פסטיבל מנורת לילה חוזר – מאירים את שכונת נווה שאנן ואת גן החשמל

פסטיבל מנורת לילה חוזר – מאירים את שכונת נווה שאנן ואת גן החשמל

סוף שבוע של אור, אמנות, מוזיקה וקולינריה בין רציפי התחנה המרכזית הישנה בשכונת נווה שאנן ובאזור גינת השרון וגן החשמל בתל אביב-יפו

חג החנוכה : חמישי – שבת, 14 – 16 בדצמבר

הכניסה חופשית

בסוף השבוע של חג החנוכה, בימים חמישי, שישי ושבת, 14 – 16 בדצמבר, יתקיים בשעות הערב פסטיבל ‘מנורת לילה’ בשיתוף עיריית תל אביב-יפו וחברת החשמל פסטיבל האור של שכונת נווה שאנן, "מנורת לילה", הוא אירוע אמנות לילי המתקיים זו השנה הרביעית במרחב הציבורי  - ברחובות השכונה ההיסטורית, המבוססת על צורת מנורה בת שמונה קנים. במהלך הפסטיבל הופכת השכונה לבמת שיח בין עברה ההיסטורי  להווה הרב תרבותי שבה. חללים ציבוריים, מסחריים, גינות ופינות רחוב משמשים במה למיצבים ולמיצגי אמנות הנעים בין אמירה נוסטלגית למבט הבוחן את הקיים. במסגרת הפסטיבל ייהנה הקהל מיצירות אמנותיות- מיצבים, מיצגי אור, הקרנות וידאו, הופעות חיות של מוזיקה מרחבי אפריקה, חשיפה של גלריית ‘המשאבה’ – גלריה עירונית חדשה בשכונה, וממגוון עשיר של מנות דגל במסעדות האזור וחוויה קולינרית רב תרבותית.

בין האמנים ועבודות האמנות שיוצגו בפסטיבל: סיגלית לנדאו תציג את עבודתה "כנאפה", אורי הולבן מזמין למיצג נוסטלגי בגלריית בית המשאבות ב ,Hall of Fame- שאול צמח יקרין דימויים המדמים קשרים חברתיים ואורגניים, יובל קדם "יוריד את הירח" לגובה הרחוב, נשות קוצ’ינטה בטקס קפה מסורתי וסריגה תלוית מקום, רון גואטה ויואב רודה מקרינים על ‘קולנוע מרכז’ המיתולוגי במחווה קולנועית נוסטלגית, שיר רז מגלה את צוק הכורכר עליו יושבת השכונה ע"י ביקוע חומות הבטון, עופר לאופר יחשוף פגיעה של מטאור, יבגני מרמן במחווה לחנויות הנעליים של שנות התשעים, דוקטור שרמן חוקר גרסאות סופגניות מהשכונה ומגיש אותן, קבוצת אטלס 110 במסיבת אמנות בחמארה, עידו שרף יהפוך את צלחות הלוויין הפזורות בשכונה למסכים, גפן שטרן וספיר יונס מציגות סיפורי ילדות של עמי השכונה, מיכל אהרוני מסמנת את חתכי הרחובות בקו אור. נבגים פרזיטיים של נטלי מנדל ישתלטו על פינת הרחובות פיין וארלינגר, וגינת הגג הרב-תרבותית תיפתח לקהל הרחב.

לצד כל אלה חוגג הפסטיבל גם את עולם המוזיקה הייחודי של תושבי השכונה במספר מתחמי מסיבות והופעות. הבמה המרכזית תוקם בבית הבאר, רחוב אייגר 5, עם שלוש הופעות בכל ערב וברחבי השכונה יוכלו המבלים ליהנות מנגני עמותת ‘למה כובע’.

הפסטיבל יפתח ביום חמישי בערב בהדלקת חנוכיית וידאו, פרי יצירתם של דניאל זיני ויאיר מוס, שתוקרן על חזית מבנה תחנת הכוח הישנה של תל אביב במתחם ההיסטורי של חברת החשמל.

הדלקת החנוכייה, בטקס חגיגי בהשתתפות בכירי חברת החשמל ומכובדים , תסמן את סיומו של מרוץ השליחים החברתי הראשון של חברת החשמל – "בשביל האור".

הטקס פתוח לקהל הרחב בליווי מוזיקת רקע וסופגניות. מתחם תחנת הכוח ההיסטורית יהיה פתוח בשני צדדיו לתנועה חופשית ממרכז העיר בואך גן החשמל ועד לשכונת נווה שאנן.

התערוכה ״מדליקים״ – עשרות חנוכיות מעוצבות ומקוריות יאירו את חלונות הראווה של העסקים המקומיים במתחם גן החשמל. התערוכה היא פרי יוזמה של חברת חשמל, בשיתוף מעגל העסקים בשכונת גן החשמל ובהפקה של עמותת לצאת מהקופסא לקידום מעצבים צעירים. התערוכה תיפתח בערב נר ראשון של חנוכה, 12 בדצמבר – עד נר שמיני, ותכלול מגוון אירועים – סיורים, מפגשי שיח גלריה והדלקת נרות.

פסטיבל מנורת לילה יחשוף פן מעניין נוסף של נווה שאנן – את סצנת הקולינריה המקומית, המספקת טעימה ממאכלים מרחבי העולם שהביאו עמם תושבי השכונה: המסעדה הפיליפינית מקפיצה פאנזיט מסורתי ומטגנת אגרולים פיליפיניים, באריתראיות, אינג’ירה ומטעמים טבעוניים. מנת פול עם גבינת פטה ופירורי פלאפל בחמאה במסעדה הסודנית של טומי, "חבש" מציעה אוכל אתיופי מסורתי, בר הבאו הסיני בנווה שאנן מציע אוכל סיני אותנטי ובר המוזג המיתולוגי מול התחנה המרכזית הישנה לשעבר מציע בירה, נקניקיות ונוסטלגיה מקומית.

פסטיבל "מנורת לילה" הוא פרי יוזמתם של יאשה רוזוב ועברי באומגרטן, יזמי תרבות ועירוניות בשיתוף פעולה עם עיריית תל אביב-יפו. האירוע מאיר מחדש את תוואי רחובות המנורה, תכנית בניין העיר המקורית של שכונת נווה שאנן ההיסטורית אותה תכנן האדריכל יוסף טישלר. תכנית שהתבססה על צורה של מנורה בת שמונה קנים, כשבמרכזם השמש– רחוב לוינסקי, באמצעות עשרות מיצבי אור ואמנות, הקרנות וידאו, מופעים, מוזיקה, קולינריה מקומית ועוד. האירוע בשיתוף יאיר דורם – פתרונות תאורה וחברת חשמל ישראל.

עברי באומגרטן ויאשה רוזוב המנהלים האמנותיים של הפסטיבל : "שכונת נווה שאנן היא המקום בו הקונפליקט הטריטוריאלי בא לידי ביטוי באופן חריף ובמקביל מתקיים בלב ליבה של תל אביב. משנה לשנה אנו מבינים כי מה שהתחיל כפסטיבל שכונתי לאמנים עם אמירה על המצב בדרום תל אביב, הפך לאירוע המושך מבקרים מכל רחבי הארץ. התוצאה היא אירוע אמנות סייט ספסיפיק הגדול והייחודי בישראל".

פסטיבל ‘מנורת לילה’, סוף שבוע של אור, אמנות ומוזיקה בין רציפי התחנה המרכזית הישנה ושכונת נווה שאנן ובגן החשמל בתל אביב-יפו

חג חנוכה  16 – 14 בדצמבר, 18:00- 23:00

הכניסה חופשית

קרדיט תמונת הנושא: מנורת לילה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 3.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-F1

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-P

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות