הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 6 בינואר 2019

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 6 בינואר 2019

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"הערב אני אפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ידיד ותיק, ג’ון בולטון. אני אדון עימו במאמצים לבלום את התוקפנות האיראנית באזורנו; במצב בסוריה, בהמשך להחלטת הנשיא טראמפ וגם בהמשך לשיחה שקיימתי עם הנשיא פוטין ביום שישי וכן בהעמקת שיתוף הפעולה המודיעיני-מבצעי בין ישראל לארצות הברית שמתהדק כל הזמן.

העמדה שלנו ברורה – אנחנו ממשיכים לפעול נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה, כולל בימים אלה, ואנחנו פועלים נגד כל גורם שיערער או ינסה לערער את ביטחון ישראל.

בשבוע שעבר חזרתי מביקור היסטורי בברזיל. אני יכול להגיד שיש לנו בעלת ברית חדשה. הנשיא בולסונארו, שהוא מנהיג עכשיו מדינה שהיא מעצמת ענק ומתכוון להפוך אותה למעצמה חזקה עוד יותר ברפורמות כלכליות ואחרות.

הרפורמה המרכזית שלו ביחסי החוץ נוגעת קודם כל לנו. הנה דברים שהוא אמר רק עכשיו, אחרי הביקור, לגבי יחסיו לישראל. הוא אמר: "מי שמחליט מהי בירת ישראל זו ממשלת ישראל והעם בישראל נקודה. תארו לכם שלא היו לנו יחסים מסחריים ודיפלומטיים עם ישראל היום, איפה הייתי שם את השגרירות שלנו, בתל אביב או בירושלים? הייתי שם אותה בירושלים. כמו שאמר ראש ממשלת ישראל: ההחלטה הזאת כבר התקבלה. עכשיו מה שמדברים עליו הוא רק העיתוי". אחר  כך הוא מוסיף: "אני רוצה להיות יותר מחבר של ראש הממשלה נתניהו, אני רוצה להיות אח שלו. אני מאמין שמדינות אחרות יכבדו את ברזיל יותר כשהיא מכירה בירושלים כבירת ישראל".

יש לנו בת ברית חדשה, ומי שצריך הוכחה נוספת למעמדה העולה של ישראל בעולם, פשוט תסתכלו מה קורה בברזיל – הם אוהבים אותנו, הם מעריצים את ישראל. אני מתכוון לא רק לנשיא, שהוא אישיות מרשימה מאוד, ושונה גם מהדימוי הציבורי והתקשורתי שנותנים לו, אבל צריך להבין שהעם בברזיל, ההמונים בברזיל, פשוט מעריצים את ישראל ורוצים בקרבתנו. לכן פתחנו כאן שוק גדול מאוד, ויש עוד עבודה לעשות על זה. אנחנו נדבר איתם במשלחות משותפות, ונפתח את השוק הענק הזה בפני חברות ישראליות, דבר שיגדיל את ההכנסות הלאומיות שלנו.

זה מצטרף היום לבשורה משמחת, שיפרט אותה בהמשך שר הכלכלה אלי כהן – הייצוא הישראלי שבר שיא בשנת 2018 והוא צפוי להגיע ל-110 מיליארד דולר. זה גידול של כ-8% לעומת שנת 2017 – גידול עצום. זוהי תוצאה של אותה אסטרטגיה שדיברתי עליה פעמים רבות, של פתיחת שווקים חדשים, ופתחנו. יצוא הסחורות לסין עלה ב-56%; יצוא הסחורות ליפן עלה ב-50%, סחורות ושירותים; להודו ולאמריקה הלטינית הייצוא עלה ב-27%. אלה כל השווקים החדשים שאנחנו פותחים וזה מגדיל את היצוא, מגדיל את התל"ג, מכניס כסף לקופת המדינה, יוצר מקומות עבודה ומעלה את השכר של אזרחי ישראל. אלה בשורות חשובות מאוד, שינוי גדול מאוד – ישראל הופכת לכוח עולמי עולה.

אנחנו עם בשורה טובה נוספת הבוקר: אנחנו מתכנסים היום בפעם הרביעית כדי לטפל בתופעת האלימות נגד נשים. אני אמרתי לפני חודש ,שאנחנו נטפל בנושא הזה במלוא הרצינות וגם במהירות, וכך אנחנו עושים.

אנחנו נאשר היום בממשלה החלטה שתתמקד בטיפול בתוקפים. עד היום לא היה טיפול בתוקפים. אנחנו מתחילים להתמקד בהם ולא רק בקורבנות. כפי שאנחנו עושים את זה בטרור – בטיפול בטרור אנחנו מטפלים בטרוריסטים קודם כול. אנחנו מטפלים גם בקורבנות, אבל קודם כול מוכרחים לטפל בצד התוקף גם כן.

אנחנו נאשר תוכנית למיגור התופעה במגזר הערבי שבו אחוז האלימות הוא גבוה במיוחד. נקצה להחלטות הללו סך כולל של 50 מיליון שקל, כבר הקצנו חלק ואנחנו נוסיף לזה. הכסף יבוא מתקציב משרד הרווחה וממשרדים אחרים. אלה שינויים חשובים מאוד בדרכי הטיפול בתופעה וזוהי רק ההתחלה.

יש לנו עוד בשורה משמחת הבוקר: ידידי, סגן שר הבריאות, סגני הנמרץ, אני חייב להגיד, יעקב ליצמן, פעל להגדיל את סל התרופות בעוד 500 מיליון ₪, וזה כולל גם תוספת של שנתיים לטיפולי השיניים. הוא מביא את טיפול השיניים לילדי ישראל, נערי ונערות ישראל, עד גיל 18 וזה שינוי מאוד מבורך, שאגב, חשוב מאוד, כי הטיפול בהמשך חוסך למדינת ישראל כספים גדולים מאוד.
בבקשה.

סגן השר יעקב ליצמן:

תודה, אדוני ראש הממשלה.

כפי שציינת, הממשלה תאשר היום תוספת של 500 מיליון ₪ לסל התרופות. זו החלטה לא קלה, כי יש בקשות ל-2 מיליארד ₪ לתרופות, אבל אני חייב לציין שהממשלה בראשותך, ושר האוצר, אני חייב גם להגיד לו תודה, שהוא העלה את סל התרופות בקדנציה הנוכחית מ-300 מיליון ₪ ל-500 מיליון ₪. זה ברור שנצטרך בעתיד, בממשלה הבאה, לדבר על עוד, אבל בהחלט אני חושב שאנחנו בין המדינות הכי מתקדמות בנושא של הסל. הכניסו את הדברים הכי טובים, הכי חיוניים ואני מברך על כך.

אני רוצה להגיד גם על עוד שני דברים חברתיים שהממשלה הזאת עשתה: האחד, טיפולי השיניים הם עד גיל 18. זה סוגר מעגל שהתחלתי בקדנציה הראשונה שלי כסגן שר, שאז התחלנו את טיפולי השיניים של ילדים בחינם, והיום הם עד גיל 18. זה סוגר מעגל. זה הדבר הכי חברתי שיש מבחינת הבריאות. דבר שני, ביחד עם שר האוצר אנחנו מכניסים את טיפולי השיניים למבוגרים מגיל 75 ומעלה בעלות של 40 מיליון ₪. כפי שציינתי, זו הממשלה הכי חברתית בקדנציה הנוכחית, שעשתה דברים בנושא הבריאות.

כמובן שיש הרבה דברים אחרים שצריך לטפל. אני בטוח שבקדנציה הבאה נמשיך לשפר את הבריאות.

ראש הממשלה נתניהו:

תודה.
אני גם בהחלט מודה לשר האוצר על שיתוף הפעולה החשוב. זה דבר מאוד מאוד חשוב לכל אזרח בישראל.
אלי, בבקשה.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן:

אדוני ראש הממשלה, כפי שציינת, שיא היסטורי נוסף ביצוא הישראלי – עלייה של 8% כשאנחנו מסכמים את שנת 2018 בהשוואה לשנת 2017. בשנת 2017, בפעם הראשונה בהיסטוריה, מדינת ישראל חצתה את הרף של ה-100 מיליארד דולר ביצוא, וגם השנה זה ממשיך ביתר שאת. כששואלים האזרחים: או-קיי, איך היצוא משפיע עלינו? אז הוא משפיע בדבר המרכזי, שבמדינת ישראל יש שפל באבטלה, שכל אחד יכול לצאת ולמצוא עבודה.

הייצוא הישראלי מגביר משמעותית את הפריון, מכניס כספי מט"ח למדינה, שמשתתפים, בין היתר, גם בדירוג, שהוביל בנושא הזה שר האוצר, שנמצא בשיא. יש לזה השלכות על יוקר המחיה. ה-OECD פרסם שבשנים 2016 ו-2017 מחירי המזון ירדו ב-5.5% בזמן שהשכר הריאלי במדינת ישראל המשיך לעלות בשונה מהמגמה שהייתה באירופה.

כפי שציינת, ראש הממשלה, לפעילות המדינית הענפה, יש לה ביטוי. כל ההשקעה שגם הובלת בנושא הזה של מזרח אסיה, הודו, סין, יפן, דרום קוריאה, אנחנו רואים עלייה של בין 20% ל-50% בייצוא, שימו לב למספרים. אין לי ספק שגם הפעילות בדרום אמריקה ובברזיל והקשרים המדיניים יניבו את התוצאות.

בשנתיים האחרונות נכנסו לישראל עוד 70 חברות בין-לאומיות; חתמנו על שלושה הסכמי סחר חופשי נוספים. כלומר, מגמת הגידול תמשיך; הורדנו את המס ליצואנים במהלך הממשלה הנוכחית, דבר שמושך חברות לפריפריה. רק בשבוע האחרון ביקרתי ב"אינטל", עם השקעה נוספת שסיכמנו בנושא של 5 מיליארד דולר. כלומר, אנחנו צפויים להמשיך בנושא הזה לראות גידול; אנחנו הגדלנו משמעותית את מערך הנספחות שלנו במזרח אסיה ובשנה האחרונה פתחנו שתי נספחויות נוספות באפריקה. כלומר, אני חושב שיש כאן בשורה משמעותית – אם הגידול באוכלוסייה הוא כ-2% והיצוא גדל ב-8%, אני חושב שיש כאן מסר ברור היכן נמצאת כלכלת ישראל. היא נמצאת בשיא. תודה רבה."

ב.    הממשלה אישרה את מינויה של שירה גרינברג, על-ידי שר האוצר, לתפקיד הממונה על אגף הכלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר, למשך ארבע שנים. 

ג.    הממשלה דנה בעניין שינוי בסדר העדיפות הממשלתית לצורך הרחבת המענה הממשלתי בנושא האלימות במשפחה ותיקון החלטת ממשלה בנדון.

בחודש מרץ 2016 התקבלה החלטת ממשלה מס’ 1249 למנות ועדת מנכ"לים שתרכז את הטיפול בנושא האלימות במשפחה. בחודש יולי 2017 התקבלה החלטת ממשלה מס’ 2820 לאמץ עקרונית את עיקרי תוכנית הפעולה ליישום המלצות ועדת המנכ"לים למניעה וטיפול בתופעת האלימות במשפחה.

נוכח הרצון להרחיב את המענה הממשלתי בנושא האלימות במשפחה ובהנחיית ראש הממשלה החליטה הממשלה לבצע שינוי בסדר העדיפות הממשלתית ולהקצות לנושא תקציב שנתי נוסף של 20 מיליון ש"ח וזאת באמצעות הפחתת הוצאות משרדי הממשלה בהיקף של 0.03% מבסיס התקציב. הסכום האמור מתווסף לסכום של 29.5 מיליון ₪ המוקצה לטובת התוכנית בתקציב משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

במסגרת זו יעביר משרד האוצר תקציב תוספתי של 20,107,500 ₪ לבסיס תקציב משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים לאור העקרונות הבאים: מתן דגש למענים ייעודיים לתוקפים, הקצאת לפחות כשליש מהמענים למגזר הערבי והטמעת חשיבה תוצאתית בתוכנית ובכלל המענים על מנת לקדם את יישומה.

ד.    הממשלה דנה בעניין הארכת כהונה באופן זמני של נושאי משרה שתקופת כהונתם נקצבה. 

על מנת לאפשר תפקוד רציף ויעיל של נושא המשרה והיחידה שעליה הוא מופקד וביצוע חילופי גברי סדורים בתפקיד, ועל מנת למנוע את הצורך להעלות את הנושא להחלטת ממשלה, החליטה הממשלה לקבוע מנגנון למקרים חריגים, שבמסגרתו יתאפשר להאריך את תקופת הכהונה בתפקיד באופן זמני, בהתקיים נסיבות חריגות ומיוחדות המצדיקות זאת וכל עוד מתקיימות נסיבות כאמור.

ה.    הממשלה אישרה, בהתאם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, התשנ"ד-1994 את סל הבריאות לשנת 2019.

ו.    הממשלה דנה בעניין אימוץ עיקרי המלצות הצוות המקצועי לבחינה תקופתית של המלצות הוועדה לבחינת מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל.

במטרה לעודד את פיתוח משק הגז הטבעי בישראל, ובפרט את פיתוחם של מאגרים קטנים ובינוניים, הממשלה החליטה לאמץ את עיקרי המלצות הצוות המקצועי שמונה בידי המנהל הכללי של משרד האנרגיה ביום 4.1.2018 בהתאם להחלטת הממשלה בנושא.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-F1

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות