הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 19 במאי 2015

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 19 במאי 2015

הודעת מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, בתום ישיבת הממשלה מיום 19 במאי 2015, שהתקיימה במוזיאון ישראל בירושלים, לרגל יום ירושלים ולרגל מלאת 50 שנה למוזיאון ישראל:

א. דברים שנאמרו בפתח ישיבת הממשלה:

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר:

"אני שמח לפתוח את הישיבה החגיגית של ממשלת ישראל במוזיאון ישראל. מוזיאון ישראל הוא קודם כל מוזיאון ישראל, ואני אכן זוכר שהייתי פה נער וכיצד היינו מתגנבים לעץ הבלוט הבודד שהיה פחות או יותר במקום שבו אנחנו יושבים. מאז כמובן חלה התפתחות אדירה והקימו כאן מוסד תרבותי מפואר, שאנחנו חוגגים היום חמישים שנה לייסודו.

המוסד הזה מראה שלושה דברים: אחד, הוא מראה את הקשר שלנו לארץ בתצוגה הדרמטית ביותר, אחד הממצאים הארכיאולוגיים החשובים ביותר של האנושות – המגילות הגנוזות. יש גם ממצאים רבים אחרים שמלמדים על הקשר שלנו לארצנו, אבל המוצג הזה, על העוצמה התרבותית שלו וההיסטורית שלו, הוא ללא מקביל. הדבר השני שרואים כאן זה את הקשר, את האוצר הגדול התרבותי של העם היהודי על תפוצותיו בארץ ובעולם, וכמובן הדבר הזה מסמל את התרומה שלנו לאנושות, וזה גם הדבר השלישי שרואים כאן – את כלל התרבות האנושית עם מוצגים אמנותיים וארכיאולוגיים מרהיבים, שמתבטאים אולי גם בעובדה שיש פה תערוכה של קיצור תולדות האנושות. זה מבוסס על ספר פרובוקטיבי ומעניין שנכתב לדעתי לא במקרה, על ידי פרופסור כאן בישראל.
ובכן, אני מציין את שלושת הדברים הללו, כדי להראות את השוני העצום של הפריחה התרבותית, החופש התרבותי, היצירה התרבותית שיש במדינת ישראל לעומת מה שקורה בסביבתנו – השמדת אוצרות תרבות, השמדת רעיון החופש, השמדה פיזית של אנשים בניסיון להשמיד רעיונות על ידי הקנאים האסלאמיים. אנחנו מקדמים את הפריחה בפנים ומגנים על עצמנו, לדעתי גם על האנושות כולה מהאיומים מבחוץ.

הדבר הזה קשור בהמשך טיפוחה של ירושלים, אדוני ראש העיר. אנחנו עובדים יחד בתנופה גדולה בהרבה תחומים ומוסדות תרבותיים ופריצת הכביש לירושלים. כל אחד רואה את זה. רואים כשאתם נוסעים לכאן, ולא רק לירושלים, לסביבתה, זה הנגישות אליה, זה מסילת הברזל שאנחנו חוצבים בהר, זה הפיתוח שאנחנו עושים בלבה של ירושלים, בשכונותיה, בשכונות הקצה, ויש עוד הרבה הרבה מה לעשות, אני בטוח שנשמע ממך. אני רוצה לברך אותך על העשייה החשובה הזאת וגם לומר לך שאנחנו נתמיד בה עם כל שרי הממשלה.

אנחנו נקבל היום כמה החלטות חשובות לגבי פיתוחה של ירושלים, כפי שאנחנו עושים תמיד ביום חגה, ואנחנו ביום שחרורה. אנחנו איננו רוצים לחזור אחורה, ומי שמדבר בנוסטלגיה על אותם ימים כנראה לא חי כאן. אנחנו לא נחזור אחורה לעיר חצויה, עיר שסועה, עיר עם גדרות תיל וצלפים על החומות. זה לא יקרה, ואנחנו נדאג שזה לא יקרה, אבל אין זה אומר שאין לנו עוד בעיות ואין משימות. יש משימות רבות, יש גם מצוקות, אנחנו רוצים לתת להן פתרון, ונמשיך לפתח אותה באותה תנופה שאנחנו רואים סביבנו.

הממשלה היום תקים כמה וכמה מוועדות השרים, יש לנו עבודה רבה. ועדה אחת שביקשתי להקים היום זה ועדת השרים בראשותי, לטפל במצוקות של אזרחי ישראל יוצאי אתיופיה. הם ראויים ליחס שווה, יש להם זכויות, אנחנו נדאג שהם ייהנו מהזכויות האלה, כמו כל אזרח ואזרח במדינת ישראל.

אני מבקש לאחל לשרים ולשרות, לכולם, עבודה משותפת, מוצלחת למען אזרחי ישראל. הם מצפים מאיתנו שנרתם למענם, וכך נעשה".

ראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת אמר:

" אדוני ראש הממשלה, שרי הממשלה, חבריי להנהלת העיר ירושלים, מכובדי ואנשי המוזיאון – חג ירושלים שמח לכולם. אך מקרי או לא מקרי שהנושא הראשון על סדר יומה של ראש הממשלה החדשה הוא חיזוקה וביצורה של העיר ירושלים.

אני רוצה לומר לכבוד ראש הממשלה ולשרים היקרים – ירושלים שלנו עוברת פריחה ורנסנס תרבותי. לשמחתי הרבה, ירושלים הולכת קדימה, ואני חושב שכל בר דעת מבין, היינו אלופי התחלות הבנייה בשנה האחרונה בירושלים, רואים בה את ההשקעות בתשתית הפיזית ובחינוך. לשמחתי הרבה, האווירה בעיר מעידה על כך שזכינו לרכוש את אמונם של תושבי ירושלים ותושבי המדינה שיותר ויותר מתחברים לעיר ירושלים.

אין לי ספק שההישגים שהשגנו בשנים האחרונות הם הרבה מאד אודות לרוח הגבית החזקה שקיבלנו ממך, אדוני ראש הממשלה, ומהממשלה הקודמת, באמצעות משאבים ובצמצום פערים. לא יכולנו לעשות את מה שעשינו ללא התמיכה החזקה שלך ושל הממשלה.

אדוני ראש הממשלה, היום אנחנו מציגים בפניך ובפני לחברי הממשלה את "תכנית ירושלים 2020″ – זאת תכנית על פי תפיסתו של פרופסור מייקל פורטר מפלורידה, של תמ"א שהיא סביב היתרונות היחסיים של ירושלים. אותה תמ"א מאפשרת לנו למקד את המאמצים שלנו ולהצליח. אני מאמין שהגישה הזאת נכונה לכל אזור, לכל עיר, בוודאי ובוודאי לירושלים.

אני מביא לכאן את התכנית, היא על דעת התעשייה ועל דעת משרדי הממשלה השונים, יחד עם הדרג המקצועי עשינו עבודת רקע, ואני תקווה שההחלטות שמתקבלות היום פלוס ההחלטות הבאות בדרך יאפשרו לנו לעשות עוד קפיצת מדרגה גדולה קדימה לטובת כלל המגזרים בעיר ירושלים.

המחויבות שלי ושל הנהלת העיר היא לטפל בכלל המגזרים, במגזר הערבי, במגזר החרדי, הממלכתי, הממלכתי דתי, לתושבים ולמבקרים – אין לי ספק שזאת ירושלים של כולנו. אנחנו בדרך הנכונה, ואני רוצה שוב להודות לממשלה ולך אדוני ראש הממשלה על התמיכה שהייתה ולא פחות, על התמיכה שתהיה.

***

ב. ראש עיריית ירושלים סקר בפני חברי הממשלה את מגמות ההתפתחות בירושלים בתחומים כגון: פיתוח תשתיות, הכלכלה, החברה, החינוך, התעסוקה וההשכלה הגבוהה.
ראש הממשלה ביקש מראש עיריית ירושלים והנחה את השרים הרלוונטיים לפעול לקידום נושא התעסוקה והדיור בירושלים לאוכלוסייה החרדית ולאוכלוסייה הערבית.

***

ג. הממשלה דנה היום בשינוי שם משרד והעברת שטחי הפעולה בענייני ירושלים, והחליטה כדלקמן:

לשנות שם משרד ולהעביר שטחי פעולה בענייני ירושלים כדלקמן:

1. שינוי שם המשרד לענייני ירושלים והתפוצות

א. לשנות את שם המשרד לירושלים והתפוצות, כך שייקרא מעתה "משרד התפוצות".
ב. בהתאם לפקודת פקידי הממשלה (שינוי תארים), 1940, תפורסם הודעה ברשומות שלפיה ישונה תוארו של "השר לענייני ירושלים והתפוצות" ל- "שר התפוצות".

2. העברת שטחי הפעולה בענייני ירושלים

א. בהתאם לסמכות הממשלה לפי סעיף 31(ד) לחוק יסוד: הממשלה, להעביר ממשרד התפוצות למשרד ראש הממשלה את שטחי הפעולה בענייני ירושלים, ובכלל זה את האחריות לרשות לפיתוח ירושלים, את כל התכניות וההחלטות המנויות בסעיף 2 (א) להחלטת ממשלה מס’ 74 מיום 28.4.2013, לרבות שינויים ותוספות להחלטות האמורות שאושרו על ידי הממשלה, וכן את החלטת הממשלה מס’ 97 מיום 5.5.2013 בעניין הקמת מרכז קונגרסים בירושלים וכן כל החלטת ממשלה אחרת, שמהותה בענייני ירושלים, שהיתה בתחום הפעילות של משרד התפוצות, כמי שהיה אמון גם על ענייני ירושלים, עובר להחלטה זו.
ב. לקבוע שבכל מקום בהחלטות ממשלה כאמור בסעיף (א) לעיל שבו מוזכר "מנכ"ל המשרד לירושלים והתפוצות" יבוא במקומו: "מנכ"ל משרד ראש הממשלה" וכן לערוך את התיקונים הבאים בהחלטות הממשלה המנויות להלן:
(1) בהחלטה מס’ 98 מיום 5.5.2013, בסעיף 1 יימחקו המילים: "מנכ"ל המשרד לירושלים והתפוצות".
(2) בהחלטה מס’ 1775 מיום 29.6.2014, בפרק א’ (מתווה התוכנית לפיתוח חברתי-כלכלי) בסעיף3(א) ובפרק ג’ (ניהול התוכנית לפיתוח כלכלי חברתי) בסעיף 1 יימחקו המילים: "מנכ"ל המשרד לירושלים והתפוצות". כמו כן יימחקו המילים "המשרד לירושלים והתפוצות" מסעיף 4 בפרק ג’ האמור.
ג. משרד ראש הממשלה יסכם, בתוך 14 יום, עם נציבות שירות המדינה ואגף התקציבים באוצר ובתיאום עם משרד התפוצות, את העברת התקציבים והתקנים של שטחי הפעולה בענייני ירושלים ממשרד התפוצות למשרד ראש הממשלה.
ד. בהתאם לסעיף 9(א)(11) ו-(ב) לחוק הממשלה, התשס"א-2001, על העברת שטחי הפעולה כאמור לעיל תימסר הודעה ליושב ראש הכנסת, והיא תובא לידיעת הכנסת.
ה. בהתאם לסעיף 1 לחוק הרשות לפיתוח ירושלים, התשמ"ח-1988, לקבוע כי ראש הממשלה יהיה השר הממונה על חוק זה, נוסף לשר האוצר הממונה לפי הוראות החוק.
ו. בהתאם לסעיף 6(3) לחוק החברות הממשלתיות, התשל"ה-1975, לקבוע כי ראש הממשלה יהיה השר האחראי לחברת פיתוח מזרח ירושלים בע"מ.

***

ד. הממשלה דנה בהיערכות לציון יובל לאיחוד ירושלים, והחליטה כדלקמן:

לקראת ציון יובל לאיחוד העיר ירושלים, בשנת תשע"ז (2017), ולנוכח חשיבות האירוע, להטיל על ועדת שרים, כפי שיקבע ראש הממשלה מבין ועדות השרים שתמנה הממשלה, לגבש ולאשר, עד ליום 15.12.2015, תכנית אירועים לציון יובל לאיחוד העיר ירושלים. ראש עיריית ירושלים יהיה מוזמן קבוע לישיבות ועדת השרים. מתווה התכנית שיגובש ויאושר על ידי הוועדה יכלול מסגרת תקציבית מוגדרת שתתואם עם הממונה על התקציבים במשרד האוצר וכן פירוט מקורות תקציביים מתאימים. בכלל זה, תהא הוועדה רשאית לבחון התניית ביצוע וקיום אירועים בהסכמת עיריית ירושלים לשאת במימונם באופן מלא או חלקי. הוועדה תהא רשאית להסמיך צוותי עבודה בהשתתפות נציגי המשרדים הרלוונטים ונציגי עיריית ירושלים, כפי שתקבע לנכון.

***

ה. הממשלה דנה בגיבוש תכנית לפיתוחה הכלכלי של ירושלים לשנים 2016 – 2020, והחליטה: בהתאם לסעיף 4 לחוק יסוד: ירושלים בירת ישראל, ובהתאם למדיניות הממשלה לחיזוק ירושלים, בירת מדינת ישראל, לפעול להמשך פיתוחה הכלכלי והחברתי של העיר ירושלים, וזאת בהמשך להחלטות הממשלה מס’ 3696 מיום 06.06.2005, בדבר התכנית לעידוד הצמיחה הכלכלית בירושלים (תכנית "הצמיחה"), ומס’ 3238 מיום 29.05.2011, בעניין תכנית "מרום", וכן תכניות והחלטות שנגזרו ממנה שעניינן פיתוחה הכלכלי של ירושלים עיר הבירה, ולצורך כך לפעול כדלקמן:

1. הממשלה רושמת את הודעת ראש עיריית ירושלים לפיה העירייה הכינה עבודת מטה לפיתוח הפעילות הכלכלית ולחיזוקה הכלכלי-חברתי של ירושלים בחמש השנים הקרובות, בשם: "ירושלים 2020 – תכנית החומש לצמיחה ולתחרותיות בירושלים".
כן רושמת הממשלה לפניה את כוונתה של הקרן הקיימת לישראל להעמיד משאבים מטעמה לטובת פרויקטים הנוגעים לתחום פעולתה במסגרת התכנית שתגובש לעיר ירושלים לשנים 2020-2016.

2. מנכ"ל משרד ראש הממשלה ירכז עבודת מטה, בשיתוף משרדי הממשלה ובתיאום עם הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ראש עיריית ירושלים או נציג מטעמו, נציג הרשות לפיתוח ירושלים וגורמים אחרים הנוגעים בדבר, לשם גיבוש תכנית פיתוח חמש שנתית, לשנים 2020-2016, שתתמקד במנועי צמיחה לחיזוק העיר ירושלים. התכנית תיקרא תכנית "היובל".
במסגרת גיבוש התכנית כאמור בסעיף 2 לעיל, תשמש עבודת המטה שהוכנה על ידי עיריית ירושלים, כאמור בסעיף 1 לעיל, כמצע לדיון.
בנוסף, תיבחן שורה של השקעות בעניין הקמה ופיתוח של מוסדות תרבות, אמנות ופנאי בירושלים (בכלל זאת, הקמת תיאטרון לילדים בגן הפעמון ושיפוץ מתחם ההטנא לצורך הפיכתו למתחם תרבות ייחודי במרכז העיר ירושלים).
במסגרת עבודת המטה וגיבוש התכנית כאמור בסעיף 2 לעיל, ייבחנו גם תכניות העבר ובהן תכנית "הצמיחה" ותכנית "מרום", אשר בוצעו באמצעות הרשות לפיתוח ירושלים, ובכלל זה הסטות מהיתרות התקציביות של תכניות אלו, ככל שישנן, לטובת תכנית "היובל".

3. התכנית האמורה בסעיף 2 לעיל תובא לאישור הממשלה בתוך 60 יום, זאת במגמה להתחיל ביישומה בתקציב המדינה לשנת 2016.

4. משרד הבינוי, בתיאום עם עיריית ירושלים, יעביר בתוך 60 יום לקבינט הדיור הצעה בעניין תכנית ניסיונית (פיילוט), לתקופה של ארבע שנים, להפעלת מינהלה לצורך קידום פעילות בתחום ההתחדשות העירונית בירושלים ולשם הגדלת היקף מימוש הפרויקטים והיצע יחידות הדיור.

***

ו. עוד דנה הממשלה בגיבוש תכנית לשדרוג תשתיות ולעידוד ביקורים ברחבת הכותל המערבי, והחליטה כדלקמן:

בהמשך להחלטות הממשלה מס’ 2925 מיום 19.12.2004, מס’ 4569 מיום 11.12.2005, מס’ 2644 מיום 29.11.2007, מס’ 2467 מיום 21.11.2010 ומס’ 5301 מיום 26.12.2012, ולאור סיומה הצפוי, בסוף שנת 2015, של התכנית לשיפור, בינוי ועידוד ביקורים ברחבת הכותל המערבי (להלן: "תכנית הפיתוח"):

1. לגבש תכנית המשך לתכנית הפיתוח לתקופה של חמש שנים (2020-2016) (להלן: "תכנית החומש"). תכנית החומש תכלול המשך הפעילות לבינוי ולפיתוח של רחבת הכותל ומנהרות הכותל, ובכלל זה חשיפה ושימור של ממצאים ארכיאולוגיים, שדרוג תשתיות תחבורתיות וכן הרחבת פעילות חינוכית לתלמידים, לסטודנטים ולחיילים, וכן נושאים נוספים כפי שיוחלט.
2. לצורך כך, להטיל על משרד ראש הממשלה, בתיאום עם אגף תקציבים, להביא לאישור הממשלה, עד ליום 31.5.2015, את תכנית החומש.

***

ז. הממשלה דנה בהמשך חיזוק ירושלים בתחום ההשכלה הגבוהה, והחליטה כדלקמן:

בהמשך להחלטות הממשלה מס’ 3696 מיום 06.06.2005, שעניינה, ביו היתר, החייאת מרכז העיר ירושלים, מס’ 3238 מיום 29.05.2011, שעניינה, ביו היתר, חיזוק ירושלים בתחום ההשכלה הגבוהה, ומס’ 4120, מיום 12.01.2012, שעניינה, בין היתר, הקצאת תקציב להעברה פיזית של מוסדות להשכלה גבוהה למרכז העיר, לתקן את סעיף 2, בהחלטת הממשלה מס’ 4120 באופן שיאריך את תקופת ביצוע ההחלטה עד לסוף שנת 2018.

יוער כי אין בהחלטה זו הקצאת משאבים נוספת על המשאבים המפורטים בהחלטת הממשלה מס’ 4120.

***

ח. הממשלה דנה בעידוד חינוך ותרבות יצירתית בירושלים, והחליטה כדלקמן:

בהמשך להחלטות הממשלה מס’ 3238 מיום 29.5.11 ומס’ 1632 מיום 28.5.14 שעניינן חיזוק ופיתוח העיר ירושלים, ובהתאם לסעיף 4 לחוק יסוד: ירושלים בירת ישראל ולמדיניות הממשלה לחיזוק ירושלים בירת ישראל ופיתוחה הכלכלי, ובנוסף למגוון התכניות והתקציבים שמפעילה הממשלה בירושלים:

א. להנחות את יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, להביא לדיון במועצה, הצעת החלטה להקצאת הזכויות בחוזה חכירה בדמי חכירה סמליים לעיריית ירושלים בנכסים המפורטים להלן:
1. מגרש 41 בתכנית 5117 בייעוד למוסד, הידוע גם כחלקה 62 בגוש 30343 בשכונת בית וגן– לצרכי הקמת מוסדות חינוך, בכפוף לפינוי החלק המוחזק ע"י ביה"ס בויאר לצרכי גינה.
2. מגרש בייעוד "שטח למוסד" בתכנית 2878 הידוע כחלקה 71 בגוש 30009 ברח’ הצפירה– לצרכי חינוך, תרבות ומוסד קהילתי, בכפוף לפינוי ומציאת פתרון לפעילות תנועת הנוער עזרא המתקיימת במקום.
3. תא שטח 7 בתכנית 5649א ביעוד למסחר ומשרדים, הידוע כחלק מחלקה 45 בגוש 30107 ברח’ יפו, לרבות המבנה הבנוי עליו – לצרכי תרבות ואומנות ואומנות יצירתית. יצוין כי בשטח קיים פולש אשר כנגדו קיים פס"ד לפינוי. ככל שבמועד ההקצאה הפולש טרם פונה עיריית ירושלים תתחייב לפנותו.
4. מגרש 5 על פי תכנית 1598 בייעוד לבנייני ציבור הידוע כחלק מחלקה 5 בגוש 30017 ומכונה "גבעת התנ"ך" – לצרכי תרבות – הרחבת תאטרון החאן. השלמת הקצאת המקרקעין לעירייה בסעיף זה תיעשה לאחר הסדרת תשלום חובות התיאטרון לרשות מקרקעי ישראל.
5. חלק ממבנה הידוע בשם "בית אות הכפרה" , הנמצא ברחוב המעיין 1 בשכונת עין כרם, ירושלים, הבנוי על מגרש המיועד על פי תכנית מתאר עין כרם 2610 למגורים – לצרכי חינוך, דת ומרכז קהילתי. תנאי מקדמי לטיפול בהקצאת המקרקעין ובמתן רשות שימוש בנכס הינו מסירתו לרשות כשהוא ריק ופנוי מכל מחזיק, וכן תשלום דמי שימוש בגין השימוש בו החל מיום 1.9.11 ועד פינויו, בהתאם להסכם פשרה שגובש במסגרת תביעה שהוגשה על ידי הרשות ואשר יוגש לבית המשפט לצורך מתן תוקף של פסק דין, אשר עמידה בו תהווה תנאי להקצאה כאמור.

ב. על הקצאת הנכסים הנזכרים בסעיף א’ הנ"ל יחולו הכללים הבאים:
1. מקום בו ייעוד הקרקע איננו לייעוד לצרכי ציבור כהגדרתם בסעיף 188(ב) לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965, תקדם העירייה ותביא לאישורה של תכנית המשנה את הייעוד לייעוד לצרכי ציבור וזאת כתנאי להחכרת הנכס. בנכסים המבונים בהם יאושר היתר לשימוש חורג ע"י הוועדות המוסמכות תתאפשר הרשאת שימוש בהתאם להיתר.
2. בגין תוספת זכויות ו/או שימושים סחירים נלווים למטרה העיקרית תחויב העירייה בתשלום דמי חכירה מהוונים מלאים לרשות מקרקעי ישראל בהתאם לשיעור אשר יהא נהוג באותו אזור בהתאם לשימוש ו/או הייעוד בקרקע ובהתאם לנהלי הרשות.
3. העירייה תתחייב במסגרת התנאים המיוחדים שבחוזה החכירה להשיב את הקרקע לרשות מקרקעי ישראל אם יפסיקו המקרקעין לשמש למטרות המנויות לעיל מכל סיבה שהיא ו/ או לא ישולמו לרשות מקרקעי ישראל החובות בגין הנכסים בהתאם להסכמי פשרה שהושגו לגביהם ו/ או בהתאם לתנאי החלטת ממשלה זו.
4. החלטה זו תבוצע בהתאם להוראות כל דין לרבות חוק חובת המכרזים, התשנ"ב – 1992 ותקנותיו, החלטות מועצת מקרקעי ישראל ונהלי רשות מקרקעי ישראל וכן כל הוראה או נוהל החלים על העירייה לפי העניין.

***

ט. עוד דנה הממשלה באישור מינוי סגני שרים, והחליטה כדלקמן:

א. בהתאם לסעיף 25(א) לחוק יסוד: הממשלה, ולאחר שניתנה הסכמת ראש הממשלה, לאשר את מינויים של סגני השרים המפורטים להלן:
- חבר הכנסת יעקב ליצמן לסגן שר במשרד הבריאות, ממונה על ידי שר הבריאות.
- חבר הכנסת מאיר פרוש לסגן שר במשרד החינוך, ממונה על ידי שר החינוך.
- חברת הכנסת ציפי חוטובלי לסגנית שר במשרד החוץ, ממונה על ידי שר החוץ.
- חבר הכנסת יצחק כהן לסגן שר במשרד האוצר, ממונה על ידי שר האוצר.
- חבר הכנסת משולם נהרי לסגן שר במשרד הרווחה והשירותים החברתיים ממונה על ידי שר הרווחה והשירותים החברתיים.
- חבר הכנסת איוב קרא לסגן שר במשרד לשיתוף פעולה אזורי, ממונה על ידי השר לשיתוף פעולה אזורי.
- חבר הכנסת אלי בן-דהן לסגן שר במשרד הביטחון, ממונה על ידי שר הביטחון.
ב. בהתאם לסעיף 25(א) לחוק יסוד: הממשלה, למסור הודעה בכנסת על מינוי סגני השרים.

***

י. הממשלה דנה בהסמכת שר לביצוע חוק רשות השידור, התשכ"ה-1965, והחליטה כדלקמן:

א. בהתאם לסעיף 1 לחוק רשות השידור, התשכ"ה-1965, להסמיך את שר התקשורת לבצע את החוק האמור.
ב. החלטת הממשלה מס’ 33 מיום 14.04.2013 בטלה.

***

יא. הממשלה דנה בחלוקת משרד המודיעין למשרד לנושאים אסטרטגיים ולמשרד המודיעין, והחליטה כדלקמן:

א. מכח סמכות הממשלה לפי סעיף 31(ג) לחוק יסוד: הממשלה, לחלק את המשרד למודיעין – למשרד המודיעין ולמשרד לנושאים אסטרטגיים.
ב. מכח סמכות הממשלה לפי סעיף 31(א) לחוק יסוד: הממשלה, לקבוע כי השר זאב אלקין, שר העלייה והקליטה, יכהן גם בתפקיד השר לנושאים אסטרטגיים.
ג. להביא את ההחלטות בסעיפים קטנים (א) ו-(ב) לעיל לאישור הכנסת, בהתאם לסעיפים 31(ג) ו-31(א) לחוק יסוד: הממשלה.
ד. אופן חלוקת התקנים בין המשרדים כאמור בהחלטה זו יסוכם בין המשרדים הרלוונטיים, אגף התקציבים במשרד האוצר ונציבות שירות המדינה בתוך 14 ימים.

***

יב. הממשלה דנה בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית העולמית, והחליטה כדלקמן:

לבטל את סעיף 1 להחלטת הממשלה מס’ 3336 מיום 19.6.2011, ובהתאם לסמכות הממשלה לפי סעיף 31(ד) לחוק יסוד: הממשלה, להעביר את האחריות לתכלול העבודה מול החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית העולמית ממשרד ראש הממשלה למשרד החקלאות ופיתוח הכפר.

על פי סעיפים 9(א)(11) ו- 9(ב) לחוק הממשלה, התשס"א-2001, על העברה כאמור תימסר הודעה ליו"ר הכנסת, והיא תובא לידיעת הכנסת.

***

יג. עוד דנה הממשלה בהתאמת מבנה ניהול הנדל"ן והתכנון בממשלה להתמודדות עם משבר הדיור, והחליטה כדלקמן:

לאור הצורך להתאים את מבנה ניהול הנדל"ן והתכנון בממשלה כך שיאפשר את יישום מדיניותה לשם התמודדות עם משבר הדיור באופן יעיל, לבצע את הפעולות הבאות:

א. העברת רשות מקרקעי ישראל תחת שר האוצר:

1. בהתאם לסעיף 31(ב) לחוק יסוד: הממשלה, להעביר לשר האוצר את סמכויות שר הבינוי שהוקנו לו בחוק רשות מקרקעי ישראל , התש"ך – 1960, בכפוף לאישור הכנסת.
ובהתאם לסעיף 31(ד) לחוק יסוד: הממשלה, להעביר את שטח הפעולה של רשות מקרקעי ישראל ממשרד הבינוי למשרד האוצר. על-פי סעיף 9(א)(11) ו-(ב) לחוק הממשלה, התשס"א-2001, תימסר הודעה ליושב-ראש הכנסת על-מנת שיביאה לידיעת הכנסת. כמו כן ייבחן הצורך בתיקוני חקיקה נדרשים כפועל יוצא מהחלטה זו.
ב. העברת מנהל התכנון ולשכות התכנון המחוזיות ממשרד הפנים למשרד האוצר:

2. בהתאם לסעיף 31(ד) לחוק יסוד: הממשלה, להעביר את שטח הפעולה תכנון ובנייה בכללותו, לרבות מינהל התכנון ולשכות התכנון המחוזיות (להלן: "מינהל התכנון") ממשרד הפנים למשרד האוצר, ולמסור על כך הודעה ליו"ר הכנסת על מנת שיביאה לידיעת הכנסת, ובהתאם לסעיף 31(ב) לחוק יסוד: הממשלה, להעביר לשר האוצר את סמכויות שר הפנים שהוקנו לו בחוקים המפורטים להלן, בהתאם לפרטי התכנית המפורטת כפי שתקבע על פי סעיף 3 להלן, ובכפוף לאישור הכנסת :
א. סמכויות שר הפנים לפי חוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965 [להלן- חוק התכנון והבניה].
ב. סמכויות שר הפנים לפי חוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים (הוראת שעה), התשע"א-2011;
ג. סמכויות שר הפנים לפי החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (הוראת שעה), התשע"ד–2014;
ד. סמכויות שר הפנים לפי הפרק הרביעי בחוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, התשנ"ח-1998, לרבות הסמכויות שעל פיו בפרק 1 (פרשנות) ובפרק 9 (הוראות שונות);
ה. סמכויות שר הפנים לפי חוק משק הגז הטבעי, התשס"ב-2002 .
3. אופן יישום ההחלטה האמורה בסעיף 2 ילובן, בין היתר, בשים לב לתיקוני החקיקה הנדרשים ליישום מטרות החלטה זו, ולהבטחת התיאום בין הליכי תכנון להיבטים מוניציפאליים, ויובא לאישור קבינט הדיור במסגרת התכנית המפורטת כאמור בסעיף 4 להלן.
4. מבלי לגרוע מהוראות סעיף 2 וסעיף 3 לעיל, להורות לשר האוצר להגיש לקבינט הדיור תכנית מפורטת לגבי אופן יישום העברת הסמכויות ושטח הפעולה כאמור בסעיפים 2 ו-3 לעיל, בתיאום עם נציב שירות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. הגשת הבקשה לאישור הכנסת ביחס להעברת סמכויות והעברת שטחי פעולה בהתאם לסעיפים 2 ו- 3 לעיל, יבוצעו רק לאחר אישור הקבינט לפי סעיף זה, ובכפוף לתכנית המפורטת.

ג. הקמת מטה הדיור במשרד האוצר:

5. להקים מטה דיור לאומי במשרד האוצר בתוך 30 יום, אשר ישמש כגוף מטה אשר מטרתו הבטחת יישום מדיניות הממשלה בתחום הדיור, בכפוף לתכנית מפורטת לעניין סמכויותיו, תפקידיו ודרכי עבודתו של המטה ויו"ר המטה אשר תובא לקבינט הדיור בתוך 14 יום, בתיאום עם נציב שירות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. בנוסף, תכניות העבודה של מטה הדיור יובאו לאישור קבינט הדיור.
6. למטה הדיור ימונה יו"ר אשר ימונה על ידי שר האוצר, דרגתו של יו"ר מטה הדיור ואופן מינויו יתואמו בין משרד האוצר לבין נציבות שירות המדינה, כמקובל ובכפוף להוראות חוק שירות המדינה (מינויים) התשי"ט-1959, ובכפוף לסמכויות והתפקידים שייקבעו למטה הדיור וליו"ר המטה בתכנית המפורטת. יו"ר מטה הדיור יהא כפוף לשר האוצר.
7. הממונה על התקציבים בתיאום עם הממונה על השכר ונציב שירות המדינה יפעל להקמת המטה לרבות הקצאת התקנים הנדרשים בתוך 21 יום מיום אישור התכנית המפורטת.

ד. צעדים ליישום החלטה זו:

8. להטיל על שר האוצר להפיץ לאישור הממשלה או ועדת שרים לחקיקה תזכיר חוק לביצוע כל תיקוני החקיקה הנדרשים לשם יישום החלטה זו, ככל שנדרשים, בתוך 14 ימים מיום קבלת החלטות קבינט הדיור לפי סעיף 3 ולפי סעיף 4.

***

יד. הממשלה דנה בהליך אישור תקציב המדינה לשנים 2015 ו – 2016, והחליטה כדלקמן:

1 . להטיל על שר האוצר ושרת המשפטים להפיץ תזכיר חוק יסוד: תקציב המדינה לשנים 2009 עד 2014 (הוראות מיוחדות)(הוראת שעה)(תיקון מס’ 4), התשע"ה-2015, שעניינה קביעת התקציב לשנים 2016-2015 כתקציב דו-שנתי והארכת המועד לאישור התקציב לפי סעיף 36א לחוק יסוד: הכנסת כך שביחס לתקציב האמור המועד להנחת התקציב על שולחן הכנסת יהיה 101 ימים לאחר כינון הממשלה, והמועד האחרון לאישור חוק התקציב יהיה 175 יום לאחר כינון הממשלה.

2 . לפעול לקיצור הליך החקיקה של הצעת חוק היסוד שבסעיף 1 באופן הבא:
א. הממשלה רושמת לפניה את הסכמת היועץ המשפטי לממשלה לקיצור משך ההפצה של תזכיר הצעת החוק להערות הציבור, כך שטיוטת החוק תובא לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה בישיבתה הקרובה או לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה, והכל לא לפני 25 במאי 2015.
ב. החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לפי סעיף קטן (א), ככל שתתקבל, תהיה על דעת הממשלה ואולם אם תוגשנה הערות לטיוטת החוק מצד אחד המשרדים, לא תהיה החלטת ועדת השרים על דעת הממשלה.
ג. לפנות לוועדת הכנסת, בהתאם לסעיף 81(ג) לתקנון הכנסת, בבקשה לפטור מחובת הנחה של הצעת החוק לקראת הקריאה הראשונה.
ד. לפנות לוועדת הכנסת, בהתאם לסעיף 88(ב) לתקנון הכנסת, בבקשה להתיר את הקריאה השנייה בהצעת החוק ביום הנחתה על שולחן הכנסת.

3 . להטיל על שר האוצר להפיץ תזכיר חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום התכנית הכלכלית לשנים 2009 ו- 2010) (תיקון מס’ 14) (תקציב דו-שנתי לשנים 2015 ו-2016), התשע"ה-2015, להתאמות הנדרשות בעקבות האמור.

4 . להטיל על שר האוצר ושרת המשפטים לבחון עד לסוף שנת 2015 את הצורך בתיקון קבע של חוקי היסוד למצב שבו ממשלה נבחרת בשלב מאוחר של שנה שלא אושר בעדה חוק תקציב, לרבות האפשרות שתקציב המדינה ייקבע כתקציב דו-שנתי, וכן תיקונים נלווים נדרשים.

***

טו. הממשלה החליטה למנות ועדת שרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי שהרכבה וסמכויותיה כדלקמן:
הרכב ועדת השרים:

ראש הממשלה – יושב ראש
שר העלייה והקליטה
שר האוצר
שר הרווחה והשירותים החברתיים
שר הכלכלה
שר הפנים
שר החינוך
השר לביטחון הפנים
השרה לאזרחים ותיקים
שר החקלאות ופיתוח הכפר
השר לשירותי דת
שר הבינוי
השר זאב בנימין בגין
מוזמנים קבועים:
- מנכ"ל משרד ראש הממשלה
- היועץ המשפטי לממשלה או נציגו

סמכויות הוועדה:

- טיפול וקידום ענייניהם של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי, לרבות בתחומי התעסוקה, הרווחה, החינוך, הבריאות והדיור.
- משרד ראש הממשלה ירכז את התיאום והמעקב אחר החלטות הוועדה, ככל שלא יקבע אחרת.

***

טז. עוד דנה הממשלה בוועדת שרים לענייני תכנון, בנייה מקרקעין ודיור ("קבינט הדיור"), והחליטה:

בהתאם למדיניות הממשלה לפעול להורדת מחירי הדיור ולהגדלת היצע הדירות, למנות ועדת שרים לענייני תכנון, בנייה, מקרקעין ודיור (להלן – "קבינט הדיור"), שהרכבה וסמכויותיה כדלקמן:
הרכב ועדת השרים:

שר האוצר – יושב ראש
שר הבינוי
שר הכלכלה
שרת המשפטים
שר החקלאות ופיתוח הכפר
שר הרווחה והשירותים החברתיים
שר העלייה והקליטה
שר הפנים
שר התחבורה והבטיחות בדרכים
השר אופיר אקוניס
השר לשירותי דת
שרת התרבות והספורט
שר התיירות
מוזמנים קבועים:
המנהל הכללי, המשרד להגנת הסביבה
נציג היועץ המשפטי לממשלה
ראש המועצה הלאומית לכלכלה

סמכויות הוועדה:

א. קביעת מדיניות בתחום התכנון, הבנייה והמקרקעין תוך דגש על הבנייה למגורים.
ב. אישור וקידום רפורמות ושינויים מבניים לייעול עבודת הממשלה בתחום המקרקעין, התכנון והבנייה בדגש על הבנייה למגורים.
ג. קידום פרויקטים מגוונים בתחום הבנייה למגורים, בין היתר לדיור להשכרה לטווח ארוך, ופרויקטים של התחדשות עירונית ופינוי בינוי.
ד. החלטות הנוגעות למקרקעין לרבות בעניין מקרקעי ישראל.
ה. הכרזה על מתחמים מועדפים לדיור בהתאם לחוק קידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (הוראת שעה) התשע"ד – 2014, וכן בדבר שיעור שונה של יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח (במחיר השוק או במחיר מופחת) בהתאם לסעיף 4 לחוק.
ו. אישור תכניות מתאר ארציות ותכניות תשתית לאומיות, בכפוף להוראות הדין לעניין המניין החוקי.
ז. יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר יבצע מעקב אחר יישום החלטות הוועדה.

***

יז. הממשלה החליטה למנות ועדת שרים לענייני חקיקה שהרכבה וסמכויותיה כדלקמן:

הרכב ועדת השרים:

שרת המשפטים – יושבת ראש
השר יריב לוין – ממלא מקום יושבת ראש הוועדה
שר האוצר
השר אבי גבאי
השר אורי אריאל
השר דוד אזולאי
השרה גילה גמליאל
השרה מירי רגב
השר אופיר אקוניס
השר זאב אלקין
השר יובל שטייניץ
השר דני דנון
מוזמן קבוע:
- היועץ המשפטי לממשלה

סמכויות הוועדה:

- סדר היום של ועדת השרים ייקבע על ידי יושבת הראש ביחד עם ממלא מקומה.
- טיפול ואישור של הצעות חוק מטעם הממשלה טרם הבאתן לאישור הכנסת.
- טיפול וקביעת עמדת הממשלה ביחס להצעות חוק פרטיות מטעם הכנסת.
- אישור הרשאות על פי חוק נכסי המדינה, התשי"א-1951.
- ענייני נוהל בתחומי המשפט.

***

יח. הממשלה החליטה למנות ועדת שרים לענייני חברה וכלכלה (קבינט חברתי-כלכלי), שהרכבה וסמכויותיה כדלקמן:

הרכב ועדת השרים:

ראש הממשלה – יושב-ראש
שר האוצר – ממלא מקום יושב ראש הוועדה
השר להגנת הסביבה
שר הכלכלה
שר החקלאות ופיתוח הכפר
שרת המשפטים
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים
שר הפנים
שר העלייה והקליטה
שר הרווחה והשירותים החברתיים
שר התחבורה והבטיחות בדרכים
שר התיירות
השר לשירותי דת
השר אופיר אקוניס
מוזמן קבוע:
- נגיד בנק ישראל

סמכויות הוועדה:

א. טיפול בנושאים חברתיים-כלכליים.
ב. טיפול בנושאים הנוגעים לפרויקטים לאומיים.
ג. טיפול בנושאי כלכלה ושכר, לרבות החלטות בעניינים המסורים לממשלה לפי חוק שירות המדינה (גמלאות) (נוסח משולב), התש"ל-1970.
ד. טיפול בסוגיות הנוגעות לתקציב המדינה.
ה. המנהל הכללי של משרד האוצר יבצע מעקב אחר יישום החלטות הוועדה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

MyTama38

תגובות אחרונות