הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 24 בדצמבר 2017

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 24 בדצמבר 2017

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"הממשלה תאשר היום התחלה של מימוש ההסכם עם הנכים. אנחנו מביאים הצעה – אני, שר האוצר ושר הרווחה – שלפיה הפעימה הראשונה בסכום של מיליארד ו-450 מיליון ש"ח תוספת לקצבאות הנכים. זו בשורה גדולה מאוד, יהיה לה המשך גם בהצעת התקציב, בהחלטת התקציב שאנחנו נביא לממשלה ב-11 בינואר. אני חושב שזו התקדמות גדולה מאוד, וזה בעצם שינוי שלא היה קיים כאן במשך עשרות שנים, התחשבות אמיתית באוכלוסייה נזקקת שאין ראויה ממנה לעזרה הזאת.

אני הנחיתי את משרד החוץ בסוף השבוע לפרוש מאונסק"ו. אני חושב שהדבר הזה מתבקש, בכלל, לאור היחס המוטה והחד צדדי האבסורדי של הארגון הזה כלפינו, וגם על רקע העמידה האיתנה של ארצות הברית באו"ם, שאנחנו מברכים עליה.

במקביל, התבשרנו שממשלת דנמרק החליטה להקשיח את הקריטריונים לפיהם היא נותנת תמיכה לעמותות פלסטיניות. נפגשתי בזמנו עם ראש ממשלת דנמרק, שוחחתי איתו גם בטלפון, אחר כך גם עם שר החוץ של דנמרק, אחר כך עם שרי החוץ של אירופה במפגש בבריסל, שבהם היה גם נוכח נציג דנמרק, ודרשתי מכולם להפסיק את התמיכה בארגונים שתומכים בטרור ומקדמים חרמות נגד ישראל. דנמרק החליטה על הצעד הזה, היא לא הראשונה והיא לא האחרונה. אנחנו נמשיך בקו הזה.

בסוף, מילה על אבו מאזן והפלסטינים. הוא הכריז שהוא פורש מהתהליך למעשה, ולא מעניין אותו בכלל איזו הצעה ארצות הברית תביא. אני חושב שפעם נוספת מתגלה דבר פשוט ובהיר: מי שאינו רוצה בפתרון הסכסוך, זה הפלסטינים. נאמר על ידי ארצות הברית גם דבר נוסף שהוא חשוב מאוד בשבוע שעבר – שורש הסכסוך בכללו במזרח התיכון לא טמון בישראל, אלא באיראן ובאסלאם הקיצוני, בטרור שהוא מפיח. כל אלה הם דברים אמתיים שנחשפים לעיני כל. מי שעיניו בראשו ויושר בליבו, לא יכול להתכחש אליהם."

השר משה כחלון אמר:

"כפי שאמר ראש הממשלה וכפי התחייבנו, ב-1 בחודש אמורה להיכנס הפעימה הראשונה של קצבאות הנכים. באמת תיקון עוול היסטורי של הרבה מאוד שנים. אני מקווה שהממשלה היום תאשר את המתווה שלנו, וככה נוכל באמת לתת את המענה לנכים אחרי כל כך הרבה שנים שלא עודכנו הקצבאות בצורה משמעותית, כפי שמתעדכנות עכשיו.

אנחנו מתכוונים כבר בתקציב הקרוב לסיים גם את הנושא של הביטוח הסיעודי, לתת מענה למיליון קשישים שיכלו למצוא את עצמם לא מבוטחים, היום נושא הנכים, וכמובן בתקציב נמשיך את יתר הפעימות, כפי שהתחייבה הממשלה.

בהזדמנות הזאת אני רוצה להודות לפרופ’ שמחון, לפרופ’ זליכה שלא פה, לחיים כץ שיוביל את זה מטעם משרד הרווחה וכמובן לראש הממשלה ולכל חבריי השרים על התמיכה. זה באמת מעשה מאוד מאוד חשוב, ערכי, מוסרי, וכמובן, הבטחנו תקציב חברתי – זה חלק מהתקציב החברתי."

השר חיים כץ אמר:

"אני חושב שהממשלה הזאת היא ממשלה חברתית, שמתעסקת בנושאים החברתיים, כמו שלא היה מעולם.

אני רוצה להודות לשר האוצר ולראש הממשלה – כשבאנו וטענו שאנחנו רוצים להכניס אוכלוסיות נוספות כגון העיוורים, הם נענו, והגדילו את התקציב מעבר למה שתוכנן, כי הם ראו את מצוקות האנשים. במתווה שלנו, במתווה שסוכם בין האוצר, הממשלה וההסתדרות, התוו דרכים. אנחנו נראה איך אנחנו לא חורגים מה-1.450 מיליארד ₪, זאת תהיה המטרה. מתחילים סדק בקיר שבו אנחנו נעדכן וניתן לאוכלוסיות החלשות, במקרה הזה הנכים, את הזכות לחיות בכבוד במדינת ישראל."

ב. הממשלה החליטה לאשר את המינויים הבאים בשירות החוץ:

- אסף איכילביץ – שגריר ישראל לפרו
- גלית רונן – שגרירת ישראל לאורוגוואי
- רפאל הרפז – שגריר ישראל לפיליפינים
- אלון רוט שניר – שגריר ישראל לנורבגיה ושגריר לא תושב לאיסלנד
- רועי רוזנבליט – שגריר ישראל לסנגל ושגריר לא תושב לגינאה ביסאו, גינאה קונקארי, גמביה וקייפ ורדה
- דני בירן – שגריר ישראל לרפובליקה הדומיניקנית ושגריר לא תושב לאנטיגואה-ברבודה, ג’מייקה, גרנדה, דומיניקה, האיטי, סנט קיטס ונביס, סנט וינסנט והגרנידינס וסנט לושה
- אילן מור – שגריר ישראל לקרואטיה
- רן פלג – קונסול כללי של ישראל לצ’נגדו, סין
- דוד לוי – קונסול כללי של ישראל למונטריאול, קנדה.

ג. הממשלה דנה בנושא הקמת מיזם חינוכי, תרבותי ותיירותי לקידום ערכי לכידות חברתית, צמצום פערים בחברה וערבות הדדית, והחליטה כדלקמן:

להקים מיזם חינוכי, תרבותי ותיירותי שייקרא על שמו של הנשיא החמישי, יצחק נבון כדלקמן:

1. להטיל על משרד החינוך, בהתייעצות עם המועצה להנצחת זכרם של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה, לפעול להקמה של מיזם חינוכי, תרבותי ותיירותי שייקרא על שמו של הנשיא יצחק נבון ז"ל (להלן: "המיזם"). המיזם יעסוק בקידום ערכים של לכידות חברתית, צמצום פערים בחברה וערבות הדדית.

2. המיזם יכלול, בין היתר את הפעילויות הבאות:

א. מחקר: המיזם יפעל להעצמה וטיפוח ערכים של לכידות חברתית וערבות הדדית וזאת בין היתר, בדרך של העמקת הידע בכל הקשור להיסטוריה ולחברה הישראלית, בין היתר תוך ציון חזונו, פועלו ומורשתו של הנשיא יצחק נבון.

ב. המיזם יעסוק בקידום ערכי לכידות וערבות הדדית באמצעות קיום פעילויות ערכיות, אירועים, כנסים, קידום יוזמות חדשות וכן מתן מענה לשינויים תרבותיים, טכנולוגיים וחינוכיים.

ג. המיזם יכלול תערוכה מתמדת של מוצגים הקשורים לחייו פועלו ומורשתו של הנשיא יצחק נבון.

3. משרד החינוך יבחן התקשרות עם גורם שלצורך ביצוע המיזם, יעמיד ממקורותיו העצמיים סכום שאינו נמוך מתקציב הקמת המיזם (16 מלש"ח).

4. לשם יישום החלטה זו ומטרותיה, תוקם בתוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו ועדת היגוי בין-משרדית בראשותו של מזכיר הממשלה או נציגו ובהשתתפות נציגי המשרדים הבאים: חינוך, תרבות וספורט, ראש הממשלה, נציגי משפחת הנשיא יצחק נבון ("המשפחה") ונציגי הגוף שעמו תיעשה ההתקשרות. ועדת ההיגוי תהיה מוסמכת לקדם את תכנון המיזם וביצועו, לקבוע עקרונות לניהול המיזם ואופן פעילותו וכן אופן הנצחת מורשתו של הנשיא יצחק נבון במיזם, בהתאם לאמור בהחלטה זו.

5. לצורך הקמת המיזם יוקצו באופן חד פעמי 16 מלש"ח בשנת 2018 אשר יאוגמו במשרד החינוך באמצעות תקנה תקציבית ייעודית. התקציב האמור יאוגם מהמשרדים הבאים ויועבר למשרד החינוך: (טבלה באתר רוה"מ).

6. ועדת ההיגוי תדווח לשר החינוך אחת לשישה חודשים אודות התקדמות המיזם.

ד. במסגרת שבוע חיזוק הקשר עם יהדות התפוצות סקר שר התפוצות, נפתלי בנט, על פעולות משרדו לחיזוק הקשר בין מיליוני יהודים הפזורים בתפוצות (40% בארה"ב) לבין מדינת ישראל.

השר התייחס למגמות המדאיגות של עלייה בשיעורי הנישואים בין יהודים לבין שאינם יהודים המאיצים את תופעת ההתבוללות והתייחס לפעולות שמשרדו נוקט לחיזוק הזהות היהודית והקשר לישראל בקמפוסים האוניברסיטאיים בארה"ב, בתוכניות לימוד יהדות וציונות בתפוצות ובהעלאת המודעות לנושא בקרב החברה הישראלית.

יושב ראש הסוכנות היהודית, מר נתן שרנסקי, התייחס לתרומתן של תוכניות "תגלית" ו"מסע" בקרב צעירים ובני נוער יהודים בתפוצות.

במהלך דיון שהתקיים בתום הסקירה, סוכם כי יש צורך בהשקעה נוספת של משאבים ובפעולות נוספות לחיזוק הזיקה עם יהדות התפוצות ושימור התרבות והמורשת היהודית.

ה. הממשלה דנה בנושא תוספת לקצבת הנכות הכללית ושמירה על זכויות ניצולי השואה תוך עמידה במגבלות הפיסקאליות, והחליטה כדלקמן:

לצורך עמידה במסגרת התקציב לשנת 2018 ובמסגרות הפיסקאליות הקבועות בחוק הפחתת הגירעון והגבלת ההוצאה התקציבית, התשנ"ב-1992 ולנוכח הוראות סעיף 40א לחוק יסודות התקציב, התשמ"ה–1985 (להלן – חוק יסודות התקציב), לבצע שינוי בסדר העדיפות הממשלתית לצורך העלאת קצבת הנכות הכללית המשתלמת לפי חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב] התשנ"ה–1995, ולהבטחת המשך מתן גמלאות לניצולי שואה לאחר פירוק החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי שואה (להלן – החברה), כדלקמן:

1. בהתאם להוראות סעיף 3 לחוק תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018 (הוראות מיוחדות) (הוראות שעה), התשע"ו – 2016, להטיל על שר האוצר לפנות לוועדת הכספים של הכנסת לאישור סכום כולל של 1,250 מיליוני ש"ח, מתוך תקציב ההתאמות, כהגדרתו בחוק האמור (להלן – תקציב ההתאמות) לטובת תמיכה בהצעות חוק שעניינן שמירה על זכויות ניצולי שואה שקיבלו גמלאות מהחברה והעלאת קצבת הנכות הכללית.

2. לבצע שינויים בסדרי העדיפויות בתקציב המדינה ולהפחית את בסיס תקציבי משרדי הממשלה בשנת הכספים 2018 בשיעור של 0.375%, כמפורט בטבלה שלהלן (נספח א’) ובהתאם לכך, להפחית את בסיס ההרשאה להתחייב של משרדי הממשלה לכל הפחות בשיעור האמור.

3. ההפחתה האמורה בסעיף (2) תבוצע על אף האמור בהחלטות ממשלה קודמות ולפיכך תחול גם על תקציבים שהוקצו ליישום החלטות כאמור.

4. על אף האמור בסעיפים (2) ו- (3), לא יבוצעו הפחתות בתקנות שעניינן ביצוע חקיקה שבה מוגדרים סכומי התקציב או שיעורי התקציב שיש להקצות לשם יישומה, בתקנות שנועדו למילוי מחויבות חוזית של הממשלה לביצוע הוצאה (לרבות הסכמי שכר והסכמים אחרים, ולמעט התחייבות להוציא הוצאה לפי תעריפים הקבועים בחוק) ובתקנות אשר ההפחתה מהם תוביל לחריגה תקציבית באותה תקנה.

5. מכלל התקנות שנותרו שמהן ניתן לבצע הפחתה כאמור, תבוצע הפחתה בשיעור זהה מכל אחת מהתקנות כך שסך ההפחתה תגיע לסכום הכולל של ההפחתה כפי שנקבעה ביחס לכל משרד כמפורט בטבלה (להלן – סכום הפחתה משרדי).

6. על אף האמור בסעיף (5), רשאים משרד ממשלתי ואגף התקציבים במשרד האוצר להסכים ביניהם על שיעור הפחתה שונה לכל תקנה ותקנה אשר בתחום סמכותו של אותו משרד, ובלבד שהסך הכולל של סכום ההפחתה המשרדי לא ישתנה.

7. להטיל על שר הרווחה והשירותים החברתיים ועל שר האוצר להורות למוסד לביטוח לאומי, מתוקף סמכותם לפי סעיף 24(א) בחוק יסודות התקציב להפחית, החל משנת 2018, סך של 3 מיליון ש"ח מבסיס התקציב המינהלי של המוסד לביטוח לאומי.

8. להטיל על שר האוצר לפנות ליושב ראש הכנסת ולמבקר המדינה בבקשה לפעול לצמצום הוצאות פעילותם בבסיס התקציב של שנת הכספים 2018, וזאת בהתייחס לשיעור ההפחתה האמור בסעיף (2), ולהפחית את תקציב הכנסת ותקציב משרד מבקר המדינה בשנת הכספים 2018 בהתאם להחלטות שיתקבלו על ידם כאמור.

9. בכפוף לנקיטת הפעולות המאזנות כאמור בסעיפים (2) עד (8) ולהפחתת סכומי ההוצאה בשנים 2019 ואילך מתוך תקציב ההתאמות, כפי שהובאו בחשבון במסגרת תוכנית התקציב העדכנית לשנים 2019 עד 2021 כפי שאושרה בהחלטת הממשלה מס’ 3101 מיום 29 באוקטובר 2017, שעניינה "עדכון תוכנית התקציב לשנים 2019 עד 2021 ("נומרטור") ועמידה במגבלות הפיסקאליות לשנת 2018″:

א. יוקצה סך כולל של 1,400 מיליון ש"ח לצורך מימון טיוטת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – הגדלת קצבת הנכות ותיקונים) התשע"ח-2017, בנוסח שיאושר על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה ויובא לממשלה על ידי שר האוצר ושר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

ב. להסכים לשינויים בהצעת חוק נכסים של נספי השואה והטבות לניצולי שואה נזקקים (תיקוני חקיקה – הוראת שעה), התשע"ח-2017, ובהצעת חוק נכסים של נספי השואה (השבה ליורשים והקדשה למטרות סיוע והנצחה) (תיקון – סיוע לניצולי שואה הזקוקים לכך), התשע"ו-2016, ובלבד שהסך הכולל של העלות הכרוכה ביישום הצעות החקיקה האמורות לא יעלה על 100 מיליון ש"ח בשנה ובנוסח שיוסכם על ראש הממשלה ועל שר האוצר.

ג. להקצות סכום של עד חמישים מיליון ש"ח לטובת אוכלוסיית הנכים באופן שיוסכם בין שר האוצר לבין שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

נספח א’ – סכומי ההפחתה הנדרשים (טבלה באתר רוה"מ).

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה


ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות