הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 03 בדצמבר 2017

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 03 בדצמבר 2017

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"נתחיל במשהו מצער כמובן – בשם שרי הממשלה ואזרחי ישראל, אני שולח תנחומים למשפחתו של חייל צה"ל, רון יצחק קוקיא ז"ל, שנרצח ביום חמישי בערב.

כוחות הביטחון עושים מאמץ מרבי לתפוס במהרה את הרוצח השפל שביצע את המעשה הזה. אין לי ספק שהשב"כ יצליח במשימה הזאת ואנחנו נמצה איתו את הדין.

אנחנו נשמע היום סקירה בממשלה ממנכ"ל משרד החוץ ומאנשי משרד החוץ, שעושים עבודה מצוינת. משרד החוץ מנוגח כל הזמן, שלא בצדק, ומדיניות החוץ של ישראל, גם היא מנוגחת, שלא בצדק, כשיש לה הישגים גדולים מאוד. משרד החוץ ערך סקר מקיף ב-54 מדינות, באזרחי המדינות, אני מדגיש. הממצא העיקרי הוא זה: ב-47 מתוך 54 מדינות, רוב הציבור, רוב ציבור האזרחים שם סבורים שמדינתם תרוויח מקשר עם ישראל. זהו מהפך ענק. מה שמעניין כאן הוא גם שמחצית מהציבור במדינות שנסקרו במזרח התיכון, מעריך את הנכסים ואת העוצמות של ישראל וסבור שיש למדינה שלהם מה להרוויח מהקשר עם ישראל.

כשאני אומר פעם אחר פעם שישראל היא כוח עולמי עולה – אני יודע על מה אני מדבר. ישראל של היום היא מדינה מחוזרת. צריך היה להיות ב-12 השעות האלה שהייתי באפריקה כדי לראות את זה או באמריקה הלטינית, בסיור שערכתי שם או במפגשים או בביקורים באסיה ובכל מקום אחר. ישראל היא מדינה מחוזרת, מדינה מפותחת, מדינה חזקה, שגם אזרחי מדינות, שאין לנו יחסים רשמיים איתן, מבינים שיש תועלת ביחסים עם ישראל, ועל כן אנחנו הולכים מחיל אל חיל, מפתחים עוד ועוד קשרים בפריחה הדיפלומטית הגדולה שיש למדינת ישראל. הפריחה הזאת מתבססת, בין השאר, על כלכלה דינמית. הכלכלה הדינמית, היזמות, פתיחת עסקים, פיתוח טכנולוגיות – זה בשורש העוצמות שלנו.

בשורש הפיתוח הכלכלי נמצאים העסקים הקטנים. העסקים הקטנים עוברים גיהינום ביורוקרטי. אנחנו עמלים קשה בישיבת השרים לרגולציה ובפורומים אחרים, אני והשרים עמלים קשה כדי להוריד את הנטל הביורוקרטי מעסקים קטנים, והממשלה תאשר היום רפורמה מקיפה בחוק רישוי עסקים, שהמיקוד שלה הוא הקלות לעסקים קטנים ובינוניים, ששוב, אלה עמוד התווך של הכלכלה שלנו. המהלך יפחית את הנטל הרגולטורי והביורוקרטי על עסקים אלה, הוא יקל על הקמת עסקים חדשים.

אני רוצה להביע את הערכתי לשר הפנים אריה דרעי, שמוביל את המהלך הזה, ואני רוצה לקוות וגם מאמין שעם כל הקשיים, כל שרי הממשלה יתאחדו כדי לעזור להעביר את הרפורמה החשובה הזאת. אנחנו בעידן שיש הקלות לעסקים.

ארצות הברית קיבלה החלטה אמש שמורידה מיסים. גם שם נלחמים בביורוקרטיה. אנחנו בעולם גלובלי, אסור שאנחנו נפגר בהקלות שאנחנו נותנים לסקטור העסקי שלנו גם במיסים וגם ברגולציה ובביורוקרטיה מצומצמת".

השר אריה דרעי אמר:

"היום אנחנו מביאים לממשלה רפורמה מקיפה ומשמעותית, רפורמה שתפחית את יוקר המחיה ותפחית את הרגולציה על עסקים קטנים ובינוניים, שהם המנוע של הכלכלה הישראלית, כפי שאמר ראש הממשלה.

משרד הפנים ומשרד ראש הממשלה, בשיתוף פעולה עם כל משרדי הממשלה, מביאים היום בשורה שתשנה באופן משמעותי את תחום רישוי העסקים בישראל. זהו מהלך המאזן בין ההקלות ברגולציה לבין הסיכונים העלולים להיות טמונים בכך. הצעת המחליטים המוגשת היום היא רפורמה שמטרתה ליצור מסלולי רישוי שונים, אשר יעשו הבחנה בין עסקים גדולים ומורכבים לבין עסקים קטנים ובינוניים. הרפורמה תיצור כ-70,000 חודשי עבודה נוספים בשנה המבוזבזים במצב הקיים על ביורוקרטיה מיותרת. מדובר במאות מאות מיליוני שקלים חדשים.

ככל שהעסק ברמת מורכבות נמוכה יותר, כך מסלול הרישוי פשוט יותר. הכל ייעשה על טופס אחד, נגיש, ברור ואחיד, בלוחות זמנים ברורים – ודאות לבעל העסק, ממצב שבו יד ימין לא יודעת מיד שמאל.

אנחנו רוצים להגיע לפשטות ואחידות בנוגע לדרישות. חבריי השרים, תקשיבו לנתונים, על פי הרפורמה, כ-3,200 עסקים יהיו פטורים מהצורך ברישיון עסק. הוצאנו אותם בכלל מחוק רישוי עסקים.

הדבר השני – עסקים ברמות מורכבות נמוכה, כגון: מספרה, קיוסק, פנצ’רייה, יוכלו לקבל רישיון אוטומטי בתוך 21 יום בלבד על סמך תצהיר של בעל העסק. מה שלוקח היום למעלה מ-10 חודשים, ייקח 3 שבועות בלבד. זה פוטנציאל ל-40,000 עסקים נוספים.

הדבר הנוסף, עסקים בעלי מורכבות בינונית, כגון: צימרים, אטליז, חניון, הם עסקים שיוכלו לקבל רישיון גם על סמך תצהיר של בעל העסק בתוך כחודשיים בלבד, מה שלוקח היום למעלה משנה, שנה וחצי. זה פוטנציאל ל-52,000 עסקים נוספים. כמובן שנשארו כ-50,000 עסקים עם מורכבות קשה שאותם אנחנו משאירים כיוון שיש בהם מסוכנות. אותם אנחנו משאירים בינתיים בחוק הקיים.

משרד הפנים בשיתוף משרד ראש הממשלה ובתיאום עם משרד האוצר, קיימו בחודשים האחרונים שיחות ומפגשים עם משרדי ממשלה רבים על מנת לבצע עבודה מתכללת לצרכיהם של כלל המשרדים בכל הנוגע לרישוי עסקים. כמו כן, נבחנו הצרכים של הרשויות המקומיות ושל בעלי עסקים. הקלה על יוקר המחיה תהיה בעקבות צמצום אורך הזמן לפתיחת העסק, גם המשרדים שאמורים לאשר רישיון יתחשבו מעתה בשיקול הכלכלי לטובת בעל העסק, והמרוויח הסופי זה הצרכן.

אל מול ההקלה במתן הרישיונות בעקבות הרפורמה, יהודק הפיקוח על מנת ליצור הרתעה מפני מתן תצהיר כוזב ויקוצר משך הזמן לביטול רישיון לעסק מ-60 יום ל-30 יום. אדוני ראש הממשלה, אני רוצה להודות דרכך למנכ"ל משרדך ולכל הצוות שלו שעבדו יומם ולילה איתנו ועם כל המשרדים כדי להביא את המוצר הזה, שהוא תחילת היציאה לדרך, בעזרת השם, ואני מודה לך על כך".

ראש הממשלה הוסיף:

"אני רוצה לציין בפניכם, שבמאבק נגד הביורוקרטיה ועודף הרגולציה אנחנו מקיימים ישיבת שרים שנפגשת אחת לכמה שבועות, אחת לכמה חודשים, בראשותי, ואנחנו לוקחים את הגרזן, את המצ’טה וחוצבים שבילים בג’ונגל, אבל יש תוצאה מבורכת, אנחנו רואים בשנתיים שישראל במדד התחרותיות הבין-לאומית ירדה, במובן החיובי, ממקום 27 בעולם למקום 16. אני אומר לכם את זה, ואנחנו כל הזמן אומרים, אבל אין מה שנקרא: Silver bullet, אין לך מהלך אחד שנותן לך באמת דחיפה אדירה".

ב. הממשלה דנה בהחלפת יו"ר הוועדה המיוחדת למתן חוות דעת על המועמד לתפקיד נציב שירות המדינה, והחליטה לתקן את החלטת הממשלה מס’ 2651 מיום 14.5.2017, ולקבוע כי השופט (בדימ’) חנן אפרתי יכהן כיו"ר הוועדה המיוחדת שתחווה את דעתה בדבר כשירותו והתאמתו של המועמד לתפקיד נציב שירות המדינה, במקום פרופ’ רון שפירא שפרש מהתפקיד.

ג. הממשלה דנה בטיוטת חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח-2017 והחליטה כדלקמן:

1. לאשר עקרונית את טיוטת חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח-2017.
2. להסמיך את ועדת השרים לענייני חקיקה לדון ולאשר, על דעת הממשלה, את נוסחה הסופי של הצעת החוק לשם הגשתה המיידית לכנסת.
3. בהתאם לסעיף 81(ג) לתקנון הכנסת, לבקש מוועדת הכנסת להקדים את הדיון בהצעת החוק.

ד. הממשלה דנה בטיוטת חוק לתיקון חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951 והחליטה כדלקמן:

1. להנחות את שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים להביא בפני ועדת שרים לענייני חקיקה ביום ראשון, 10 בדצמבר 2017, טיוטת חוק לתיקון חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951 אשר מטרתה להבנות את שיקול הדעת שעל שר העבודה, הרווחה ושירותים החברתיים להפעיל בעת מתן היתר להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועית בהתאם לעילות הקבועות בסעיף 12(א) לחוק האמור.

2. להסמיך את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר ביום 10 בדצמבר 2017, על דעת הממשלה, את טיוטת החוק כאמור בסעיף א’.

3. בהתאם לסעיף 81(ג) לתקנון הכנסת, לבקש מוועדת הכנסת להקדים את הדיון בהצעת החוק.

4. בהתאם לסעיף 88 לתקנון הכנסת, לבקש מוועדת הכנסת להתיר את הקריאה השנייה בהצעת החוק ביום הנחתה על שולחן הכנסת.

ה. הממשלה החליטה היום לפעול למתן רישוי עסקים באופן דיפרנציאלי במטרה להקל על עסקים קטנים ובינוניים.

בישראל כ-150 אלף עסקים טעוני רישיון עסק המסווגים לפי 200 סוגי עיסוק שונים. קיימת שונות רבה בין פריטי הרישוי מבחינת רמת המורכבות, החל מדוכן מכירות קטן וכלה במפעל תעשייתי גדול. חרף השונות האמורה, הרי שתהליך הרישוי הינו, ברובם של המקרים, זהה בכל פריטי העיסוק (זאת למעט מספר מועט של סוגי עסקים אשר רשאים לקבל היתר מזורז וסוגי עסקים אשר אישור רשות הכבאות וההצלה לגבי עמידתם בתנאי הרישיון הנדרשים לצורך קבלת רישיון נעשית על יסוד תצהיר). מפאת מורכבות הליך רישוי, בעלי עסקים רבים, ובכלל זאת עסקים קטנים ופשוטים, מתקשים לקבל רישיון עסק. התוצאה היא שעסקים רבים נסגרים או אינם נפתחים מלכתחילה או פועלים ללא רישיון.

לאור האמור, התעורר הצורך ליצור אבחנה ברורה בין מספר רמות מורכבות של סוגי העסקים ולאפיין עבור כל רמת מורכבות, תהליך רישוי מותאם, במידת האפשר, בהיבטים של משך הזמן לפתיחת עסק, תוקף הרישיון, תהליך החידוש ועוד. דיפרנציאליות זו תקל על בעלי עסקים ברמה הנמוכה והבינונית, תשפר את יכולתם לקבל רישיון עסק בתהליך קצר ותעודד פיתוח של עסקים קטנים ובינוניים התורמים לצמיחה במשק, וזאת מבלי לפגוע במטרות חוק רישוי עסקים ובאינטרס הציבורי הגלום בהן.

על הרקע האמור, החליטה הממשלה על חלוקה של 200 פריטי הרישוי שבצו רישוי עסקים לארבע רמות מורכבות: נמוכה, בינונית, בינונית מוגברת וגבוהה. לכל רמה ייקבע מסלול מותאם: לרמה הנמוכה – מסלול "אישור על יסוד תצהיר"; לרמה ולרמת בינונית מוגברת – מסלול על בסיס היתר מזורז; ולרמה הגבוהה – המסלול הקיים. כן הוחלט לבצע שינוים משמעותיים בהליך הקיים ובכלל זאת שיפורים הנוגעים לקיצור זמנים, פישוט תהליך החידוש ושינוי תוקף הרישיון.

לצורך יישום ההקלות, הוטל על שר הפנים לפעול לביצוע תיקוני חקיקה בחוק רישוי עסקים, תשכ"ח -1968 וכן בחקיקת המשנה והצווים הנלווים לחוק.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

rightama

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-P

Funzing-I

תגובות אחרונות