הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 26 במרץ 2017

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 26 במרץ 2017

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

" ביום שישי שוחחתי עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי. שלחתי לה תנחומים, בשם כל אזרחי ישראל וממשלת ישראל, למשפחות של הנרצחים וכמובן איחולי החלמה לפצועים. אמרתי לה שאנחנו בישראל עמדנו מול פיגועי דריסה ודקירה, ואנחנו מבינים שהטרור שמכה בנו, זה הטרור שמכה בלונדון, מכה בבריסל, מכה בניס ובמקומות אחרים בעולם. זה הטרור של האסלאם הקיצוני וצריך לפעול יחד נגדו בכל מקום על מנת לנצחו. ננצח אותו הרבה יותר מהר אם נפעל יחד.

באותה הזדמנות גם הודיתי לה על הכוונה, שאכן מומשה שעות אחדות לאחר מכן במועצה לזכויות האדם, כך קוראים לגוף המוזר הזה של האו"ם, על השינוי בהצבעתם, והרבה יותר חשוב מזה, על הנאום החשוב שנישא שם על ידי נציגי בריטניה. מה שנאמר שם זה שאם ההטיה נגד ישראל תימשך בגוף הזה, אז בריטניה תתנגד באופן עקבי לכל ההחלטות. אני חושב שזה סימן חשוב של הכיוון שאנחנו רוצים לעודד את הקהילייה הבינלאומית ללכת בו. אנחנו חושבים שהגיע הזמן להתחיל לשנות את ההתייחסות המעוותת נגד ישראל בגופים הבינלאומיים.

בשבוע שעבר קיימתי ביחד עם ארבעה שרים מהממשלה ביקור מדיני וכלכלי בסין, במהלכו חתמו חברות ישראליות עסקאות עם חברות סיניות. הדיווח שקיבלנו ממנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה הוא שכ-25 חברות ישראליות חתמו על עסקאות בהיקף של כ-2 מיליארד דולר רק במהלך הביקור. התחומים העיקריים הם בריאות, חקלאות, מים וכמובן השקעות כסף סיני בקרנות ישראליות.

במהלך הביקור, סין העניקה לישראל מעמד ייחודי שאין לה עם מדינות אחרות בעולם, כשותפה מרכזית לפיתוח חדשנות. יש לה קשר דומה אבל שונה עם מדינה נוספת – עם שוויץ, והם טרחו להדגיש את זה, על החשיבות שהם מייחסים לקשר הזה של ישראל בנושאי הטכנולוגיה והחדשנות.

לבקשתי, נשיא סין הסכים לבחון את שאלת מדיניות ההשקעות הספציפיות לישראל. סין החליטה לאחרונה להגביל, להפסיק את ההשקעות החיצוניות שלה מסיבות שלה – אני מדבר על העולם בכלל, לא על ישראל – ולאור בקשתי, נשיא סין אמר שהוא מוכן לבדוק החרגה של ישראל, כלומר שההשקעות הסיניות במגזרי ההיי-טק ובמגזרים אחרים בישראל יימשכו.

אני מוכרח להגיד שהתקבלנו שם בחום אמתי, וניכר היה מכל הסימנים, גם כלפי הסקטור הכלכלי הסיני, שצריך להבין שהוא סקטור מונחה על ידי הממשלה, ובכל המגעים שלי, של השרים, בטקסים, שהם חשובים מאוד בסין, ניכר היה שסין מהדקת מאוד את הקשרים שלה עם ישראל. ההתפתחויות הללו הן חשובות מאוד גם לכלכלת ישראל, גם לאזרחי ישראל וגם למעמדה המדיני המתחזק של מדינת ישראל בעולם מול המעצמות ומול הרבה מדינות אחרות.

בימים האחרונים נפוצו דיווחים בתקשורת על סיכומים לכאורה בשיחות שאנחנו מקיימים עם הבית הלבן באשר לנושאי הבנייה בהתיישבות. אני מבקש להבהיר שיש הרבה מאוד דברים לא נכונים בדיווחים הללו, אני לא אכנס לפרטים. השיחות שלנו עם הבית הלבן נמשכות, אני מקווה שיסתיימו במהרה.

בסוף השבוע הלך לעולמו השר לשעבר אברהם שריר, הוא כיהן בממשלות ישראל כשר המשפטים וכשר התיירות. חברי הממשלה ואני מרכינים ראש לזכרו.

אני מבקש לעבור במעבר חד בישיבה הזאת לידידנו יעקב נגל, שמילא באופן יוצא מן הכלל את תפקיד ראש המל"ל. נגל – זוהי הישיבה האחרונה של הממשלה שבה אתה מכהן כראש המל"ל. הוא תמיד יושב בצד, אבל הוא ממלא תפקיד מרכזי, את זה אני יכול לומר בבטחה. קודם כל, אתה ממלא שורה של תפקידים במערך הביטחוני של ישראל הרבה מאוד שנים. כתת-אלוף במילואים יש לך הרבה פרקים שחלקם ידועים וחלקם אינם ידועים בביטחון ישראל ובפיתוח היכולות הטכנולוגיות של מדינת ישראל. בין השאר, סייעת לי בהרבה מאוד תחומים, אבל התחום שאני אציין אותו כאן הוא העבודה המסורה והמוצלחת שעשית בוושינגטון על מנת לסיים את מזכר ההבנה עם ארצות הברית, שהיא חבילת הסיוע הביטחונית הגדולה ביותר שישראל קיבלה מעודה, וחבילת הסיוע הביטחונית הגדולה ביותר שארצות הברית נתנה למדינה כלשהי בתולדותיה. זה הישג חשוב מאוד, שהוא כמובן ישרת את מדינת ישראל בעשור הקרוב.

אני רוצה לציין את הרצינות שלך, את המסירות שלך, את המקצועיות, את נעם ההליכות, את הדאגה הכנה לביטחון המדינה ואת העזרה הרבה שנתת לי וכמובן גם לשרי הקבינט. אני מודה לך על כך, ואני מאחל לך דרך צלחה בהמשך דרכך. תודה לך."

ב. הממשלה שמעה סקירה מפי ראש הממשלה והשרים שנלוו אליו למסע לסין (23.3.2017-19.3.2017).

ראש הממשלה הדגיש את חשיבותו של הביקור בהיבט המדיני ובעיקר בהיבט הכלכלי.

ראש הממשלה אמר כי הסינים ייחסו חשיבות רבה לביקור והדבר התבטא בין השאר במפגשים עם ראשי הממשל הסיני ובמפגשים עם ראשי התאגידים הגדולים בסין וכן בגינונים הטקסיים שנלוו לביקורה של המשלחת הישראלית.

לאחר מכן סקרו השר להגנת הסביבה, שר הכלכלה והתעשייה ושר הבריאות את תוצאות הביקור, כל אחד בתחומו. השרים ציינו אף הם את חשיבותו של הביקור והציגו לפני הממשלה את הנושאים שנדונו עם בני שיחם הסינים, ההסכמים שנחתמו וכן את המגמות לעתיד לבוא בקשר להרחבת הסחר עם סין ולהגדלת ההשקעות של סין בישראל. כל הדוברים התייחסו לפוטנציאל העצום הגלום בשוק הסיני כיעד ליצוא ישראלי לשם וכן את הפוטנציאל הסיני להשקעות בארץ.

ראש הממשלה סיכם ואמר כי תוצאה מובהקת של הביקור היא הידוק קשרים אמתי בין שתי המדינות. ראש הממשלה הוסיף ואמר כי כוח הקנייה של סין הוא עצום וכך גם כוח ההשקעה שלהם, וכי בראיה זו אנו מבקשים לקדם הקשרים הכלכליים עם מדינה זו, לרבות בתחומי פיתוח התשתיות בארץ (מסילות ברזל).

ראש הממשלה חזר והדגיש כי לידע הישראלי בתחומי הטכנולוגיה יש ביקוש עצום מצד מדינות רבות ברחבי העולם, לרבות סין, וזאת משום המוניטין שיש לישראל בתחומים אלה.
ראש הממשלה אמר כי אנו צריכים לנצל זאת גם בהיבטים מדיניים, שכן אנו אבן הנגף הרצינית באזורנו להתפשטות האסלאם הקיצוני.

ג. הממשלה החליטה, בהתאם להוראות סעיף 21 לחוק שירות המדינה (מינויים), התשי"ט-1959 והוראות סעיף 19 לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981, למנות, לפי המלצת שר הכלכלה והתעשייה, את מיכאל אטלן לממונה על הגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד הכלכלה והתעשייה.

תוקף המינוי הוא שש שנים, ללא הארכה, מיום 2.4.2017.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-W

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט


ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-I

תגובות אחרונות