הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 1 בדצמבר 2019

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 1 בדצמבר 2019

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"אחד ממושגי היסוד של מה שהיה פעם נקרא ״המשפט הבין-לאומי״, מערכת מושגים שהיה לה עומק לפני שהיא עוותה על ידי החלטות מעוותות מאוד של בית הדין הבין-לאומי, ובכן, אחד ממושגי היסוד של המשפט הבין-לאומי היה שממשלה אחראית על הטריטוריה שלה במובן הזה שהיא אחראית לכל ניסיון התקפי שיוצא מהטריטוריה שלה נגד מדינה אחרת. אנחנו פועלים לפי העיקרון הזה, אני לא רוצה שאיש יטעה. אנחנו פעלנו נגד הג’יהאד האסלאמי, זאת כמובן זכותנו לפעול נגד כל גורמי הטרור, אבל לא הסרנו את האחריות של החמאס על כל פעולה התקפית שיוצאת מרצועת עזה נגדנו. זו הייתה ונשארה המדיניות שלנו, ולכן גם בסוף השבוע צה"ל פעל נגד פעולות טרור, טפטופים, זה לא חשוב בעינינו, שיצאו מעזה. כך היה וכך נמשיך, החמאס אחראי. זו הנקודה הראשונה.

נקודה שנייה – לקראת סוף השבוע ישבתי בישיבה השבועית שלי עם ראש השב"כ. הוא דיווח לי על פעולות שהלוואי ויכולתי לשתף את אזרחי ישראל. הפעולות הכבירות, אין מילה אחרת, שעושה השב"כ באופן רציף כדי לסכל את ההתקפות נגדנו מיהודה ושומרון ובתוך יהודה ושומרון, נגד התושבים וגם בכלל נגד אזרחי ישראל באשר הם. ההצלחות שם מרשימות מאוד, ושיתוף הפעולה בין השב"כ וצה"ל מניב תוצאות נפלאות למדינת ישראל.

בד בבד עם הלוחמה נגד הטרור, אנחנו מחזקים את מרכיבי הביטחון של היישובים ביהודה ושומרון, של אזרחי ישראל שם. זו ההצעה שתונח היום בפני הממשלה – 40 מיליון ₪ של חיזוק מרכיבי הביטחון. אנחנו נילחם בטרור, הם לא יעקרו אותנו מכאן, זאת ארצנו.

הדבר האחרון הוא כמובן שני ימי המאבקים הבין-לאומיים, או יותר נכון המאבק הבין-לאומי באלימות נגד נשים, אנחנו הקצנו לזה משאבים. אני מבקש מהשרה גילה גמליאל למסור על הפעילות החשובה שהיא והממשלה עושים בתחום הזה.

כמובן גם פעילות נוספת שחשובה בעיניי היא ציון גירושם של מאות אלפי יהודים ממדינות ערב, כמובן העובדה היא שמדינת ישראל קלטה אותם. אנחנו פתרנו את בעיית הפליטים שנוצרה על ידי אותם אלה שיצרו את בעיית הפליטים הערביים, מדינות ערב והמשטרים שהיו ב-1948."

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אמרה: 

"מיכל, אמינה, ויויאן, דיאנה, סוזאן, לילי, פרחיה, איה, אלה רק חלק מהשמות שמהם אפשר להפנים שהטרור המגדרי, האלימות נגד נשים היא אינה ייחודית למגזר אחד, היא פשוט פוגעת בכל המגזרים וזה דבר שאנחנו נוקיע. יש תוכניות שאותן אנחנו מקדמים, קידמנו אותן כאן גם כן בממשלה, ונדע גם להשקיע את המשאבים המתבקשים בתקציב המדינה לשנת 2020.

דבר נוסף שחשוב לי היום, אנחנו נציג את המסקנות של ועדת מדז’יבוז’, זו אותה ועדה שהקמנו על מנת למגר את התופעה בהטרדות המיניות ולה הקצנו את ה-10 מיליון ₪, אז אני אציג את כל המסקנות שלה ואת דרכי הפעולה, זה לגבי האלימות. אפס סובלנות כנגד אלימות, בוודאי ובוודאי כנגד נשים.

דבר נוסף, אנחנו נציין היום את היום של היציאה והגירוש של יהודים ממדינות ערב ואיראן. ראש הממשלה, בעניין הזה אנחנו פשוט עשינו פריצת דרך מאוד מאוד גדולה. דאגנו בפעם הראשונה ליצירת אומדן של הרכוש היהודי במדינות ערב ואיראן ביחד עם ראש המטה לביטחון לאומי, עם מאיר בן שבת, ביחד איתך ועם הממשלה. אנחנו נציג בקרוב מאוד את האומדן המקצועי שבו יהיה ניתן גם להשתמש בעתיד לבוא.

דברים נוספים שאותם אני אציג כאן היום זה הפרויקט שלנו של "רואים את הקולות" שבו אנחנו נציג עדויות ותיעוד ממש של מי שנשארו, אזרחים ותיקים שנשארו בחיים לתעד את כל הסיפורים המופלאים של עצם העלייה שלהם לארץ, את כל השהות באותן מדינות, את התרומה האדירה של היהודים ממדינות ערב ואיראן לעצם הקמתה של המדינה. אנחנו נצפה היום במספר עדויות מאוד מאוד מרגשות, מדובר במאות, ביחד גם עם הליווי של מרכז שפילברג שבו דאגו לסייע בידינו גם כן לעדויות מקצועיות. אני חושבת שזו באמת בשורה טובה."

ב.    הממשלה החליטה להקצות תקציבים לרשויות מקומיות ביהודה ושומרון בשל ההוצאות המיוחדות שלהן הנובעות מהמצב הביטחוני. התקציבים מכוח החלטה זו, יוקצו מתקציבי שנת 2019. 

ג.    במסגרת ציון היום הבין-לאומי למאבק באלימות נגד נשים סקרו השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל והשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן על פעילות משרדם ועל שיתוף הפעולה עם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים בקידום תוכנית לאומית למאבק בתופעה, 

תוכנית הכוללת הקצאת תקנים לעובדים סוציאליים, הכשרות מקצועיות, הקמת מוקדי חירום לפניות לאלימות במשפחה וריכוזי מאמץ לאכיפה ולהעלאת התודעה בכל הקשור למאבק בתופעת האלימות נגד נשים.

ד.    הממשלה ציינה את יום היציאה והגירוש של יהודים מארצות ערב ומאיראן מתוך הכרה בחשיבות העמקת הידע התרבותי וההיסטורי אודות קהילות היהודים יוצאי ערב ואיראן. במסגרת זו, סקרה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל על הפעולות שמקדם משרדה הכוללות:

-    פרויקט תיעוד לאומי למורשתם המפוארת של היהודים יוצאי המדינות
("רואים את הקולות").
-    עידוד מחקרים ומתן מלגות לחוקרים וארגונים הפועלים בתחום.
-    קיום אירוע מרכזי מדי שנה לכלל קהילות יוצאי מדינות ערב.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-Fl

תגובות אחרונות