הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 27 בינואר 2019

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 27 בינואר 2019

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

" אמש שוחחתי עם ידידי, נשיא ברזיל ז’איר בולסונארו. הצעתי לו סיוע באיתור הנעדרים מאסון קריסת הסכר שפקד את ברזיל. הבוקר כבר יצאה לברזיל משלחת של צה"ל עם 130 איש מכוחות ההצלה של פיקוד העורף, כבאות, רפואה ונציגי משרד החוץ עם ציוד ומכשור הצלה. אנחנו גאים בהם.

היום אנחנו מציינים את יום הזיכרון הבין-לאומי להנצחת קורבנות השואה ויום המאבק באנטישמיות. מכבדים אותנו בנוכחותם משה, מלכה ומוטק’ה, ניצולי שואה שנפגשתי איתם עכשיו, לפני הישיבה.

משה שרד את מחנות המוות וצעידת המוות. הוא כתב על אחותו: "אַךְ עֵת אֶל בִּירְקְנָאוּ, גֵּיא-הְַרִיגָה, הִגִּיעָה, נִחַת גּוֹרָל בִּן רֶגַע וְזִיו אָשְׁרָהּ הִפְקִיעַ. בְּלִי דַּעַת מַה קּוֹרֶה לָהּ, לְאלְמֵי מִקְלַחַת בְּעֵירוׂמָהּ מוּבֶלֶת, אֶל הַחִטוּי נִלְקַחַת. אֶת שְׂעָרָה גִלְחוּ שָׁם, מִבֶּגֶד הִפְשִׁיטוּהָ לְבַד מִנַעְַלַיִם וּלְבוּשׁ פַּסִּים מָהוּהַּ. צְלִיפוֹת שׁוֹט שָׁם יַפְלִיאוּ עַל פְּנֵי גֶּוָהּ לִזְרֹעַ, שְׁמָהּ מֵעַכְשָׁיו הִנֵּהוּ מִסְפָּר שֶׁעַל הַזְרוֹעַ".

מלכה, שאיבדה את חמש אחיותיה למשרפות, על זרועה צרוב המספר, ומוטק’ה, שאחיו נפל בלטרון, התפרץ אל מול קצין אס אס שהצליף בגבו ולזה היה רק דין אחד – זה מוות מיידי. משום מה הוא שרד, ובמעשה הגבורה הבלתי נתפס הזה הוא שימש מופת לאלפים. הסיפור התפשט לאלפים, אלפים והוא משמש מופת גם לנו. סיפור תקומתם המרגש של משה, מלכה ומוטק’ה הוא סיפור התקומה שלנו.

בשואה היה העם היהודי חסר ישע לחלוטין, היום מדינת היהודים היא בין המתקדמות והחזקות בעולם. בראש ובראשונה, השבנו לעמנו את כוח ההתנגדות שאבד לנו בגלות. בניגוד לאוזלת היד הנוראה של עמנו אז, היום אנו מכים במבקשי נפשנו ופוגעים בכל מי שמנסה לפגוע בנו. באותה העת, איננו שוכחים לרגע את מתינו, את צוררינו ואת מצילינו.

ביום שישי אלמונים ניפצו את האנדרטה לזכר יהודי סלוניקי שנספו בשואה. אני מגנה זאת בתוקף, ואני קורא לקהילה הבין-לאומית לפעול נגד האנטישמיות המתעוררת, בייחוד האנטישמיות המתעוררת באירופה. אנטישמיות מהימין איננה תופעה חדשה שם, מה שחדש באירופה זה השילוב של האנטישמיות האסלאמיסטית והאנטישמיות של השמאל הקיצוני, שמתעטפת בגלימה של אנטי-ציונות, כמו שקורה לאחרונה בבריטניה ובאירלנד – בושה. אנו מוקיעים את כל צורות האנטישמיות באשר הן.

באותה מידה, אנחנו מכבדים את זכרם של חסידי אומות העולם. היום הוסר הלוט בירושלים משלט לזכרו של הקונסול היפני סוגיהארה, שהציל אלפי יהודים באירופה בזמן השואה. אנו מרכינים ראש לזכרו.

אתמול נסראללה שבר שתיקה. הוא מצוי במבוכה גדולה בגלל שלוש סיבות: ראשית, בגלל ההצלחה הכבירה שלנו במבצע "מגן צפוני" – הוא ואנשיו השקיעו מאמץ אדיר בנשק ההפתעה של המנהרות החודרות, כולל חפירתן, בניגוד לדבריו בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים.

בתוך שישה שבועות שללנו ממנו לחלוטין את הנשק הזה; שנית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל מצוקה כספית – המדיניות שקידמנו לחדש את הסנקציות על איראן, המדיניות שאומצה על ידי הנשיא טראמפ בצורה בהירה וחדה, פוגעת קשות במקורות המימון של איראן וגרורותיה ובראשן החזבאללה; שלישית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל הנחישות שלנו – מול חזבאללה ניצב כוח המחץ הקטלני של צה"ל, ותאמינו לי, לנסראללה יש סיבות טובות לא לרצות להרגיש את נחת זרוענו.

הממשלה תשמע היום סקירה משר התיירות. אני חייב להגיד שהשגנו הישג כביר בתיירות: השנה ביקרו בישראל למעלה מ-4 מיליון תיירים. מדובר בגידול של 42% בתוך שנתיים. זו מהפכה של ממש ששמה את ישראל על מפת התיירות העולמית. יש לכך כמובן תרומה אדירה למשק – הכנסות של 22 מיליארד ₪ וכ-150,000 מקומות עבודה. אני מברך את שר התיירות יריב לוין על ההישג החשוב הזה.

לבסוף, בשבוע שעבר נתבשרנו שבמדד בלומברג לחדשנות, ישראל זינקה למקום החמישי בעולם. עברנו את שבדיה, סינגפור ויפן ומדינות נוספות. שום מדינה לא קפצה קפיצה כזאת גדולה בדירוג הזה כמו ישראל, והדבר משקף את ההצלחה האדירה של הכלכלה שלנו ושל המדיניות הכלכלית שלנו" .

שר התיירות, יריב לוין, אמר:

"כפי שאמרת, 2018 הייתה שנת שיא היסטורית בענף התיירות. יותר מ-4,120,000 תיירים נכנסו לישראל במהלך השנה. זה גידול של 1,200,000 תיירים בתוך שנתיים והכנסה חסרת תקדים למשק של 22 מיליארד ₪ בשנה מהתיירות הנכנסת. נדמה לי שהגרף הזה, אדוני ראש הממשלה, ממחיש בצורה הוויזואלית את עוצמת המהפכה ואת השינוי העצום שהענף הזה עבר.

התיירות הפכה מענף מדשדש למנוע צמיחה עם היום כ-150,000 איש בצפון, בדרום, במרכז. כולם נהנים ועובדים כתוצאה מהגידול העצום בענף הזה. אדוני ראש הממשלה, לענף הזה יש גם תרומה עצומה להסברה הישראלית, כי מי שרואה בעיניים את האמת על מדינת ישראל – זה יותר חזק מכל מה שננסה להסביר ומכל מה שנכתוב. ההישג הזה הוא תולדה של מהפכה גדולה שעשינו בשיווק ישראל, של שיתופי פעולה יצירתיים עם סוכני התיירות המובילים בעולם ושל תוכנית תמריצים ייחודית מסוגה לחברות תעופה, שהביאה לפתיחה של למעלה מ-60 קווים חדשים לישראל בתוך פרק זמן של כשלוש שנים.

אני מבקש להודות לך, אדוני ראש הממשלה, על הגיבוי והתמיכה שבלעדיהם אי אפשר היה להגיע לתוצאות האלה. אני מבקש להודות לשר האוצר משה כחלון ולשר התחבורה ישראל כ"ץ על שיתוף פעולה מצוין. אני מודה באופן מיוחד לעובדי משרד התיירות בראשות המנכ"ל אמיר הלוי ולעובדי לשכת הפרסום הממשלתית. אני חושב שכולם עשו עבודה גם מסורה וגם מקצועית יוצאת דופן."

שר התפוצות, נפתלי בנט, הוסיף:

"Over the year 2018 we’ve seen a surge in the number of people murdered and anti-Semitic attacks. We’ve also unfortunately seen leaders in certain countries, including The United Kingdom, adopt anti-Semitic talk, and from here we tell those leaders: Shame on you. The State of Israel will not accept any anti-Semitism across the world. We founded this state in order to protect Jews wherever they are. "

"בשנת 2018 חווינו זינוק ושיא של כ-30 שנה במספר הנרצחים במתקפות אנטישמיות ברחבי העולם. לצערנו, גם שמענו מנהיגים מסוימים במדינות מתקדמות מתבטאים בביטויים אנטישמיים, כולל בבריטניה. זו בושה. אנחנו כאן בשביל לומר לכל יהודי באשר הוא: מדינת ישראל כאן בשבילכם. הקמנו את המדינה הזאת כדי שכל יהודי ידע שיש מי שישמור עליו. אנחנו קוראים למנהיגי כל העולם להילחם באנטישמיות בכל מקום ובכל דרך שהיא."

ב.    במסגרת ציון יום הזיכרון הבין–לאומי להנצחת קורבנות השואה ויום המאבק באנטישמיות, שמעה הממשלה סקירות וקיבלה תמונת מצב על מגמות האנטישמיות ברחבי העולם במהלך שנת 2018. בין הסוקרים, השר נפתלי בנט, שר התפוצות ונציג משרדו, מר יצחק הרצוג, יושב ראש הסוכנות היהודית, מר אבנר שלו, יו"ר מוסד הזיכרון "יד ושם", נציג משרד החוץ מר עקיבא תור ופרופ’ דינה פורת, ראש מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו. הדוברים התייחסו בסקירותיהם, בין השאר, לנושאים הבאים:

-    עלייה ומגמות חדשות בתקריות אנטישמיות באירופה במהלך 2018.
-    עלייה בעוינות כלפי קהילות יהודיות ומטרות יהודיות.
-    השימוש הגובר באינטרנט ככלי להעצמת אנטישמיות.
-    מגמות חדשות באנטישמיות  בארצות הברית.

ראש הממשלה התיייחס לשינויים המתפתחים בעולם הערבי (בעיקר במדינות חצי האי ערב) ובמספר מדינות מוסלמיות באפריקה ובאסיה, המחזקים את קשריהם עם מדינת ישראל.

ג.    הממשלה שמעה סקירה מפי שר התיירות בנושא סיכום שנת 2018 בתיירות. מהנתונים שהציג השר עולה כי שנת 2018 היוותה שנת שיא בתיירות הנכנסת לישראל (4.12 מיליון תיירים) המהווים גידול של 1.2 מליון תיירים בתוך שנתיים. התיירות הכניסה לישראל כ22 מיליארד ₪ ויצרה כ150,000 מקומות עבודה.
השר ציין כי קיימים עדיין חסמים למיצוי פוטנציאל גבוה יותר של כניסת תיירים בשל מחסור במלונות ובחדרי אירוח וחוסר בתשתיות תיירות מתקדמות.

ד.    הממשלה אישרה את  המלצות הצוות לבחינת היתכנות היצוא של קנביס רפואי. 

בעקבות ההכרה העולמית הנרחבת של התועלות הרפואיות מצמח הקנביס, ובשל מיעוט המתחרים בשוק עולמי זה, שוק הקנביס הרפואי הינו שוק אשר מתפתח במהירות אשר יכול להיות בעל פוטנציאל מסחרי רב מאוד עבור חקלאים, יצרנים ויצואנים ישראליים, וכי למדינת ישראל יתרון מהותי על פני מדינות מתחרות בהיבטי רמת המו"פ, רמת הידע ורמת הרגולציה של התחום, אשר יוכלו לסייע בהפיכת המוצרים הישראלים למובילים עולמיים ואף לסטנדרט.

נוכח העובדה כי התרת ייצוא הקנביס הרפואי צפויה להגדיל באופן משמעותי את כמות העוסקים בתחום, בדגש על חוות גידול וריבוי שהינן, על פי גורמי אכיפת החוק, בסיכון גבוה יותר, אישרה הממשלה  את צורך לקיים מעקב אחר השפעות החלטה זו ולאפשר לוודא את השמירה על שלום הציבור וביטחונו ועל האינטרסים הציבורים האחרים הכרוכים בכך, בפיקוח הדוק של גורמי המשטרה ואכיפת החוק.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-W

תגובות אחרונות