הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 12 בינואר 2020

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 12 בינואר 2020

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

Iran lied. Just as they lied about their secret nuclear program, they are lying now about the downing of the Ukrainian aircraft. They knew from the start that they had downed it. They knew that it was an unintentional downing, but they lied intentionally. They deceived the entire world.
This is completely contrary to the way that a civilized country should act and we send our condolences to the victims of Iran’s deception and negligence.

איראן היא לא רק מדכאת את עמה ומרכזת הטרור בכל המזרח התיכון, היא גם גרמה למותם של 176 בני אדם ואחר כך הסתירה ושיקרה לקהילה הבין-לאומית. אנחנו שולחים תנחומים למשפחות הנספים. אני מציין גם את אומץ ליבם של המפגינים, של העם האיראני ששוב מפגין ברחובות נגד המשטר הזה. מגיע להם חופש, מגיעה להם חירות, מגיעה להם את היכולת לחיות בביטחון ובשלום, כל הדברים שהמשטר הזה מונע מהם.

אני מברך את הנשיא טראמפ שהוא הטיל סנקציות חדשות וקשות מאוד על המשטר הזה. אני חייב להגיד שזה נעשה גם בסמיכות להחלטה של איראן להאיץ את העשרת האורניום. אני קורא לבריטניה, לצרפת ולגרמניה להצטרף למאמץ האמריקני. הם צריכים ללכת למועצת הביטחון ושם הם צריכים להפעיל את הסנקציות שהוחלט עליהן בזמנו, מה שקרוי, snapped back sanctions.

בכל מקרה, אני מבקש לומר שוב: ישראל לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני.

לפני שנה ביקרתי בעומאן במפגש מאוד מרגש עם הסולטאן קאבוס בן סעיד. אני חייב להגיד שזה היה אחד המפגשים שהרשימו אותי יותר מכל. אנחנו בילינו יחד קרוב ליומיים ברציפות, והוא הרשים אותי באצילות נפשו, במנהיגות הנבונה שלו, בשינויים שהוא עשה בעומאן, שהוא הפך אותה למדינה מתקדמת באזור וגם למדינה שחתרה באופן שיטתי לקידום יציבות ושלום באזור. אנחנו שולחים את תנחומינו לעם בעומאן, ואנחנו גם מברכים כמובן את הסולטאן החדש, הית’ם בן טארק, על מינויו ועל דבריו, שהוא מתכוון להמשיך את מדיניות החוץ של קודמו.

אני חושב שההזדמנויות לפתח יחסים חדשים עם מדינות ערביות, האפשרות הזאת גדולה מאי פעם. אנחנו עמלים עליה, אני עמל עליה, כל יום, כולל בימים האחרונים, ואני מאמין שהדבר הזה יכול לשאת פרי בזמן הקרוב.

אנחנו גם נוהגים לעדכן אתכם בהתפתחויות הכלכליות, ויש לנו חדשות טובות, מעניינות. אני מבקש להראות לכם קודם כול מהשבוע הקודם את רמת ההשתתפות של ישראל בשוק העבודה (מציג גרף): ישראל הייתה מתחת ל-OECD, ואני רוצה שתראו את קצב ההשתתפות של ישראל, לעומת המדינות המפותחות בעולם, בשוק העבודה בגילאים 64-25, אלה הגילאים הקובעים בכלכלה. זה גידול עצום, ישראל מובילה מעל מדינות ה-OECD. שינוי עצום בכלכלת ישראל שיש לנו בהחלט במה להתגאות בו.

בנוסף לזה יש לנו חדשות טריות, מהימים האחרונים, וזה מהניסיון שלנו לגייס את ההון. כשאתה בא לגייס הון, המחיר שאתה נדרש לשלם עבור גיוס ההון הוא אינדיקציה לבריאות הכלכלה שלך – ככל שאתה פחות בריא, אתה צריך לשלם יותר כדי שאנשים יתנו לך כסף. הינה מה שהיה בישראל מבחינת גיוס הון (מציג גרף), תסתכלו: זה המצב שהיה ב-2003 – כשהיינו בשיא של המשבר הכלכלי, נדרשנו לשלם 12% על אגרות חוב של 10 שנים. תראו לאן זה ירד – אנחנו בקושי מנשקים את האחוז האחד, זה שיפור עצום. אני מבקש להביע את הערכתי לשר האוצר וכמובן לחשב הכללי שעסק בגיוס ההון."

שר האוצר, משה כחלון אמר:

"אדוני ראש הממשלה, כפי שאמרת, יש לנו פרמטרים מצוינים, למרות שפה ושם מנסים לטשטש אותם. ראינו בשבוע שעבר, אתה הצגת את יחס החוב-תוצר, כיצד הוא ירד, ואז שמענו כל מיני פרשנויות שזה בגלל הכול, רק לא בגלל הכלכלה. החוב של מדינת ישראל הוא הנמוך ביותר בגלל כלכלה חזקה. אפשר לאהוב את זה, אפשר לא לאהוב את זה, זאת עובדה קיימת.

דבר שני, היה לנו פה גרף, ראש הממשלה, של צמיחה מול ה-OECD – יש לנו פער בצמיחה. מדינת ישראל צומחת הרבה יותר ממדינות ה-OECD, אפילו משמעותית. הצמיחה הגדולה מביאה להורדה בחוב, אין מה לעשות, אלה כללים. כשאתה צומח, אתה מכניס יותר, החוב שלך קטן באופן יחסי באחוזים. את זה אי אפשר לשנות.

הדבר הבא – באמת הבשורה הגדולה היא גיוס ההון שגייס בשבוע שעבר החשב הכללי בלונדון. זה אל"ף-בי"ת של אמון של כלכלות בכלכלת ישראל, אמון של העולם בכלכלת ישראל.
אני אעביר את רשות הדיבור לרוני חזקיהו."

החשב הכללי, מר רוני חזקיהו אמר:

"ביום רביעי האחרון אנחנו גייסנו 3 מיליארד דולר. גייסנו את זה בשני סוגים: מיליארד דולר ל-10 שנים ושני מיליארד דולר ל-30 שנה. היה גם ביקוש, דרך אגב, ל-50 שנה ול-100 שנה למדינת ישראל, אבל החלטנו בשלב הזה לא ללכת לטווחים ארוכים.

הגיוס הזה נגמר בהצלחה חסרת תקדים. מה שאפיין את ההצלחה הזאת זה כמה דברים: קודם כול המחיר כמובן, המחיר היה נמוך מאוד. דרך אגב, לא היו הרבה שאלות לגבי הכלכלה, השאלה היחידה הייתה בכמה מחיר אנחנו יכולים לקנות כמה שיותר, ואכן היה פה ביקוש לגיוס – מעל 20 מיליארד דולר על 3 מיליארד דולר ביקוש. כבר אחרי 20 דקות יכולנו לסגור, לקחת 3 מיליארד דולר וללכת, אבל נשארנו כמובן לחכות לשוק האמריקני בהמשך. הגיעו למעלה מ-20 מיליארד דולר ביקוש, ביקוש עצום וחסר תקדים בכל קנה מידה.

עוד דבר שצריך להגיד לגבי הצלחת ההנפקה הזו – מדובר על ספר ההנפקה אחד הטובים ביותר. למה? כי כל המשקיעים האיכותיים מכל העולם היו שם. מדובר על מעל 40 מדינות מהמזרח, מיפן, מקוריאה, מסינגפור, כמובן מאירופה עצמה, מארצות הברית. מכל מקום בעולם ביקשו להיות שותפים לספר הזה, מעל 400 משקיעים הגישו בקשות להנפקה הזו, מעל 40 מדינות, במחיר חסר תקדים, וזו בעצם הצלחה גדולה לכלכלה הישראלית.

אני חושב שבסופו של דבר הבעיה הגדולה שלנו שם הייתה כמה אנחנו מקצים לכל אחד. זו הייתה בעיה מאוד קשה, לקחו ארבע שעות בערך לעשות רק את ההקצאה, אז אני חושב שכולם מבינים היום שכלכלת ישראל נמצאת על הצד הטוב ביותר."
ב.    הממשלה דנה בתוכנית שיפור מערך האגרות הממשלתיות והחליטה, כחלק מהמאמץ הממשלתי להקל על הנטל הבירוקרטי המוטל על הציבור ועל עסקים בישראל,  לקדם מדיניות אשר תשפר את רווחת אזרחי ישראל והעסקים הפועלים בה, בין היתר על ידי פישוט תהליכי תשלום אגרות, שינוי או ביטול אגרות לא עדכניות ופעולות נוספות. 

ג.    הממשלה החליטה להקים ועדת היגוי לאומית להגנת סייבר בתעופה אזרחית בראשות ראש מערך הסייבר הלאומי ובהשתתפות הגופים הרלוונטיים לשם גיבוש מדיניות להגנת סייבר בתעופה האזרחית הישראלית וליווי יישומה. הוועדה תהווה תשתית לשיתופי פעולה בין הגורמים השונים הפועלים בתחום בישראל ובעולם, תגבש את המענה ההגנתי הנדרש לישראל, תכוון תהליכי אסדרה ותקדם מיזמים טכנולוגיים משותפים להגנה.

ד.    הממשלה הנחתה את יו"ר מועצת מקרקעי ישראל לכנס בדחיפות דיון במועצה בעניין קביעת מתווה פיצוי  בגין פינוי קרקעות בשכונת כפר שלם, הנחוץ לצורך הקמת הקו הסגול של הרכבת הקלה, במקטע העובר בשכונה.

ה.    המשך דיון בנושא תוכנית התקציב התלת שנתית לשנים 2023-2021, יתקיים במועד אחר.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

MyTama38

Funzing-Fl

תגובות אחרונות