מרתון ספרות בלש ומתח בעיר: פסטיבל "בלש בעיר"

מרתון ספרות בלש ומתח בעיר: פסטיבל "בלש בעיר"

ביום חמישי, 22 במרץ 2018 יערך מרתון ספרות הבלש והמתח "בלש בעיר" – אירוע חדש וייחודי, שיתקיים לראשונה במרכז הקהילתי דב הוז בעיר תל אביב-יפו בשיתוף מחלקת הספריות בעיר, החל מהשעה 17:00 ועד חצות.

מדובר בערב שתחילתו בפעילויות ומופעים ייחודיים לפעוטות, ילדים ונוער בשעות אחר הצהריים, והמשכו בקריאות מבוימות של ספרים אהובים שעובדו במיוחד ויוצגו על ידי קבוצות תיאטרון שונות, מפגשים עם מיטב סופרי הבלש והמתח בארץ, הרצאות, חידות בלשיות, מופעי אלתור, הקרנות סרטים ועוד.

אורח הכבוד של "בלש בעיר" הוא כוכב הספרות הבינלאומי בוריס אקונין, מחבר סדרת הבלש פנדורין ומהחשובים והמרתקים שבסופרי הבלש בעולם כיום, שמגיע מרוסיה להשתתף באירוע.

הערב נערך ביוזמתם ובניהולם האמנותי של אנשי הספרות והתיאטרון ניר רצ’קובסקי ועמנואל פינטו, אשר חברו לעיריית תל אביב-יפו שמפיקה את הערב, בשיתוף עם רשת "צומת ספרים".

במיוחד ביום האירוע תקיים רשת "צומת ספרים" יריד מכירת ספרי מתח ובלשות במחירים אטרקטיביים.

עיריית תל אביב-יפו מעודדת קריאה כחלק מחיי היום יום של התושבים ופועלת להנגשת הקריאה ברחבי העיר. בעיר פועלות 22 ספריות עירוניות המספקות שירותי השאלת ספרים ללא תשלום עם עשרות אלפי מנויים, לצידן פועלות ספריות ציבוריות ניידות בחופי הים ובשדרות העיר לשימוש הציבור הרחב. בנוסף, במרכז תרבות בית אריאלה ובספריות הפרושות ברחבי העיר מתקיימים לאורך השנה למעלה מ-2000 אירועי תרבות הכוללים: קורסים, הרצאות, תערוכות, שעות סיפור ופעילויות מיוחדות לכל המשפחה.

מופעים ופעילויות לילדים ונוער:

17:00, 18:15

דויד גרוסמן – ‘יונתן בלש ממש’ (גילאי 3 עד 6). שעת סיפור עם "תיאטרון פפיון". יום אחד נעלמו נעלי הבית הכתומות של יונתן, ואחר כך – הכוס הירוקה עם הציור של הקיפוד. כשנעלם גם דובי-ידידיה זה כבר התחיל להיות מוזר. האם יש גנב בבית? והאם יונתן, הבלש הקטן, יגלה מיהו? (סטודיו קומה 2)

גלילה רון-פדר-עמית – ‘יותם בלש חוקר’ (גילאי 6 עד 10). שחקני אנסמבל כאן, בבימוי שני קינסטלר, יבצעו עיבוד לקריאה מבוימת של ספר הילדים האהוב, שבמרכזו ילד בלש שחוקר תעלומות מעולמם של ילדים. (אולם קומה 2)

ליעד שהם – ‘סיכון כפול’ (נוער). דנה יוצאת להוכיח שאיתי אשכנזי הוא רוצח אכזרי שדקר את חברו הטוב. אבל כשהיא מתקרבת אליו, כל מה שהיה מובן מאליו מתערער. שחקני הנוער של המרכז העירוני לתיאטרון ע"ש נורית קציר בירושלים, בבימויו של יפתח לייבוביץ’, יציגו ויקראו את החלק הראשון בטרילוגיה המצליחה "תיק נוער" של הסופר ליעד שהם, מן החשובים והאהובים שבסופרי המתח הישראליים כיום. הסופר ינכח במופע. (אולם קומה 3).

מחיר כרטיס לכל פעילות 15 ₪ (כולל הורים מלווים לפעילויות הילדים).

מופעים ומפגשים למבוגרים:

19:15

בוריס אקונין – ‘Table Talk ב-1882′. שחקני תיאטרון גשר, בבימויה של נטשה מנור, יציגו ויקראו סיפור מתוך הקובץ ‘מחרוזת תפילה מאבן ירקן’, שעומד לראות אור לראשונה בעברית. לאחר המופע תתקיים שיחה עם הסופר באנגלית והוא יענה לשאלות מהקהל. (אולם קומה 2)

אלתורים על בלש – מחווה לחסמב"ה. מופע אלתור קומי של קבוצת התיאטרון "פור פליי". (אולם קומה 3)

ז’ורז’ סימנון – שיחה על דמותו ויצירתו עם הסופר וחוקר הספרות הבלשית דרור משעני ועם רמה איילון, מתרגמת סדרת ספרי מגרה. האירוע יערך בחסות שגרירות בלגיה, והשיחה תלווה בטעימות של בירה בלגית. (אולם קומת קרקע)

פרשת צוונגר. הרצאה מרתקת של "בלש התרבות" אלי אשד על פרשת פשע אמיתית שהסעירה את היישוב בשנות השלושים, ובה היו מעורבים יהודים, טמפלרים ואפילו אדולף אייכמן. (סטודיו קומה 2)

20:30

בוריס אקונין – ‘Table Talk ב-1882′. חזרה על המופע ושיחה נוספת עם הסופר. (אולם קומה 2)

ז’ורז’ סימנון – ‘ססיל מתה’. הפקד מגרה חוקר רצח כפול על רק העולם התחתון המפוקפק של פריז. עיבוד לקריאה מבוימת בבימוי ניר ארז, עם השחקנים שמעון מימרן, זיו מאיר וג’ייד דייכס. (אולם קומה 3)

לכתוב בלש. מפגש עם שלושה מבכירי סופרי המתח והבלש בישראל – אמנון ז’קונט, אדיבה גפן וליעד שהם. בהנחיית מבקרת וכתבת הספרות מיה סלע. (אולם קומת קרקע)

שלדים בארון. שיחה על הקשרים בין ספרות בלש, זהות להט״בית ומגדר עם ארנה קזין, מחברת הספרים "גוזל", "פולשת", ויונתן שגיב, מחברם של "אין סודות בחברה" ו"דברים שהשתיקה יפה להם". בהנחיית העיתונאי והעורך יותם שווימר. (סטודיו קומה 2)

22:00

בתיה גור – ‘המרחק הנכון’. מחווה מיוחדת לגברת הגדולה של ספרות הבלש העברית. ערן צור וההרכב הקאמרי "שלישיית עתר" יציגו, בהופעת בכורה, עיבוד ספרותי-מוסיקלי מקורי ומרתק לספרה של גור, שבו חוקר הבלש מיכאל אוחיון רצח בתזמורת. (אולם קומה 2)

אדגר אלן פו – ‘הרציחות ברחוב מורג’. הסופרת והשחקנית אלונה קמחי תקרא את סיפורו הקלאסי של מי שנחשב לאבי ז’אנר ספרות הבלש. מופע של גותיקה ומסתורין בלשי, בליווי עיצוב סאונד חי על-ידי המוזיקאי עיליי אשדות. (אולם קומה 3)

חוק וסדר – פאנל עם אנשי חוק ומשפט, שיקראו קטעים קצרים וישוחחו על הקשר בין דמיון למציאות בעולם הבלשות, המשפט והפלילים. עם עו"ד אביגדור פלדמן, פרופ’ יובל אלבשן, ועוד, בהנחיית הסופר ועורך-הדין ישי שריד. (אולם קומת קרקע)

הענקת "פרס תדהר" לסופר שמעון אדף. הפרס, על שם הבלש העברי הראשון דוד תדהר, יוענק על-ידי עמותת "יקום תרבות" לשמעון אדף על טרילוגיית ספרי הבלשים שלו. האירוע בהשתתפות הסופר ובליווי קטעים מוזיקליים. (סטודיו קומה 2)

סדנת כתיבה – שעה 20:00-18:30

סדנת כתיבת בלש עם הסופרת אדיבה גפן 

מחיר כרטיס כניסה לאירוע 50 ₪, הטבה למחזיקי כרטיס דיגיתל 30 ₪ ובירה ב-10 ₪ בקפה בייט במתחם המרכז הקהילתי. הכרטיס מקנה מקום שמור לאירוע הנבחר, וכניסה חופשית לכל שאר האירועים למבוגרים על בסיס מקום פנוי.  

מופעים ופעילויות בחינם:

רחבת הכניסה:

19:00 עד 23:00

"קריאה בהפתעה" – שחקני קבוצת התיאטרון רות קנר במופעי אילתור על קטעים מספרי בלש שיוגשו להם בהפתעה על-ידי הקהל.

מוזיקת ג’אז חיה.

רחבת הכניסה וחללי המבנה:

17:00 עד 19:00

חידה בלשית לילדים

"הסלון הקהילתי", סמוך לבית הקפה:

17:00 עד 23:00

הקרנת סרטי בלש (מ-17:00 עד 19:00 סרטי ילדים ולאחר מכן למבוגרים)

סטודיו קומת קרקע, לובי קומה 1:

17:00 עד 19:00

פעילויות יצירה לילדים בנושאי בלש

חללי המבנה:

תערוכה של כרזות לסרטים שנעשו לפי ספרי ז’ורז’ סימנון, בשיתוף שגרירות בלגיה בישראל. 

הזמנת כרטיסים בלינק https://www.eventer.co.il/user/balash

כל הזכויות שמורות למארגנים ט.ל.ח

מספר המקומות והכרטיסים מוגבל

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-P

תגובות אחרונות