ועדת הכספים אישרה את הורדת המע"מ מ-18% ל-17%

ועדת הכספים אישרה את הורדת המע"מ מ-18% ל-17%

יו"ר ועדת הכספים גפני: "הורדת המע"מ טובה, אף שיש חלופות טובות יותר להקלה על הציבור, כגון העלאת קצבאות הילדים"

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ה’) את הורדת המע"מ החל מה-1 באוקטובר מ-18% ל-17%. זאת לאחר שבחודשים האחרונים הצטברו עודפי הכנסה גדולים. הפסד הכנסות המדינה מהורדת המע"מ באחוז אחד עומד על 4.5 מיליארד ₪ – 4.8 מיליארד ₪. חברי האופוזיציה בוועדת הכספים הביעו תרעומת קשה על התנהלות האוצר והאופן שבו מובא הצו להפחתת המע"מ לוועדה בדיון. חברי הכנסת דרשו להמתין עם אישור מהלך הפחתת המע"מ ועם דיוני התקציב לקראת אישורו הסופי בקריאה שנייה ושלישית, עד להופעת שר האוצר בפני ועדת הכספים להצגת התקציב המעודכן לאחר שינוי המספרים בעקבות עודפי הגבייה וכן להצגת השלכות הורדת המע"מ על התקציב. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): אני תומך בהפחתת המע"מ, אם כי אני חושב שבכסף הזה ניתן היה לעשות הרבה דברים אחרים, כמו למשל להגדיל את קצבאות הילדים. אני לא חושב שזה ישיג את מטרתו ויוביל להורדת מחירים". 

מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני): "כל התהליך של הבאת התקציב והמהלך של הורדת המע"מ ע"י האוצר והממשלה פגום. לא ראוי להביא הורדת מע"מ יומיים אחרי אישור התקציב בכנסת, כשההשפעה של המהלך נאמדת ב-4.8 מיליארד ₪. יש לנו אחריות פיסקאלית ולא יכולים לאשר מהלך שיוביל להורדת הכנסות בכ-5 מיליארד ₪ כלאחר יד וללא ראיית התמונה הכוללת. אנחנו דורשים ששר האוצר יופיע תחילה בפני הוועדה ויציג את המספרים המעודכנים ואת השלכות הורדת המע"מ ואז לדון בעניין".

גם סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "לא השר ולא סגנו לא הופיעו בפני הוועדה. שליחת פקידים רמי דרג ככל שיהיו לא מספיקה. שר האוצר בורח ולא מופיע בפני הוועדה, זה דבר חסר תקדים. גם שר הכלכלה וגם יו"ר ועדת הכספים אמרו שהופתעו ממהלך הורדת המע"מ, כך לא מתקיים דיון רציני". בתום ויכוח נוקב ולאחר התייעצות שקיימו קראו חברי האופוזיציה לעצור את הדיון ודרשו לקבל את חוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת בעניין.     

יו"ר הוועדה גפני: "הפחתת המע"מ איננה רלוונטית למועד הגשת התקציב. ניתן להגיש זאת בכל זמן במהלך השנה. נכון שזה לא ראוי להגיש את זה יומיים אחרי אישור התקציב, כי ברור של-4.8 מיליארד ₪ יש השפעה על התקציב. על התקציב לא קיימתי את הדיון כי המספרים עוד ישתנו, כך שלפחות מבחינת ועדת הכספים התהליך יתקיים באופן הראוי ביותר".     

היועצת המשפטית לוועדת הכספים, שגית אפיק, הגיבה לדברי חברי האופוזיציה ואמרה, כי "די בהופעת הפקידות הבכירה של האוצר על-מנת להשיב על שאלות חברי הכנסת בעניין הורדת המע"מ". לדיון הגיעו הכלכלן הראשי והממונה על הכנסות המדינה באוצר, יואל נוה, סגנית ראש אגף התקציבים, יעל מבורך ונציגי רשות המיסים.     

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "האם החלטת הורדת המע"מ באה מהדרגים המקצועיים באוצר או רק מהדרג הפוליטי והאם נשקלו חלופות מועילות יותר לעידוד הצמיחה? אפשר לשקול צעדים אחרים". ח"כ מרגלית הוסיף: "התחושה שלנו, שהדרג המקצועי הופתע מהמהלך. המשק בהאטה גם אם היו עודפי גבייה. אנחנו לא נגד הורדת מיסים, אך במצב שבו שרוי המשק, האטה כלכלית, היעדר צמיחה, לא התרשמנו שהתקיים דיון כלכלי רציני של בחינת החלופות לעודף שנוצר מגביית מיסים".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "ברוב מדינות המערב וגם בישראל כלל ההוצאה מנותק מההכנסות, כיוון שבעבר הדבר נוצל פוליטית. ככה זה ברוב מדינות המערב ויש בזה היגיון כלכלי רב ולכן הדיון בהורדת המע"מ לא צריך להתקיים יחד עם הדיון על התקציב כולו".

הכלכלן הראשי והממונה על הכנסות המדינה באוצר, יואל נוה: "הורדת המע"מ באחוז מ-18% ל-17% משמעותה הפסד הכנסות בכ-4.5 מיליארד ₪. בימים הקרובים נסיים את התהליך הפנימי ונציג את התקציב עם המספרים המעודכנים. בתקציב שהוצג יש עלייה משמעותית בהוצאה ויש גם עודפי גבייה ולכן חשב שר האוצר שיש מקום להורדת המע"מ ומכיוון שהמהלך נעשה רק ב-1 באוקטובר, לכן השפעתו על צד ההכנסות זניחה יחסית. זה נכון שיש סימני האטה במשק הישראלי אך מצב המשק איתן".

מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, שהגיע לקראת סיום הדיון: "נציג את התקציב בקרוב, שר האוצר יגיע לוועדת הכספים יחד עם תחזית ההכנסות המלאה ל-2015 ול-2016. לגבי הצמיחה יש סל גדול של צעדים שנביא לידיעת ועדת הכספים ולאישורה. לגבי הורדת המע"מ, שר האוצר דיבר עם הנגידה ושמע את דבריה. קרה כבר לא פעם בעבר, ששר האוצר והנגידה לא הסכימו אך לדעתו ולדעת הדרג המקצועי במשרד זה צעד הנכון לעת הזו".

המידע מאתר הכנסת.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-F

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

תגובות אחרונות