הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 15 באפריל 2018

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 15 באפריל 2018

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"בוקר טוב. ישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטה של הנשיא טראמפ לפעול נגד השימוש בנשק כימי בסוריה. ישראל מברכת על הצטרפותם של ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ונשיא צרפת, עמנואל מקרון, לפעולה זאת.

שוחחתי אמש עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. אמרתי לה שהמסר הבין-לאומי החשוב שעבר בתקיפה הוא אפס סובלנות לשימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי. אני הוספתי שהמדיניות הזאת צריכה לבוא לידי ביטוי גם במניעת יכולות גרעיניות של מדינות טרור וגופי טרור. חזרתי ואמרתי שהגורם שמערער את המזרח התיכון הוא איראן, ושעל הנשיא אסד להבין שכשהוא מאפשר התבססות צבאית של איראן ושלוחותיה בסוריה, הוא מסכן את סוריה והוא מסכן גם את יציבות האזור כולו.

במקביל אנחנו ממשיכים לטפל באיומי התת-קרקע. במהלך השבת צה"ל סיכל מינהרה נוספת מרצועת עזה לכיוון ישראל. אנו פועלים בכל הגזרות למען ביטחון ישראל, ואנחנו חוזרים ומגבים את חיילי צה"ל שעומדים על המשמר בגבולותינו.

סיימתי עכשיו דיון חשוב עם ראשי מפלגות הקואליציה והיועץ המשפטי לממשלה וצוותו בשאלת יחסי הגומלין בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. יהיו גם דיוני המשך השבוע, דיון כזה התקיים לפני למעלה מעשור ללא תוצאות, ויש לנו רצון להגיע לפתרונות מאוזנים ונכונים כדי להתמודד בדרך אחראית עם אתגרי ההווה והעתיד. היה דיון מאוד חשוב ומאוד רציני, ומתייחסים אליו ברוח זו.

אנחנו מביאים היום לממשלה שורה של החלטות לחיזוק הפריפריה והחוסן החברתי בישראל בסכום מצטבר של כמיליארד שקל.

אנחנו נאשר מפת עדיפות לאומית חדשה ונחזק את יישובי הפריפריה החברתית. אני אומר "פריפריה חברתית" ולאו דווקא גיאוגרפית, כי הכוונה לשכונות וליישובים חלשים גם במרכז הארץ שעד היום לא ניתן להם מענה. אנחנו נתקן את העוול הזה היום.

אנחנו נקבל החלטה נוספת לחיזוק חישובים צמודי גדר בצפון באמצעות תוכנית סיוע ייחודית ליישובים קריית שמונה, שלומי ומטולה.

נאשר גם תוכנית מקיפה לחיזוק ירוחם לקראת ההכנות של מעבר צה"ל לנגב.

כמו כן, אנחנו מחזקים את יישובי ים המלח ומסייעים להם להתמודד עם בעיית הבולענים.

כפי שאתם רואים, זאת ישיבה עמוסה מאוד בהחלטות ובעשייה, וזה מתרחש בשבוע שאנחנו חוגגים 70 שנה לעצמאותנו, ונשמע על כך בהמשך. אבל הדבר החשוב הוא שהעשייה נמשכת כל הזמן, וזאת בעצם הסיבה לחגיגות הגדולות שאנחנו נציין השבוע.

חג שמח מראש".

שר האוצר משה כחלון הוסיף:

"אדוני ראש הממשלה, חבריי השרים, ההחלטות שאנחנו נקבל היום בתחום החברתי-כלכלי, זאת זריקת מרץ לפריפריה, גם החברתית וגם הרחוקה.

אנחנו כמדיניות ממשיכים לחזק את הפריפריה אחרי שנים של הזנחה. כשאנחנו מדברים על חיזוק הפריפריה, זה סכום של כ-1 מיליארד שקלים, מדובר על מקומות תעסוקה, מדובר על דיור, מדובר על תשתיות רגילות ותשתיות תחבורה כמובן.

סוף סוף גם לקריית שמונה מגיע שיהיה להם "מיון קדמי" אחרי כל כך הרבה שנים, ואני מקווה שהגענו למצב הזה להזרים להם את הכסף לבנות את ה"המיון הקדמי" בקריית שמונה. יש פה גם חיזוק של הרשויות, אנחנו שואפים שהתושבים והאזרחים של הפריפריה יקבלו שירות לא פחות טוב ממרכז הארץ, וזאת השאיפה שלנו ולזה אנחנו דוחפים כל הזמן.

כמובן שזה מהלך לצמצום פערים פר-אקסלנס, אנחנו רואים חלוקת עושר, עד כמה שאפשר, מאוזנת והוגנת. היישובים, קריית שמונה, שלומי, מטולה וירוחם, שהם צמודי גדר, סוף סוף גם שם יתוקן העוול.

ירוחם היא ישוב שהרבה שנים לא קיבל טיפול נקודתי, והרבה זמן אנחנו מחכים, כבר שנה וחצי תושבי ירוחם מחכים לישיבה הזאת, ואני שמח לבשר להם מכאן היום שהנושא הזה יעלה, ואני בטוח שהוא גם יאושר, וגם להם תבוא הבשורה הזאת כמו ליתר הישובים, וכמובן, פריפריה חברתית".

ב. שרת התרבות והספורט מירי רגב המשמשת יו"ר ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים הציגה לממשלה את תוכנית האירועים במהלך השבעים שעות הראשונות שלאחר טקס הדלקת המשואות המסורתי וזאת במסגרת פתיחת אירועי שבעים שנה למדינת ישראל.

ג. הממשלה החליטה לאשר הגדרת יישובים ואזורים כבעלי עדיפות לאומית בהתאם לפרק כ"ו לחוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום התוכנית הכלכלית לשנים 2009 ו-2010), התשס"ט-2009. ביום 4.8.2013 אישרה הממשלה את החלטה מס’ 667, אשר הגדירה את הנפות הפריפריאליות, יישובים סמוכי גבול, יישובים צמודי גדר, יישובים חדשים ויישובים מאוימים באיו"ש, כפי הגדרת מונחים אלו באותה החלטה, כיישובים וכאזורים בעלי עדיפות לאומית. תוקף החלטה 667 פג ביום 31.7.2017. בתוך כך, הטבות שכבר ניתנו מתוקף ההחלטה והיו אמורות להפסיק אך ורק בשל תום תקופת התוקף שלה, הוארכו עד ליום ה-31 בדצמבר 2017, על מנת להיערך לגיבוש החלטה חדשה בנושא. בהתאם לכך, אישרה הממשלה הצעת החלטה חדשה בעניין הגדרת יישובים ואזורים כבעלי עדיפות לאומית.

ד. כן החליטה הממשלה על הארכת תוקף ההכרזה על הפריפריה החברתית כאזור בעל עדיפות לאומית, וקבעה כי תקופת ההגדרה של פריפריה חברתית לעניין המשרד לפיתוח הנגב והגליל, ואליו בלבד, כפי שנקבעה בהחלטה 1453, תעמוד על תקופה זהה לתקופת תוקפה של מפת הפריפריה החברתית הכלל ארצית, קרי עד ליום 30.6.2021.

ה. הממשלה גם דנה בתוכנית להעצמה ולפיתוח היישובים קריית שמונה, שלומי ומטולה והחליטה כי יישובים אלו הממוקמים בצמידות לגבול והן רשויות עירוניות צמודות גדר אויב שאינן נכללות בהחלטות ממשלה ייעודיות אחרות. יזכו לשורה של הטבות בתחומי פעילות שונים של הממשלה.

ו. כן אישרה הממשלה תוכנית לפיתוח היישוב ירוחם הנמצא בקירבה לבסיס קריית ההדרכה שקם בשנים האחרונות בצומת הנגב, ונמצא בטווח של פחות מ-10 ק"מ מהבסיס. מאז התקבלה החלטה 546 בשנת 2013, חל עיכוב משמעותי במעבר מחנות צה"ל לנגב. אכלוס קריית ההדרכה, הסמוכה לירוחם, החל רק בפברואר 2015 והושלם ביולי 2016. לפיכך, הוחלט לרכז מאמץ על מנת למנף את מגמות הפיתוח עם השלמת אכלוס קריית ההדרכה, זאת בהתחשב גם במגבלות ובכושר הנשיאה העצמאי המוגבל של רשות מקומית שהיא מלכתחילה קטנה מאד.

ז. הממשלה דנה בסיוע ליישובים ולרשויות באזור ים המלח להתמודדות עם נזקי הבולענים והחליטה לתת סיוע לכלל אזור עוטף ים המלח, משיקולי עדיפות לאומית. כמו כן, הוחלט לתת סיוע, באמצעים שונים, לשני יישובים באזור (מצפה שלם ועין גדי), אשר על פי שיקולים מקצועיים יש לייחד אותם מתוך כלל האזור המדובר. כן הוחלט לתת סיוע כללי לאזור ים המלח בעניינים הנוגעים במישרין להתמודדות עם תופעת הבולענים, על בסיס שיקולים מקצועיים רלוונטיים.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט


ידידים - סיוע בדרכים

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות