הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 10 ביוני 2018

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 10 ביוני 2018

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"בוקר טוב. ביום רביעי שוחחתי עם ידידי, נשיא גואטמאלה, ג’ימי מוראלס, על שליחת משלחת רופאים לגואטמלה לעזור שם עם האסון. כבר במוצאי שבת קיבלתי דיווח על הפעולה שלהם, הם כבר בשטח והם פועלים. באמת, הם מעלים את קרנה של ישראל ובאמת דואגים לסייע ולהציל חיים. אנחנו כולנו גאים במשלחת שלנו וברופאים שלנו.

במהלך השבוע שעבר ביקרתי באירופה, ושוחחתי עם שלושה מנהיגים מרכזיים שם, עם הקנצלרית אנגלה מרקל; עם נשיא צרפת עמנואל מקרון; ועם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. אני התרכזתי בתוקפנות האיראנית באזורינו, בהתפתחויות האחרונות באזור, אבל בראש וראשונה בניסיונות של איראן להתבסס צבאית בסוריה.

אירופה מסכימה או לפחות המנהיגים הללו מסכימים ביעד המרכזי שהצבתי, וזה גיבוש הסכמה בינלאומית רחבה שאיראן צריכה לצאת מסוריה, מכל סוריה.

זאת הייתה מטרת הנסיעה, ובמידה רבה המטרה הזאת הושגה, אף על פי שעצם הוצאתה של איראן מסוריה זה תהליך, ותהליך ארוך. אבל אני מאמין שאם אתה מציב את היעד, אם אתה יודע לאן אתה הולך – יש לך סיכוי יותר טוב להגיע לשם.

בכל אופן, הבהרתי שאנחנו נפעל בתקיפות נגד ניסיונות התבססות נגדנו וכמובן גם מול התקפות נגדנו. אני חושב שהדבר הזה מובן ומקובל על ידי המנהיגים הללו.

הממשלה תאשר היום תכנית דחופה להתמודדות עם בעיית הבצורת. הבעיה הזאת נובעת משינויים אקלימיים וסיבות נוספות, וישראל גילתה לאורך השנים יכולת מופלאה לטפל בבעיית המים, מה שבעצם גרם לסכסוכים אין קץ באזורנו במשך אלפי שנים, וגם בתקופה החדשה. אבל תודות לטכנולוגיה, ליזמות וליצירתיות, אנחנו הצלחנו להתגבר על כך.

התכנית שתוצג היום על ידי שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מביאה כמה דברים חדשניים, בין השאר היא מביאה ליצירה או להקמת שני מרכזי התפלה חדשים ולהגדלת כמות המים המותפלים במדינת ישראל. אבל יש בה שני אלמנטים שהם מיוחדים ולא שגרתיים: האחד זה החזרת מים מותפלים לכנרת. בדרך כלל אנחנו שואבים מים מהכנרת ומביאים אותם לחלקי הארץ, ופה אנחנו מביאים מים מותפלים לכנרת. בחורף למשל, המים האלה מתבזבזים, אין להם שום שימוש, וכאן אנחנו הופכים את הכינרת למאגר הקיבולת של מים מותפלים. זה דבר חדשני וחשוב, לפחות בהיקף שאנחנו עושים אותו, זה דבר שלא נעשה עד היום.

הדבר השני הוא שיש פה שיקום של שבעה נחלים. זה מדבר אל ליבי, קודם כל הלכתי בנחלים האלה ואפילו חציתי אותם לא פעם ולא פעמיים. כמובן, כולנו דואבים את המצב, יש שם ביוב ויש שם דברים אחרים שאנחנו רוצים לתקן. לכן, התיקון הזה הוא חשוב לא רק למשק המים, אלא גם לנוף ארצנו.

הדבר האחרון שיתייחס אליו שר האוצר, זה הטיפול התקופתי שלנו בנושא הנומרטור. מאז שהנהגנו את חוק הנומרטור במדינת ישראל, אנחנו השגנו השתלטות על התקציב, לא רק לשנה הנתונה (הקרובה), אלא גם לשנים הבאות.

שר האוצר ידווח על הניסיון הנוכחי שלנו."

השר יובל שטייניץ הוסיף: "תודה רבה ראש הממשלה, התכנית שאנחנו מעבירים היום בממשלה היא תכנית מהפכנית. אני חושב שאפשר לומר שזאת התכנית הכי גדולה, הכי מקיפה והכי מהפכנית במשק המים, אולי מאז ההחלטה על המוביל הארצי מיד אחרי קום המדינה.

התכנית הזאת כוללת הכפלה של כמות המים המותפלים בישראל, הכמות המידית שאנחנו יוצאים אליה כבר עכשיו היא בין 50% ל-70%. מדובר ב- 55% עם אופציה להגדלה, ותוך ארבע שנים כמות נוספת שתוביל להכפלה.

הדבר השני שציין גם ראש הממשלה, אנחנו הולכים להיות המדינה הראשונה בעולם שמשנה את משק המים הלאומי שלה בצורה כזאת שהוא ייתן מענה לא רק לתושבים ולהתיישבות, אלא גם לטבע ולנוף. אומר זאת בצורה אחרת, אנחנו החלטנו לא לתת להתחממות הגלובאלית לנצח את הכנרת ואת נופי ארץ ישראל. זה עולה כסף, אבל אלה נופי ארצנו, והם חשובים לא פחות מאשר פרמטרים אחרים.

אנחנו נהיה המדינה הראשונה שמתפילה מים לטובת האגם הלאומי שלה. אנחנו לא פינלנד, אין לנו מיליון אגמים, יש לנו אגם מים מתוקים גדול ורציני אחת, הוא הכנרת."

השר משה כחלון הוסיף: "אדוני ראש הממשלה, חברי הממשלה. היום אנחנו מציגים עדכון לתחזית הצמיחה של מדינת ישראל, וכמובן ניגע במשפט אחד גם בנושא הנומרטור.

הנתונים שיוצגו מיד על ידי אנשי האוצר יראו על המשך התחזקות של הכלכלה הישראלית בהתבססותה כאחת הכלכלות הצומחות בעולם. בשנת 2018 אנחנו מעלים את תחזית הצמיחה מ-3.2% ל-3.5%; בשנת 2019 אנחנו נעלה את תחזית הצמיחה מ-3.1% ל-3.4%.

הצמיחה מגיעה ממספר תחומים, פעם אחת אנחנו רוצים השקעות, אנחנו מעודדים השקעות, אנחנו בעד השקעות, אנחנו פרו-השקעות. רק ההשקעה האחרונה של "אינטל", שזו אחת הדוגמאות הבולטות, בהשקעות נוספות – מה אנחנו עושים כדי להביא לכאן משקיעים לארץ.

דבר שני שגורם לצמיחה זה רפורמות. אנחנו לא עוצרים, כל הזמן אנחנו מקדמים רפורמות מבניות, ועוד רפורמות מבניות. כלכלה שלא עושה רפורמות, שלא מעירה, מזעזעת ומשנה, היא כלכלה שתיסוג אחורנית. אנחנו לא שם, אנחנו ממשיכים עם הרפורמות.

דבר שלישי, אנחנו לא מתכוונים להיכנע ללחצים לעלות מיסים. לא מתכוונים להיכנע ללחצים לעלות מסים – מסים גבוהים זה רע למשק, רע לכלכלה, רע לעסקים ורע לכולם.

נכון שיש חברות שמנסות להפעיל לחצים כרגע, אנחנו לא במקום הזה. הפחתת מסים היא אחת הנדבכים החשובים לצמיחה. משק חנוק לא יכול לצמוח, משק פתוח ומשוחרר יכול לצמוח ואנחנו שם. אנחנו לא מסתפקים ביעד צמיחה של 3.5%, אנחנו שואפים ל-5%, וכפי שראש הממשלה, אמר: פה צריכים לתת עם גרזן ברגולציה. יש כרגע תכניות, ואנחנו על זה.

הצמיחה מאפשרת לנו יותר חינוך, יותר התעצבות בביטחון, יותר שירותים חברתיים, ובכל התחומים של החיים שלנו. הצמיחה נותנת מענה לחיים הרבה יותר טובים והרבה יותר נוחים למדינה, והופכת אותנו למדינה יותר חזקה גם ביטחונית, וזה מגיע מצמיחה.

כפי שאמר ראש הממשלה, חוק הנומרטור איפשר לנו לשמור על מסגרת תקציבית. הכי קל היה לשעבד את הדורות הבאים, הכי פשוט הוא לבוא ולהתחייב לעוד ארבע, חמש או שבע שנים. התאריכים האלה מגיעים, ואז אנחנו מוצאים עצמנו מקצצים במקומות שלא רצינו לקצץ. כי מישהו באיזה שהיא ממשלה רצה להיות "לארג’" והתחייב לעוד שלוש, ארבע או חמש שנים – אנחנו לא שם. אנחנו נהגנו במדיניות אחראית, שמרנו על מסגרת תקציבית גם ל-2020, ל-2022, ל-2023 וגם ל- 2024. לא פעם חבריי בממשלה לא הבינו למה אנחנו מתעקשים עוד חמש שנים, אבל כן, עוד חמש שנים מגיעים, וכשמגיע התאריך אנחנו מוצאים עצמנו מקצצים במקומות שלא התכוונו, כי מצד שני התחייבנו. על הרקע הזה, זה סיגנל לכלכלה יציבה ואחראית.

בנוסף, ידווחו היום על המשך הירידה בשיעורי העוני וצמצום אי-השוויון. אני שמח שאנחנו ממשיכים לקבל מחמאות מהגופים הכלכליים החשובים בעולם, מה-OECD, מקרן המטבע העולמית ומגופים נוספים.

המדיניות שאנחנו מובילים מוכיחה שאפשר לנהל כלכלה אחראית, ליברלית, חופשית, צומחת ויציבה, לצד רגישות חברתית. זה מה שאנחנו עושים."

עוד הוסיף רה"מ:

"אין אפשרות לנהל מדיניות חברתית אמתית בלי מדיניות כלכלית אחראית שמביאה צמיחה. זה לא אחד מול השני, אלא זה אחד עם השני. מדיניות חברתית אמתית היא מדיניות כלכלית נכונה שמעודדת צמיחה. בסוף, כפי שאמרת, המשאבים הם לכל הצרכים הלאומיים שלנו, הביטחון, החברה, התשתיות וכל השאר – המשאבים האלה מגיעים ממשק צומח. הם לא מגיעים ממשק מתכווץ שרבים על פרורי העוגה, הם מגיעים מהגדלת העוגה ומהיכולת לחלק את פרוסותיה בצורה מיטבית יותר.
תודה רבה".

ב. הממשלה אישרה, עדכון לתוכנית התקציב התלת-שנתית לשנים 2020-2022 ("נומרטור") וזאת בהתאם לסעיף 40א(ט) לחוק-יסודות התקציב, התשמ"ה-1985.

ג. הממשלה דנה היום בהתמודדות עם הידרדרות מקורות המים הטבעיים, בעקבות תקופת הבצורת הממושכת שפוקדת את משק המים הישראלי בחמש השנים האחרונות ואישרה תכנית דחופה להתמודדות עם המחסור הקשה במשק המים הטבעיים במדינת ישראל.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-P

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

rightama

תגובות אחרונות