הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 27 בנובמבר 2016

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 27 בנובמבר 2016

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"ראשית, אני מבקש לשבח את חיילי צה"ל, שהדפו הבוקר בהצלחה ניסיון של מתקפה נגדנו במשולש הגבולות. אנחנו ערוכים היטב בגבולנו הצפוני ואנחנו לא ניתן לגורמי דאע"ש או לגורמים עוינים אחרים, בחסות המלחמה בסוריה, להתבסס בסמוך לגבולותינו.

בדרך לכאן הבוקר אני שוחחתי עם רמה בן-צבי, שהמסעדה שלה ושל בעלה נשרפה כליל בהרי ירושלים. אני חושב שכולנו יודעים כמה אהבה וכמה השקעה הם שמו בתוך מפעל החיים הזה במשך עשרים שנה ובבת אחת הוא ירד לטמיון עם האש. האש הזאת שם ובמקומות אחרים, היא שרפה נכסים, היא שרפה חפצים שטעונים בזיכרונות, היא גם שרפה לפעמים בעלי חיים, אבל לשמחתנו, בפעם הזאת נערכנו היטב והיא לא פגעה בחיים, שמרנו על החיים. אמרתי לרמה שנעזור לה לשקם את המסעדה שלה בהקדם, מנכ"ל משרדי כבר שוחח עם בעלה, אבל בעצם זה המסר שלנו לכל אזרחי ישראל שבתיהם ורכושם נפגעו בשריפה: אנחנו נעזור לכם לשקם את בתיכם ואת חייכם בהקדם וזוהי המטרה העיקרית של ישיבת הממשלה המיוחדת היום בחיפה.

באנו לחיפה והזמנו גם ראשי רשויות מרחבי הארץ שהיישובים שלהם נפגעו מהאש כדי להעביר לכם מסר ברור: כל משרדי הממשלה מחויבים להושיט לכם יד במהירות, לקצץ בבירוקרטיה – אני אגיד לקצץ באכזריות בבירוקרטיה ולהביא לכם עזרה, מזור ושיקום בהקדם האפשרי, ובינתיים נעשה כל הדרוש כדי לשמור על הרכוש שנותר.

מיד עם סיום דבריי, אני אבקש מחבריי השרים, מהשר לביטחון הפנים, משר האוצר, משר הפנים – שאני חייב להגיד, מן הרגע הראשון פועלים במרץ בשטח – למסור דיווחים על פעילות משרדיהם. בהמשך, אני אבקש משאר השרים לעשות זאת. אנחנו כמובן ניבחן בתוצאות ולא בתהליכים, במעשים ולא במילים, מה שקוראים אצלנו "בירבורים". ניבחן בתוצאות. האירוע עדיין לא הסתיים. יש עכשיו דיווח על שריפה באזור זיכרון וכמה מוקדים אחרים, שנראים כאילו הם מתעוררים. אנחנו פועלים בכל החזיתות, כולל בחזית אכיפת החוק. כל מי שמצית, בזדון או ברשלנות, כל מי שמסית להצית – נפעל מולם בכל העוצמה.

אין ספק שבזכות אומץ הלב של לוחמות ולוחמי האש, של הטייסים מן הארץ ומחו"ל ובזכות ההתגייסות והנחישות של המשטרה, של מד"א, של צה"ל, פיקוד העורף, שאר כוחות ההצלה, הרשויות המקומיות שמיוצגות כאן ובזכות רוח ההתנדבות הבלתי-רגילה של אזרחי ישראל, בזכות כל אלה, השגנו השתלטות מרשימה על שריפה שבמובנים מסוימים היא הרבה יותר מורכבת והרבה יותר קשה משריפת הכרמל.

אני קיבלתי ביום שישי דיווח מטאורולוגי, שהראה שבעצם תנאי הקושי מבחינת יובש ומזג האוויר, השילוב של טמפרטורה ורוחות ומשך היובש, זה ב-30% יותר קשה מהתנאים ששררו בשריפת הכרמל. יחד עם כל שרי הממשלה כאן, אני מצדיע לכל מי שעוסק בטיפול במשבר הזה, בכיבוי השריפות, בשמירה על החיים ועל הרכוש. בנינו יכולת מרשימה להילחם באש מן הקרקע ומן האוויר, והיא מוכיחה את עצמה. אני לא רוצה לדמיין מה היה קורה אלמלא בנינו יכולות אלה.

אני מבקש להודות לממשלות הרבות ששלחו סיוע במטוסי כיבוי, בטייסים וגם בכבאים ואני מבקש להודות לאנשי משרד החוץ ולאנשי המל"ל, ובמיוחד לך, תת-אלוף במילואים זאב צוק-רם, ווה, שמנצח על פעולה מרשימה מאוד של תיאום בינלאומי. זה לא דבר פשוט להביא הנה גורמים, טייסים, מטוסים מהרבה מאוד מדינות וגם חומרים.

מול איתני הטבע, מדינות משלבות ידיים והעיקרון שמנחה אותי ואת הממשלה במקרה קיצון – עדיפה יכולת-יתר מאשר הסתכנות ביכולת-חסר.

במהלך האירועים, אני ביקרתי אישית בכמה מוקדי שריפה וכבר הנחיתי להקים צוות להפקת לקחים כדי שנהיה ערוכים טוב יותר, עוד יותר טוב בעתיד. בין השאר, אני יוזם הקמת כוח כיבוי רב-לאומי, שיהיה מתואם לא רק בפעילות במקרי אסון, אלא גם ברכש המטוסים ובחלוקת רכש סוגי המטוסים, כדי שנשיג על ידי כך יעילות רב-לאומית ולא רק יעילות לאומית בטיפול בשריפות ענק. אני שוחחתי על כך עם כמה ממנהיגי האזור, אני חייב להגיד שהם גילו ברעיון הזה עניין רב ואנחנו נקדם אותו".

השר לביטחון הפנים הוסיף:

"מזה כשבוע מדינת ישראל מתמודדת עם גל של שריפות שחלקן נגרם כתוצאה מרשלנות או פגעי הטבע, ולצערנו, חלק אחר נגרם כתוצאה ממתקפות טרור לאומניות.

אמש ביקרתי ביישוב חלמיש ובנווה צוף, כמו עוד שרים שביקרו שם, ואני אומר שחייבים להיות שם כדי להבין את ממדי ההרס, את עוצמת השנאה שיכולה להביא לחיות אדם, פשוט חיות אדם, לבוא ולנסות לשרוף יישוב שלם על כל מי שמתגורר בו. היו פה הרבה מאמצים לאומיים ובין לאומיים, אבל בסופו של דבר מה שסייע פה היה השילוב בין מאמץ אזרחי, צוותי חרום יישוביים, מתנדבות ומתנדבים מכל רחבי המדינה, שביחד עם לוחמי האש הגיבורים, השוטרים, לוחמי פיקוד העורף, אנשי מד"א, רשות הטבע והגנים, כולם עשו כאן מעשי גבורה במסירות אין קץ, ופשוט הביאו לכך שאנחנו שבוע לאחר מכן נמצאים, ברוך השם, ללא נפגעים בנפש, חוץ מפצועים קשה, לצערנו ביישוב מעלה אדומים.

ראש הממשלה, כפי שאמרת, המשימה המרכזית של כולנו הייתה קודם כל הצלת חיי אדם מבלי לקחת שום סיכון, ולשמחתי, המטרה הזאת הושגה – זה הדבר החשוב. כמובן שצריך לעסוק כאן היום, ונעסוק בפיצוי או בהשבת החיים למסלולם של האזרחים שביתם נשרף מהר ככל שניתן.

עדיין, כפי שאנחנו שומעים ברגעים אלה לגבי זיכרון יעקב, צריך להיות ערניים, ואנחנו קוראים לציבור להיות ערני, אנחנו עדיין במזג אוויר שיכול לגרום להתפשטות מאוד מהירה של דליקות, ואם אנחנו מחברים את זה להצתות הזדוניות, אז ודאי וודאי – אנחנו גם מבקשים מהציבור להודיע כמה שיותר מהר על חשד או חשש לדליקה קטנה או גדולה.

לסיום, אבקש לומר שהטרור שחווינו בשבוע האחרון, יחד עם הרשלנות ופגעי הטבע, הוא מתחיל קודם כל בהסתה ברשת, והסתה בכלל באווירה הזאת. נכון שלא נמצאה פה יד מכוונת אחת או איזה ארגון טרור, אבל בדיוק כמו שחווינו בשנה האחרונה את טרור הסכינים, אותו טרור של זאבים בודדים, וכמו שהאיום שאנחנו מבינים בשנים האחרונות הוא על העורף האזרחי טילים ורקטות, מנהרות חוצות גבול, דריסות וירי – כך בדיוק צריך לראות את טרור ההצתות שאנחנו מתמודדים אתו כעת.

המסקנה היא שלוחמי האש, השוטרים, אנשי פיקוד העורף, אנשי מד"א, המתנדבים – כל אלה צריכים לקבל לעתיד יכולות ברמה גבוהה ואחרות לחלוטין. ההיערכות הייתה בהחלט מצוינת, הופקו הלקחים מאסון הכרמל, ונעשו פה דברים מאוד מאוד חשובים בשנים האחרונות, שאת התוצאות שלהם באמת ראינו, ועדיין, אני חושב שיש באמת צורך, כפי שאמרת, ראש הממשלה, להפיק לקחים, ולהעצים מאוד מאוד את בנין הכוח של גורמי החירום וההצלה בעורף.

שוב, להודות לכל מי שעסק במלאכה, תודה רבה."

שר האוצר אמר:

"ראש הממשלה, תרשה לי קודם כל כאזרח, כתושב העיר חיפה, שהרחנו את העשן, להודות לכוחות הביטחון, לכיבוי, למשטרה, כמובן לחיל האוויר ולכל מי שעסק בזה.

הייתי פה בחיפה, ברחוב חורב, בשעה הכי קריטית, וגם נתקעתי בפקק, אבל אותו אדם שקיבל את ההחלטה לפנות את התושבים צריך להירשם בספר הזהב. אני בין אלה שנאלצתי לעזוב ונתקעתי בפקקים. אנחנו היום באמת עומדים פה, ואתה יכול להיות גאה בכל המערכת שיש לנו פה במדינת ישראל, איך הממשלה נתנה מענה, וברוך השם אין נפגעים משמעותיים.

אני חושב שהייתה החלטה אמיצה, לא פשוטה, שגם ראש העיר היה מעורב בה, ואמרתי את זה לשר לביטחון הפנים. לא היה נעים אבל עזבנו, לקחנו את הכלבה שלנו ביד, היא רעדה, לקחנו גם אלבומים, לא נעים לעשות את זה, אבל זה הוכיח את עצמו.

עד כאן דיברתי כאזרח וכתושב העיר חיפה, שחייב להודות באמת, אמנם אני חלק מהממשלה גם, אבל גם לממשלה, ובמיוחד לכוחות הביטחון שעשו פה עבודה בחירוף נפש.

אדוני ראש הממשלה, אנחנו עובדים בשלושה מעגלים, ומי כמוך יודע כמה אנחנו ערוכים לחירום, חירום, חירום, חירום. עכשיו התחלנו להפעיל את המערך הזה. אם אנחנו מדברים על מערך של שמאים, שכבר העברנו אותו ביום שישי, היום כשאנחנו מדברים כאן, יש מאות שמאים, מהנדסים, אנשי מס רכוש כבר בשטח מסתובבים, כמובן בניצוחו של משה אשר, ראש רשות המסים.

שלושת המעגלים שמובלים בראשותו של שי באב"ד, מעגל ראשון הוא מעגל התמיכה במשרדי הממשלה. ראש הממשלה, החשבת הכללית פתחה את כל הסעיפים. אתה דיברת על להביא מטוסים מחו"ל, ולקלוט אותם זה עולה כסף, והסעיף הזה נפתח; להלין את האנשים שהגיעו לעזור לנו, הסעיף הזה נפתח. כל מה שדרוש – נפתח, אם זה בתי חולים, כוננויות – כל הסעיפים נפתחו. אתמול בערב בשעה 19:30 כינסתי פה בחיפה את כל ראשי המשרדים, מל"ל, רח"ל וכולם, הכל עובד פיקס, כמובן גם משרד הפנים.

המעגל השני הוא המעגל מול הציבור. כרגע אנחנו נשארנו מול הציבור והציבור נשאר מולנו, וביחד עם קרן מס רכוש ואגף שוק ההון וחברות הביטוח, קיבלנו החלטה לתת מענה לכולם. לאחר מכן אנחנו נקבל את האינדיקציות גם מכם, המשטרה ומכל הגופים המוסמכים, אם זה פח"ע או איזה סוג של הצתה זאת, אבל כרגע, אנחנו נותנים מענה לכולם. אחת הפעולות הראשונות שעשינו – אתמול שחררנו כ-21 מיליון שקלים, זאת אומרת הכסף כבר רץ, והבוקר הנציג שלנו ישב עם נציגי משרד הפנים. סכום של כ-21 מיליון שקלים, מתוכם סכום של 15 מיליון שקלים הם להוצאות המידיות של ראשי הרשויות, ועוד 6 מיליון זה חלוקה של 2,500 שקלים לנפש, לכל אלה שביתם נפגע והם לא יכולים לחזור הביתה.

המעגל השלישי, זה המקרו-כלכלה – במסגרת הישיבה של אתמול, ישבתי עם הכלכלן הראשי וראש מחלקת המחקר של משרד האוצר, בדקנו אם יש לזה השלכות מקרו ואין לזה פגיעה מבחינה מקרו כלכלית – פה אנחנו יכולים להיות רגועים.

כפי שאמרתי, מאות מהנדסים, שמאים ואנשי מס רכוש נמצאים כרגע בשטח. ביקשתי שנהיה עם סף רגישות, בסולם הרגישות הגבוה ביותר, כי אנשים נמצאים במצוקה, להתייחס לאנשים שנמצאים בצרה ובמצוקה שנשרף רכושם, נשרף להם הבית. לכן, אנחנו נתייחס אליהם כך.

אני ביקשתי שעד יום חמישי כל השמאויות יהיו גמורות, ואז ברגע שהשמאות גמורה וראש רשות המסים מאשר אותה, תוך 24 שעות הכסף ייכנס לחשבון. כמו שאמרת – אפס בירוקרטיה, אפס תהליכים. יהיו ביצועים, שמאים יעבדו 10 שעות, 12, 14 ו-16 שעות, יעבדו כמה שצריך. הם יעבדו שתי משמרות וגם שלוש משמרות עד שיסיימו את הפרויקט הזה. אני מדבר גם על חיפה וגם בכל חלקי הארץ, מה שאני אומר פה הוא נכון לגבי כל הארץ.

אנחנו נשארים פה איתם ללוות אותם, גם פה וגם ביתר חלקי הארץ, אנשי מס רכוש, משרד האוצר, כמובן משרד הפנים שאנחנו עובדים אתו יד ביד בצורה יוצאת מן הכלל, וכל יתר המשרדים שנוגעים בדבר.

תבואו לחיפה בשמחות."

שר הפנים התייחס ואמר בין השאר:

"אני רוצה לומר תודה גם באופן אישי ללוחמי האש שלנו, הם גיבורים אמתיים שסכנו את חייהם ופעלו להצלת חיים ממש. ראינו אותם בשטח וראינו את העבודה שלהם.

מילה טובה מגיעה גם לשוטרים, לחיילים ולכל כוחות אנשי הביטחון, לטייסי הכיבוי, ובסוף, אחרונים חביבים, אני רוצה להודות לחבריי וידידיי, שותפיי, ראשי הרשויות, מנהיגים אמתיים שבסוף, כל ההתמודדות עם האזרח שנופל עליהם, והם שם; תודה לראש עיריית חיפה, יונה יהב, שבאופן טבעי מספר האזרחים הגדול נפל בחיפה, ומי שהיה כאן ביום חמישי, ביום שישי, בשבת ובמוצאי שבת, מי שעקב אחרי מה שהעירייה עשתה כאן עם כל המנגנון שלה, ראה איך הם טיפלו בכל אחד ואחד, איך שבסך הכל העסק המשיך לתפקד. המנהיגות המקומית פעלה בנחישות תוך עבודה מסורה, ערבות הדדית, עזרה של רשות אחת לשנייה.

אנשי היישוב נטף פונו לאבו-גוש, המועצה המקומית אבו-גוש אירחה את כולם. עוד ראינו ברשויות אחרות איך שאחת עזרה לשנייה, והתגייסות של אזרחים בכל הארץ למען אלה שבתיהם נפגעו מלהבות אש. זה פשוט מחמם את הלב, ברגעים הקשים אנחנו עדים לכוחה וחוסנה של החברה הישראלית.

משרד הפנים, כמובן בעזרת האוצר, ואני חייב לציין את הניהול, גם בשכל אבל גם בלב, של שר האוצר וכל צוות משרדו מהרגע הראשון, פשוט מאוד. קיבלנו תשובות מידיות לכל מה שהעלינו, תשובות אמתיות שממש מתבצעות בשטח. באמת תודה רבה להם, אנחנו נפצה את הרשויות המקומיות שנפגעו מהשריפה, כפי שאמר שר האוצר, כבר מידית היום, המקדמות האלה יעברו.

בתוקף תפקידי כשר הפנים ובתמיכת ראש הממשלה, לאחר שיחה ארוכה אתו, אני מתכוון לפעול לבטל את המעמד האזרחי של אלה שיואשמו בהצתה במזיד.

אמש הודעתי לרשויות המקומיות לטפל ללא כל מגבלה כספית, על דעת האוצר, בכל המפגעים הבטיחותיים שנוצרו עקב השריפות, חזרה לשגרה מחייבת מאמץ גדול ואנחנו במשרד הפנים ובאוצר נוודא שכך יהיה.

בנוסף, הוריתי לרשויות המקומיות לפטור מארנונה את כל הבתים שנהרסו במהלך השריפות ברחבי הארץ. כמו כן, רשות האוכלוסין וההגירה הפועלת במשרד הפנים תפטור מתשלום אזרחים שתעודות הזהות, הדרכונים וכל תיעוד אחר הושמד במהלך ימי השריפה."

ראש עיריית חיפה, מר יונה יהב, אשר אירח את ישיבת הממשלה בעירו, ציין בין השאר:

"ביום חמישי, בין השעה 09:00 ל-10:00 במפרץ חיפה, שאנחנו כל כך מכירים וממקדים פה תשומת לב, הכל התחיל. שם התחילה השריפה שהכניסה את העיר הזאת לטרגדיה חסרת תקדים מבחינת ההיסטוריה שלה.

אם אני אומר "טרגדיה", אני רוצה כרגע לגעת במספרים: 1,784 דירות ניזוקו, מהן 527 דירות שלא ראויות למגורים. מדובר באלפי בני אדם שגרים בדירות הללו; שטח ציבורי – 2,800 דונם ניזוקו. הנזקים הם בערכים חסרי תקדים.

כאשר עמדתי מול תחנת הדלק הענקית בשכונת "רוממה", כשמאחוריה מסך אש ענק, תאמין לי ראש הממשלה, ברכתי אותך בתפילה כל דקה על המטוסים שעברו שם, והם שהחניקו את האש.
אל תשמע למלעיזים, תקנה עוד מטוסים, תקנה עוד מיכליות. אל תחסוך בכסף, כנראה שמלחמת האש היא אחת המלחמות הבאות שלנו, וכנראה היא לא האחרונה.

כאן אני רוצה להודות לשר האוצר, משה כחלון, שהגיע אתמול עם כל צמרת משרדו והמנכ"לים של המשרדים, יחד עם משרד הפנים, בראשותו של השר דרעי, ויצר מוזיקה חדשה שלדעתי היא תשפיע על החוסן הלאומי שלנו. כי אם האנשים, אם הקהל ואם העם ידע שהממשלה לצדו, זה מה שיקבע את החוסן הלאומי. חוסר הבירוקרטיה שאני כבר חווה אותה, והעובדה שיום אחרי שהשריפה החלה, מס רכוש הפך להיות חלק מהחמ"ל העירוני שלנו, זה חסר תקדים.

העובדה שכרגע מהנדסים כבר נמצאים בתוך הבתים, והשמאים נמצאים בשטח, זה חסר תקדים. תאמינו לי, הרבה שנים הייתי עורך דין שייצג תיקים שקשורים בעיתות כאלה, וזאת לא הייתה ההתייחסות של המדינה. זאת אומרת, זאת מדינה חדשה מבחינת ההתייחסות לצרכן הקצה שהוא האזרח שלנו.

אני מבקש להודות לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הוא מיד התייצב כאן, מיד שינע את הכוחות, זה קיצר לנו אפשרות, ואמונה עמוקה שאנחנו מצדנו צריכים לעשות את העבודה.

לכן, הסינרגיה הזאת בין פיקוד העורף, בין מד"א, כב"א ומשטרה לבין מאות עובדי עיריית חיפה, זה היה דבר דבור על אופניו, ועוד הרבה ייכתב עליו. כ-60,000 מפונים ללא פגיעה בנפש, רבותי, תשאלו את כל היודעים בדבר וגם אם תיכנסו ל"גוגל", לא תמצאו שום דוגמה כזאת, וזה קרה פה.

אני מצר על האנשים, אני רואה אותם, אנחנו מנסים למצוא להם פתרונות, שמנו קרוב ל-600 איש במלונות, אנחנו מצלצלים אליהם, אנחנו עוטפים אותם באהבה, אבל מעל הכול הם מיטלטלים בין חוסר ודאות. אנחנו חייבים לתת להם את האינפורמציה המידית כדי ליצור מצב של המשך חיים.

אבקש להודות לכולם על ההירתמות של הממשלה, אני בטוח שאני מדבר בשם ראשי רשויות אחרים, אבל אני רוצה בסופם של דברים להודות לתושביי. אני לא ראיתי משמעת כזאת, התנהגות כזאת, אמון כזה שאפשר את הפינוי, תוך שעתיים פינינו 60,000, אלה דברים שאתם לא שומעים כל יום. יש לנו אוכלוסייה נהדרת, נכון שבימים כתיקונם היא מאכילה אותי קש, אבל כנראה זה מגיע לי."

ב. במסגרת דיון שהתקיים ביחס לגל השריפות שהתרחש ברחבי הארץ בשבוע האחרון, שמעה הממשלה סקירות ודיווחים ממספר חברי ממשלה על פעולות משרדיהם והגופים אשר כפופים אליהם בהתמודדות עם הדליקות, הנזקים והטיפול באוכלוסייה אשר נאלצה להתפנות מביתה בשל סכנת השריפה.

שר האוצר הודיע כי הנחה את כל הגורמים המקצועיים במשרדו, להירתם ולסייע במהירות וללא עיכובים במלאכת השיקום של האזרחים שבתיהם ורכושם נפגעו בשריפות.

נציגי משטרת ישראל ונציגי נציבות כבאות והצלה דיווחו לממשלה על שיתוף הפעולה הטוב שנעשה בין גופי הביטחון וההצלה ושיבחו את עבודתם המסורה של לוחמי האש וכוחות הביטחון, בשילובם של מטוסי הכיבוי מהארץ ומחו"ל אשר תרמו לכיבוי השריפות ללא פגיעות בנפש.

ג. הממשלה דנה בעניין תכנית סיוע לאזרחים ותיקים המתגוררים בגפם בקהילה – תכנית "יחד", והחליטה כדלקמן:

על מנת לסייע לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים החיים בגפם במדינת ישראל ועל מנת לאפשר להם להמשיך ולהתגורר באופן עצמאי בקהילה תוך הבטחת איכות חיים והזדקנות בכבוד:

א. לקדם יוזמה לאומית בין-משרדית ייחודית שתסייע לכ- 15,000 אזרחים ותיקים בגילאי 86 ומעלה שאינם זכאים או שלא משתלמת להם גמלת סיעוד מכוח חוק הביטוח הלאומי ולפיכך אינם זוכים לביקורים שבועיים של מטפלת סיעוד והם מתגוררים באופן עצמאי בגפם בקהילה בכל רחבי הארץ. היוזמה, בהובלת שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, תכלול מספר ביקורים שבועיים קבועים בבית האזרחים הוותיקים ללא כל עלות לאזרח הוותיק. מטרת הביקורים היא להפיג את תחושת הבדידות של האזרחים הוותיקים ולעקוב אחר תנאי מגוריהם ותנאי חיים בסיסיים.

ב. להטיל על מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים להקים עד ליום 15.12.2016 ועדת היגוי בין-משרדית לצורך הקמת והפעלת התכנית. בוועדת ההיגוי ישתתפו נציגי המשרד לשוויון חברתי, נציג אגף התקציבים באוצר, נציג המוסד לביטוח לאומי ונציג משרד הפנים. מנכ"ל משרד העבודה הרווחה, והשירותים החברתיים יהיה רשאי לצרף לוועדת ההיגוי גורמי מקצוע נוספים.

ג. להטיל על ועדת ההיגוי הבין-משרדית לקבל החלטות בנושאים הבאים: פיתוח תכנית "יחד", הקמתה ואופן מתן השירות.

בין היתר יהא על ועדת ההיגוי לקבוע את המודל ו/או מודלים להעסקת ו/או הפעלת נותני השירותים, לרבות באמצעות הפעלת בני ובנות שירות לאומי ו/או העסקה במסגרת העמותות המפעילות את תכנית "קהילות תומכות" ברשויות המקומיות. ועדת ההיגוי תידרש לבחון את הצורך ביציאה למכרז פומבי ע"י משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, לצורך התקשרות עם נותני השירותים.

על ועדת ההיגוי יהיה להתייחס בהקשר לכלל הסוגיות העיקריות הקשורות להפעלת התכנית, לנושאים הבאים: דרך קבלת הסכמה הזכאים לביקורים, דרך העברת פרטיהם המזהים של האזרחים הוותיקים לנותני השירותים וזאת בשים לב להוראות חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981, מעמד המבקרים, היבטים משפטיים הקשורים בהפעלת מתנדבים ובהעסקת אזרחים ותיקים ומקבלי גמלה, שמירת ביטחונם של הזכאים והמבקרים, פיקוח על מהלך הביקורים וכו’.

ד. על ועדת ההיגוי יהיה לשקול מתן עדיפות להפעלת אזרחים ותיקים המתגוררים בקהילה שבה ניתן השירות, וכן, ככל הניתן, לזכאים לגמלת הבטחת הכנסה (או השלמת הכנסה) וזאת במשרה חלקית שלא תביא לפגיעה בזכאותם לגמלה.

ה. מסקנות ועדת ההיגוי יוגשו לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ולשרה לשוויון חברתי עד ליום 1.4.2017 ויהיו בכפוף לכל דין.

ו. להטיל על מנכ"ל משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים ליישם את התכנית באופן הדרגתי, לרבות באמצעות עריכת סקר צרכים בקרב אוכלוסיית היעד מבין האזרחים הוותיקים לצורך אפיון השירות הנדרש והיקפו. כמו כן, תלווה התכנית במחקר הערכה שיבחן את הצלחת התכנית ותרומתה לאזרחים הוותיקים המתגוררים בגפם, זאת לאור קביעת יעדים מדידים להצלחת התכנית. לאחר שנת ההפעלה הראשונה תיבחן התכנית ובהתאם לתוצאות, יישקל אופן המשך התכנית.

ז. לאשר תקציב בהיקף של עד 200 מיליון ₪ בשנה אשר יתווסף לבסיס תקציב משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ואשר יכלול הן את תקצוב מתן השירות והן את כוח האדם הנלווה שיידרש לצורך הפעלתו. אופן הקצאת התקציב המפורט וכוח האדם הנדרש יסוכמו בין אגף התקציבים למשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

ח. מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אחראי על מעקב אחר ביצוע ההחלטה והוא ידווח לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ולשרה לשוויון חברתי על יישום ההחלטה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 3.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-P

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F1

Funzing-F

תגובות אחרונות