הודעת ממלא מקום מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 6 בנובמבר 2016

הודעת ממלא מקום מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 6 בנובמבר 2016

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"השבוע ייערכו בחירות בארה"ב. מי שלא ייבחר – הנשיא החדש או הנשיאה החדשה – אני משוכנע שיחסי ישראל וארה"ב, שהם איתנים וחזקים, לא רק שיישארו כאלה, הם יוסיפו להתחזק. אנחנו מצפים שארה"ב תישאר נאמנה לעיקרון שנקבע במשך שנים רבות – שאת הסכסוך הישראלי-פלסטיני ניתן לפתור רק באמצעות משא ומתן ישיר, ללא תנאים מוקדמים וכמובן לא בהחלטות של האו"ם או מוסדות בינלאומיים אחרים.

אני רוצה לציין שהברית עם ארה"ב היא הברית הראשונה היסודית ביותר והחשובה ביותר מכל מערכות היחסים שיש לנו, כך זה היה וכך זה יישאר. כמובן שבמקביל ישראל מפתחת קשרים עם מדינות רבות אחרות, כולל מעצמות גדולות בעולם.

בשבוע שעבר ביקר כאן ראש הגוף הכלכלי העליון של ממשלת סין – ה-NDRC, וקיים כאן שיחות מאוד פוריות. אני אבקש ממנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, שפעל מולו, למסור דיווח קצר לממשלה על התקדמות השיחות האלה, שהן חשובות מאוד לכלכלת ישראל.

השבוע יבקר כאן ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, שיחות שמשקפות את המשך הידוק היחסים הבילטרליים בינינו לבין רוסיה. בשבוע שלאחר מכן, ייסע הנשיא ריבלין להודו, להמשך הידוק היחסים עם מדינה חשובה זו.

הדברים הללו משקפים את התחזקות מעמדה של ישראל במישור הבינלאומי, התחזקות שנובעת מהיכולות המיוחדות שלנו הן בתחום הביטחון, הן בתחום הכלכלה והן בתחום הטכנולוגיה. אנחנו גם מקדמים כמובן מערכות יחסים עם מדינות רבות אחרות, באסיה, באפריקה באמריקה הלטינית ובמקומות אחרים גם כן.

אחד מהדברים שאנחנו שוקדים עליהם במשך חמש השנים האחרונות, הוא למצוא חלופות לשימוש בדלקים בתחבורה הציבורית. השימוש בנפט, רוב רובו הולך לשימוש בתחבורה, ואנחנו מנסים לקדם את ההשתחררות העולמית מהתלות הזאת. ישראל הופכת להיות מובילה עולמית במציאת חלופות לאנרגיה שמבוססת על נפט. אנחנו עושים את זה על מנת ליצור עולם נקי יותר, בריא יותר וטוב יותר.

השבוע התקיים גם הכנס השנתי שבו אנחנו מעניקים פרס לחוקרים המצטיינים בתחום הזה, הפעם הוענק הפרס לשני חוקרים יוונים. לצערי, לא הצלחתי להגיע לשם בגלל בעיות העברת תקציב. אני רוצה להדגיש שוב עד כמה אנחנו רואים את הדבר הזה כמרכזי וחשוב, ולציין בסיפוק גם שקמו בישראל עכשיו הרבה מאוד סטרט-אפים שמפתחים אנרגיה חלופית ושיטות מהפכניות לתחבורה יעילה יותר, בטוחה יותר וגם נקייה יותר."

ב. מר אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, סקר בקצרה את תוצאות הביקור בישראל של משלחת בכירה של משרד העל – הכלכלי הסיני ה-NDRC
(National Development and Reform Commission) שהתקיים בשבוע שעבר.

המשלחת הסינית כללה למעלה מ-200 אנשי ממשל ועסקים בכירים בראשותו של סגן יושב ראש המועצה הלאומית לפיתוח ולרפורמות של סין.

במסגרת הביקור נחתם מזכר הבנות בין ישראל לבין סין שמקדם את הקשרים הכלכליים בין שתי המדינות.

מר גרונר ציין כי הסינים מגלים עניין רב בשיתוף פעולה בתחום הכלכלי והם מעוניינים להשקיע בישראל ולרכוש ידע ישראלי בתחומים שונים.

כן ציין מנכ"ל משרד ראש הממשלה כי חל גידול בהיקף ההשקעות הסיניות בישראל ובהיקף התיירות הנכנסת מסין וזאת בין השאר גם כתוצאה מהפעלת קו תעופה ישיר מבייג’ין לישראל על ידי חברה סינית.

עוד צוין בסקירה כי הפוטנציאל לשיתוף פעולה ישראלי – סיני הוא רב מאוד והוא נוגע לתחומים שונים וכי ראוי להשקיע מאמצים לקידום הנושא.

ג. מר איל רוזנר, מנהל התכנית הלאומית לתחליפי דלקים, סקר את פעולותיו של הגוף שהוא עומד בראשו.

מר רוזנר ציין כי היעדים של התכנית, כפי שהוגדרו על ידי הממשלה, הם:
- פעילות להחדרת טכנולוגיות חלופיות.
- פעילות לעידוד אמצעי תחבורה חדשים.
- פעילות להחדרת תחבורה שאינה מבוססת נפט לערים.

מנהל התכנית ציין כי מדינת ישראל מובילה בחזית הידע של פיתוח תחליפי דלק וכי מדינות רבות מגלות עניין בידע וביכולת שפותחה בישראל.

כן ציין מר רוזנר כי מספר החברות העוסקות בתחום בישראל וכן מספר הקבוצות והיקף ההשקעות בנושאים אלה חרג בהרבה מהצפי ומהיעדים שהוגדרו על ידי הממשלה בתכנית.

מנהל התכנית ציין כי בתחום התחבורה החכמה המגמות העולמיות הן:

- פיתוח תחבורה על פי דרישה.
- קישוריות בין כלי הרכב לבין עצמם ובינם לבין הסביבה.
- אופטימיזציה של השימוש בכלי רכב.

בסיכום הסקירה והדיון הטיל ראש הממשלה על יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לנסח הצעה להחלטה שתכלול הרחבת הסמכויות שיש לתכנית הלאומית לתחליפי דלקים ככל שהדבר נדרש וכן להתוות יעדים לתכנית לשנתיים הבאות בתחומי התחבורה חכמה והרחבת וקידום הפעילות בישראל.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

Funzing-Fl

תגובות אחרונות