הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 31 באוגוסט 2015

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 31 באוגוסט 2015

א. דברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה :

"הבוקר קיימתי דיון מיוחד עם שר הביטחון, השר לביטחון הפנים ושר התחבורה והבטיחות בדרכים כדי להתמודד עם מה שמסתמן כמגמת פיגועים גוברת גם בירושלים וגם ביהודה ושומרון. אנחנו נתגבר כוחות וגם נגדיל את המיגון לכלי הרכב כדי לשמור על ביטחון אזרחי ישראל. למשטרת ישראל יש תפקיד חשוב בזה, כמו בכלל בשמירת החוק והסדר.

אני נותן גיבוי מלא לשר לביטחון הפנים, למאמצים שלו למנות את האיש הטוב ביותר לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל. גל הירש הוא האדם הנכון, במקום הנכון, הוא קצין ערכי, הוא מסור ויש לו יכולות גדולות לחולל שינויים ולתרום תרומה לחיזוק משטרת ישראל ושלטון החוק במדינה.

הממשלה תשמע היום סקירה משר החינוך על ההיערכות שלנו לפתיחת שנת הלימודים החדשה. שנת הלימודים השנה יוצאת לדרך עם שתי רפורמות חשובות: האחת – הקטנת מספר התלמידים בכיתות; והשנייה – הוספת סייעת שנייה לגני הילדים. אנחנו כמובן מקדמים גם דברים אחרים, והדבר החשוב ביותר הוא קידום המצוינות וההישגיות, אין דבר יותר חשוב. זה לא רק גודל הכיתות, זה לא רק מספר הסייעות, בראש וראשונה זה החינוך למצוינות, ובראש וראשונה במדעים ובמתמטיקה.

אנחנו שוחחנו על כך רבות, ישנם צעדים חשובים שנעשים בתחום הזה ואני תומך בשר החינוך. הגדרנו את זה כיעד בסיסי של מדינת ישראל. אנחנו רוצים להמשיך את אומת הסטרט-אפ. הבסיס לכל ולפני כל, זה המתמטיקה והמדעים. אנחנו גם נגדיל את מספר הילדים שלומדים מתמטיקה 5 יחידות, יש לזה השלכות מרחיקות לכת גם לכלכלה, גם לטכנולוגיה וגם לביטחון."

שר החינוך אמר:

"הבטחנו להיות ממשלת חינוך וקיימנו. הממשלה הזאת היא ממשלת חינוך שכבר חוללה שינויים שלא נעשו עשרות שנים. מחר זה "ראש השנה לחינוך". מחר, מעל 2 מיליון תלמידים ותלמידות ייכנסו למערכת חינוך אישית יותר ואנושית יותר. ילדים בכיתות א’ יתחילו ללמוד בכיתות קטנות יותר, בממוצע 28.9 ילדים בכיתה כאשר עד עכשיו הסף היה 40 ילדים בכיתה. אנחנו מדברים על 350 בתי ספר שבהם צמצמנו את מספרי הילדים.

ב"ראש השנה לחינוך" גם לילדי הגן יש בשורה – הם ילמדו עם יותר סייעות בגנים, וב- 4,600 גנים שבהם יש יותר מ-29 ילדים בגן תהיה סייעת שנייה. הם יקבלו יחס אישי יותר עם השקעה ואנחנו גם נכניס תכנים בעניין הזה.

ב"ראש השנה לחינוך" לילדים בעלי צרכים מיוחדים יהיו יותר עזרים. בהשקעה גדולה ובעזרת שר האוצר וראש הממשלה יהיו רמפות לנכים, ללקויי ראייה יהיו טבלטים, לילדים עם ליקויי שמיעה יהיו כיתות אקוסטיות, והילדים יוכלו לצאת לטיול שנתי, כי אנחנו נדאג להנגשה לילדים עם צרכים מיוחדים.

ב"ראש השנה לחינוך" אנחנו גם מתחילים במסע להעמדת ישראל בצמרת החינוך המדעי העולמי. הגדרנו יעד מאוד ברור – תוך 4 שנים אנחנו נכפיל את מספר מסיימי 5 יחידות מתמטיקה. בעשור האחרון ירדנו מ-13,000 מסיימי 5 יחידות מתמטיקה ל-8,500 בלבד, וזה באומת הסטרט-אפ. מי יפתח לנו את "כיפת ברזל" הבאה? מי יביא לנו את פרסי הנובל הבאים? אנחנו צריכים להשקיע היום. אנחנו יוצאים לתכנית לאומית. אני בטוח שזה בגיבוי מלא של כל החברים בממשלה, וזה גם הדבר שהוא צודק חברתית, כי זה עוזר לכל הילדים. הכישרון לא מתפרש דווקא באזורים עשירים, אלא מתפרש בצורה שוויונית בדימונה, ברהט, בבני ברק, כמו גם בצפון תל-אביב. ילדים שלא עשו מתמטיקה יעשו 3 יחידות, ילדים שעשו 3 יחידות יעשו 4 יחידות, ואלה שעשו 4 יחידות יעלו ל-5 יחידות.

נתון מדהים – 50% מהתלמידים שעשו 4 יחידות מתמטיקה הצטיינו, סימן שהם יכלו לעשות 5 יחידות, והם יעשו.

ממחר "הכדור" עובר למנהלים הנפלאים, למורים הנפלאים, למורות הנפלאות, להורים ולילדים.

אנחנו גם נחזק את הערכים של ילדי ישראל – ציונות, מורשת ישראל וקבלת האחר. אלה הערכים שעומדים בראש סדר העדיפות.

זה הזמן להודות לך על התמיכה אדוני ראש הממשלה, ולך שר האוצר, אתם שותפים מלאים במהלך הלאומי הזה. תודה למנכ"לית המשרד המצוינת, מיכל כהן, למנהלים המצוינים של מערכת החינוך, למפקחים, למורים ולמורות שנותנים את הנשמה, לכל אנשי מערכת החינוך ולכל השותפים שלנו במגזר הפרטי, במגזר הציבורי ובעמותות.

לכם הילדים, אני מאחל לכם שתהיו סקרנים, תשאלו הרבה שאלות ושתיהנו מחדוות הלמידה.

ב"ראש השנה לחינוך" אברך את תלמידי ישראל בפסוק מתוך פרשת השבוע, פרשת "כי תבוא": "ונתנך ה’ לראש ולא לזנב, והיית רק למעלה ולא תהיה למטה".
אני מאחל לכולנו שנת חינוך מוצלחת."

ראש הממשלה הוסיף:

"אני יכול רק להוסיף שהעתיד שייך לאומות שיכולות לחדש. חדשנות בנויה על שני ערכים: ערך אחד הוא כמובן המצוינות, הערך השני הוא יכולת הסולידריות הפנימית. אנחנו מסכמים את זה בשתי מילים: ציונות ומצוינות.

לגבי הציונות והערכים הלאומיים והיהודים שלנו – מערכת החינוך מחויבת לזה, דבר שאני חושב שכולנו שותפים לו. לגבי מצוינות – מלכת המדעים היא מתמטיקה, ונכון הדבר שהיכולות המתמטיות מתחלקות בכלל האוכלוסייה. בנוסף למה שאנחנו עושים כאן כדי להגדיל את מספר המצטיינים במתמטיקה, צורך לאומי ראשון במעלה בעיניי, נעשה גם מהלך שיש לו גם משמעות סימבולית גדולה וגם סימון העתיד.

אני מתכוון לתמוך בבקשתו של ראש עיריית דימונה לבנות "מכללת סייבר" בדימונה. אם יש דבר שמראה את הכיוון של ישראל החדשה, ישראל שמזנקת לקידמת המדע והחדשנות בעולם – זה מה שמתחולל כרגע בבאר-שבע ובדימונה. אנחנו הופכים את בירת הנגב ואת הערים שלידה לבירת סייבר עולמית.
הדבר הזה הוא חיוני. לא פחות חיוני הוא המאמץ שעושה משרד החינוך, שר החינוך, בגיבוי מלא של שר האוצר, ובדחיפה מרכזית של הממשלה בראשותי, להביא למצוינות של מתמטיקה לכלל ילדי ישראל."

***

ב. הממשלה החליטה למנות, מכוח הסמכות לפי סעיף 31(א) לחוק יסוד: הממשלה, את השר אופיר אקוניס לשר המדע, הטכנולוגיה והחלל במקום השר דני דנון, שכהונתו נפסקה בהתאם לסעיף 22(ג) לחוק יסוד: הממשלה עם מינויו לתפקיד ראש המשלחת הקבועה של ישראל לאומות המאוחדות, ולבקש מהכנסת את אישורה לשינוי האמור בחלוקת התפקידים בממשלה.

***

ג. בהתאם לסעיף 15 לחוק יסוד: הממשלה, החליטה הממשלה לצרף את חבר הכנסת יעקב ליצמן כשר נוסף לממשלה.

בהתאם לסעיף 31(א) לחוק יסוד: הממשלה, החליטה הממשלה למנות את השר יעקב ליצמן לשר הבריאות, במקום ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו.
הממשלה תודיע על ההחלטות הנ"ל לכנסת, ותבקש את אישורה.

***

ד. הממשלה החליטה, בהתאם לסעיף 12 לחוק שירות המדינה (מינויים), התשי"ט-1959 ועל-פי הצעת השר להגנת הסביבה, למנות את מר ישראל דנציגר לתפקיד המנהל הכללי של המשרד להגנת הסביבה, במקומו של מר דוד לפלר.

תוקף המינוי החל מיום י"ז באלול, התשע"ה (1 בספטמבר 2015).

***

ה. עם סיום כהונתו של ניצב בן-ציון סאו כממלא מקום המפקח הכללי ביום 1.9.2015 החליטה הממשלה בהתאם לסעיף 8א לפקודת המשטרה [נוסח חדש], התשל"א–1971, על פי המלצת השר לביטחון הפנים ובהמשך להחלטת הממשלה מס’ 141 מיום 28/6/15, להאריך את תקופת כהונתו עד ליום ה-14/10/2015 או עד למועד מינוי מפקח כללי חדש למשטרה על ידי הממשלה, לפי המוקדם מביניהם.

***

ו. עם סיום כהונתו של רב-גונדר אהרון פרנקו כנציב בתי הסוהר ביום 1.9.2015 החליטה הממשלה בהתאם לסעיף 78 לפקודת בתי הסוהר [נוסח חדש], התשל"ב-1971 ועל פי המלצת השר לביטחון הפנים, להאריך את תקופת כהונתו עד ליום ה- 14/10/15 או עד למועד מינוי נציב חדש לשירות בתי הסוהר, על ידי הממשלה, לפי המוקדם מביניהם.

***

ז. שר החינוך, נפתלי בנט, סקר בפני הממשלה את ההיערכות לקראת שנת הלימודים התשע"ו. בסקירה הציג השר ארבעה יעדים מרכזיים: חיזוק והשקעה בחינוך בגיל הרך ובכתות הנמוכות, מצוינות במדעים ובמתמטיקה, חיזוק ערכי התלמידים בציונות, יהדות וסובלנות וצמצום פערים.

***

ח. ראש התכנית הלאומית להפחתת התלות בנפט, מר אייל רוזנר, עדכן את הממשלה בעניין סטטוס התכנית הלאומית לתחליפי דלקים. בסקירתו התייחס מר רוזנר ליתרונות הכלכליים, הסביבתיים והגיאופוליטיים במציאת תחלופה לשימוש בנפט, למתווה ההחדרה של דלקים חלופיים ולהשגת היעד של הפיכת מדינת ישראל למרכז מוביל בעולם בתחום התעשייה והמחקר בנושא זה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

rightama

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

MyTama38

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות