הדרבי התל-אביבי הגדול פוצץ לאחר שערן זהבי הותקף על ידי אוהד הפועל

הדרבי התל-אביבי הגדול פוצץ לאחר שערן זהבי הותקף על ידי אוהד הפועל

ארוע חסר תקדים הערב בבלומפילד. משחק הדרבי בין מכבי ת"א להפועל ת"א הופסק הערב לאחר תקיפה אלימה של שחקן ופריצת אוהדים לכר הדשא.

בדקה ה-33 במצב של תיקו 1:1 פרץ משערים 4-5 אוהד הפועל ותקף באלימות את שחקן מכבי תל אביב ערן זהבי. זהבי התעשט מיד והספיק להגן על עצמו בטרם הגיעו המאבטחים (באיחור גדול) ועצרו את החוליגן שהתקיפו.

לאחר מספר דקות במעשה אומלל וטיפשי החליט שופט המשחק ריינשרייבר לשלוף לכוכב מכבי (שאף הספיק לכבוש דקות לפני כן) כרטיס אדום ולהרחיקו מהמשחק. בהרחקתו את השחקן המותקף הסעיר עוד יותר השופט חסר שיקול הדעת את הרוחות במגרש והלהיט את שחקני מכבי והקהל בצהוב.

עם שליפת הכרטיס האדום פנה זהבי ההמום והנסער לחבריו לקבוצה ולראשיה ודרש כי יעזבו את כר הדשא.

לאחר דקות של דין ודברים ושיחה אישית עם מנג’ר הקבוצה ג’ורדי קרויף שוכנע זהבי לרדת מכר הדשא ובשלב זה חודש המשחק כאשר מכבי המקופחת נותרה בעשרה שחקנים והפועל זוכה לעדיפות מספרית.

דקות מעטות לאחר מכן פרצו לכר הדשא אוהדים נוספים ובהחלטת השופט וראשי הקבוצות המשחק הופסק ולא חודש יותר.

עד לשריקת הסיום היה גם משחק בו הפועל ת"א עלתה ליתרון משער של משה אוחיון בדקה ה-17 ולאחר מכן מכבי השוותה מכדור עונשין מ-11 מטרים של ערן זהבי, שקבע שיא חסר תקדים של רצף כיבושים במשחקי ליגה.

בנימה אישית,

שחקן בליגת העל מותקף באלימות על כר הדשא על ידי חוליגן. שופט המשחק בוחר להרחיק בכרטיס אדום את השחקן שעמד והגן על עצמו ובמעשה זה מכריע את גורל המשחק.

אם שופט המשחק היה מפגין טיפה של שיקול דעת, יכול היה לחדש את המשחק ללא הרחקתו של השחקן.

לחילופין, במקרה הכי גרוע, יכול היה לפנות למאמן הקבוצה בצהוב ולבקש שיבצע חילוף ויחליף את השחקן מסיבות כאלה ואחרות…

במקום להפעיל שיקול דעת, הוא מרחיק באדום את השחקן, פוגע בקבוצה ששחקנה הותקף, מעניש את השחקן בהרחקה משני משחקים על לא עוול בכפו, ומרגע זה היה ברור שהמשחק ייצא מפרופורציות.

כבר שנים שכולם יודעים שבשערים 4-5 בבלומפילד גדל עשב שוטה, ולאף אחד לא אכפת…

אותו עשב שיודע לקרוא שתהיה שואה למכבי, אותו עשב שיודע לקרוא לשמעון מזרחי להתאבד ולאובארוב להרוג את ילדו הקטן. אותו עשב שכבר ביצע בעבר מספר מעשי אלימות וזכה לחמלה מחבר השופטים בבית הדין של ההתאחדות.

לכולם ברור מה היה קורה לבית"ר ירושלים הערב אם היה זה אוהד שלה שתוקף באלימות שחקן בכר הדשא. מן הסתם היה סיכוי טוב שהיו מורידים את הקבוצה ליגה. מה יקרה להפועל? ימים יגידו.

בינתיים הקבוצה היחידה שמפגינה השנה כדורגל איכותי היא זו שנענשה הערב יחד עם מאות אלפי צופים ואוהדי כדורגל בישראל שחזו באחד מהמקרים המבישים ביותר שנראו אי פעם במסכינו.

יש שיאמרו שהפועל ניצחה הערב. יותר נכון הקהל שלה ניצח…

במקום שיתמודדו בשדה המגרש הם עברו לשדה הקרב… הם שיבשו את רצף הנצחונות הצהוב, הצליחו לגרום לאלופה לאבד נקודות שלא על כר הדשא, וגרמו להרחקתו של השחקן הטוב ביותר בישראל מהמגרש ולקטוע את רצף הכיבושים שלו.

במילה אחת: ביזיון.

תגובות

מנכ"ל מכבי ת"א מרטין ביין התייחס לארועי הדרבי התל אביבי שהופסק הערב בעקבות פריצת האוהדים למגרש: "זו לא הדרך בה רצינו לראות משחק מסתיים. אני מאוד מאוכזב ממה שראינו אבל חושב שהשופט והמשטרה קיבלו את ההחלטה הנכונה ואנחנו תומכים בה, כמו גם הפועל ת"א. הגענו כקבוצת חוץ וציפינו שהאבטחה תהיה מלאה ושבטיחות השחקנים שלנו תיאכף במלואה, לצערי האבטחה נפרצה וראינו ארועים שסיימו את המשחק. הדבר החשוב כרגע הוא שהאוהדים שלנו יגיעו בבטחה לביתם, המועדון יעקוב אחרי הארועים, ינתח אותם ויגיב בהתאם. אנחנו מאוד מאוכזבים להיות חלק ממשחק כזה".

איציק זוהר ב-ONE: "ערן זהבי לא אשם בשום צורה. מישהו ניסה לתקוף אותו והוא ניסה להגן על עצמו. רק האוהד ואנשי האבטחה אשמים במה שקרה. אנשי האבטחה מסתכלים על המשחק, זה מביך. השופט, עם ההרחקה של זהבי, הדליק את האוהדים. הוא לא הפעיל שיקול דעת. נכון, בחוקה כתוב שצריך להרחיק שחקן במקרה כזה, אבל הוא היה צריך להפעיל שיקול דעת, והוא הפך את המשחק הזה לזירת קרב."

בעלי בית"ר ירושלים אלי טביב לו היסטוריה ארוכה עם האוהדים האדומים אמר ל-ONE: "מעניין אם עכשיו יכריזו על ערן זהבי כעבריין. נראה מי יגיד שצריך צריך להעמיד אותו למשפט על זה שהוא ניסה להתגונן מאוהד הפועל תל אביב שתקף אותו".

טביב אומר את הדברים כמובן ביחס לעובדה שהוא הותקף ע"י אוהד הפועל תל אביב והועמד לדין. עוד הוסיף טביב ואמר: "המצב שהגענו אליו בכדורגל הישראלי עצוב. אני כבר הייתי במקום הזה. במקום שהמשטרה תעשה משהו במקרה שעברתי נתנו לגיטימציה להמשיך עם האלימות שהגיעה עד לאן שהגיעה בדרבי בבלומפילד".

חבר הוועדה המקצועית באיגוד השופטים, מאיר לוי ל-ONE: העביר ביקורת קשה כנגד השופט של המשחק, רועי ריינשרייבר: "הוא היה צריך להפסיק את המשחק מיד עם פגיעת האוהד בזהבי. עוד אמר לוי: "השופט החליט שהוא מפסיק את המשחק ולא מחדש. לדעתו אין ערך ספורטיבי להמשך. נציגים משתי הקבוצות ביקשו לא להמשיך. גם לטענתם אין ערך ספורטיבי". לא זכור לי אירוע כזה. צריך לחשוב, לבחון ולהפיק את הלקחים".

השרה לבנת מסרה: "מדובר באירוע חמור ומביש ביותר. חבל שיש מי שהופך את כר הדשא לשדה קרב ופוגע בערכי הספורט ובכדורגל הישראלי. על ההתאחדות ומשטרת ישראל לקיים בירור מקיף ויסודי כיצד אירע המחדל הלילה. האירוע איבד ערך ספורטיבי וההחלטה להפסיק את המשחק הייתה מתבקשת. אני מצפה עכשיו מהמשטרה לדאוג לפיזור הקהל הרב שהגיע הערב לאצטדיון תוך שמירה על הסדר ושלום הציבור".

גם יו"ר המועצה למניעת אלימות בספורט, השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין, הגיבה לאירועים החריגים בדרבי ואמרה: "מדובר באירוע מאוד חמור. זה יום שחור לספורט הישראלי ולכדורגל הישראלי. החברה שלנו הופכת יותר אלימה אבל הספורט צריך להיות עם אפס אלימות. זה מתחיל בחינוך מונע והרתעה שצריכה לבוא לידי ביטוי בתגובה חריפה ולא בליטוף. אם לא יהיה מענה הרתעתי בסופו של דבר לא עשינו כלום".

לבסוף יצאה בקנשטיין להגנתו של זהבי ואמרה כי "זהבי פעל בסדר גמור באירוע הזה, אדם במצב שלו חייב להתגונן. כדורגלנים צריכים להיות זהירים אבל במקרה הזה הוא פשוט הגן על עצמו. אני מתכוונת לכנס את המועצה לדיון חירום בהקדם".

ברקוביץ’: "זהבי יכול היה להירצח. אעשה חושבים על המשך הדרך".

פאקו אייסטרן: "בושה. האווירה הפכה מסוכנת עבור כולם".

יוסי בניון צייץ בטוויטר: "הזוי !! בושה לכדורגל..חייב לשרוק לסיום ביזיון בושה !!! לא ראיתי דבר כזה בחיים שלי..שערורייה של שיפוט!!!".

תמונת הנושא מדף הפייסבוק של מכבי תל-אביב.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-F

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-Fl

Funzing-P

תגובות אחרונות