הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 20 בנובמבר 2016

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 20 בנובמבר 2016

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"בפתח הישיבה אני רוצה לברך אותך, צחי, על כניסתך לתפקיד מזכיר הממשלה. אני בטוח שאתה תתרום מכישוריך הרבים, מניסיונך, גם לעבודת השרים ולעבודת הממשלה כולה. אני לא יכול שלא לברך אותך בברכה המסורתית לכל מי שעומס על כתפיו או על כתפיה תפקיד ציבורי – ברכותיי ותנחומיי בבוקר הזה, בעיקר ברכותיי. מזל טוב. בשם כל השרים."

(צחי ברוורמן, מזכיר הממשלה מודה לראש הממשלה על הברכות).

"כראש ממשלת ישראל אני מקדיש את עיקר זמני להבטיח את ביטחון ישראל. העיקרון שמנחה אותי הוא ברור – ישראל תוכל להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל אויב ובכל מרחב. ביטחון ישראל מחייב רכש צוללות וחידוש צי הצוללות. אלה מערכות נשק אסטרטגיות שמבטיחות את עתידה, ואני אומר לכם, את עצם קיומה של מדינת ישראל לעשרות השנים הבאות. חיזוק העוצמה הביטחונית של מדינת ישראל הוא השיקול היחיד שהנחה אותי ברכש הצוללות. זהו השיקול היחיד שמנחה אותי תמיד ואין בלתו.

אתמול ציינו 39 שנים לביקור ההיסטורי של הנשיא אנואר סאדאת בירושלים. במשא ומתן הישיר הושג הסכם שלום בין ישראל ומצרים, הסכם שמחזיק מעמד קרוב לארבעה עשורים, בימים אלה, תחת המנהיגות האמיצה של נשיא מצרים א-סיסי. אני מציין את זה משום שכאן רואים בדיוק את הניגוד מול מה שלא קורה אצל הפלסטינים. אבו מאזן מסרב לבוא למשא ומתן ישיר ללא תנאים, ממשיך להסית את עמו גם לרעיון זכות השיבה ומחיקתה של מדינת ישראל, ולצערי, איננו עושה את הדברים הנכונים – להתחיל להרגיע ולהכשיר את דעת הקהל להתפייסות עם מדינת ישראל, דבר שאנחנו רואים בחלק ממדינות ערב, ניצנים של התחלה כזאת, ואני מקווה שהדברים הללו עוד ישתנו.

לא פחות מכך, קיבלנו נתונים מעודדים בסוף השבוע, נתוני צמיחה של הרבעון האחרון, ובירכתי אותך, שר האוצר, על עבודתנו המשותפת. יש לך גם יום הולדת וכולנו משתתפים בשמחתך. אני רוצה לציין חלק מיוחד מזה, משום שהיום, יותר מאוחר, יש כנס שמעודד עסקים במגזר החרדי. אני רוצה להגיד לכם עד כמה הדבר הזה חשוב בעיניי. הכלכלה שלנו ייחודית וחריגה היום בעולם המערבי, ואנחנו צריכים להבטיח שהיא תמשיך להיות כזאת. זה מחייב השתתפות בשוק העבודה של שני ציבורים – רציתי להגיד הציבור הערבי והציבור החרדי, זה לא נכון – של נשים ערביות וגברים חרדים, משום שנשים חרדיות וגברים ערביים כבר משתתפים בשוק העבודה ברמה זהה ליתר האוכלוסייה, שהיא רמה גבוהה מאוד. לכן יש לנו מאמץ מיוחד לרתום גברים חרדים שנמצאים כרגע ב-50% שיעור השתתפות לעומת 80% בציבור, ונשים ערביות שנמצאות בערך ב-32% לעומת 80% של יתר האוכלוסייה. אנחנו רוצים לעודד את הכניסה של האוכלוסיות הללו לשוק העבודה כדי להיטיב עם כלל אזרחי מדינת ישראל, וזו המדיניות של הממשלה שלנו. היא תבוא לידי ביטוי גם בתקציב וברפורמות שונות שמביא שר האוצר."

ב. הממשלה החליטה לאשר את מינויו של איתן נאה לתפקיד שגריר ישראל בטורקיה, אנקרה.

ג. הממשלה דנה בנושא יישום הסכמים קואליציוניים והחליטה לתקן את החלטת הממשלה מס’ 1558 מיום 19 ביוני 2016, שעניינה יישום הסכמים קואליציוניים, כך שסכום תמיכת המדינה במוסדות תורניים לשנת 2016 יעמוד על 1,167 מיליון ₪.

ד. הממשלה קיימה היום דיון בעניין החלת הביקורת של מבקר המדינה על הקרן הקיימת לישראל. בתום הדיון הטיל ראש הממשלה על צוות בהרכב השרים יואב גלנט, זאב אלקין, יריב לוין ויעקב ליצמן ומזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, לבחון ולגבש דרכים להגברת השקיפות והביקורת על פעולותיה המינהליות של הקרן הקיימת לישראל וזאת מבלי לפגוע ביכולתה של קק"ל לממש את יעדיה הלאומיים וליישם את המטרות שלשמן היא קיימת.

המלצות הצוות יובאו לראש הממשלה.

ה. ראש הממשלה עדכן את חברי הממשלה כי נבחנת אפשרות להגיע להסדר בעניין עמונה כך שחלק מן המבנים יועתקו לאתר אחר שהוא בחזקת נכסי נפקדים.

כן עדכן ראש הממשלה כי הוקם צוות של משפטנים בהשתתפות פרופ’ יוסף ויילר, דניאל רייזנר, אחז בן ארי (היועץ המשפטי של מערכת הביטחון) ורועי שיינדורף (המשנה ליועץ המשפטי לממשלה) שיבחן את המודל הקפריסאי לגבי פתרון הסוגיה של בתים באיו"ש הבנויים על אדמה פרטית.

ו. הממשלה ציינה היום את יום המחויבות הלאומית לבטיחות בדרכים.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כ"ץ, והמנהלת הכללית של משרדו, גב’ קרן טרנר, סקרו לפני הממשלה באמצעות מצגת נתונים מספריים בנושאים הבאים:

- ירידה מתמדת במספר תאונות הדרכים ב-15 השנים האחרונות על אף הגידול באוכלוסייה ובמספר כלי הרכב.
- נתונים סטטיסטיים של תמותה מתאונות דרכים על כל 1000 תושבים במדינות ה-OECD.
- תמותה מתאונות למיליארד ק"מ נסועה.
כן נסקרו פעולות של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים להפחתת מספר הנפגעים בתחומים הבאים:
- טיפול מואץ בתשתיות
- שיפור הכשרת נהגים
- שיפור בטיחות כלי הרכב
- פיקוח ואכיפה
- פרסום והסברה
וכן פעולות אכיפה הננקטות על ידי המשרד לביטחון הפנים ומשרד המשפטים.
המצגת שהוצגה לממשלה – מצורפת בזה.

מר גיורא רום, יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הציג את מטרותיה של הרשות על פי ההגדרה הקיימת היום בחוק וכן את הצורך בהתאמות הוראת החוק נוכח מחקרים עדכניים בעולם, לקחים, לרבות לקחים ממדינות אחרות ושינויים טכנולוגיים.

מר רום הדגיש כי הרשות מגבשת הצעה כוללנית לרפורמה מקיפה בתחום המאבק בתאונות הדרכים. כן ציין כי הרשות תתרכז בשנה הקרובה בטיפול במגזר הערבי, בהולכי הרגל ובכלי רכב כבדים (משאיות).

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן וראש אגף התנועה במשטרת ישראל, ניצב דורון ידיד, הוסיפו הדגשים לגבי פעולות המשטרה להגברת האכיפה וציינו כי על אף המחסור בכוח אדם מרכזת המשטרה מאמץ להגברת האכיפה וההרתעה.

מר אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ציין כי צוות המנכ"לים שבראשו הוא עומד ביצע עבודת מטה בנושא המאבק בתאונות הדרכים וכי בין השאר, סבור הצוות כי יש לרתום טכנולוגיות חדישות למאבק בתאונות.

ראש הממשלה סיכם את הדיון והנחה כדלקמן:

- להמשיך במאמץ מערכתי להורדת מספר תאונות הדרכים.
- להאיץ הליכי החקיקה שנועדו לשכלל את יכולותיה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים וכן להגביר האכיפה בתחום זה.
- למזג את עבודת המטה שנערכה על ידי ועדת המנכ"לים בראשותו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה עם עבודת המטה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים כדי להגיע למאמץ משותף ומתואם בתחום המאבק בתאונות.
- להתמקד בהורדת מספר התאונות ומספר הנפגעים גם במגזר הערבי.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-W

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-F1

תגובות אחרונות