הודעה לעיתונות מטעם ועדה מיוחדת לבעיית העובדים הזרים מיום 11/6/12

הודעה לעיתונות מטעם ועדה מיוחדת לבעיית העובדים הזרים מיום 11/6/12

יו”ר ועדת עובדים זרים, ח”כ ניצן הורוביץ הציג סיכום של צעדים להתמודדות עם סוגיות ההגירה יוסי אדלשטיין מנהל אגף זרים ברשות האוכלוסין: ישנן הערכות שמסתננים יגיעו גם דרך הגבול עם ירדן 

התפרסמה בתאריך 11/6/2012

יו”ר ועדת עובדים זרים, ח”כ ניצן הורוביץ, הציג הבוקר בוועדה בראשותו תוכנית מסודרת הסוקרת את בעיית ההגירה, מבקשי המקלט והמסתננים, ואת הדרכים להתמודדות עמה.

ח”כ הורוביץ: ”צריך לדון בנושא בצורה אחראית ורצינית במקום ליצור היסטריה”. יו”ר ועדת עובדים הזרים של הכנסת, ח”כ ניצן הורוביץ (מרצ), הציג בוועדה בראשותו סיכום של 11 צעדים להתמודדות עם מבקשי המקלט והמסתננים. בין הסעיפים: השלמת הקמת הגדר, מאבק במבריחים, מאמץ מדיני מול מדינות אפריקה ומול המדינות המערביות לצרכי שותפות בנטל, בירור מעמד מבקשי המקלט, הליך קבלה מסודר, החזרה מסודרת לארץ המוצא של מי שאינו זכאי למעמד פליט, הבטחה של תנאי קיום הולמים במתקני השהייה, מתן הדרגתי של היתרי עבודה לפליטים על חשבון חלק ממכסות העובדים הזרים, קליטה של קטינים בלתי מלווים בפנימיות, מניעת העסקה בלתי חוקית ושיפוי הרשויות המקומיות.לדברי הורוביץ , מדובר בסוגיה סבוכה ומורכבת שמדינות רבות נאלצות להתמודד עמה, ויש לפתור את הבעיות לגופן ולא להיגרר להיסטריה וצעקנות.

אבשלום וילן, יו”ר התאחדות החקלאים בישראל ציין בדיון כי החקלאים מוכנים לקלוט בעבודה חקלאית וברפתות אלפי עובדים מאוכלוסיית מבקשי המקלט. גם יואב בכר מהתאחדות המלונות ציין כי בבתי המלונות בישראל דרוש כוח אדם. ”בבתי המלון כ-35,000 עובדים ורובם המכריע הם ישראלים. קיימות כ-3,000 משרות בסיסיות כדוגמת שטיפת כלים, חדרנות וניקיון שישראלים אינם מעוניינים לעבוד בהן ואף פעם לא עשו זאת. אנחנו יכולים לסייע בתחום ולספק מקומות עבודה”. יוסי אדלשטיין, מנהל אגף לזרים ברשות האוכלוסין וההגירה הודיע כי ישנן הערכות שמסתננים יגיעו גם דרך הגבול עם ירדן וכי ראש הממשלה הנחה לבדוק הקמת גדר בגבול הירדני. הוא ציין כי קיים עכשיו תהליך שבסיומו יוגדרו תנאי מתקן השהייה- האם יהיה סגור או פתוח, כמה חופשות יקבלו ומה יהיו התנאים.

במענה להצעת וילן הוא הדגיש כי האפריקאים לא יכולים להתמודד עם עבודת החקלאות ואילו ברפתות אין הקצאה לעובדים זרים. ”משק החלב מתבסס על עבודה ישראלית ואין לאפשר קליטת מסתננים על חשבון הישראלים ותמורת מעט כסף”.

ח”כ דני דנון (ליכוד) הודיע כי הוא חולק על נושא ההעסקה ”אם יעבדו במדינת ישראל יהיה למסתננים תמריץ להגיע לכאן. היום באסמרה, בירת אריתריאה, יש שכונה שנקראת תל אביב ונבנתה מהכספים ששולחים המסתננים לארצם”. הוא ציין כי הוא שמח לראות את הארגונים החברתיים בוועדה למרות שהם מחרימים לדבריו, את שאר ועדות הכנסת והוסיף כי אם הם רוצים לסייע לאפריקאים שייסעו לאפריקה ולא יביאו אותם לכאן. גם ח”כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) הביע התנגדותו להעסקת המסתננים: ”כל עוד תהיה להם עבודה בישראל הם יעברו את הגדר ויגיעו לכאן מיליון – מיליון וחצי אנשים. אני בעד מתקנים שמאפשרים חיים נורמליים. ברגע שניתן להם חיים, אך לא עבודה, הם יבקשו לחזור לארצם בתמורה למענק”.

שרון הראל מנציבות האום לפליטים ציינה כי מדינת ישראל זוכה לשבחים במטה האום בג`נבה על חלקה באי החזרת הצפון סודנים והדרפורים לארצם. ההמלצה לגבי אריתריאה, לדבריה, היא גורפת ועל פיה אזרחי אריתריאה זוכים להגנה קולקטיבית. ”עושים אבחנה בין אוכלוסייה שנמצאת כאן לאוכלוסיה שמגיעה מהגבול. המדיניות שלנו היא שכל אחד שמגיע צריך לבדוק מאין הוא – אם הוא לא פליט צריך לבדוק כל מקרה לגופו. אבל מי שמוגדר כפליט לא יכול לחיות במתקני שהייה. מבקשי המקלט מאריתריאה שוהים כאן כחוק בשל העובדה שתושאלו כאשר הגיעו לישראל. 52,000 אזרחי אריתריאה וצפון סודן הנמצאים בארץ הם במצב דמוי פליטות כי לא נבדקו באופן פרטני.” היא הדגישה כי ”יש סטנדרטים בעולם לחזרה וולונטרית. אם הפליט עובד ויש לו אשרת עבודה והוא מבקש לחזור אנחנו נסייע לו לשוב לארץ המוצא שלו”.

אריק שוע מעיריית תל אביב ציין כי בכל שנה נולדים כ-500 ילדי פליטים וכל לידה עשירית בתל אביב היא של פליטה. ”יש להתייחס לעובדות אלה ברמה המדינית. יהיה קשה לגרש בעוד כמה שנים את כל הילדים הללו”. הוא הוסיף כי עירו סופגת את הוצאות הרווחה והחינוך, והרשויות המקומיות מצפות לשיפוי מהשלטון המרכזי. ח”כ דב חנין (חד”ש) אמר כי יש להשלים עם העובדה שמי שנמצא כאן יישאר בישראל בעתיד הנראה לעין. ”צריך לאפשר להם לחיות ולהפסיק את ריכוזם בתוך אוכלוסיות מוחלשות”.

סיגל רוזן, מוקד סיוע לעובדים זרים ציינה כי יש גל הגעה גדול מאוד לישראל לפני שתיסגר הגדר. ”הדבר הראשון הוא לבדוק את בקשות המקלט של האנשים הללו וכך נוכל לדעת מיהם מהגרי העבודה. חלק גדול מהם ינצל את מעמד הפליטות כדי לצאת למדינות אחרות”. תושב שכונת שפירא אמר בדיון כי לא מדובר באנשים רעים אלא בכאלה שבסך הכל רוצים לעבוד. הוא קרא לפתור את בעיית דרום תל אביב ולפזר את הזרים לתעסוקות בכל הארץ לסיכום הודיע ח”כ הורוביץ כי הדיונים בוועדה בנושא ימשכו לליבון כלל הפתרונות לסוגיית המהגרים והפליטים. ”הוועדה משמשת כשולחן עגול לדיונים בין כל הגורמים המעורבים, ללא התלהמות וצעקנות”. ב-25.6 בשעה 10:00 יתארח בוועדת עובדים זרים שגריר אריתריאה בישראל.

לינק למסמך מסכם בנושא בלתי ישראלים בישראל של ד”ר גלעד נתן ממחלקת המחקר והמידע של הכנסת: http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02986.pdf

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

MyTama38

תגובות אחרונות