העוקץ החדש של עיריית ת"א – גביית היטל השבחה על 'פוטנציאל השבחה עתידי'

העוקץ החדש של עיריית ת"א – גביית היטל השבחה על 'פוטנציאל השבחה עתידי'

בשקט בשקט החלה עיריית תל אביב יפו בחודשים האחרונים החל מינואר 2017 לנסות לגבות היטלי השבחה בסך של עשרות ומאות אלפי ש"ח ממוכרי נכסים בעיר ובעיקר בשכונות דרום העיר וזאת בעבור "פוטנציאל השבחה עתידית".

לאחרונה הגיעו אלינו יותר ויותר מקרים מדווחים ע"י תושבי העיר ובעיקר דרום העיר שנותרו המומים כנגד מה שהגדירו "דרישה הזויה" של עיריית ת"א אשר לטענתם "סוחטת" אותם בניסיון לגבות מהם סכומים הזויים בגין השבחה שעה שאין בפועל מימוש זכויות והם לא קיבלו כל תמורה עבור השבחה והיא לא מספקת להם את האישורים הנדרשים לביצוע העברת הבעלות בנכס בטאבו עד שישלמו לה השבחה לפי שמאי של העירייה.

עיקר הסיבה נעוצה בתוכנית האב תא/5000 (שדיווחנו בעבר על אישורה במועצת העיר), אשר במסגרתה מסמיכה העירייה את הוועדה המקומית לתכנון ובניה לדרוש היטלי השבחה כמעט על כל עסקת מכר של נכסי נדל"ן בעיר וזאת רק בעבור "פוטניאל להשבחה עתידית" שעשוי אם בכלל להתממש בעוד עשרות שנים בעתיד ואולי אף במסגרת תוכנית תמא פינוי בינוי.

תכנית המתאר לעיר, תא/5000, אשר חלה על כל שטחה המוניציפלי של העיר, קובעת באופן כללי בלבד את מגמות התכנון ואופן התפתחותה של העיר עד לשנת היעד 2025. התכנית מאפשרת לועדה המקומית של תל אביב-יפו לאשר בסמכותה תכניות בניין עיר אשר תואמת את תכנית המתאר העירונית.

התוכנית הכללית הזו פורסמה להפקדה בסוף דצמבר 2016 ונודע כי אושרה לאחרונה ובעירייה החליטו כבר לאמץ אותה בהיבט גביית היטלי ההשבחה באופן שיעשיר את קופתה במאות מיליוני ש"ח.

יתרה מכך, למרות שהתוכנית חלה על כל חלקי העיר, מכתבה שהתפרסמה בנושא בעיתון ‘ידיעות ת"א’ נמצא כי עד כה דרישות התשלום המופרכות הגיעו אך ורק לתושבי שכונות דרום העיר שמכרו נכסים החל מינואר 2017.

זאת ועוד, מסתבר שגובה ואופן חישוב היטלי ההשבחה אינו גלוי לציבור ואינו חד משמעי המתבסס על שמאים ששכרה העירייה, כאשר לפי תלונות התושבים נראה כי אין נוסחת חישוב מוגדרת ואחידה.

עו"ד נבון קצב ממשרד ‘נבון עורכי-דין‘ בת"א המתמחה בעסקות מקרקעין, תכנון ובניה, רשויות מקומיות והשבחה אשר העיר את עינינו לנושא זה, תיאר את נקודת מבטו:

"מבדיקה שערכתי מסתבר כי עיריית תל אביב יפו מנסה להוציא כעת מתושבי העיר ובפרט אלה בעלי נכס בדרום העיר עשרות ומאות אלפי ש"ח היטל השבחה וזאת אך ורק בגין פוטנציאל תכנוני שלא מומש, ואשר לא ניתן לממשו כעת ואף שספק רב אם בכלל ימומש בעשרות השנים הקרובות!

עולה כי עיריית ת"א החלה מעכבת מתן אישורי עירייה לטאבו בניסיון לגבות עשרות אלפי ש"ח מתושבים (ובעיקר כאמור בעלי נכס בדרום העיר ת"א) בגין היטל השבחה וזאת בהסתמך על תכנית מתאר כוללנית ומנחה (תכנית תא/5000) אותה היא הכינה.

לא מדובר כאמור בתכנית מתאר פרטנית שניתן לממש מכוחה זכויות בניה באופן מיידי ולהגדיל בכך את ערך ושווי הנכס ושהמוכר יהנה מכך, שאז אולי כן ניתן להבין חיוב השבחה לאור עליית השווי ויכולת המימוש המיידי, אלא רק בתכנית מנחה כללית המדברת בפוטנציאל תכנוני שעדיין לא יצאה אל הפועל וספק את תצא בכלל, כאשר יחלפו עשרות שנים מהיום ועד ש’הפוטנציאל’ יבוא לידי מימוש אם בכלל!

מבירור שערכתי עם שמאי העירייה מדובר בחיוב השבחה בגין הריסה ובניה עתידי של בניינים שלמים בהם יוגדלו זכויות הבניה, דבר שספק רב אם יקרה כלל ושיחלפו עשרות שנים אם יקרה בכלל.

אין ספק כי מדובר בהחלטה הזויה של ממש ובפגיעה קשה, בלתי מידתית ובלתי סבירה באופן קיצוני בבעלי זכויות קנין בעיר ת"א, כאשר שוב הנפגעים העיקריים הם תושבי דרום ת"א שעליהם החלה העירייה להתנפל בשומות השבחה כבר עתה.

יצרתי קשר עם עורכת דין שמעורבת כבר בנושא ובכוונתי לפעול יחד עמה למען שינוי הגזירה הזו וזאת בין אם באמצעות המחוקק ובין אם בפניה לבג"ץ אם יהיה צורך וככל שיהיו עותרים שנפגעים מההחלטה, וכפי שכבר ניצחתי את עיריית ת"א בעבר בבג"ץ קטן נגד הזרם בעניין רישוי עסקים ( עת"מ 38893-08-14 ) אני מאמין שאצליח שוב ב"ה גם בעניין האבסורדי והבלתי צודק הזה ככל שלא יהיה מנוס מכך!

אסור להרים ידיים וצריך להילחם על זכויות האזרחים ועל הצדק, ובכלל זה כדאי מאוד להתייעץ בדחיפות עם עורך דין ולהגיש ערר כחוק במועד. כל שנותר לי כעת הוא להביא את הנושא לידיעת ציבור מוכרי נכסים בעיר ת"א ובפרט בדרום העיר ת"א – ולהזהירם לנקוט במשנה זהירות!"

תגובת עיריית תל אביב-יפו:

"העירייה פועלת מול הגורמים המוסמכים לכך בממשלה ובכנסת על מנת לתקן את החקיקה, כך שייקבע שבמקרה המיוחד של תכנית מתאר כוללנית יידחה מועד חישוב וגביית היטלי ההשבחה עד למועד אישור של תכניות מפורטות. הוועדה המקומית פועלת כרגע בהתאם לחוק הקיים, המחייב אותה להוציא שומות השבחה בגין תכנית 5000 בכל מקרה בו יש פנייה לקבלת אישור לטאבו בגין עסקה להעברת זכויות. השומות הוצאו בכל אזורי העיר באופן שוויוני לחלוטין ובהתאם לחוק".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (7 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (9)

 1. דניאל 24/07/2017 להגיב
  לעניות דעתי זה לעולם לא יכול להיות חוקי... עשו תוכנית שכוללת את כל העיר, ולא מגדירה השבחה לנכסים ספציפיים. רק בישראל אפשר לדרוש מס על משהו עתידי שקיימת שאלה אם בכלל ייצא לפועל. בפשטות: כל בעל נכס בעיר!!! שרוצה למכור עכשיו את הנכס, חייב לשלם מס לעירייה בגלל שאולי עוד כמה שנים מישהו יבוא ויהרוס הבניין ויבנה במקומו בניין חדש! כלומר אולי בעתיד אם מישהו ימצא שכדאי לו אז הוא יצטרך לשכנע את כל בעלי הנכס בבניין להרוס ולבנות מחדש... אגב, מישהו בדק תחת שאר תוכניות העירייה אם בכלל יש כדאיות ליזם לעשות כך? ודאי שלא! במיוחד בדרום העיר שם למשל יש את תוכנית אב שפירא שחונקת את היזמים ומגבילה את תוספת הקומות האפשרית למיזמי תמא רק ל2.5 קומות. אתם מבינים את ההחלטה ההזויה הזאת?! אם זה לא עושק ציבורי אז לא מבין מה המושג הזה... ובאותה העת אותו ראש עיר של אותה רשות מתנגד למיזמים של תמא!!! כלומר גם תשלמו עכשיו היטל השבחה על אוויר וגם הסיכוי שיזם יעשה משהו עם הבניין שלכם הולך ושואף לאפס. הרצחת וגם ירשת?
 2. יובל (תושב שכונת התקווה) 25/07/2017 להגיב
  מדובר בשוד לאור יום על ''אוויר'', זו המצאה שיכולה להיות רק בעיריית ת''א. אם מישהו מרוויח הוא היזם שיבנה ובעלי הדירות ברגע המימוש העתידי אם בכלל יתבצע שכזה. לבוא לגבות עכשיו מבעלי נכס היטל על "פוטנציאל" זו המצאה ישראלית הזויה בהחלט שאין לה גבול ברשעותה. במילים אחרות אומרת עיריית ת"א שכל פיסת קרקע בעיר היא מכרה יהלומים, לא משנה אם יש בה יהלומים ואם מישהו יצליח לכרות אותם העיקר שנוציא כסף ממי שיושב על הקרקע היום... ומן הסתם לפי אותה יד מכוונת מכרי היהלומים הם בדרום העיר, שזה עוד אבסורד לבוא ולקחת את כבשת הרש. הרי כביכול הפוטנציאל שאליו מכוונת העירייה הוא בדרום העיר ששם הבתים מתפוררים. שוב מצאו שם דרך לקפח את המקופחים ואת השכבות החלשות. בעיר אחרת עם ראש עיר שטוב לאזרחיו ובמיוחד לנזקקים היו מעניקים תמריצים למי שיעשה "פינוי ובינוי" מאסיבי בשכונות כמו שכונות דרום ת"א. אבל מה לעשות שחולדאי וחבריו במגדל השן מחריבים מדי שנה יותר ויותר את חלקה הדרומי של העיר הלבנה?! אגב, על הדרך סידרו עבודה לעוד עשרות פקידים ושמאים וכו' בעירייה. תרגיל ידוע ומוכר.
 3. ברוך ניסים 25/07/2017 להגיב
  אכן שוד לאור יום!!! הפתרון היחיד הוא בג"ץ עורכי דין שעוסקים בתחום הנדל"ן אנא הרימו את הכפפה.
 4. תבורי סמדר 25/07/2017 להגיב
  אין גבול לעושק ולחוצפה ..אני תושבת שכונת התקווה על מה רוצים היטל השבחה מה הוא משביח בדיוק יש לתבוע את העירייה ...קולקטיב
 5. אזרח 26/07/2017 להגיב
  אותו הדבר קרה לבעלי וגיסי שירשו דירה בחולון וביקשו למכור אותה. עיריית חולון עושה את זה כל הזמן. הם שילמו, מכרו ואחרכ תבעו את העירייה. בית המשפט קבע שעל העירייה להחזיר את הכסף + שכר טרחת עו"ד והוצאות. יש תקדים משפטי, לא לוותר להילחם.
 6. אלון 26/07/2017 להגיב
  תותחים עירית תל אביב, למה שרק התושבים ירוויחו משוד הנדלן? העיריה עושה הרבה בשכונות דרום תל אביב ומגיע לה ולא רק לתושבים להנות מהרווח. ולמוכרים, תפסיקו להתבכיין, הרווחתם מספיק.
 7. יהודה 08/11/2017 להגיב
  עזרה דחוף!!! שלום לכולם מכרנו בית ביפו ג דירה בת שלושה חדרים ,קיבלנו הפתעה מהיטל השבחה 58000 שקל. סכום כזה שלא לקחנו בחשבון .. שוד לאור היום !!!!! מישהו יודע איפה זה עומד לגביי ביטול ההיטל או הפחתה של הסכום .
 8. קלרי 12/12/2017 להגיב
  אמא שלי מכרה דירה בדרום תא ונדרשת לשלם 60,000 שח היטל השבחה סכום אסטרונומי . אנחנו מעבירים אותה בתל אביב בשל כל מה שקורה שם הקירבה לתחנה המרכזית והפחד שלה להסתובב באיזור, אז לגבות היטל השבחה זו חוצפה ממדרגה ראשונה!!! מבקשת לדעת מה אני יכולה לעשות על מנת לבטל את רוע הגזירה תודה
 9. avi ben avraham 14/12/2017 להגיב
  לא להצביע לחולדאי המושחת

פרסם תגובה

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

תגובות אחרונות