מהיום בנתב"ג: 60 התגליות והפיתוחים הישראליים שהשפיעו על העולם

מהיום בנתב"ג: 60 התגליות והפיתוחים הישראליים שהשפיעו על העולם

תערוכה חדשה ראשונה מסוגה של משרד המדע שהושקה היום בנתב"ג, מציגה לראווה כ-60 פיתוחים ותגליות מישראל שהשפיעו על העולם

תערוכה חדשה ראשונה מסוגה של משרד המדע שהושקה היום בנתב"ג, מציגה לראווה כ-60 פיתוחים ותגליות מישראל שהשפיעו על העולם. התערוכה, שהושקה בטקס חגיגי במעמד שר המדע אופיר אקוניס ושר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ, תוצג למשך שנה על קיר ענק באזור שלאחר מעבר הדרכונים, עם פוטנציאל חשיפה לכ-8 מיליון עוברים ושבים במהלך השנה.

שר המדע אופיר אקוניס אמר היום בהשקת התערוכה: "אנחנו מובילי חדשנות, אור לגויים, מדינה קטנה וצעירה עם הישגים כבירים בתחום המדע והטכנולוגיה שלא מביישים מעצמות בעולם. הפיתוחים והתגליות מגוללים היסטוריה של מפעל מדעי שהחל לפני קום המדינה. הפיתוחים והתגליות המוצגים כאן מהווים אבני יסוד של המדע הישראלי. הם שיפרו את איכות החיים בעולם, הביאו שגשוג כלכלי, מצילים חיים בעולם כולו והציבו את ישראל כמעצמה מדעית. זוהי פעולת ההסברה החזקה ביותר שאנחנו יכולים לעשות".

מטרת התערוכה היא גם הסברה והנגשת המדע בבית. סקר של משרד המדע מצייר תמונה מדאיגה לגבי היכרות של הציבור הישראלי עם נושאי המדע והאישים המרכזיים בו. הסקר מראה כי 43% מהישראלים לא ידעו לציין כי עיסוקו המקורי של הנשיא לשעבר חיים ויצמן הוא כימאי, וכי כחצי מהישראלים לא יודעים לציין אפילו שם אחד מבין המדענים הישראלים זוכי פרס נובל בתחום המדע. כחלק מפעולות המשרד להנגשת מדע, יזם המשרד, בשיתוף האקדמיה הצעירה למדעים, את התערוכה שתציג את המדע בישראל והאנשים הבולטים בו בגובה העיניים ובצורה חזותית.

בתערוכה מוצגים כ-60 תגליות ופיתוחים מישראל שנבחרו על ידי ועדת הבחירה, שהורכבה מנציגי האקדמיה הצעירה למדעים ולשכת המדענית הראשית במשרד המדע, בזכות חדשנותם, פריצת הדרך שעשו והשפעתם, הישירה או העקיפה, על חיי מיליוני אנשים בעולם. לצד הפיתוחים המוכרים יותר של עגבניות שרי, דיסק און קי, "PillCam", "קופקסון" לטיפול בטרשת נפוצה, רובוט לניתוחי גב, מערכת למניעת תאונות של "מובילאיי" ושבבי אינטל שפותחו בישראל, מוצגים גם פיתוחים פחות מוכרים לקהל הרחב שתרומתם אדירה: שיטה להפעלת תאים חיסוניים לטיפול בסרטן, טכנולוגיה לאבחון מוקדם של מחלות באמצעות הבל פה, תרופות לטיפול באלצהיימר ובפרקינסון, גילוי מיני פטריות בים המלח, פיתוח זני גפן ללא חרצנים, פיתוח אצות לריפוי רקמת לב, גילוי צורת הארגון העצמי של חיידקים, פיתוח גלאי מיואונים שמשמש את מאיץ החלקיקים ב-CERN, לוויין "ונוס" לניטור סביבתי ועוד.

חלק נכבד מהתערוכה מוקדש ל-8 חתני וכלת פרס נובל מישראל, ל-3 זוכי פרס טיורינג במדעי המחשב ולזוכה מדליית פילדס, המקבילה לפרס נובל בתחום המתמטיקה. בתחילת התערוכה מוצגים אישים היסטוריים מוכרים שתרמו רבות לתחום המדע שקשורים למדינה כגון חיים ויצמן, מגלה אם החיטה אהרן אהרנסון, הרמב"ם, אלברט איינשטיין ועוד. התערוכה פורסת פיתוחים ממגוון תחומי המדע: רפואה, חקלאות, מדעי הסביבה, ארכאולוגיה, כימיה, מדעי החברה, מדעים מדויקים ועוד.

במהלך השנים הוצגו בישראל תערוכות בתחום המדע שעסקו בהמצאות, פטנטים, מדע כללי או תחום ספציפי אחר, אך עד כה לא הוצגה תערוכה כה גדולה שמקיפה פיתוחים ותגליות המהווים את ספינת הדגל של המדע והטכנולוגיה בישראל. אתגר מיוחד בעבודה על התערוכה, שארכה יותר מ-8 חודשים, היה איתור תמונות מתאימות וצילום תחומים שקשה לתת להם ביטוי חזותי ולהסביר אותם רק בתמונה. המשרד, יחד עם אוצר התערוכה דורון פולק והצלם רועי גרינברג, הפיק וצילם במיוחד עבור התערוכה כ-40 תמונות חדשות של פיתוחים ותגליות תוך פרשנות אמנותית ודימויים שממחישים ומנגישים את הפיתוח לציבור הרחב.

בנוסף, יוצבו ברחבי נתב"ג מספר מיצגים חווייתיים בתחום המדע, בהם: באזור המשחקייה תוצב מטוטלת אור ו"מרוץ טיפות" ממוזיאון המדע בלומפילד ובכניסה לדיוטי-פרי תוצג דגם החללית של SpaceIl.

המידע באדיבות אתר משרד המדע הטכנולוגיה והחלל.

תמונת נושא: קובי גדעון, לע"מ

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

rightama

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-I

Funzing-F

תגובות אחרונות