הממשלה התכנסה לישיבה חגיגית בבית העצמאות בתל אביב במלאת 70 שנה להכרזת המדינה

הממשלה התכנסה לישיבה חגיגית בבית העצמאות בתל אביב במלאת 70 שנה להכרזת המדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס בסוף השבוע האחרון, ה’ באייר תשע"ח, את שרי הממשלה לישיבת ממשלה חגיגית בבית העצמאות במלאת 70 שנה להכרזת המדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח הישיבה:

"אנחנו מקיימים היום את ישיבת הממשלה המיוחדת הזאת, במסגרת חגיגות ה-70 הנפלאות למדינת ישראל. כולנו השתתפנו באירועים המרגשים לציון 70 שנות עצמאותנו. מה שבלט מאוד באירועים הללו זו השמחה העממית.

אזרחי ישראל גאים במדינה שלנו. הם אוהבים אותה, והם יודעים להעריך את הישגיה בכל תחום. השמחה והגאווה אינן באות מצו מגבוה – הן בוקעות מן הלב.

לפני כמה חודשים קיבלנו החלטה לשפץ ולשדרג את הבית הזה. מן הראוי שבית העצמאות המחודש יהיה אתר מורשת מרכזי של מדינתנו, וכך יהיה.

ה’ באייר תש"ח הוא תאריך מכונן בתולדותינו. ביום זה, בחדר הזה, התכנסו כאן חברי מועצת העם. הם החליטו על הקמת מדינה יהודית בארץ-ישראל. בכך השיבו לנו את הריבונות המדינית בארצנו.

דוד בן-גוריון קרא את מגילת העצמאות. הוא סיכם את המעמד במילים קצרות וחדות: "קמה מדינת ישראל, תמה גלות ישראל". אני מוסיף: ונולד מחדש עם ישראל. כי אם חלילה לא הייתה קמה המדינה – העם היהודי היה הולך ומצטמק בגלות, ואולי שוב סופג מכות נוראות. ספק אם הייתה ניתנת לנו הזדמנות אחרת לכונן את ריבונותנו.

הקמת המדינה יצרה מרכז לאומי לעמנו, שאין בו התבוללות ויש בו צמיחה מתמדת. היא נתנה לנו כוח, היא נסכה בנו רוח, היא הבטיחה את עתיד האומה.

לפני 70 שנה – המונים חגגו ברחובות. אבל לבן-גוריון היה ברור שבקרוב ניכנס למערכה קשה. האויב ביקש להשמידנו, אבל בן-גוריון האמין בנו ובנחישותנו. הוא סיפר על כך לימים, אחרי שמטוסי אויב הפציצו את שדה דב בתל-אביב: "הלכתי לאט-לאט הביתה, ואז ראיתי – אנשים לא פוחדים! אותם הפנים שראיתי באנגליה בעת ה’בליץ’. ואמרתי בלבי: אנשים אלה יעמדו!".

גם אנחנו עומדים איתן מול מי שמאיים להשמידנו. אנו בטוחים ביכולתנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו – שהיא תמצית השליטה בגורלנו, תמצית העצמאות. נמצאים איתנו כאן לוחמי מחתרות וותיקי קרבות, שגבורתם משמשת לנו מופת.

אנחנו שומעים את האיומים מאיראן. לוחמי צה"ל וזרועות הביטחון ערוכים לכל התפתחות. ניאבק במי שינסה לפגוע בנו. לא נירתע מהמחיר, ונגבה את המחיר ממבקשי נפשנו. צה"ל נכון למשימה, והעם יעמוד.

אני מודה למנהיגי העולם ששלחו לנו ברכות לחגיגות ה-70, בראשם נשיא בת בריתנו האיתנה ארה"ב דונלד טראמפ, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ברכות אלו משקפות את מעמדה העולה של ישראל בין האומות. מחגיגות ה-70 נצא לדרך – ונטפס הלאה במעלה ההר לפסגות רמות אף יותר".

 

היום, לפני 70 שנה, ביום שישי, ה’ באייר תש"ח, הכריז ראש הממשלה דוד בן גוריון על הקמת המדינה.

בישיבה הוצגה לחברי הממשלה מגילת העצמאות המקורית הנושאת את חתימותיהם של חברי מועצת העם. המגילה, שמאוחסנת בתנאים מיוחדים, הובאה במיוחד מארכיון המדינה.

הממשלה שמעה סקירה על בית העצמאות ועל השיפוץ הנרחב שיעבור בקרוב. המקום יוסב למוזיאון פעיל בו תוצג המגילה לראשונה לקהל הרחב, זאת במסגרת החלטת הממשלה שהתקבלה בנובמבר האחרון (מס’ 3187).

בנוסף, קיבלה הממשלה החלטה בעלות 11 מיליון ש"ח לשקם, לשמר ולחדש שבעה אתרי תש"ח לרגל ציון 70 שנה להקמת המדינה. האתרים שישוקמו: בית בן-גוריון בתל אביב, מוזיאון האצ"ל בשוני, אום רשרש באילת, בית ויצמן במכון ויצמן למדע, מוזיאון הרכבל בירושלים, מרכז מורשת הנח"ל להתיישבות בפרדס חנה, מרכז למורשת ההתיישבות החקלאית בנגב בנחל עוז.

עוד שמעה הממשלה סקירה על מקומה של העיר תל אביב בתקומתה של מדינת ישראל.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

MyTama38

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט


ידידים - סיוע בדרכים

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות