקציבים שהוקצו ליישום החלטות כאמור.

ב. להטיל על שרי הממשלה ועל הממונים על סעיפי התקציב השונים לבחון אם נדרש לבצע תיקון בחקיקת משנה אשר מותקנת בסמכותם או לבצע שינויים מנהליים בתחום אחריותם, לפי העניין, לצורך עמידה בהפחתה האמורה בסעיף קטן (א), ולבצעם.

ג. בהתאם לאמור בסעיף קטן (א), להטיל על שר הרווחה והשירותים החברתיים ועל שר האוצר להורות למוסד לביטוח לאומי, מתוקף סמכותם לפי סעיף 24(א) בחוק יסודות התקציב, התשמ"ה-1985, להפחית בשנת הכספים 2014 סך של 12.4 מיליון ש"ח מבסיס התקציב המינהלי של המוסד לביטוח לאומי.

ד. להטיל על שר האוצר לפנות ליושב ראש הכנסת ולמבקר המדינה בבקשה לפעול לצמצום הוצאות משרדיהם בבסיס התקציב של שנת הכספים 2014, וזאת בהתייחס לשיעור ההפחתה האמור בסעיף קטן (א), ולהפחתת תקציב הכנסת ותקציב משרד מבקר המדינה לשנת הכספים 2014 בהתאם להחלטות שיתקבלו על ידם כאמור.

ה. הסעיפים שבהם יחול הקיצוץ יהיו על פי הצעת המשרד הרלוונטי בתיאום עם אגף התקציבים.

6 . בהמשך להחלטת הממשלה מס’ 212 מיום 13 במאי 2013, לקבוע כי מבצע "צוק איתן" הוא מצב חירום לעניין סעיף 3 להחלטה האמורה.

(פירוט הנספחים באתר רוה"מ).

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-Fl

Funzing-W

תגובות אחרונות