עיריית תל אביב-יפו מגבירה את אכיפת הרכיבה הלא חוקית באופניים והחלה בפעילות תפיסת אופניים וקורקינט חשמליים

עיריית תל אביב-יפו מגבירה את אכיפת הרכיבה הלא חוקית באופניים והחלה בפעילות תפיסת אופניים וקורקינט חשמליים

אכיפה מוגברת לחוק האופניים * פעילות תפיסת אופניים וקורקינט חשמליים * קנסות של בין 1000-100 שקלים * הכשרת עשרות פקחים* שינוי משמעותי באזור מרכז העיר

עיריית תל אביב- יפו ממשיכה באכיפת חוק האופניים ללא פשרות והשבוע  הגבירה את פעולות האכיפה וביצעה לראשונה פעילות של תפיסת אופניים חשמליים. במהלך הפעילות נתפסו מספר זוגות אופניים חשמליים לאחר שהרוכבים בהם נצפו במדרכה בעת רכיבה באופן המסכן את הולכי הרגל. כנגד הרוכבים נרשם דו"ח בגין העבירה ובנוסף יהיה עליהם לשלם אגרה בסך 250 שח בגין התפיסה. החזרת האופניים תתאפשר יום למחרת התפיסה, בכפוף לתשלום אגרה כאמור וככל שמדובר בקטין מתחת לגיל 16 , שחרור האופניים תהיה מול הוריו.

האכיפה נכנסה לתוקף במהלך חודש ספטמבר 2017, כאשר ברחבי העיר סיירו עשרות פקחים עירוניים בפריסה רחבה שהוכשרו למשימה שמטרתה צמצום מספר הפגיעות בהולכי הרגל והפרדת השימושים בסוגי הדרך השונים. מתחילת האכיפה, בין החודשים ספטמבר- אוקטובר הוגשו 3943 אזהרות, והחל מחודש נובמבר ועד היום הוגשו 4493 דו"חות, כאשר מרבית הדוחות הוגשו על נסיעת אופניים חשמליים במדרכה. להלן פירוט הדו"חות שניתנו: 3707 על רכיבת אופניים חשמליים במדרכה, 394 על רכיבת אופניים רגילים במדרכה עם שביל אופניים ו-392 על עבירות נוספות. ניתן לראות בשטח כי חל שינוי משמעותי בנושא באזור מרכז העיר והמטרה כעת היא להגביר את האכיפה ולבצע תפיסת אופניים וקורקינט חשמליים לרוכבים המבצעים עבירות חמורות, במטרה ליצור הרתעה ולצמצם את התופעה עד כמה שאפשר.

העירייה פעלה ופועלת לקידום תחבורה בטוחה ויעילה בעיר כיעד אסטרטגי ראשון במעלה ומעודדת שימוש בכלי רכב אלטרנטיביים על חשבון הרכב הפרטי. עם זאת, בשל ריבוי התאונות בהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים והולכי רגל וכן העדר אכיפה על המדרכות, הובילה העירייה להענקת סמכויות אכיפה נרחבות לפקחים העירוניים במסגרת חקיקה ייעודית שתאפשר אכיפה הרתעתית ללא פשרות. במסגרת חוק האופניים מבוצעת אכיפה במדרכות, בשביל אופניים, בנתיב שסומן כשביל אופניים, באזור שהנסיעה בו הוגבלה למהירות מירבית של 30 קמ"ש (אזור מיתון תנועה), בשביל המיועד להולכי רגל וסומן בתמרור וכן במעברי חצייה. 

האיסורים הנאכפים על ידי פקחי העירייה:

 • איסור נסיעה על המדרכה ברחוב בו קיים שביל אופניים- לכל סוגי המשתמשים (אופניים רגילים וחשמליים, וכן קורקינט ממונע).
 • איסור נסיעה על המדרכה לרוכבי אופניים חשמליים בלבד ברחוב ממותן תנועה בו לא קיים שביל אופניים- למעט רוכבי אופניים רגילים מתחת לגיל 16.
 • איסור לחצות במעבר חציה ברכיבה. החצייה מותרת להולך רגל רק בהובלה של האופניים הרגילים והחשמליים או הקורקינט הרגיל או החשמלי.
 • איסור הליכה של הולכי רגל על נתיב המיועד לאופניים.

תקנות תעבורה הנאכפות ע"י פקחי העירייה וסכום הקנס שניתן:

 • איסור שימוש בטלפון נייד בעת רכיבה (איסור אחיזה, קריאת SMS) – 1,000 ₪.
 • איסור על שימושים במדרכות, שבילי אופניים, מעברי חצייה וכו’ ברכיבה על ידי מי שהכביש או השביל לא יועדו לו, קנסות בדרגות משתנות בטווח 100 ₪ – 250 ש"ח (משתמשי הדרך בהתאם לחוק: רוכבי אופניים חשמליים ורגילים, קורקינט חשמלי, אופנועים והולכי רגל).
 • איסור גרימת הפרעה לתנועת עוברי דרך במדרכה – 250 ₪.
 • איסור הליכת הולכי רגל על נתיב המיועד לרכיבת אופניים- 500 ₪.
 • עבירות הרכבה אסורות לרוכבים, קנסות בדרגות משתנות בטווח 100 ₪ – 250 ₪.
 • איסור שימוש באוזניות לרוכב במדרכה- 250 ₪. 

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי הדגיש כי מדרכות העיר נועדו בראש ובראשונה להולכי הרגל. "אנו מבצעים מאמץ הסברתי כדי להדגיש שהמדרכות אינן הפקר. אנחנו שמחים שהאופניים הפכו לאלטרנטיבה  אמיתית לרכב הפרטי וכלי תחבורה שמיש וזמין. עם זאת לא ניתן להשלים עם תופעות של נסיעה פרועה המסכנת את הולכי הרגל. אנו משקיעים רבות בסלילת שבילי אופניים ופיתוח תשתיות, תוך אכיפה מאסיבית כנגד נסיעה בניגוד לחוק".

סמכויות הפקחים העירוניים על פי חוק לייעול הפיקוח והאכיפה העירוניים ברשויות המקומיות (תעבורה), תשע"ו 2016:

 • הפסקת התנהגות המהווה עבירה באופן מידי.
 • הסמכות לדרוש מכל אדם הנוגע בדבר למסור כל ידיעה או מסמך.
 • רישום דו"ח ברירת משפט בעבירות תעבורה בהתאם לחוק האמור.
 • תפיסת אופניים, תלת אופן או גלגינוע (קורקינט חשמלי), או חלק מהם, לאחר שנמצא כי בוצעה בהם עבירת תעבורה בהתאם לחוק האמור, כדי למנוע המשך השימוש בהם.
 • הוצאת אויר מהצמיגים לאופניים, תלת אופן או גלגינוע (קורקינט חשמלי), לאחר שמצא כי בוצעה בהם עבירת תעבורה, כדי למנוע את המשך השימוש בו תוך המשך ביצוע העבירה.
 • סמכות עיכוב אדם שסירב להיענות לדרישת פקח ויש חשש שיימלט, עד לבוא שוטר.
 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 3.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות