תערוכות חדשות בעמותת 'מקום לאמנות' בקרית המלאכה

תערוכות חדשות בעמותת 'מקום לאמנות' בקרית המלאכה

ביום שישי, ה-17/4 בשעה 12:00, ייפתחו בעמותת ‘מקום לאמנות’ בקרית המלאכה שתי תערוכות חדשות: האחת של אמיל אברהם ‘כל הזיכרונות כולם ואף לא אחד מהם’, השניה תערוכה קבוצתית בשם ‘אולי ביום שני אולי ביום שלישי’. 

אמיל אברהם > כל הזיכרונות כולם ואף לא אחד מהם
אוצר: ניר הרמט

פתיחת התערוכה יום ו’, 17.4.2015, בשעה 12:00  /  נעילה: 16.5.2015

‘מקום לאמנות’ בקרית המלאכה, רח’ שביל המרץ 6, תל אביב
שעות פתיחה: ב’ – ה’: 19:00 – 11:00, ו’ – ש’: 14:00 – 10:30
טל. 03.6725124

עבודותיו של אמיל אברהם אוגרות מילים ומשפטים, הנערמים זה על גבי זה ומצטברים לבליל של ידע, של דיבור בגוף ראשון, של וידוי. זוהי שפה סמיכה, המהתלת בידע המוקדם של הצופה, מביאה אותו אל פי הבאר, אך מסרבת להתמסר לו. העבודות מתארות מצבי רוח, תחושות וזיכרונות, אשר בסופו של דבר מיטשטשים ומעלים תהייה האם הזיכרון מפוברק ונסמך על אילוזיה, או משקף את החיים עצמם.

באין מסורת אמנותית ארוכת שנים לאמנות ישראלית להישען עליה, אברהם, כמו אמנים רבים לאורך תולדות האמנות הישראלית, חוזר אל הספר ואל המילה הכתובה, שהם המסד לתרבות היהודית. הוא כותב וכותב שוב, עד שהכתיבה מקבלת איכות מופשטת ופורמליסטית ומתפקדת כקו וגם ככתם. העבודות מזמנות לצופה עמדת צפייה מתסכלת; מחד, האותיות ברורות וניתנות לפענוח ולהבנה, ומאידך גיסא, הן מרובדות, נכתבות זו על גבי זו ומונעות מן הצופה לייצר מהן משמעות קוהרנטית.

העבודות מציגות נופים מתפוררים ומחקר ציורי עמוק, העוסק בסך הזמנים והזיכרונות כולם עד לרגע זה ובאף לא אחד מהם. אמיל אברהם מתיך את הפרטי ואת הוידויי עד שאלו הופכים לשדה מנטלי של כרוניקה ללא התחלה, אמצע או סוף. זהו זיכרון חסר צורה, המתוח על פני ציר זמן המהדהד בדמיון ומתעמת עם ההיסטוריה הפרטית שלו ושל הצופים בעבודות.

העבודות בתערוכה חוקרות את מערכות היחסים שבין מילה לסימן, בין ביטוי ויזואלי לפונטי, בין צליל לדממה מוחלטת. על ידי צמצום הציור לתמצית שלו, אברהם מצליח לפרוט את התחושות הרגישות והשבירות ביותר ולנסח יומן אינטימי של חייו, של חיינו.

אביבית בלס ברנס – MAYBE

אולי ביום שני אולי ביום שלישי*
אוצרת: דליה דנון

אביבית בלס ברנס, אורית טוכמן דואר, פרופ’ גילה בלס, דבורה מורג, טלי נבון, טליה טוקטלי, יהודית שרייבר, יעל עומר, מורן שוב, , יונתן צופי, שחר קורנבליט

פתיחת התערוכה יום ו’, 17.4.2015, בשעה 12:00  /  נעילה: 16.5.2015

‘מקום לאמנות’ בקרית המלאכה, רח’ שביל המרץ 6, תל אביב
שעות פתיחה: ב’ – ה’: 18:00 – 11:00, ו’ – ש’: 14:00 – 10:30
טל. 03.6725124

בחיפושו של האדם אחר משמעות הוא נוטה לחשוב שהשקט הוא התשובה. ברעש היומיומי האדם תר אחר אי של שלוה. השקט, בשונה מן השתיקה הוא מקום המאפשר ליצור, לחשוב ולנסח. האם נוכל להגיע אליו, לנוכח החיים הסוערים שאותם אנחנו מנהלים?האם יוכל האדם להתמודד עם השקט, לאחר שימצא אותו?

בדרך כלל  שתיקות הן דבר מפחיד, מרתיע. אבל במצבים מסוימים, כאשר החיים הופכים למורכבים מאוד, ברגעים החשובים של החיים, כשהאדם הבודד נתון בתהליך של חיפוש עצמי, הוא שרוי בדממה ופועל דרך מחשבותיו והרהוריו.

התערוכה עוסקת בנושא השקט מנקודת מבטם של אחד עשר אמנים ומהדהדת את נקודת מבטו של הצופה. המשותף לעבודות המוצגות בתערוכה מתבטא ברגעי השקט שבתוך היצירות וכן באופן בו הן משפיעות על לבו של המתבונן. התערוכה מבקשת לעורר בצופה את אותה חוויה שחש האמן בשעה שהוא רוקם את יצירתו.

התערוכה מכילה עבודות ציור, קרמיקה, צילום, וידאו וסאונד.

*השם לקוח מתוך השיר "האיש אותו אוהב", ג’ורג’ ואיירה גרשווין.

טלי נבון

עמותת ‘מקום לאמנות’ בקרית המלאכה הוקמה למטרות הבאות:

- לאפשר חשיפה רחבה לציבור הרחב למספר רב של אמנים הפועלים באיזור קרית המלאכה, איזור שהוא לב התעשייה האמנותית בארץ (למעלה מ-200 סטודיואים של אמנים וכ-13 גלריות).

- לעודד קשר ישיר ודיאלוג עם האמנים מתוך אמונה בחשיבות הרחבת מעגל חובבי האמנות, לקידום חיי הרוח, התרבות והאמנות בחברה הישראלית.

- ליצור קהילת אמנים הפועלת להרחבת הידע ולהפרייה הדדית של שדה האמנות.

- לשמש מרכז מידע לנעשה בתחום האמנות ולהוות נקודת יציאה נוחה למתעניינים בתחום.

- לקדם את איזור קריית המלאכה כאיזור של חדשנות ויצירתיות.

העמותה פועלת לייצוג האמנים דרך הצגת תיקי עבודות במקום ועבודות לדוגמה של האמנים, קירות אמנים מתחלפים, דפי אמן באתר, תערוכות קבוצתיות המתקיימות מספר פעמים בשנה וקיום תערוכות המעודדות מפגש בין אמנים וותיקים לבין אמנים בתחילת דרכם המקצועית.

תכני התערוכות נבחרים על פי שיקולים שאינם מסחריים ושיש בהם חשיבות ערכית וחברתית לעולם האמנות.

כדי לעודד את הנגישות לאמנים מקויימים בסופ"ש הראשון מדי חודש אירוע סטודיו פתוח במהלכו מתקיימים סיורים בגלריות, בחללי הסטודיו ובאיזור. חברי העמותה מספקים מפה ודף מידע אודות הסטודיואים הפתוחים ואודות "מה בגלריות?" באותה העת. בנוסף, העמותה מעודדת קיום הרצאות וסדנאות בתחומי אמנות ותרבות ותקבל בברכה הצעות מידי כל גורם.

טליה טוקטלי – מצולות

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F

rightama

תגובות אחרונות