הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 3 בפברואר 2019

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 3 בפברואר 2019

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"בוודאי שמתם לב, אדוני שר האוצר, בוודאי גם אתה שמת לב, על עוד הישג לכלכלה הישראלית: חברת S&P אשררה את דירוג האשראי הגבוה של ישראל. הדירוג הקודם היה זמני, ועכשיו החברה הפכה אותו לקבוע, וזוהי הבעת אמון חזקה מאוד במדיניות הכלכלית שאנחנו מובילים בשנים האחרונות, ושהובילה לצמיחה חסרת תקדים של המשק הישראלי.

בסוף השבוע התחלנו בהקמת המכשול העילי בגבול עזה. המכשול ימנע חדירת טרוריסטים מעזה לשטחנו מעל פני הקרקע. לצד זה אני מבקש להבהיר – אם בעזה לא ישמרו על השקט, נדע לקבל החלטות גם בתקופת בחירות ולא נהסס לפעול.

באיראן מציינים היום 40 שנה למהפכה האסלאמית, הם מנסים להתהדר בטיל חדש. איראן מצהירה בגלוי על כוונתה להשמיד את מדינת ישראל. יש לי מסר ברור לרודנים בטהראן: אנחנו יודעים מה אתם עושים ואנחנו יודעים איפה אתם עושים זאת. אנחנו נמשיך לפעול נגד איראן בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להבטיח את ביטחון ישראל, כדי להבטיח את עתיד ישראל.

השבוע אנחנו מציינים את שבוע החלל הבין-לאומי. ראיתי עכשיו למטה את דגם החללית ״בראשית״ שתשוגר לירח, אני מקווה שגם ננחית אותה בירח, וזו תהיה כמובן גאווה ישראלית גדולה מאוד. הפרויקט החשוב הזה נעשה בשילוב של תרומות פרטיות והשתתפות של ממשלת ישראל, והוא שם את ישראל בשורה אחת עם מעצמות העולם. אני חושב שכולנו, אזרחי ישראל, יכולים להיות גאים, אנחנו הופכים את ישראל לכוח עולמי עולה, תרתי משמע."

שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, אמר:

"אני מבקש להתחיל דווקא מהסוף: בעוד כשבועיים פחות או יותר, במחצית השנייה של חודש פברואר, תשוגר החללית הישראלית הראשונה לחלל – החללית SpaceIL, ושמה הישראלי האהוב עליי יותר, "בראשית".

עד עכשיו הנחיתו על הירח שלוש מדינות: ברית המועצות-רוסיה, ארצות הברית וסין, לא מדינות קטנות מבחינה בין-לאומית. מבחינתי, אדוני ראש הממשלה, אנחנו מכוונים לאירוע בסדר גודל לאומי – השיגור בשלב ראשון, ולאחר פחות או יותר כחודשיים, בעזרת השם, גם הנחיתה, פחות או יותר במחצית אפריל.

אם יורשה לי, באמת בכל הצניעות, אני חושב שעל ציר הזמן, מהקמת מדינת ישראל ועד אשר בעזרת השם היא תנחת בשלום על הירח, האירוע הזה שמדינת ישראל מנחיתה חללית על הירח ייהפך להיות אחד מהאירועים המשמעותיים ביותר בתולדותינו.

כפי שאמרתי, בהמשך אני אסקור קדנציה עתירת הישגים במשרד המדע והטכנולוגיה. קבענו שני יעדים עיקריים, ברוך השם שניהם מקוימים: הראשון – הנגשת המדע, הטכנולוגיה והחדשנות הישראלית לכל אזרחי ישראל, בעיקר בפריפריות. השני – חיזוק הקשרים הבין-לאומיים וביצורה של ישראל כמעצמת טכנולוגיה וחדשנות בין-לאומית.

במקום הזה, לפני כשלוש שנים, הממשלה הזאת אישרה את מימון הטיסות והשהייה של נבחרות שלנו, נבחרות רובוטיקה, סייבר ומדעים מדויקים, בתחרויות בין-לאומיות בחו"ל. כבר מאז נשלחו וחזרו עם הישגים נבחרות מירוחם, מדימונה, מכפר יונה ומערים אחרות בכל רחבי הארץ. אני חושב שזאת בהחלט החלטה משמעותית ביותר והיא נוגעת לכל ילד וילדה בישראל.

"סל מדע" שיזמנו – מהפכה חברתית עם ביקושי ענק של ראשי הרשויות, 30,000 ילדות וילדים השתתפו בקייטנות מסובסדות בכל רחבי הארץ בעלות הנמוכה ביותר, עם האיכות הגבוהה ביותר.
אני חושב שזאת הזדמנות טובה להודות לשר האוצר על שיתוף פעולה, בלעדי שר האוצר הדבר הזה היה מתקשה מאוד להתקיים. זאת האמת וצריך לומר את האמת כאן, על השולחן.

בתחום הבידוד המדיני הנוראי שבו אנחנו נמצאים כבר כמה שנים על פי כמה מן היריבים – זה היה בציניות כמובן – אנחנו בתחום הזה חתמנו בתוך שלוש שנים על 30 הסכמים בין-לאומיים להעצמת הקשר שלנו במדע, טכנולוגיה, רובוטיקה וסייבר עם 24 מדינות: שבעה הסכמים עם סין, עם יפן, עם דרום קוריאה, עם וייטנאם, עם הודו, עם ארצות הברית, מדינות רבות באירופה.

בסוף חודש מרץ, כמדומני, יגיע לכאן נשיא ברזיל לביקור היסטורי. אני מזכיר לכם שההסכם הראשון שנחתם ever, בכל תולדות המדינה, בין ישראל לבין ברזיל בתחום המדע, נחתם לפני שנה. זה בהחלט הישג יפה שהוא כמובן יביא איתו גם את שר המדע והטכנולוגיה לאותו ביקור.

אנחנו כמובן קיימנו כאן בירושלים את כנס שרי המדע הבין-לאומי בהשתתפות עשרות רבות של שרי מדע מכל העולם. הסיפור הזה הוא סיפור הצלחה בין-לאומי, ישראל היא מעצמת מדע, טכנולוגיה, סייבר וחדשנות. האחריות שלנו, שלך בראש ובראשונה, ראש הממשלה, כעומד בראש הממשלה ושלנו כשרי הממשלה, היא לדאוג שהדבר הזה לא רק יימשך אלא יתעצם ביתר שאת לתוך העשור הבא בפרט, והעתיד המזהיר של מדינת ישראל בכלל. לא בכדי אני תמיד אומר שאנחנו עם עתיק עם עתיד גדול, ואני חושב שהפעולות שעשינו כאן בארבע השנים האחרונות לחיזוק הדבר הזה בהחלט מוכיחות את עצמן כבר עכשיו, ובוודאי לתוך השנים הקרובות."

ב.    הממשלה החליטה, בהמשך להחלטתה מס’ 959 מיום 10.1.2016 שעניינה תכנית לפיתוח ולהעצמת היישובים הדרוזיים והצ’רקסיים לשנים 2019-2016, לאשר את השינויים התקציביים המפורטים להלן: 

א.    הסכומים האמורים בסעיף 23(ג) ושלא מומשו בגובה 35 מלש"ח יועברו לתקציב משרד הבינוי והשיכון וישמשו לצורך תיעול פנימי ברשויות המקומיות וזאת בהתאם לקריטריונים לחלוקה בין היישובים שייקבעו על ידי מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בתיאום עם הלשכה המשפטית במשרד הבינוי והשיכון ומנהל המנהלת לקידום חברתי-כלכלי בחברה הדרוזית והצ’רקסית במשרד לשיתוף פעולה אזורי.

ב.    להעביר מסעיף 26 לסעיף 25 להחלטה סכום של 3.75 מלש"ח בגין שנת 2019, כך שסך התקצוב המשלים למבני ציבור חוץ תקציביים יעמוד בשנת 2019 על 11.25 מלש"ח (3.75 מלש"ח מהמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ו-7.5 מלש"ח ממשרד האוצר).

החלטה זו מבוססת על השיקולים והנימוקים שביסוד החלטת הממשלה מס’ 959, לפי פרק כ"ו לחוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום התכנית הכלכלית לשנים 2009 ו-2010), התשס"ט-2009 שעניינו עדיפות לאומית.

ג.    הממשלה שמעה סקירה מאת שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, על פעילות משרדו במהלך כהונתו. במסגרתה ציין השר את הישגי המשרד בהנגשת המדע והטכנולוגיה לכל תושבי ישראל, לרבות בפריפריה החברתית, באופן שכ-560,000 מאזרחי המדינה נחשפו לאירועי המדע והטכנולוגיה בשנה החולפת. בין השאר נסקרו פעולות המשרד בתחומי הנגשת המדע לקהילה, פעילות חינוכית בתחום החלל לבתי הספר היסודיים, קייטנות מדע מסובסדות, תמיכה ברשויות מקומיות באמצעות סל מדע, עידוד מצוינות במדע ובטכנולוגיה בדגש על בני נוער וסטודנטים, הרחבת מעגל המלגות לעידוד מצוינות, תמיכה ומימון למחקרים פורצי דרך, ובמסגרת קידום קשרים בינ"ל – חתימה על 30 הסכמים בילטראליים עם 24 מדינות.

במסגרת ציון שבוע החלל ניתנה סקירה על ההישגים הישראליים בשיגורם של 4 לוויינים לצורכי מחקר וכן ניתנה סקירה על החללית המיועדת להישגר לירח תוך שימוש בהישגים טכנולוגיים חסרי תקדים.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-P

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות