הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 20 במרץ 2018

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 20 במרץ 2018

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"אנחנו באים עכשיו מוועידת הנגב. אריה דרעי, שר הפנים, סיפר שם נתון מעניין – הוא הגיע לפני שנים, למקום הזה בדימונה, עם ראש העיר ידידנו גבי ללוש ז"ל. גבי התחנן בפניו שיקצה כסף להריסת 3000 דירות שעומדות ריקות ומוזנחות בדימונה. לפני זמן מה חתמנו על הסכם גג ל-30 אלף דירות, מה שישלש את האוכלוסייה של דימונה ויביא אותה לעיר של 120 אלף תושבים. המגדלים פורצים לשמים, רבי קומות, פארקים, כיכרות, אזורי תעשייה. זה בלתי רגיל, וזה אומר את כל הסיפור.

אנחנו מחויבים לפיתוח הנגב. אנחנו עושים דברים ששום ממשלה לא עשתה. אנחנו משקיעים כאן בארץ כולה עשרות מיליארדי שקלים שבסוף יגיעו למיליארדי דולרים, במטרה לקדם את הפיתוח הזה ולהמשיך אותו במלוא התנופה. כל מי שנוסע בכבישים, כל מי שמסתובב כאן ברחובות רואה את השינוי והוא בעיצומו.

אנחנו נשמע היום סקירה של שר הפריפריה על תוכניות העבודה לקידום הדרום, אני חייב להגיד מיד שהכוונה שלנו היא לבטל את הפריפריה. קודם כל לקרב אותה ובהמשך לבטל אותה, ובגלל זה אנחנו כאן. אנחנו מקרבים את הגליל ואת הנגב למרכז ואנחנו מקרבים את המרכז לצפון ולדרום.

אנחנו מקצים לצורך העבודה הזאת משאבים כבירים בבריאות, ברווחה, בתעסוקה, בתחבורה, בדיור ובתחומים נוספים. דימונה חשובה לנו, הנגב חשוב לנו, ואנחנו נקבל בהמשך החלטות נוספות להעצים את התנופה העצומה הזאת. אני חושב שיש כאן גם צדק חברתי.

אנחנו ראינו כולנו את הסרט המטלטל על מה שהתרחש כאן בשנות החמישים. אנחנו נפתח את כל החומר הזה וננגיש אותו לכל אזרח בישראל, אבל צריך לדעת את המורשת, ומעל הכל צריך לדעת מה זה העתיד. אנחנו מסמנים כאן את העתיד ואנחנו צועדים אליו בבטחה.

מכאן אני מבקש להעביר מסר לכל מי שמנסה לפגוע באזרחינו. המשוואה היא פשוטה בתכלית: מי שינסה לפגוע בנו – אנחנו פוגעים בו.

ישראל לא תסבול שום ניסיון של פגיעה נגדנו, ואנחנו נפעל בנחישות כדי למנוע זאת. יש להבין – אי אפשר לתקוף אותנו בלי לשלם מחיר יקר מאוד.

אתמול שמענו את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בהתבטאות מקוממת, אנטי אמריקנית. קורה כאן דבר שלא קרה כאן עשרות שנים, אולי לא קרה אף פעם מאז הקמת הרשות הפלסטינית.

הממשל האמריקני הפסיק לפנק את הפלסטינים. הוא תובע מהם דברים יסודיים שהיה צריך לתבוע מהם כל הזמן: הכרה בזכות קיומה של מדינת ישראל, בהיותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, בהפסקת התמיכה בטרור, בהפסקת מימון הטרור ועידודו.

הפלסטינים בהלם. וכמו ילד מפונק שפינקו אותו כל השנים, בבת אחת אומרים לו: "די, עד כאן". והם בהלם, ובהיותם בהלם הם מאבדים עשתונות והאמת שלהם יוצאת לאור: הם לא מעוניינים בהידברות והם מסרבים להגיע לשלום.

היד שלנו תמיד מושטת לשלום, שלום אמת. אני חייב להגיד שבכל מצב, עם או בלי הסדר אנחנו תמיד אבל תמיד נדאג לביטחון ישראל".

בתום דברי ראש הממשלה הוסיף השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה מכלוף דרעי:

"אדוני רה"מ, אני רוצה להתייחס בקצרה לשלוש נקודות, ממש בקצרה, גם כדי שחברי השרים ידעו דברים שעולים על סדר היום. ראשית, כמובן, שאנחנו נמצאים בוועידת הנגב, אני שמח שקיבלתי החלטה לעשות אותה בדימונה. כמו שאמר רה"מ, מבחינתי זו סגירת מעגל, כי מי שבא להרוס כאן בתים, ברוך ה’ שהיום אנחנו שותפים כאן לבנייה אדירה שקורית כאן, ובני, שהיה אז עוזר של ראש העיר, היום הוא נמצא בהגה ועושה את זה בכישרון, מעבר לכך עלה והצלח.

רה"מ אמר את זה בוועידה ואני חוזר גם: הנושא של העלייה מצפון אפריקה והתרומה שלהם שלצערי הרב עד היום לא סוקרה ולא הוכרה, צריכה לבוא לידי ביטוי, גם להוקרה ולהצדעה של ממשלת ישראל וגם בתכניות הלימודים. מגיל אפס הילדים צריכים לדעת מה התרומה של העיר הזאת, שלצערי הרב לא באה לידי ביטוי, והיום היא מתחילה לצוף וטוב שהיא צפה.

אני רוצה להתייחס אדוני רה"מ למה שאמרת בנושא שפוגע באזרחינו. אני רוצה לעדכן את הממשלה שאתמול, לאור תיקון חוק הכנסת, הודעתי לשניים עשר אנשים, כולל חברי פרלמנט של החמאס, שאני, אחרי שעודכנתי מחדש בסכנה הביטחונית שלהם ובפגיעה בביטחון המדינה, אני שוקל לבטל את תושבות הקבע שלהם. המסר הוא ברור וחד משמעי – אין תושב קבע או אזרח מדינת ישראל שיפגע בביטחון של מדינת ישראל והוא ימשיך להיות כאן, ליהנות מהזכויות ותושבות ואזרחות.

דבר שלישי, רה"מ, זה עולה, וחשוב לי שהממשלה תדע, הנושא של המסתננים, אנחנו לא נסוגים מזה, אנחנו ממשיכים במדיניות שלנו הברורה, תוך כדי אנחנו מתקנים כל מיני תיקונים שעולים.

מדובר כאן במדינות, באנשים, ואדוני רה"מ, אנחנו ממשיכים במדיניות שלנו. בית המשפט נתן לנו שבועיים לא להוציא, כיוון שבין כה לא תכננו להוציא עד האחד באפריל, אבל אנחנו ממשיכים בכל המדיניות ובהיערכות שלנו – מי שירצה לצאת מרצון, בשמחה, יקבל את המענקים ואני מקווה שכולם ייצאו מרצון. אבל מי שלא – אנחנו נמשיך עם המדיניות שלנו, מתקן חולות לא ייפתח שוב, מתקן חולות נסגר".

בסיום הדברים התייחס ראש העיר המארחת, בני ביטון:

"אני רוצה להתייחס לשלושה דברים ברשותכם:

בעניין שדה התעופה נבטים, רה"מ אמר שהוא יבחן את זה בדיון פנימי אצלו בלשכה. אני סומך ובטוח שבעזרת ה’ שדה נבטים יהיה רק בדרום, ואני גם אמרתי ששדה נבטים ייקרא בעזרת ה’ על שם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

הדבר השני, כפי שאמרתי, בהמשך לשיחתי עם שר התיירות יריב לוין, אנו נציג את הפרויקט העתידי של דיסנילנד פה בדימונה.

הדבר השלישי הוא מכללת הסייבר שרה"מ תומך בהקמתה בדימונה.

ואני רוצה לומר דבר אחרון, אדוני רה"מ, לעניין הקמת חמישה עשר מפעלים בדימונה בהובלתם של שר הכלכלה, שר האוצר ושר הבינוי והשיכון, אני רוצה לומר להם תודה. אני שייך לליכוד ונשאר בליכוד, ורוצה לומר זו הממשלה החברתית הטובה ביותר שהייתה למדינת ישראל".

***

ב. במהלך הישיבה הציגו השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שר הכלכלה והתעשייה, שר האנרגיה, שר החקלאות ופיתוח הכפר, שר הבינוי והשיכון, שר התיירות ומנהל רשות מקרקעי ישראל את היקפי פעילות משרדם בפיתוח וקידום הכלכלה, התחבורה, התשתיות, ההתיישבות, התיירות והחקלאות באזור הנגב.

***

ג. כן החליטה הממשלה על תמיכה בפיתוח כפרי נוער לנוער נושר בסיכון מקבוצות אוכלוסייה ייחודית, כמפורט להלן:-

1. בהמשך להחלטות הממשלה מספר 145 מיום ה-28.6.2015 בדבר "אימוץ הערכת המצב האסטרטגית כלכלית-חברתית לממשלה ה-34″, ומספר 147 מיום ה-28.6.2015 בדבר "קידום הסוגיה האסטרטגית טיפוח ומיצוי ההון האנושי", לסייע בפיתוח כפרי נוער קיימים המוכרים על ידי משרד החינוך, המיועדים באופן מלא לנוער נושר בסיכון מקבוצות אוכלוסייה ייחודיות והמצויים בפריפריה הגיאוגרפית.

בהחלטה זו, "פריפריה גיאוגרפית" – הנגב, כמשמעו בחוק הרשות לפיתוח הנגב, התשנ"ב-1991 והגליל, כמשמעו בחוק הרשות לפיתוח הגליל, התשנ"ג-1993 ;
קבוצות אוכלוסייה ייחודיות: מיעוטים, חרדים, בעלי מוגבלות וכדומה.

2. בהתבסס על החלטות הממשלה מספר 145 ו-147 לעיל, פיתוח כפרי נוער נועד להתמודד עם הצורך האקוטי בפיתוח תשתיות ומבני ציבור למערכות חינוך והכשרה קיימות על מנת לסייע לנוער בסיכון לטפח את ההון האנושי.

3. הסיוע לפי החלטה זו לא יינתן למגזרים שלהם קבעה הממשלה תוכניות סיוע מיוחדות באותם תחומים. הסיוע יינתן רק לכפרי נוער אשר 100% מאוכלוסייתן משתייך לקבוצת אוכלוסייה ייחודית.

4. לצורך יישום ההחלטה, יוקצו התקציבים הבאים:
א. משרד הביטחון יקצה 4 מיליון ₪ בפריסה ל-3 שנות תקציב (1.33 מיליון ₪ בכל אחת מהשנים 2020-2018).
ב. משרד החקלאות ופיתוח הכפר יקצה 300 אלף ₪ בשנת 2018 ו-700 אלף ₪ בשנת 2019.
ג. משרד הבינוי השיכון יקצה 800 אלף ₪ בכל אחת מהשנים 2019-2018.
ד. המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל יקצה 4 מיליון ₪ בפריסה ל-3 שנות תקציב (1.33 מיליון ₪ בכל אחת מהשנים 2020-2018).
התקציבים יועברו למשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל.

5. המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל יגבש מבחני תמיכה להקצאת התקציב לפי החלטה זו בהתאם לסעיף 3א’ לחוק יסודות התקציב, התשמ"ה-1985.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-W

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות