הודעת ממלא מקום מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 04 בספטמבר 2016

הודעת ממלא מקום מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 04 בספטמבר 2016

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"מאז יום שישי אנחנו עוסקים בצמצום העומסים שנוצרו אמש והיום בשל העבודות ברכבת ישראל. אני רוצה להודות לך שר הביטחון, אני שוחחתי אתך ומיד נרתמת והנחית את מערכת הביטחון לסייע בהסעות חיילים.

משרד התחבורה מפעיל מערך אוטובוסים מתוגבר כדי להקל על תנועת הנוסעים.

המשבר הזה כולו מיותר, לא היה צורך להגיע למצב הזה. יש במדינת ישראל סטטוס קוו מזה שנים רבות ואנחנו מכבדים אותו. כשצריך לבצע עבודות בשבת הן מתבצעות, כפי שהיה בשבת שעברה ב"נתיבי אילון", וכשלא צריך עבודות בשבת, הן לא יתבצעו. זה הכלל שהנחה אותנו וזה הכלל שימשיך להנחות אותנו.

בשבע השנים האחרונות הממשלה השקיעה קרוב ל-30 מיליארד שקל בהרחבה מסיבית של כבישים, של מסילות ברזל וכמובן גם של בניית מחלפים, מנהרות וכדומה.

הצלחנו לבצע כל זאת בלי משברים מיותרים, כשלא רוצים משבר ניתן להימנע ממנו. בעניין הזה אני מצפה לשיתוף פעולה מלא מצד כל השרים, השרים מתמנים כדי למנוע משברים, לפתור בעיות ולא ליצר אותן.

היום יובא למנוחות הרצל שאול, אביו של חלל צה"ל אורון שאול ז"ל. גופתו של אורון יחד עם גופתו של הדר גולדין מוחזקת על ידי ארגון החמאס, ארגון טרור אכזרי שלא מכבד שום נורמה הומניטרית.

הרצל שאול היה אדם אמיץ, ועד ימיו האחרונים הוא נאבק כדי להשיב את גופת בנו לקבר ישראל. במקביל, בשנה האחרונה הוא נאלץ להיאבק במחלת הסרטן שפקדה אותו. אני ראיתי אותו כמה וכמה פעמים, וכל פעם, ממפגש למפגש ראיתי אותו, הוא נעשה כחוש יותר. הוא עמד באמת בגבורה בטרגדיה הכפולה שפקדה אותו ואת משפחתו.

בשם הממשלה והעם בישראל, אני מבקש לשלוח תנחומים לרעייתו היקרה, זהבה, ולבנים אבירם ואפק. אנחנו נמשיך לפעול בכל המישורים כדי להחזיר לקבר ישראל את הדר גולדין ואת אורון שאול, זיכרונם לברכה."

ב. מר בצלאל טרייבר, ראש רשות חירום לאומית (רח"ל), סקר לפני הממשלה את מוכנות המרחב האזרחי למצבי חירום.

מר טרייבר הציג את מכלול הגופים המשתתפים בגיבוש ההיערכות למצבי חירום וביניהם רח"ל, משרדי הממשלה, פיקוד העורף, הרשויות המקומיות וכן גופים מקצועיים אחרים.

ראש רח"ל הציג את ההיערכות המשוקללת במרחב האזרחי ובכללה היערכות, בין השאר, למופעים אפשריים כמו: תרחישי מלחמה, רעידת אדמה וצונאמי, מתקפת סייבר, שפעת פנדמית.

מר טרייבר ציין בסקירתו כי קיימים פערים בהיערכות הגורמים השונים לטיפול בכל אחד ממצבי החירום והתייחס בעיקר לפערים המצויים בתחום האחריות של משרדי הממשלה וכן לפערים בקרב הרשויות המקומיות. כן הציג את היעדים המרכזיים בתחום ההיערכות במישור הלאומי שעיקרם שימור יכולת התפקוד של משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות ומערכים שונים של גורמים המספקים שירותים חיוניים לאוכלוסייה.

בסיכום הדיון הנחה ראש הממשלה לקיים ישיבת ממשלה נוספת שבה יציג כל שר את התקדמות ההיערכות לחירום במשרדו והתוכניות לסגירת הפערים.

כמו כן ביקש ראש הממשלה מהגורמים המקצועיים לשלוח לאיטליה משלחת כדי ללמוד את התובנות העיקריות מרעידת האדמה, ולהציגן בוועדת השרים לעניין מוכנות הזירה האזרחית למצבי חירום בראשות שר הביטחון, לדיון במוכנות העורף לתרחיש של רעידות אדמה. ראש הממשלה אף הנחה לבחון את האפשרות להחיל תקן בינלאומי לחיזוק מבנים ישנים שיעמדו ברעידות אדמה ולהציע תמריצים כלכליים באזורי סיכון.

ג. הממשלה החליטה לאשר את המינויים בשירות החוץ לפי הפירוט שלהלן:

- אורן רוזנבלט – שגריר ישראל לאנגולה ושגריר לא תושב למוזמביק, סאו טומה ופרינסיפה.
- יונתן פלד – שגריר לא תושב לבליז.
- אייל סלע – שגריר לא תושב של ישראל לסלובניה (מקום מושבו בארץ).

ד. הממשלה דנה בעניין עידוד והעצמת חקר קהילות ישראל בארצות ערב ואיראן, והחליטה כדלקמן:

1. להקצות מדי שנה מתקציב המשרד לשוויון חברתי סך כולל של 150,000 ש"ח לפרס ראש הממשלה שיחולק באופן שווה לשניים או שלושה מחקרים בתחום קהילות ישראל בארצות ערב ואיראן לרבות לעניין זכויותיהם לפיצוי של פליטים יהודים יוצאי ארצות ערב ואיראן. הפרס יוענק על ידי ראש הממשלה מדי שנה במסגרת הטקס המרכזי שייערך בהתאם להוראות חוק יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואיראן, תשע"ד – 2014. הזוכים בפרס יבחרו לפי נוהל שיוכן במשרד לשוויון חברתי בתיאום עם משרד ראש הממשלה.

2. להקצות באופן חד-פעמי 100,000 ש"ח מתקציב המשרד לשוויון חברתי להנפקת מדליה ממלכתית (כ- 150 יחידות) שתוענק לאישים ולגופים שהרימו תרומה חשובה להנחלת מורשת הקהילות היהודיות בארצות ערב ואיראן ולמחקר אודותיהן לרבות לעניין זכויותיהם לפיצוי של פליטים יהודים יוצאי ארצות ערב ואיראן. המשרד לשוויון חברתי יקים ועדה ציבורית לבחירת האישים והגופים הראויים לקבל את המדליה הנ"ל, וזאת על פי אמות מידה שייקבעו על ידי המשרד לשוויון חברתי.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 3.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-Fl

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות