הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 9 בפברואר 2020

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 9 בפברואר 2020

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

”בוקר טוב. בוושינגטון, בביקור האחרון, עשינו היסטוריה – הבאנו תוכנית אמריקנית שלפיה ארצות הברית תכיר בריבונותנו בבקעת הירדן, בצפון ים המלח, בכל היישובים ביהודה ושומרון בלי יוצא מן הכלל, קטן כגדול, ובשטח גדול שעוטף אותה. התוכנית הזאת היא תוצאה של עבודה מאומצת ומשותפת של הצוותים של הנשיא טראמפ ושלי, ושל העבודה המשותפת שלי מול הנשיא טראמפ.

הדבר הזה מביא את הדבר העיקרי: הדבר העיקרי הוא הכרה אמריקנית בריבונותנו, בהחלת החוק בשטחים שהתוכנית מייעדת להיות חלק מישראל. הדבר הזה מחייב מיפוי מדויק של השטחים הללו, השטח כולו יש לו פרימטר של 800 קילומטר. העבודה התחילה, הצוות הישראלי כבר יצא לדרך, הרכבת יצאה לדרך והעבודה הזו תושלם. ארצות הברית ואנחנו הסכמנו שכשהתהליך כולו יושלם, נביא אותו לממשלה, אבל האמריקנים אומרים בצורה הכי ברורה: אנחנו רוצים לתת לכם את ההכרה ואנחנו ניתן לכם אותה כשהתהליך כולו יושלם. ההכרה זה הדבר העיקרי, את הדבר הזה הבאנו, אני הבאתי, אחרי עבודה משותפת. אנחנו לא רוצים לסכן את זה, אנחנו עובדים בצורה אחראית, בצורה מושכלת. לכל המצייצים בחוץ ואפילו בתוך הממשלה – אנחנו עשינו את העבודה, אנחנו נשלים את העבודה, ולכן העבודה יצאה לדרך והיא תושלם, אני מקווה, בקרוב מאוד.

עשינו היסטוריה גם בשבוע שעבר באפריקה – נפגשתי באוגנדה עם יושב ראש מועצת הריבונות של סודאן, עבד אלפתח אלברהאן. הייתה פגישה חשובה מאוד, סיכמנו על שיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה בין ישראל לבין סודאן. בסודאן הייתה ועידת ח’רטום, שלושת הלאווים: נגד קיומה של ישראל, נגד הכרה בישראל, נגד שלום עם ישראל. יש שינוי עצום שמתחולל היום בעולם, שאנחנו מובילים אותו, שינוי היחסים שלנו עם מדינות ערביות ומוסלמיות, כמעט כולן, והתהליך הזה השתקף גם במה שקרה אתמול.  ישראל הפכה למעצמה עולמית, מדינות מוסלמיות וערביות רבות רוצות בקרבתנו.

אני מביא היום לממשלה החלטה להקצות 35 מיליון ₪ למרכיבי ביטחון וחוסן לעיריית אשקלון ותושביה. אני מודה לשר האוצר, לשר הפנים ולשרים האחרים שנתנו כאן את סיועם. במסגרת התוכנית הזאת אנחנו נפעל לשיפוץ מיידי של עשרות מקלטים ציבוריים בעיר, נרחיב את טיפולי התמיכה לילדים ונביא גם מערכות חכמות וציוד מיוחד לשעת חירום.

מנגד, אני רוצה להבהיר, אנחנו לא נקבל שום תוקפנות מעזה. אנחנו רק לפני כמה שבועות חיסלנו את המפקד הבכיר של הגא"פ בעזה. אני מציע לגא"פ וגם לחמאס לרענן את זיכרונם. אני לא אפרט את כל הפעולות ואת התוכניות שלנו בתקשורת, אבל אנחנו ערוכים לפעולת מחץ נגד ארגוני הטרור בעזה. המעשים שלנו חזקים מאוד והם עדיין לא הסתיימו, בלשון המעטה.

הממשלה תאשר היום את הבאתם לישראל של עוד כ-400 עולים מאתיופיה. אני גאה בכך שכראש ממשלה הייתה לי הזכות להעלות אלפים מאחינו ואחיותינו באתיופיה במהלך תקופות כהונתי כראש הממשלה, אנחנו מתכוונים כמובן להמשיך לעשות זאת, זה הצעד הנוסף. אנחנו גם מחויבים לשילובם המלא של בני העדה בחברה הישראלית, אנחנו פועלים בזה ללא הרף ונמשיך לעשות זאת

יואב גלנט, בבקשה".

השר  גלנט:

"תודה, אדוני ראש הממשלה.

לפני כ-40 שנה הייתה לי הזכות, לפני מלחמת לבנון הראשונה, להיות, יחד עם חבריי, בין אלה שהביאו את ראשוני העולים האתיופים מחופי סודאן. היום, כשר העלייה והקליטה, אני ממשיך ביחד עם הממשלה ועם ראש הממשלה את התהליכים של הבאת היתרה של עולי הפלשמורה שנמצאים באתיופיה וממתינים.

הממשלה קיבלה החלטה בשנת 2016 להעלות כ-1,300 עולים. לאחר שבדקנו את הדברים שהיו קשורים לרמת קרבה של בודדים שבני משפחתם מדרגה ראשונה נמצאת בארץ, של הורים שילדיהם נכנסו לישראל והם נשארו מחוץ למקום, של ילדים בגירים של אימהות שכאשר הן קיבלו את האישור, הילדים היו ילדים לא בגירים, ואחרים, התברר לנו שנותרו עוד כ-1,000. קיבלנו החלטה נוספת בשנת 2018, ובמסגרת ההחלטה הזו עלו 602 עולים. נותרו מכסות שמאפשרות, בתקציב נתון, להעלות עוד 398 אנשים.

מאחר שתהליכי הקמת הממשלה מתעכבים בתהליכי בחירות מזה שנה, יש 398 אנשים שממתינים לשווא בגונדר ובאדיס אבבה, בעוד שהם יכלו לשבת היום במדינת ישראל במרכזי קליטה שמוכנים לעניין הזה במקומות שונים בארץ. אנחנו מאכלסים כ-3,000 יוצאי אתיופיה במרכזי הקליטה ויש לנו מספיק מקום למספר הזה ואף ליותר ממנו, לכן אנחנו נביא את ההחלטה הזאת. אני מדגיש שמדובר באנשים שהוכח לגביהם שהם מזרע ישראל, הביעו נכונות לגיור וכל היתר.

לכן, אני מברך את ראש הממשלה על זה שהוא מאפשר לעשות את המהלך הזה. אני רואה את ידידי, דודי אמסלם, שפעל ביחד עם נגוסה בצורה בלתי רגילה על מנת לממש את המהלך הזה והביא אותו לממשלה. אני אומר בצורה הפשוטה: בכל מקום שלא תעביר את קו הגבול, תמיד יהיו כאלה שיהיו מקופחים או לא מקופחים, אבל פה יש לנו הזדמנות לאפשר ל-398 אנשים להיות במצב יותר טוב אחרי שההחלטה כבר התקבלה, והבירוקרטיה של תהליכי בחירות מעכבת אותה.

לכן אנחנו מביאים את זה להחלטה, ואני, ככל שהעניין הזה יתאפשר, גם ארצה להיות שם ולראות את האנשים האלה עולים למטוס ולזכות במעשה המצווה הזה.

תודה רבה לך, ראש הממשלה, על זה שאתה מאפשר את זה, ותודה לכם."

ראש הממשלה נתניהו:

"תודה.

כמובן שאנחנו נמשיך לפעול בארץ בכל הכוח נגד ביטויי גזענות, בכל מקום, בוודאי בכל חלק של הממשלה וגם של הציבור. אנחנו יוצאים נגד זה, אנחנו מבינים באמת את התחושות של בני ובנות העדה. מעת לעת, מדי כמה שבועות, כינסתי כאן ישיבה של שרי הממשלה כדי לטפל באמת בכל הצרכים, אבל קודם כול בצורך היסודי הזה – להבין כיצד הם מרגישים, לשנות את הגישה הציבורית, ולעמוד באמת בצורה הכי ברורה נגד כל ביטוי של גזענות בכלל ומול אחינו ואחיותינו בפרט.

אנחנו נביא היום לאישור הממשלה עוד החלטה חשובה – אנחנו נקדם הקמת מרכז נתוני תעופה שיאגד מידע אודות הטסים למדינת ישראל וממנה. זה כמובן חשוב במיוחד בעתות של מחלות או מגיפות, זה חיוני למדינת ישראל גם במאבקה בטרור, בפשיעה, בהגירה בלתי חוקית, וכפי שאמרתי, יסייע לשמירת בריאות הציבור. כמובן שכל היבטי הגנת הפרטיות יילקחו בחשבון וייעגנו בחקיקה. אנחנו מצטרפים היום לשורה של מדינות כמו ארצות הברית, אוסטרליה ומדינות רבות באירופה שכבר מפעילות מרכז נתונים מסוג זה.

כיוון שנגעתי בענייני דיומא והטיפול שלנו במחלה, בנגיף הקורונה, אני מדווח לממשלה שקיימנו דיון מקיף, עמוק ויסודי כדי להפעיל את כל זרועות הממשלה נגד הנגיף. עד לרגע זה עוד לא קרה מה שצפינו שבסופו של דבר יקרה וזו ההידבקות הראשונה, הברורה, המוכחת, בישראל של ישראלים או מבקרים בארץ מהנגיף. זו תוצאה של עבודה מאומצת של כל המערכות שלנו ושל מערכת הבריאות, ואני מעביר את זכות הדיבור כמובן לשר הבריאות, בבקשה."

השר ליצמן:

"תודה, אדוני ראש הממשלה.

אני רוצה לפרט בקיצור את הדברים שעשינו ונקטנו: אל"ף, סגרנו את הטיסות הישירות לסין. בי"ת, את הכניסה לישראל לזרים ששהו בסין ב-14 הימים האחרונים סגרנו. יש בידוד בית לשבים מסין לישראלים – בידוד בית שמי שהיה, במשך 14 ימים צריך להיות בבידוד.

כל בתי החולים נערכים לקליטה, אם חלילה וחס יהיה קורונה. הנחת העבודה אומרת שיהיה קורונה ולכן אנחנו צריכים להיערך. עושים את זה גם בבתי חולים וגם במקומות, למשל בראשון, בבית החולים שמואל הרופא וכל מיני מקומות שערוכים לרכז את החולים שם.

ביום שישי הרחבנו את הגדרת המקרה האפידמיולוגי – זאת אומרת, מי שבא עם חום לא רק מסין, מה שהיה עד היום, הוספנו גם כמה מדינות נוספות: הונג קונג, תאילנד, יפן, סינגפור, דרום קוריאה ומקאו.

יש לנו מעבדה שיכולה לעשות 60 בדיקות בו-זמנית. כשהתחלנו את הבדיקות זה לקח 10 שעות, היום הורדנו את זה ל-4 שעות.

הדבר העיקרי שרציתי לגעת בו – דיברנו שאנחנו נקים מפעל לחיסונים. ראש הממשלה והשרים אישרו את זה בישיבה בשבוע שעבר, שאנחנו לא נצטרך להגיע לעולם, נעשה את זה לבד כאן, נבדוק ונקים את המפעל כאן.

אנחנו הזמנו 12 מיליון מסכות וגם לצוות הרופאים חצי מיליון במיוחד, יש חומרי חיטוי, בלי להיכנס יותר לפרטים.

ראש הממשלה נתניהו:

"תודה רבה, תודה לכם."

ב.    הממשלה החליטה, בהתאם לסעיפים 8(א) ו-10(ב) לחוק בנק ישראל, התש"ע-2010, למנות, לפי המלצת נגיד בנק ישראל, את אנדרו אביר למשנה לנגיד בנק ישראל.

ג.    בהתאם לסעיף 38 לחוק-יסוד: הממשלה, החליטה הממשלה להציע לכנסת להכריז על מצב חירום  לתקופה של שנה אחת, בהמשך להכרזה הקודמת של הכנסת מיום י"ג בכסלו התש"ף (11 בדצמבר 2019), שתוקפה עד יום  ט"ז בניסן  התש"ף (10 באפריל  2020).

ד.    הממשלה דנה בנושא עובדים זרים בענף הבנייה וקבעה, כי  לאור הנסיבות שנוצרו בשל מגפת הקורונה, המכסה המרבית לעובדים זרים לענף הבנייה תגדל ב-500 עובדים עד ליום 31.5.2020. הגדלה זו נדרשת על מנת שהמכסה המרבית לעובדי הבניין תאפשר כניסתם לישראל של העובדים הזרים החדשים הצפויים להגיע לישראל וזאת ללא תלות ביציאתם של העובדים הזרים הוותיקים, שכאמור מתעכבת בשל התפרצות המגיפה.

ה.    הממשלה דנה בהקמת מרכז נתוני תעופה לצורך קבלת מידע אישי מחברות התעופה על אודות נוסעים בטיסות הנכנסות, היוצאות או העוברות במדינת ישראל והחליטה להקים צוות משפטי בין-משרדי, בראשות משרד המשפטים  אשר יוביל הליך חקיקה לשם הקמת מרכז נתוני תעופה בישראל. המידע שייאסף ייאגר במאגר מידע וישמש לקידום המטרות הבאות בלבד: מאבק בטרור, לרבות במימון טרור; לחימה בפשיעה חמורה חוצה גבולות; מאבק בהגירה בלתי חוקית ושיפור מערך ביקורת הגבולות; אבטחת תעופה ושמירה על אינטרסים חיוניים נוספים ועל בריאות הציבור מפני אירועים אפידמיולוגיים.

ו.    הממשלה החליטה, לנוכח החרפת האיום הביטחוני שעמו מתמודדים תושבי העיר אשקלון, לסייע לעיריית אשקלון במתן מענה מידי והולם לתושביה בהתמודדות עם המצב הביטחוני והשלכותיו ובנשיאת נטל ההוצאות החריג שהוטל עליה בגין המצב הביטחוני. לאור הבחירות הצפויות לכנסת ה-23, נכללים בתכנית רק המרכיבים הנדרשים באופן מידי לשנת 2020.

ז.    הממשלה דנה במינויה של ועדת בדיקה ממשלתית לפי סעיף 8א לחוק הממשלה, התשס"א-2001 לבירור טענות בנוגע להתנהלות, למבנה הארגוני ולכפיפות של המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, והחליטה להטיל על שר המשפטים להקים ועדת בדיקה שתעסוק בנושא זה. עוד החליטה הממשלה לאשר, בהתאם לסעיף 8א לחוק הממשלה, התשס"א-2001, את קביעת שר המשפטים כי לוועדה יהיו הסמכויות של ועדת חקירה לפי סעיפים 9 עד 11 ו-27(ב) לחוק ועדות חקירה, התשכ"ט-1968.

ח.    הממשלה דנה בהמשך הכניסה לישראל של בני קהילות גונדר ואדיס אבבה והחליטה להטיל על שר הפנים להמשיך לבחון ולאשר, בהתאם לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב-1952, את כניסתם של מועמדים העומדים בכל התנאים המצטברים המפורטים בסעיף 2 להחלטת הממשלה מס’  מס’ 716,  ועונים על קריטריונים א’ או ג’ בסעיף 1 בהחלטה מס’ 1911 מיום 11.8.2016  ושלא אושרה כניסתם לישראל אך ורק משום שתמה המכסה שנקבעה במסגרת החלטה מס’ 1911.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

MyTama38

Funzing-F1

תגובות אחרונות