אושרה תכנית חדשה לשימור וחידוש היכל העצמאות בתל אביב

אושרה תכנית חדשה לשימור וחידוש היכל העצמאות בתל אביב

שימור המבנה בהתאם לתקופת ההכרזה * הנגשה לכלל הציבור * הפעלתו כמוזיאון פעיל 

הועדה המקומית תל אביב-יפו אישרה היום (ד’)  תכנית חדשה לשיפוץ וחידוש בית העצמאות בשדרות רוטשילד 16,  אתר היסטורי בו הוכרזה מדינת ישראל ואשר שימש בעבר כמעונו האישי של ראש עיריית תל אביב הראשון מאיר דיזנגוף ובהמשך משכן למוזיאון תל אביב ומוזיאון התנ"ך .

התכנית החדשה, המקודמת על ידי מדינת ישראל בהתאם לחוק בית העצמאות, תאפשר שימור ושיפוץ הבניין הקיים בהתאם לתכנית השימור העירונית, תוך הסרת התוספות שנבנו עליו לאורך השנים והתאמתו לתקופת ההכרזה והפיכתו למוזיאון פעיל ומקום משכנה של מגילת העצמאות. בנוסף, כוללת התכנית מערך תנועה שישרת את תפקוד המקום כמוזיאון ויאפשר נגישות לכל מפלסי המבנה, כולל לבעלי מוגבלויות.

כזכור, הבית ברחוב רוטשילד 16, אחד הראשונים בשכונת אחוזת בית ממנה צמחה העיר תל אביב, היה ביתם הפרטי של מאיר וצינה דיזנגוף. לאחר מות רעייתו החליט דיזנגוף להנציח את זכרה באמצעות הפיכת ביתם למוזיאון לאמנות ולתרבות ובצוואתו ציווה את הבית כמוזיאון לעיר ולתושביה. הבית אף קיבל חשיבות לאומית מהמעלה הראשונה כאשר בה’ באייר תש"ח, 14 במאי 1948, הכריז בו דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל, בכינוס מועצת המדינה הזמנית.

בשלהי שנות ה-60 של המאה הקודמת הועבר הבית לבעלות מדינת ישראל והוא הושכר לעמותת בית התנ"ך, אשר שכנה בו עד לפני מס’ שנים, למעט האולם בקומת הקרקע שנמסר לניהול מוזיאון ארץ ישראל.

מתוך חוב של כבוד לדיזנגוף, שהיה חשוך ילדים, פעלה עיריית תל אביב-יפו בשנים האחרונות לתקן את העוול שנעשה לצוואתו ולהחזיר את הבית, אשר הוחזק במצב מוזנח מאוד, לידי העירייה, על מנת בראש ובראשונה לממש את צוואתו של דיזנגוף לשקם את הבית, כפי שראוי לבניין בעל ערכים היסטוריים כה חשובים. בין היתר, כללה העירייה את המבנה בתכנית השימור שלה ואף יזמה תכנית בניין עיר המשנה את ייעודו מייעוד מסחרי לייעוד ציבורי בתכלית של מוזיאון.

במקביל למאמץ זה, נחקק בשנת 2009 על ידי הכנסת חוק ‘בית העצמאות’ המסדיר את מעמדו של הבית כנכס לאומי וקובע כי הממשלה תפעל לשימור הבניין בהיותו בעל חשיבות לאומית והיסטורית בתולדות העם והמדינה. במסגרת זו ישמש הבניין לקיום תצוגה מתמדת לטובת הציבור בנושאי הכרזת המדינה ומגילת העצמאות, תולדות עם ישראל בארץ ישראל ופועלו של מאיר דיזנגוף.  בשנת 2011 זכתה עיריית תל אביב-יפו במכרז של גנז המדינה לניהול והפעלת בית העצמאות, באמצעות מוזיאון ארץ ישראל.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: "אישור וקידום התכנית לשימור היכל  העצמאות ברוטשילד 16 הינו צעד חשוב וכבוד ראוי לדיזנגוף ולביתו ובמקביל הפיכת המקום לאבן שואבת,  כיאה למקום היסטורי וחשוב זה. עיריית תל אביב-יפו הוכיחה בשנים האחרונות את יכולותיה  בשיקומם, חידושם ואחזקתם של מבנים היסטוריים בעיר, כדוגמת בית ביאליק, בית העירייה הראשון, התחנה ושרונה".

יזם התכנית – משרד ראש הממשלה באמצעות מוזיאון ארץ ישראל.

 תמונת הנושא: הדמיית היכל העצמאות המחודש.                   

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-P

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-I

Funzing-F1

תגובות אחרונות