בקרוב: 'על גגות תל-אביב' – תערוכה חדשה

בקרוב: 'על גגות תל-אביב' – תערוכה חדשה

בקרוב תפתח בגלריה החברתית בן עמי תערוכה חדשה – "על גגות תל אביב" ,

המציגה שישה אמנים עכשווים: אלון געש, נטשה בריליאנטובה,עדי סנד, רפי פרץ, עדי עזר ויותם שפרוני – StudioKnob. 

6 אמנים- 6 סגנונות – עיר אחת. כל אחד מהם מייצג תל אביב אחרת. רפי פרץ, הומוסקסואל שתל אביב מאפשרת לו לחיות. נבחר לקמפיין תיירות גדול באנגליה וציוריו התנוססו על שלטי חוצות . נטשה- עלתה מברה"מ והתחברה לדרום תל אביב כאילו נולדה פה. אמנים שהם גם אדריכל, אנימטור, גנן לילדים עם צרכים מיוחדים.

נקודת מבטם על העיר דרך העבודה- החיים- היצירה- הרעש- הקצב והשקט, מראים דרום תל אביב אחרת.

חזונה של גלריה בן עמי הוא להנגיש אמנות לכל אדם, ולהעניק במה ראויה לאמנים ישראליים רבים, השייכים לקבוצות שוליים, פריפריה ותרבות בתוך תרבות, על הסקאלה הרחבה של קשת החברה הישראלית.

לאחרונה הגלריה עברה דירה מיפו לדרום העיר- לרחוב החשמל, ולכן התערוכה שנבחרה היא תערוכה חברתית- סביבתית של האזור. המעבר הוביל לתערוכה זו, שהיא מעין קבלת פנים לשכונה החדשה ומחווה ליוצרי האזור. בהתאם לזאת, נבחרו האמנים המציגים בתערוכה זו , תושבי האזור , יוצרים תל אביביים, צעירים ואיכותיים, שכבר עשו דרך במסע שלהם והציגו את יצירותיהם והם חלק בלתי נפרד מסצינת האמנות התל אביבית.

ששת האמנים המציגים בתערוכה הם מגוונים ושונים מאד בסגנונות שלהם. ביחד, התערוכה מאגדת אותם ומציגה תמונת חיים ואמנות של הסביבה בה הגלריה נמצאת.

בדרך זו, אנו בוחנים ומוקירים את הסביבה החדשה אליה הגלריה עברה, בד בבד עם תהליך הפיתוח והגדלת המקום החברתי החשוב שאנו מובילים, לצד השייכות הקהילתית לסביבה בפרט, ולתל אביב בכלל. בנוסף, מחירי העבודות בתערוכה נגישים והגיוניים, כדי לקדם אמנות ולסייע לאמנים המציגים.

התערוכה משלבת מגוון רחב של מדיומים, טכניקות וסגנונות. כל אלו נבחרו על מנת להביא נקודת מבט שונה ומציצנית אל תוך העיר החצויה הקרוייה תל-אביב; נאיביות ושמחה לצד  חורבן ודכאון, שזורים יחד ללא הפרדה. עיר ללא הפסקה, לטוב ולרע. השקפת עולמם של האמנם המציגים בתערוכה באה לידי ביטוי דרך היצירה שלהם והחיים בעיר התוססת, לפעמים גם המעייפת, ובעיקר הבלתי נגמרת הזו.

בעבודות ניתן לראות את ההבדל הדרמתי בין הייצוג "התיירותי" של תל אביב, לזה המקומי והאותנטי שלה – הלכלוך, העוני, האלימות, הפחד ממקומות צפופים, עירוב התרבויות ואורחי חיים שונים, חיי הלילה הסוערים שמותירים רבים בתחושת בדידות קשה, כולם ביחד אבל בנפרד. בדידות מול חבורות של אנשים, בגילאים ועיסוקים שונים, עם ראייה אחרת לגמרי על העיר .

זהו מבט ייחודי על דמויות ומראות שנסתרים לתושבי החוץ, אך מהווים חלק בלתי נפרד מהנוף לתושבי העיר. האנשים הזעופים, אמנות הרחוב בכל פינה, דודי השמש על כל גג, ומבט ממרפסות השמש על המוני העוברים ושבים הם רק חלק מהדימויים המוצגים בתערוכה.

התערוכה והאמנים נבחרו על מנת לייצג את התחושות הללו  ביחד עם הרעיון המלווה את הגלריה, התמיכה באמני תל אביב והרצון לתת במה לכל המדיומים השונים.

ששת האמנים התל אביביים יוצרים ומתייחסים לדרום תל אביב בתערוכה זו, כמקום של חיים- יצירה- עבודה והשראה : 

"דרום ת"א זה אזור של המון יצירה אותנטית, חוויה ארכיטקטונית אקלקטית שגם מאפיינת את העבודה שלנו. התנגשות של חדשנות עם מסורת, רחובות ישנים, ערבוב תרבויות, אנשים, שפות, אוכל. שמספקים אותנו מבחינת השראה ופנאי, מעניין לחיות פה". StudioKnob, עדי עזר ויותם שפרוני (יותם , יוצר ומרצה לעיצוב תעשייתי ומוצר במכללת אורט סינגלובסקי ומכון אבני . עדי יוצרת וגרפיקאית ראשית של חברת קולוג’ן – קוסמטיקה רפואית).

"הקשר עם דרום העיר אמביוולנטי, אזור מגורים שמצד אחד יש בו משהו מערסל, אזור עבודה, מצד שני הוא גם יכול להיות לא פשוט , רעש, לכלוך, סוג ש חצר אחורית. למרות שיש כאן התפתחות בשנים האחרונות כתוצאה ממעבר של אמנים לאזור". עדי סנד (אמן, יוצר , בעל תואר ראשון בארכיטקטורה מבצלאל).

"האזור הזה מורכב, נעדר, פחות יחס לדרום העיר יותר יחס למרכז ולאייקונות של תל אביב, האהבה שלי לת"א, למקומות בת"א, לבאוהאוס, החוויה של העיר כשלא הייתי בזוגיות, חיי הלילה של העיר, ההליכה בת"א בערב היא מקור ההשראה. גרתי ברחבי העיר, והעיר מתאימה לי מבחינת החופש והליברליות. יש משהו בצבעוניות שמבעיר חופש וליברליות, שמחה, התחושה שהכל אפשרי, מעביר את האופטימיות של העיר הזו. יש משחק עם צבעים עזים, קונטרסטים, שטוחים. רוב הדמויות הן שבלוניות – לאיזון הצרכים הצבעוניים. שימוש רב בצבעים משלימים, זה נותן נפח והקפצה. התעסקות עם ייפוי המציעות – אידיאליזציה, יש משהו בעבודה שמעביר את השמחה שיש לאמן – הרמוניה. לבן זוגי יש השפעה גדולה, מקור ההשראה זה החיים האוטוביוגרפים שלי". רפי פרץ (השתתף בקמפיין של משרד התיירות ויצירותיו נתלו על שלטי חוצות ענק בלונדון וסן פרנסיסקו . הציור הנאיבי שלו מושפע מ15 שנה עבודה עם ילדים בגיל הרך בתחום ההדרכה והאמנות).

"הרבה שנים עבדתי בדרום תל אביב, הייתי שם בוקר ולילה, ראיתי את כל הטיפוסים, חייתי שם, והרבה מהדמויות שלי משם" אלון געש (לימודי אנימציה בבצלאל.  מעבר להיות אמן ויוצר, עובד בגן ילדים וכעוזר ארט).

"אני חיה ונושמת את העיר הזאת מכל הבחינות. אני חייבת להתייחס אליה באמנות שלי, דרום העיר ומרכז העיר, זאת אווירה שגורמת לי ליצור יותר מהשכונות הנקיות והאסטתיות. כשגרתי בדרום הארץ בקיבוץ, חשבתי שם אני אצא מהעיר אני ייצור יותר, אבל פשוט לא יכולתי, פתאום יצאתי מהניגוד הזה של בלאי וחדש, נקי ומלוכלך, אסטתי ולא אסטתי. היה לי חסרה האקלקטיות של דרום העיר, יש כאן הכל מבחינה ויזואלית, מבחינת האנשים. כמו כור היתוך, כשאני יוצאת ממנו אני לא מרגישה שייכת. גם בתוכי אני כור היתוך של דברים שסותרים אחד את השני, העיר הזאת מסמלת אותי. ומצד שני כל הברדק שמסביב יותר ויותר עוזר לי למצוא את המרכז של עצמי. כשאני יוצאת מקום "רגוע" קשה לי להישאר שם לאורך זמן. מה שתמיד מעניין אותי זה הדברים הלא נכונים בכל דבר, האי שלמות , הפינה הלא מטוייחת לזכר החורבן". נטשה בריליאנטובה (מלבד היותה אמנית יוצרת מזה 30 שנה, היא גם קואוצ’רית לחיים).

על גגות תל-אביב   ( (Downtown Tel-Aviv

אוצרת: לילך פורת. גלריה בן עמי, רחוב החשמל 12 . ת"א

פתיחה : 22.9.2016 בשעה 20:00 נעילה: 25.10.2016

תמונת הנושא: נטשה בריליאנטובה, ללא שם 3 מתוך סדרה של צלחות עם מוטיבים תל אביביים, קוטר 26, רישום על פורצלן, 2016

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 3.67 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-I

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-Fl

MyTama38

תגובות אחרונות