הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 19 בפברואר 2017

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 19 בפברואר 2017

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"חזרתי ביום שישי מביקור היסטורי בוושינגטון, מפגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הברית בין ישראל לארצות הברית תמיד הייתה איתנה, אבל אמרתי שם ואני אומר לכם גם כאן בירושלים: הברית הזאת התחזקה עוד יותר. היא התחזקה משני טעמים – קודם כל, יש כאן קשר אישי רב שנים בין הנשיא טראמפ לביני, והוא חשוב, אבל הוא חשוב עוד יותר בגלל הדבר השני שהתחזק, וזו הראייה המשותפת של הסכנות וההזדמנויות במזרח התיכון. שנינו רואים עין בעין את האיום המרכזי והגובר מצדה של איראן, ואת הצורך לעמוד מול התוקפנות של איראן בתחומים השונים.

שנינו רואים גם את האפשרות לנסות לבסס את האינטרסים האזוריים שהולכים ומתגבשים בין ישראל, ארצות הברית ומדינות באזור, גם כדי להדוף את איראן וגם כדי לפתח הזדמנויות אחרות לנורמליזציה, בסופו של דבר, אנחנו מקווים גם לשלום. זה שינוי יסודי והוא, הייתי אומר, ליווה את כל הדיונים שלנו ובעצם היווה את התשתית של ההסכמות בינינו.

הסכמנו להקים צוותים כדי לשדרג את כל התחומים המרכזיים ביחסים בין ישראל לארצות הברית – בתחום של הביטחון, בתחום של המודיעין, בתחום של הסייבר, בתחום של הטכנולוגיה, בתחום של הכלכלה ובתחומים רבים אחרים, וכן הסכמנו להקים גם צוות במקום שעדיין לא הסכמנו עליו ולא הגענו אליו להסכמה, ואני מתכוון כמובן לנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון. גם על כך אנחנו נדון.

אני נפגשתי, בנוסף לנשיא, גם עם סגן הנשיא מייק פנס, גם הוא ידיד גדול של מדינת ישראל, ופגשתי לראשונה את מזכיר המדינה רקס טילרסון, פגישה מאוד טובה, מאוד טובה. כמו כן, פגשתי כ-20 מראשי הסנאט והקונגרס, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, וחיזקתי פעם נוספת את התשתית הדו-מפלגתית בתמיכה לישראל, שבארצות הברית חובקת באמת את המדינה הזאת לאורכה ולרוחבה, לרוחב אוכלוסייתה.

אני חייב לציין שבסיום המפגש עם הנשיא הוא לחץ את ידי והגדיר את היחסים בין ישראל לארצות הברית כ"יום חדש", כך הוא אמר: "A new day". אני חייב להגיד לכם: יש פה יום חדש והוא יום טוב.

גם כאן יש יום חדש, אין זמן ליעפת, ל"ג’ט לג", כי לאחר ישיבת הממשלה אני אצא לביקור חשוב בסינגפור ואחר כך באוסטרליה. נדמה לי שזה הביקור הראשון של ראש ממשלה בשתי המדינות החשובות הללו. אנחנו נחזק את הקשרים הביטחוניים, הכלכליים וגם אחרים עם שתי המדינות הללו. באוסטרליה אקיים ביחד עם ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, פגישה עם אנשי עסקים משתי המדינות, במטרה להגדיל את הסחר בין ישראל ובין אוסטרליה.

מה שאנחנו עושים לחיזוק מעמדה הבין-לאומי של ישראל בעולם, וזה ניכר בביקור בוושינגטון וזה ניכר גם בביקורים שקדמו לוושינגטון, בעולם המוסלמי ועכשיו ביבשת אוסטרליה ובמעצמות אחרות באסיה, מה שברור כאן זה שיש לזה גם היבט כלכלי – אנחנו פותחים שווקים חדשים. הדבר הזה הוא אחד מהדברים שתורמים לחיזוק כלכלתה של ישראל, אבל מה שתורם לחיזוק הכלכלה זה קודם כל המדיניות הכלכלית הנכונה. אני רוצה לברך אותך, שר האוצר, ואת שרי הממשלה על המאמץ שאנחנו עושים יחד ועל התוצאות.

בזמן היותי בוושינגטון קיבלנו תוצאות מאוד מרשימות, ועל פי אומדן הלמ"ס, זה אומדן אמנם, הצמיחה במחצית השנייה של 2016 עברה את ה-5%. בחישוב שנתי, כלכלת ישראל צמחה ב-2016 ב-4%, אבל שימו לב לחציונים האחרונים: החצי הראשון של 2016 – 3.8%, החצי השני של 2016 – 5.2%. אנחנו במגמת עלייה מאוד ברורה, מאוד ברורה. כשמסתכלים על מדינות ה-OECD, אנחנו במעלה הרשימה שם, כמעט מובילים, והדבר הזה הוא מאוד מאוד חשוב. זה מייצר מקומות עבודה, זה מעלה את השכר במשק, זה טוב לאזרחי ישראל.

דבר אחרון, אנחנו קראנו בפרשת השבוע את פרשת יתרו. "כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך", גם למען יאריכון ימיהם. במורשת שלנו, המורשת היהודית, אנחנו מכירים את האמירות הקובעות הנוספות: "אל תשליכיני לעת זקנה", "והדרת פני זקן". ולכן, אני הזדעזעתי לראות את הדברים הללו על התעללות בקשישים. הדבר הזה נוגד את הערכים היהודיים שלנו ואת הערכים הבסיסיים של מדינת ישראל. ולכן, אני מצפה ממשרד הבריאות ומגורמי האכיפה למצות את הדין עם המתעללים ולהבטיח שהמקרים האלה לא יישנו יותר."

השר משה כחלון אמר:

"היום אפשר להגיד ששנת 2016 הייתה מהשנים הטובות של הכלכלה הישראלית. אחוזי הצמיחה, ראש הממשלה דיבר עליהם, מרשימים גם ביחס למדינות הייחוס שלנו, מדינות ה-OECD. אבל מה שחשוב, לפחות עבורנו, שהצמיחה מחלחלת.

היום התפרסמו נתונים של הכלכלן הראשי שמראה שההכנסה הפנויה של השכבות החלשות גדלה בהרבה יותר משל השכבות הגבוהות. זאת אומרת, שיש פה צמצום פערים, גם במדד ג’ני וגם צמצום פערים ממש לכל האוכלוסייה. אנחנו ביצענו פעולות, שבאמת סייענו הרבה מאוד לשכבות החלשות, למעמד הביניים, לזוגות צעירים, בשכר חיילי חובה, לקשישים, לנכים, לכל האוכלוסיות האלה, והדבר הזה מוכיח את עצמו. הוכחנו בשנת 2016 שאפשר גם לעשות כלכלה חופשית וגם לדאוג לאוכלוסיות שהרבה שנים לא דאגו להן.

חשוב לי לומר משפט אחד – חברים, כמו שאמר ראש הממשלה: זה לא משרד האוצר לבד. זה השרים, זה משרדי הממשלה, כי גם כשאתם נותנים מיליארדי שקלים והם לא מטויבים נכון וזה לא מנוצל נכון, אז אי אפשר לייצר צמיחה. מייצרים צמיחה כאשר הכסף הולך למקומות הנכונים וזה כל משרדי הממשלה, כל שרי הממשלה, מנכ"לי המשרדים, זו הזדמנות להגיד לכם: "תודה". ראש הממשלה, שוב, תודה רבה.

נכון שהיו רפורמות מרגיזות, נכון שהיו רפורמות שהיה קשה להצביע עליהן, אבל זה מביא תוצאות. רבותיי, אם לא יהיו רפורמות ולא יהיו שינויים ולא נייעל ולא נטייב, וגם אם זה מרגיז לפעמים קבוצות מסוימות, צריך לעשות את זה. זה הוכיח את עצמו. זה הוכיח את עצמו בסוף 2015, זה הוכיח את עצמו ב-2016, ואני רוצה לבשר לכם עוד דבר – גם 2017 מגיעה עם בשורות טובות. כבר בינואר היו לנו גם הכנסות ממסים, זה גם מראה שהמשק ממשיך לצמוח."

ראש הממשלה הוסיף:

"כשאנחנו הקמנו את הממשלה אמרתי למשה שיש לנו יעד והיעד הוא לא פחות מ-4% צמיחה. לקח לנו קצת זמן להגיע לזה. עכשיו היעד שלנו לעבור 5%.

יש לזה השלכות לכל אזרח ואזרחית בישראל, לכל ילד וילדה. זה נותן לנו גם את התקציבים החברתיים, זה נותן לנו את השכר ברמות השונות במשק, במיוחד כלפי מטה, זה מעלה את השכר כלפי מעלה. זה משנה את החיים לטובה לכל אזרחי ישראל. לכן, צריך לעלות ל-5%, זה היעד."

ב. ראש הממשלה דיווח לממשלה על תוצאות ביקורו בשבוע שעבר (19.2.2017-12.2.2017) בארצות הברית. ראש הממשלה ציין כי הוא התקבל באהדה רבה וכי יש בסיס משותף והבנות בין מדינת ישראל ובין ארצות הברית בעניין האתגרים העומדים על הפרק, וכי מעולם לא היה בבית הלבן נשיא שאהד את מדינת ישראל יותר מהנשיא דונלד טראמפ.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-F

תגובות אחרונות