הסערה בפתח: הכוחות ערוכים בכוחות מתוגברים

הסערה בפתח: הכוחות ערוכים בכוחות מתוגברים

משטרת ישראל נערכה מראש למערכת החורפית, במטרה לשמור על בטחון הציבור ולספק מגוון שירותי חירום, הצלה, הכוונה וסיוע

בימים הקרובים צפויה לפקוד את מדינת ישראל מערכת חורפית הכוללת מזג אוויר סוער במיוחד מלווה בגשמים עזים, רוחות חזקות ושלג בצפון ובהרי המרכז. אנחנו במשטרת ישראל ערוכים בכל רחבי הארץ על מנת לשמור על ביטחונכם, על הסדר הציבורי ולדאוג להזרמת התנועה בכבישים. השוטרים יספקו סיוע ושירותי חירום, הצלה, הכוונה ככל שיידרש.

בשל הסערה קיים צפי לחסימת כבישים כתוצאה משיטפונות, שלגים, הצטברות קרח על הכביש, פגיעה בתשתיות, קריסת עצים וכיו"ב. על כן אנו ערוכים בכוחות מתוגברים בכבישים ומקיימים הערכות מצב בשיתוף הגורמים הרלוונטיים, כגון רשויות מקומיות, כוחות כיבוי אש, מד"א, חברת החשמל וגופים נוספים, על מנת לצמצם למינימום את הפגיעה בשגרת החיים.

הוחלט לפתוח מרכז מידע ארצי לשאלות בנושא הסערה וצירי תנועה בטלפון 1-700-705-100. כמו כן, יתוגברו מספר השוטרים בשטח ובמוקדי 100 ויהיה שימוש ביחידות המתנדבים העוסקות בחילוץ ככוח כוננות במידת הצורך.

אנו קוראים לציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בתנאים החורפיים, במיוחד בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה. התאימו את הנסיעה לתנאי הדרך, הימנעו מנסיעה בכבישים מוצפים, שמרו מרחק רב מהרגיל מהרכב שלפניכם והאטו את מהירות הנסיעה. שוטרי אגף התנועה מוכנים להגיע ולסייע לנהגים שרכבם נתקע, אך אנו ממליצים למי שלא חייב להשתמש ברכב במהלך הסערה להימנע מנסיעה.

מוקד אגף התנועה יזרים כל העת הודעות בדבר חסימות כבישים. אנו ממליצים לעקוב אחר מצב התנועה באמצעי התקשורת או דרך מרכז המידע הארצי ולהישמע להנחיות השוטרים בשטח. שמרו על עצמכם ופנו למוקד 100 במידת הצורך.

המפכ"ל: "לא להסס לפנות למשטרה"

"משטרת ישראל ערוכה ומוכנה בכל חלקי הארץ להגיב ולתת מענה מהיר לכל תרחיש במגוון מצבי חירום, הצלה וחילוץ לכודים ביחד עם גופי חירום והצלה נוספים", הדגיש מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו. "כמו כן המשטרה תתן דגש להכוונת הציבור הרחב והמשתמשים בדרך, כל זאת על מנת לשמור על שלום הציבור וביטחונו ולאפשר שגרת חיים תקינה, בכפוף למגבלות מזג האוויר".

"אני קורא לציבור להישמע להנחיות ולהכוונת השוטרים שמטרתם המרכזית היא הצלת חיים וצמצום הפגיעה בשגרת החיים. נחוצה ערנות של הציבור וערבות הדדית לאוכלוסיות רגישות ומוגבלות. לא להסס לפנות ולדווח למשטרה בכל נושא הקשור לכך".

המלצות לנהיגה במזג אוויר סוער

כבישים חלקים, תנאי ראות לקויים בגשם ובערפל ולעתים אף הצפות צירי תנועה ומפגעים נוספים בכביש. כל אלו הם רק חלק מהסכנות הצפויות לנהגים במהלך החורף. לכם, הנהגים, אנו ממליצים לסגל "נהיגת חורף", ולבדוק מבעוד מועד שהרכב כשיר לתנאי מזג האוויר החורפיים. חשוב לערוך ביקורת חורף לרכב, ולבדוק מערכות היגוי, בלימה, מגבים, מתזים וצמיגים.

אחת הסכנות בגשמים הראשונים היא סכנת החלקה, שנגרמת בשל האבק והשמנים שמצויים על הכביש. הגומי הוא חומר גמיש שמתייבש בקיץ, ובחורף השילוב של כביש רטוב עם צמיג לא תקין הוא מתכון לתאונות דרכים. אנו ממליצים לבדוק בכל בוקר את לחץ האוויר בצמיגים, לבדוק שהם לא חלקים מדי או סדוקים ושהלחץ לא ירד או השתנה.

בנוסף, כדאי לבדוק את הבלמים בזהירות בשלבי הנסיעה הראשונים, כדי לוודא שמערכות הבלימה מתפקדות טוב. בתור נהגים, אתם נדרשים להתייחס למצבים המשתנים ולשנות את הרגלי הנהיגה, בהתאם לתנאי מזג האוויר. בחורף תנאי הראות הם קשים יותר בשל אדים על השמשות וגשם, שפוגעים בשדה הראייה.

הקפידו על כמה כללים חשובים ומצילי חיים: חשוב מאוד לשמור מרחק בחורף. בדרך כלל חשוב לשמור על מרחק של כשתי שניות – בחורף אנחנו ממליצים להכפיל את המרחק לארבע שניות. בשום פנים ואופן אין לבצע פעולות שמסכנות את הנהג ואת הנוסעים. חל איסור מוחלט לעקוף במצבי מזג אוויר קשים, בעיקר בכביש דו-סטרי.

בתנאי ערפל וגשם שוטף מומלץ למי שיכול לדחות את הנסיעה עד שמזג האוויר יירגע, אבל אם ממש חייבים – לנסוע באיטיות, להדליק אורות, לשמור על קשר עין טוב עם הכביש ולפתוח חלון על מנת לשמוע אם כלי רכב מתקרבים. אם מצב הנראות לא מאפשר להמשיך לנהוג, להשתדל לא לעמוד בשול הכביש, אלא לחפש מקום בטוח לעצור בו, כמו למשל תחנת דלק, עד שהמצב יאפשר לנהוג. במקרים של עצירה בשול הדרך עלולה להתרחש תאונת שרשרת.

בנהיגה בחורף הסכנות על הכביש מחריפות: כיוון שהכביש חלק, פעולות נהיגה כמו היגוי חזק או פעולות פתאומיות, מגדילות את האפשרות שהנהג יאבד שליטה על הרכב. צריך להימנע מפניות חדות ומיציאות פתאומיות לעקיפה ולהיכנס באיטיות לשלוליות. כל מה שקשור לפעולות מהירות ואימפולסיביות –  עלול להוציא את הרכב מאיזון.

אם נתקעתם ועצרתם בשולי הכביש – אל תהססו והתקשרו למוקד 100. במידת הצורך, תישלח ניידת למקום כדי למנוע סכנת חיים. למוקד התנועה פריסת מצלמות בכל הארץ, דרכן מתקבלת תמונת מצב. אנו קוראים לציבור משתמשי הדרך לעדכן אותנו בכל גורם תשתית שנפגע, כמו למשל רמזורים לא תקינים, ענפים שנפלו וקווי מתח – על מנת שנגיע לטפל בגורם בהקדם האפשרי.

המידע באדיבות אתר משטרת ישראל.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 3.33 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-W

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F

rightama

תגובות אחרונות