אתר "שבע טחנות" נחנך בפארק גני יהושע

אתר "שבע טחנות" נחנך בפארק גני יהושע

קק"ל בשיתוף עיריית ת"א חנכה טחנת קמח מהמאה ה- 19 המציגה דגם משוחזר של מנגנון הטחינה וייצור הקמח 

קרן קימת לישראל בשיתוף עם עיריית ת"א-יפו, חנכה את אתר שבע טחנות באתר ראש ציפור בפארק גני יהושע. הפרויקט הינו שיקום של טחנה אחת מתוך שבע טחנות שפעלו בעבר, המציגה דגם משוחזר של מנגנון הטחינה ותהליך ייצור הקמח. בטקס חנוכת האתר, בירך רון חולדאי ראש עיריית ת"א את קק"ל ואמר כי "קק"ל, השותפה הגדולה שלנו לפרויקט שיאפשר לעם ישראל לראות טחנת קמח אמיתית. זוהי אטרקציה חשובה נוספת להיכרות עם ההסטוריה של עם ישראל".

יחיאל כהן, סגן מנהל מרחב מרכז בקק"ל: " חנכנו היום פרויקט חשוב מבחינה היסטורית המהווה נקודת עניין ומורשת חשובה בפארק." לדבריו, מחוץ לתחנה הוקם אזור של כיתת לימוד מונגשת כך שילדי ביהס יגיעו ויוכלו לחוות וללמוד על המקום. לדברי כהן, פרויקט שבע טחנות שוחזר בהשקעה של כ- 2 מליון ₪, הודות לתרומה של JNF אוסטרליה ו JNF איטליה בשיתוף עם עיריית תל אביב.

כהן ציין כי את הפרויקט יזם יהושע דריי הארכיאולוג שחפר ושיחזר בתחילת שנות ה 2000 את האתר כולו. מר דריי הציג סקיצה לשחזור והפעלה של אחת הטחנות בפני יו"ר דירקטוריון קק"ל לשעבר שפנה לאנשי JNF אוסטרליה בבקשה לתרום את הסכום הנדרש במסגרת גאולת הירקון אליו, נרתמה יהדות אוסטרליה בעקבות אסון גשר המכביה.

יחיאל כהן: "ב- 2008 יצאנו למכרז תכנון וביצוע של הטחנה על בסיס הרעיון של מר דריי בו זכתה חברת "טיטאן פתרונות בניה".

עם אישור התב"ע הונחה על שולחן הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תכנית השחזור שהותאמה לדרישות התב"ע, התאמה זו שינתה מהיסוד את הרעיון המקורי וייקרה את הפרויקט במאות אחוזים. בעקבות דרישות תכנוניות מורכבות של רשות העתיקות התמשכה השלמת התכנית ורק בסוף 2016 התקבל היתר הבניה המיוחל וקק"ל החלה בביצוע שחזור המבנה ומנגנון הטחינה. במקביל, לאור דרישות וועדות התכנון הוכנה תכנית לפיתוח רחבת התכנסות מונגשת

לאנשים עם צרכים מיוחדים שהוסיפה לתקציב הנתון עלויות נוספות בהיקף של כמיליון ₪. לעזרתנו נחלצה  JNF איטליה  ועיריית תל אביב שהעמידו את הסכום הדרוש לטובת עבודות הפיתוח".

כהן מציין כי בתכנון וביצוע הפרויקט לקחו חלק אנשים רבים וטובים ביניהם מהנדס הביצוע בוריס ניאזוב מיחידת הבצוע של מרחב מרכז שניהל את הפרויקט ביד רמה ובמקצועיות מרשימה ואת יואב ספאחי מנהל יחידת הביצוע.

התחנה המשוחזרת

פרויקט "שבע טחנות" באתר "ראש ציפור", מהווה פרויקט נוסף של קק"ל, אשר לאחרונה הקימה את "ראש ציפור", מרכז צפרות מרהיב בגני יהושע.

הפארק בעלות של כ-8 מיליון ₪ הוקם במימון קרן קימת אוסטרליה ומשתרע על שטח של כ- 60 דונם, עליהם מגוון בתי גידול של אגם, גדות, שלוליות חורף וציוץ של ציפורים. בפארק עוברים מספר מסלולים להליכה, ריצה ורכיבת אופניים. השבילים הנוחים מתאימים לכל המשפחה ונגישים לאנשים עם מוגבלויות. הילדים יכולים ליהנות מגן הרפתקאות עם מתקני שעשועים והרפתקאות עשויים מעץ, אומגות, גשרי חבלים, נדנדות וקרוסלות.

טחנת הקמח הדרומית פעלה מהמאה ה-19 ועד 1936ושירתה קהל לקוחות נרחב. הטחנה נזנחה כמו שאר הטחנות לאורך הירקון, שלא יכלו להתחרות בטחנות החדשות שפעלו באמצעות מנועי קיטור ודיזל. בשנת 2001 נחשף האתר בו עמדה הטחנה והתגלו 2 קמרונות הטחינה. קירותיה שוחזרו חלקית בעזרת אבני כורכר שהנצאו במקום. בשנת 2018 שוחזר נפח המבנה כולל גג קל במקום גג רעפי מרסיי המקורי ושוחזרו חלק מקירות המבנה. מנגנון הטחינה המקורי שנמצא באתר שוקם בחלקו העלוין. בתקופת השלטון העותמאני בארץ, הממשלה הטורקית החכירה את התחנה מדי שנה לכל המרבה במחיר. ההערכה המאוחרת ביותר של כושר תפוקת התחנה עומדת על כ-טון קמח ביממה. מלאכת הטחינה הייתה עבודה ממושכת, וארכה בין שעה לשעתיים עבור לקוח אחד. לקוחות שנדרשו להמתנה ארוכה, נשארו ללון במבנים עשויים בוץ וטיט שעמדו לרשותם בסביבת הטחנה בכפר הקטן ששכן במקום ששמו העיד על אופיו – ג’רישה מלשון גריסה.

שבע טחנות הוא אתר היסטורי השוכן על גדות ,נחל הירקון בתחומיו של פארק הירקון בתל אביב יפו. במקום פעלו לפחות אחד-עשר זוגות של ריחיים, אשר הונעו בכוח מימיו של הירקון. שבע מהטחנות פעלו במבנה המערבי באתר, ואלה העניקו לו את שמו.

קרדיט תמונות – ארכיון הצילומים של קק"ל.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-F

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-I

Funzing-Fl

תגובות אחרונות