הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום ‏24 ביוני 2018

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום ‏24 ביוני 2018

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"בסוף השבוע פגשתי את ג’ארד קושניר וג’ייסון גרינבלט לשתי פגישות חשובות.  שוחחנו על התהליך המדיני, על סוגיות האזור, וגם הייתה התמקדות מיוחדת במצב בעזה.   אני חייב לומר שהייתה כאן תמיכה מוחלטת לעמדותינו ופעולותינו להבטיח את ביטחון מדינת ישראל  ואזרחיה וביטחון יישובי עוטף עזה.  דברים שנאמרו גם באופן פומבי  על ידי נציגי הממשל האמריקני.

גם הייתה השאלה כיצד  אפשר היה לפתור את  הבעיה ההומניטרית בעזה מבלי לחזק את החמאס.  הדברים האלה ברורים, זאת אומרת, קודם כל, איך שומרים על הביטחון; שנית, איך מונעים  התלקחות רחבה, אם בכלל הדבר אפשרי.

אני הבעתי הערכה גדולה לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו וכמובן לשגרירה היילי על התמיכה הרצופה והאיתנה באו"ם, באמת מרשימה מאוד.

אתמול, בצאת השבת, שוחחתי עם  ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב.  כמה ימים לפני שהוא היה כאן בביקור, הוא החליט, כצעד ראשון, לפתוח קונסוליית כבוד כאן בירושלים. בשיחה הזאת הוא טרח להסביר לי שהקונסול הזה יטפל לא רק בענייני בולגריה בירושלים, אלא בענייני בולגריה בכל מדינת ישראל.

אמרתי לו שזה צעד מבורך, ואני מקווה מאוד שיוביל לפתיחה במהירה של שגרירות בולגריה הרשמית והשלמה בירושלים.

היום אנחנו מביאים לממשלה  החלטה נוספת לחיזוק הדרום, אנחנו נקצה 21 מיליון שקל למצפה רמון, וזה מתווסף ל-47 מיליון שקל שכבר הקצנו למצפה רמון לפני שלוש שנים.

בשבוע שעבר הייתי  בסיום קורס קצינים בבה"ד 1, זה הזכיר לי נשכחות, כי אני הייתי במחזור השני שסיים שם קורס קצינים, שנה אחרי שהבסיס היפה הזה נפתח, אבל מאז  יש שינויים גדולים בנגב בגליל, בדרום וגם בצפון,  שהממשלה עושה. אני חייב לומר שגם במצפה רמון מסייעים שם בדיור, בתעשייה, בחינוך, בתיירות, והדבר ניכר. יש אפילו הרבה אירועי תרבות על שפת המכתש, מקום מדהים, וזה חלק מהמדיניות שלנו לפתח גם את הצפון וגם את הדרום. אני יכול לומר שהם בהיקפים הרבה מעבר למה שכל ממשלה אחרת עשתה בתולדות המדינה.

אבקש לסיים במילה אישית, לפני ימים אחרים הלך לעולמו צ’רלס קראוטהאמר. צ’רלס קראוטהאמר היה מגדולי הפרשנים והסופרים, ומגדולי התומכים שמדינת ישראל ידעה. הוא היה סטודנט מבריק לרפואה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד. הוא קפץ לבריכה, לא היה בה מספיק מים ופגע בעורפו בקרקעית, הוא הבין מיד מה קרה לו, הוא התפלל שאף אחד לא ימשה אותו, אבל משו אותו. אז הוא עבר לפסיכו-אנליטיקה,  רתוק כל חייו  לכיסא גלגלים עם נכות קשה מאוד.  לימים, הוא נעשה כותב הנאומים של וולטר מונדייל, ומשם הוא עבר לכתוב בשבועון  NEW REPUBLIC, שבועון חשוב מאוד  בהבעת דעות פוליטיות ותרבותיות בארה"ב.

אני פגשתי אותו  בשנת 1982 כשבאתי לשמש כציר ישראל בשגרירות בוושינגטון, ונוצרה בינינו ידידות עמוקה מאוד.

לימים, צ’ארלס נודע כאחד הסופרים הגדולים של אמריקה, קיבל את פרס "פוליצר" וגם זכה בפרסים אחרים.  יותר מזה, הוא זכה לקהל מעריצים ענק,  בשל הכתבות שלו שהיו תמיד לא שבלוניות, תמיד מקוריות, ותמיד שיקפו את העומק העצום של ההשכלה שלו והיכולת שלו להתמקד  בעיקר, ובעיקר שאנשים לא ראו.

הוא הגן על ישראל באופן שקשה לתאר, בשיטתיות, ביצירתיות  גדולה מאוד ובתעוזה גדולה מאוד. לא היה אכפת לו מה כותבים עליו ומה אומרים עליו, הוא גם היה מתריס, הוא פשוט היה כותב את האמת, אבל האמת העמוקה ביותר.

בחגיגות ה-70 של שגרירות ישראל בוושינגטון,  השגרירות בחרה 70 אישים,  יהודים אמריקניים שתרמו יותר מאחרים ויותר מכל למדינת ישראל,  וצ’ארלס קראוטהאמר, בצדק, היה שם.

אני קראתי מכתב שהוא הוציא  שבועיים לפני מותו, שבו הוא הודיע שזמנו אזל, ושאין לו  כבר יותר תקווה, נכתב בדרכו האצילית, אמיץ.   צ’ארלס שאני הכרתי, מעולם לא דיבר אפילו פעם אחת על המגבלה הפיזית שלו, אפילו לא פעם אחת.  לא היה בו שום רוע, הייתה בו חדות עצומה, שנינות  שאין שנייה לה.  אבל שום רוע, ומקורות יהודים עמוקים  שהוא תמיד היה גאה בהם ודלה מתוכם.

כשקראתי את המכתב שלו,  שלחתי לו מכתב. הבן שלו, דניאל, הקריא לו את המכתב ולפני שהוא צלל לתרדמת, הוא הספיק לשמוע אותו ולהבין אותו, היו לו שתי מילים: שלום אחי.

אנחנו נזכור את צ’ארלס קראוטהרמר. מדינת ישראל והעם היהודי חייבים לו חוב ענק."

ב.    הממשלה שמעה סקירה שנתית מטעם המכון לחקר מדיניות העם היהודי מפי דניס רוס וסטוארט אייזנשטאט, שני יושבי הראש של המכון. 

כן נמסרה תמונת מצב לגבי יהדות ארה"ב והתקיים דיון למציאת דרכים לקירוב בין היהודים בתפוצות ובעיקר בארה"ב לבין מדינת ישראל, ובדרכים למיגור תופעת ההתבוללות ביהדות האמריקנית.

הכל הסכימו כי יש להמשיך ולחזק את המיזמים "תגלית" ו"מסע" שהוכיחו את עצמם בשימור הזהות היהודית ובחיזוק הקשר עם מדינת ישראל.
ג.    סגן השר במשרד הבריאות, יעקב ליצמן, סקר על היקף טיפולי השיניים שניתנו לילדים במהלך השנתיים החולפות באמצעות קופות החולים. מהנתונים עולה כי במהלך שנת 2017 קיבלו טיפול כ-850,000 ילדים. 

כן ציין סגן השר את החסמים הקיימים עדיין בגיוסם של רופאי שיניים פרטיים למתן שירות לילדים במסגרת קופות החולים.

ד.    הממשלה החליטה, בהמשך להחלטתה מס’ 3839 מיום 27.5.2018, לשוב ולאשר את מינוייה של איריס שטרק לוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים.

ה.    הממשלה החליטה, בהמשך להחלטתה מס’ 636 מיום 28.7.2013 בדבר מינויו של  רון דרמר לשגריר ישראל לארצות הברית, ולהארכת כהונתו על ידי ראש הממשלה ושר החוץ, לאחר היוועצות עם נציב שירות המדינה, לתקופה כוללת בת 4 שנים, וזאת בהתאם להחלטה מס’ 4470 מיום 8.2.2009, וכן לאור החלטת הממשלה מס’ 2467 מיום 5.3.18, לקבוע כי, לאור הנסיבות המדיניות הייחודיות בזירה הבין-לאומית בכלל, ובנוגע ליחסים המדיניים עם ארצות הברית, בפרט, בנסיבות הנוכחיות ובעת הזו, להאריך את כהונתו של רון דרמר כשגריר ישראל לארצות הברית, לתקופה כוללת בת שש שנים.

ו.    הממשלה החליטה לאשר  את המינויים בשירות החוץ כמפורט להלן:

אורן רוזנבלט – שגריר לא תושב לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (משמש החל מדצמבר 2016 כשגריר ישראל לאנגולה ושגריר לא תושב למוזמביק, סאו טומא ופרינציפה).
ליאור קינן – שגריר לא תושב למדגסקר (משמש מאז יולי 2017 כשגריר ישראל לדרום אפריקה ושגריר לא תושב למאוריציוס, לסוטו וסוואזילנד).
רן גידור – שגריר לא תושב לגבון ולרפובליקה של קונגו (משמש  מאז מאי 2016 כשגריר ישראל  לקמרון ושגריר לא תושב לגינאה המשוונית ולרפובליקה המרכז אפריקאית).
אמיר אופק – שגריר לא תושב לניקרגואה (משמש מאז אוקטובר 2017 כשגריר ישראל לקוסטה ריקה.
ליאת וקסלמן – שגרירה לא תושבת לקירגיסטן ( ביום 6.5.2018 אישרה הממשלה את מינויה כשגרירת ישראל לקזחסטן).
אלי לב – שגריר ישראל לעניינים מולטילטרליים לארגון ה-OECD , לאונסק"ו ולמועצת אירופה (שמקום מושבו בפריז).
זאב בוקר – קונסול כללי של ישראל בבוסטון
דוד סרנגה – שגריר ישראל לרומניה.

ז.    הממשלה דנה בתכנית הרב שנתית לפיתוח מצפה רמון והחליטה, בהתאם לסעיף 10 להחלטת ממשלה מס’ 917 מיום 31.12.2015 בנושא תכנית רב שנתית לפיתוח מצפה רמון, לפעול לפיתוח תחומים המסייעים לחיזוק כלכלת היישוב (מיזמי תיירות וקידום עסקים), ולחיזוק הרשות המקומית (פעילות חברה כלכלית, התייעלות אנרגטית, טיפול בפסולת ומענק מיוחד).

רקע

בין השנים 2005-2016 כלל לא שווקו או נבנו יחידות דיור למגורים במצפה רמון. בשנתיים האחרונות, שווקו כ-300 יחידות דיור, ובשנה הקרובה, צפי השיווק עומד על כ-200 נוספות. יצוין שביישוב כיום ישנן כ-1,800 יחידות דיור, ותוספת של כ-500 יחידות דיור היא תנופת פיתוח המחייבת את הרשות המקומית להגדיל את הכנסותיה ולצמצם את הוצאותיה, על מנת להמשיך ולספק שירותים ולפתח תשתיות לתושבי היישוב הוותיקים והחדשים. לפיכך, החלטה זו מעניקה כלי סיוע לחיזוק הרשות המקומית הכוללים את פיתוח אזור התעשייה במצפה רמון והקצאת מענקים בסך 3 מלש"ח, לפיתוח מנועי צמיחה להגדלת הכנסות הרשות המקומית ולהתייעלות אנרגטית לשם צמצום הוצאות הרשות המקומית. יוער כי מענקי הפיתוח בסך 3 מלש"ח כאמור, יוקצו בנוסף למענקי הפיתוח בסך 1.5 מלש"ח שהוקצו לרשות המקומית בהתאם לסעיף 6 בהחלטה 917, ומבלי לפגוע בכל מענק אחר שלו תהיה זכאית הרשות המקומית. באשר לפיתוח אזורי תעשיה, יוער כי העמדה המקצועית של משרד הכלכלה היא כי על מנת לקדם את פיתוחה הכלכלי של מצפה רמון, שיעור סבסוד הפיתוח גם בשנים 2019-2020 יהיה במדרגה המירבית.

כלי סיוע לרווחת האוכלוסייה במצפה רמון ולשיפור פני העיר כוללים שיקום שכונות פיזי, לרבות שיקום תשתיות במרקם הוותיק, טיפוח סביבתי ברחבי היישוב והפעלת תכניות לחינוך סביבתי עבור תושבי היישוב. יצוין, כי היישוב מצפה רמון ממוקם באשכול 8 מתוך 10 במדד הקומפקטיות, ולפיכך ההשפעה החיובית של כלי הסיוע כאמור על תושבי היישוב צפוייה להיות גבוהה יותר.

ח.    הממשלה דנה בטיוטת חוק התכנון והבנייה (תיקון מס’), התשע"ח-2018, והחליטה כדלקמן:

1.    לאשר עקרונית את טיוטת חוק התכנון והבנייה (תיקון מס’ ), התשע"ח-2018.
2.    להסמיך את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר, על דעת הממשלה, את נוסחה הסופי של הצעת החוק שתוגש לכנסת.
3.    בהתאם לסעיף 81(ג) בתקנון הכנסת, לבקש מוועדת הכנסת להקדים את הדיון בהצעת החוק.
4.    בהתאם לסעיף 88(ב) בתקנון הכנסת, לבקש מוועדת הכנסת להתיר את הקריאה השנייה בהצעת החוק ביום הנחתה על שולחן הכנסת.

רקע

בטיוטת החוק, מוצע לבצע מספר שינויים בחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965 (להלן – החוק),  על מנת לייעל את הליכי התכנון ואת עבודת מוסדות התכנון, וכן להסדיר מספר סוגיות נוספות הנוגעות לחיוב בהיטל השבחה.

התיקונים המוצעים, לפחות בחלקם, הינם בעלי חשיבות ודחיפות, שיש הכרח להעבירם בקריאה שניה ושלישית, עוד במושב הנוכחי של הכנסת.

כך למשל, התיקון המוצע בסעיף 32 לחוק, שיאפשר לשר האוצר להאריך את תוקפו של צו למרחב תכנון מיוחד לתקופה נוספת של חמש שנים, הינו הכרחי לשם המשך תפקודה של הוועדה המיוחדת חריש (ללא התיקון סמכויותיה של הועדה המיוחדת חריש, יפקעו בחודש נובמבר 2018, ללא יכולת להאריך את סמכויותיה).

גם התיקונים הנוגעים לסעיף 62א לחוק, בנוגע ליחס שבין סעיף 62א לבין תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38), והמסלול החדש המוצע, שמאפשר להגיד את שטחי הבניה בעד 350% משטחי הבניה הקיימים, הינם תיקונים נחוצים לשם הוודאות ויעילות ההליכים.

כמו כן, התיקונים המוצעים בתוספת השלישית לחוק, הן לעניין החבות בהיטל השבחה על תכנית כוללנית והן לעניין שאלת מועד אירוע המס על זכויות מותנות, מדובר בתיקונים הכרחיים ודחופים לשוק הנדל"ן, שקיים הכרח להעבירם עוד במושב הנוכחי של הכנסת.

נוכח האמור, הצעת ההחלטה מבקשת לקדם את הליכי החקיקה במהירות האפשרית. לשם כך, מוצע לאשר עקרונית את טיוטת החוק המצורפת להצעת ההחלטה וכן להסמיך את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר, על דעת הממשלה, את נוסח הצעת החוק הסופית שתובא לכנסת. בנוסף, מוצע לעשות שימוש באפשרות העומדת לממשלה ולפנות לכנסת לשם קבלת אישורה לקיצור זמני הנחת הצעת החוק על שולחן הכנסת לקריאה ראשונה וקריאה שניה בהתאם לקבוע בתקנון הכנסת בסעיפים 81(ג) ו – 88(ב).

ט.    הממשלה דנה בטיוטת חוק שדה התעופה דב הוז (הוראות מיוחדות)(תיקון מס’ _), התשע"ח-2018, והחליטה כדלקמן: 

1.    לאשר עקרונית את טיוטת חוק שדה התעופה דב הוז (הוראות מיוחדות) (תיקון מס’ ___), התשע"ח-2018. באופן שיקבע כי מועד סיום ההקמה של המסוף הזמני יהיה עד ליום 31.7.2019.
2.    להסמיך את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר, על דעת הממשלה, את נוסחה הסופי של הצעת החוק שתוגש לכנסת.
3.    בהתאם לסעיף 81(ג) בתקנון הכנסת, לבקש מוועדת הכנסת להקדים את הדיון בהצעת החוק.
4.    בהתאם לסעיף 88(ב) בתקנון הכנסת, לבקש מוועדת הכנסת להתיר את הקריאה השנייה בהצעת החוק ביום הנחתה על שולחן הכנסת.
5.    לתקן את החלטה מס’ 2392 של הממשלה מיום 4 בינואר 2015, כך שבנספח א’ להחלטה, מועד הפינוי הצפוי לעניין חלק ב’ בשדה דב יהיה חודש נובמבר 2019.

בהתאם להוראות סעיף 2(ב) לחוק שדה התעופה דב הוז (הוראות מיוחדות), התשע"ז-2017, לרשום את הודעת שר הביטחון לשר התחבורה והבטיחות בדרכים על הפסקת פעילות התעופה הצבאית בשדה התעופה דב הוז החל מיום 1 ביולי 2019.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-I

Funzing-W

תגובות אחרונות