פסטיבל "מנורת לילה" 2015 – שלושה לילות של אמנות ואור בשכונת נווה שאנן

פסטיבל "מנורת לילה" 2015 – שלושה לילות של אמנות ואור בשכונת נווה שאנן

עשרות מיצבים ומיצגי אור, הקרנות וידאו, ופעולות אמנותיות ברחבי שכונת נווה שאנן | הופעות חיות של מוזיקה שחורה מרחבי אפריקה במתחם בית הבאר | מסיבות על טהרת מוזיקת הקלטות המזרחית בתחנה המרכזית הישנה | מופעי מחווה לחנוך לוין וטקס הסרת הלוט מבית ילדותו בשכונה

26-24 בדצמבר, חמישי-שבת, 23:00-18:00  - כניסה חופשית לקהל הרחב

לקראת סוף דצמבר יתקיים בפעם השנייה פסטיבל האור של תל אביב-יפו – "מנורת לילה" – אירוע אמנות לילי במרחב הציבורי של שכונת נווה שאנן. הפסטיבל יתקיים על תוואי הרחובות של תוכנית "המנורה" – תוכנית בניין העיר המקורית של שכונת נווה שאנן של האדריכל יוסף טישלר שהתבססה על צורה של מנורה בת שמונה קנים, כשבמרכזם, השמש – רחוב לוינסקי. התוכנית נקטעה בחלקה הדרומי כשהוקמה התחנה המרכזית החדשה.

פסטיבל "מנורת לילה" – פרי יוזמתם של תושבי השכונה ואומנים, במימון ובהפקת עיריית תל אביב-יפו - יאיר את המנורה של נווה שאנן שמעולם לא הושלמה והחזון האוטופי שלה באמצעות עשרות מיצבי אמנות ואור, מופעים, מסיבות, מחווה למחזאי, יליד השכונה, חנוך לוין, קולינריה מקומית ועוד.  חללים ציבוריים, מסחריים, גינות, פינות רחוב וחללים שונים על תוואי תכנית המנורה יארחו וישמשו ליוצרים מרחבים להגשמת מיצבים ומיצגי אור, הקרנות וידאו, מופעים ופעולות אמנותיות שיחשפו בפני המבקרים את העושר הרב-תרבותי בשכונה.

הפסטיבל ייפתח באירוע חגיגי ביום חמישי, 24.12, בשעה 20:30, בגינה הקהילתית בהגר"א 28. האירוע ייערך במעמד ראש העירייה, רון חולדאי.

בין עבודות האור שיוצגו בפסטיבל, בסיוע חברת יאיר דורם,  ניתן למצוא את  חזיון האור "רעש לבן" של תום לאב ולולו פליי שיגיב למטוסים המנמיכים טוס מעל השכונה בדרכם לנתב"ג. בעבודת הוידאו מפינג של יעל פרי וסלמה אלנסע, "עיר צחורה", ידיים נעלמות ועמלניות צובעות את בית משפחת נבולסי הנטוש באיגר 5. טל הויברגר ועידו רמון יפגישו בין אסטרואיד שזורח מחום הכניסה לאטמוספירה, לבין הבניין הידוע לשמצה בפין 1. הגר שפירא וקרן רווה יזמנו את העוברים והשבים למצפה הכוכבים שלהן באיגר 4, שיוקם סמוך למיצב הביצה המבעבעת של לארה גבריאלי ודדי אליאס. רוני זיס ואוריין שרוני ישחקו עם הצללים שלכם במיצב "מעלות בצל" ובר פרום רוני רביב ישתמשו במנורת הקסם מהילדות שלנו כדי ליצור תאטרון צללים אינטרקטיבי.

תושבי השכונה יזמינו את מבקריה לבתי העסק המיוחדים שלה, לטעום מטעמים מרחבי העולם שהביאו איתם תושבי השכונה הזרים, ולפעילויות ייחודיות כמו סדנאות הסריגה האפריקניות של נשות קואופרטיב קוצ’ינטה (Kuchinate) ומשחק כדורגל ידידותי בין שחקניות אליצור נווה שאנן לבין תושבות השכונה הזרות.

במסגרת הפסטיבל תתקיים מחווה למחזאי, הבמאי והמשורר יליד השכונה – חנוך לוין. לוין נולד בבית שבצומת הרחובות ראש פינה ועקיבא איגר בשכונת נוה שאנן – צומת הרחובות בהם פעלה חנות המכולת של אביו ושוכן גם כיום בית הכנסת בו התפללה משפחתו. ביום חמישי, 24.12, בשעה 20:00 יתקיים טקס הסרת הלוט מעל לוח ההנצחה שעל בית זה, ברחוב ראש פינה 18. במסגרת הטקס יציגו השחקנים, סיגל שהינו, רענן לוי, צפריר קורסיה את המופע "חנוך לוין מציץ לשכנים", שיכלול קטע מתוך מחזהו של חנוך לוין "פופר". המופע יוצג בסמוך לבית מספר פעמים במהלך הערב, ביום חמישי ובמוצ"ש.

לצד כל אלה יחגוג הפסטיבל גם את עולם המוזיקה הייחודי שמכילה השכונה בשני מתחמי מסיבות והופעות:

מתחם סאונדסיסטם – באתר בית הבאר יחגגו את המוזיקה מהיבשת השחורה – מקרן אפריקה במזרח ועד ג’מייקה במערב. יומיים של מסיבה עם מוזיקה חיה ומוקלטת של ישראלים ופליטים וסאונדסיסטם ג’מייקני מסורתי מבית וואן-א-וואי סאונדסיסטם.

עטרה לישנה – התחנה המרכזית הישנה מסמלת, אולי יותר מכל, את הפריחה חסרת המעצורים של המוזיקה המזרחית בישראל. לסוף שבוע אחד תוחזר עטרה ליושנה כשהתחנה, שמאז שינתה את פניה, תהפוך למוקד של מוזיקה, שמחה ומסיבות על טהרת המוזיקה המזרחית ביום חמישי תתקיים חאפלה מסורתית בחסות הניידת של תחנת הרדיו קול הקמפוס. ובמוצאי שבת –  מסע מוזיקלי בהיסטוריה של השכונה – מהקסטות הישנות של התחנה המרכזית עם דודי פטימר, ועד תקלוט של הליין הפרסי הצעיר אמבאסאד.

ייזום, אוצרות וניהול אמנותי: יאשה רוזוב ועברי באומגרטן 

במידה וירדו גשמים במועד הפסטיבל – 26-24 בדצמבר – האירוע יידחה בשבועיים לתאריכים 9-7 בינואר 

פרטים מלאים בקרוב באתר העירייה ובעמוד הפייסבוק של הפסטיבל

תמונות באדיבות פסטיבל מנורת לילה (2014)

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה


ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות