הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 8 במרץ 2020

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 8 במרץ 2020

א.    בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:

"כפי שאני חוזר ואומר, אנחנו בעיצומה של מגפה עולמית, גם אם לא הכריזו על כך רשמית. אני אמסור היום עדכונים לממשלה על הצעדים שהחלטתי עליהם יחד עם חבריי השרים בעניין הקורונה. אנחנו פועלים באחריות, בקור רוח ובשיתוף פעולה מלא בין כל הגורמים. אני מקיים דיון בנושא כל יום, וברוב הימים כמה פעמים ביום.

בזכות הצעדים שהובלנו, אני יכול להגיד שהמצב בישראל בשליטה והוא בין הטובים ביותר בעולם, אם לא הטוב ביותר במדינות המערב.

אני קורא היום לציבור להיזהר מ"פייק ניוז" של ידיעות כוזבות בעניין נגיף הקורונה בישראל. יש להישמע רק להודעות הרשמיות של משרד הבריאות והגורמים הרשמיים. אני מבקש משר הבט"פ לפעול נגד זריעת פאניקה בציבור באמצעות הודעות שווא, יש לא מעט כאלה.

כדי להתמודד עם הנגיף, אני פועל גם ברמה הבין-לאומית, שוחחתי עם מנהיגים רבים ב-72 השעות האחרונות, יזמתי שיחת ועידה שנקיים עימם השבוע, כדי לדון בסיוע בין-לאומי הדדי. יש לישראל מה להציע ויש לישראל גם מה לקבל, אנחנו בעמדה טובה לשיחה הזאת.

אנחנו נפעל היום כדי לקדם את הצעדים שקבעתי: 1) נחטא מתקנים ציבוריים; 2) נגייס את חיל האוויר וחברות התעופה כדי להבטיח בכל מצב את המשכיות שרשרת האספקה החיונית למשק הישראלי; 3) נגייס את מיטב המוחות בישראל כדי להפריד ביעילות בין בריאים לחולים. מחר נקיים ישיבה מאוד חשובה של גורמי המדע והבריאות במטרה להרחיב מאוד את מספר הנבדקים ולצמצם מאוד את משך הזמן הדרוש לקבלת תוצאות הבדיקה; 4) אנחנו נקיים קרן לסיוע תזרימי, ושר האוצר יציג עכשיו קרן של 4 מיליארד ₪ שהוא מתווה הסיוע לחברות שמושפעות כלכלית מהתפשטות הנגיף. אנחנו מטפלים במשבר הקורונה על הצד הטוב ביותר.

אני חוזר ומבקש מאזרחי ישראל: שמרו בקפדנות על ההוראות וההנחיות של הממשלה ומשרד הבריאות. זה לא צחוק וזה לא דבר של בחירה, צריך פשוט לעשות את זה. כל הקפדות ההיגיינה האלה מעכבות או מונעות את ההתפשטות של הנגיף לכם, לבני משפחתכם, לכל בני האדם במדינת ישראל – אנא הקפידו על כך.

אנחנו מציינים היום בממשלה את יום האישה הבין-לאומי. הנשים מנפצות את תקרת הזכוכית בישראל כל הזמן – בממשלה, בהיי-טק, בחינוך, בתרבות, במערכת המשפט, בבריאות, בתקשורת, בכלכלה, בכל תחום. אני חייב להגיד לכם, גם במטוסי חיל האוויר, מתוך עדות אישית במסוקים שמטיסים אותי, הרבה פעמים יש טייסות מיומנות, מוכשרות ואני מוכרח להגיד שההרגשה מאוד מאוד בטוחה לדעת שאנחנו בידיים של נשים כאלו. מי היה חולם לפני כמה שנים שיטיסו מטוסי קרב ויטיסו הליקופטרים, ובעצם עוזרות להטיס את המדינה בכל דבר. נשים פורצות דרך בכל תחומי החיים בישראל.

יש עוד סעיף אחד חשוב – אני מאחל לכל עם ישראל, לכל ילדי ישראל: חג פורים שמח. מה שכן, השנה כבר נפלו כל המסכות, עוד לפני החג."

ב.    במסגרת ההיערכות למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל, הציג ראש המטה לביטחון לאומי, מר מאיר בן שבת, את הצעדים הננקטים להאטת קצב התפשטות הנגיף ואת ההיערכות של מערכת הבריאות והגורמים הממשלתיים להבטחת הרציפות התפקודית במקרה שהנגיף יתפשט והתחלואה תתרחב.

המנהל הכללי של משרד הבריאות, מר משה בר סימן-טוב, הציג תמונת מצב של התחלואה בישראל בהשוואה ליתר מדינות העולם וציין כי בישראל יש שליטה טובה על נתוני החולים והנדבקים בנגיף.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ’ סיגל סדצקי, תיארה את מאפייני הנגיף, דרכי ההידבקות והטיפול והתייחסה להוראות הניתנות על ידי משרד הבריאות למניעת ההדבקות והתפשטות הנגיף.

ג.    במסגרת ציון יום האישה הבין-לאומי, מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה סקרה לפני הממשלה נתונים כלליים בנוגע לדירוג השוויון המגדרי הבין-לאומי. לפי נתונים אלו מדינת ישראל נמצאת במקום ה-64 ביחס למדינות העולם. מנהלת הרשות ציינה כי שיעור פערי השכר בין גברים לנשים במדינת ישראל הוא גבוה, אך יחד עם זאת ישנה מגמת צמצום הפער לאורך השנים. בעניין ייצוג נשים בקרב הסגל הבכיר של שירות המדינה, נמצא כי הנשים מהוות 43% מקרב הסגל הבכיר בשירות המדינה, מקרב הסמנכ"לים בשירות המדינה 33% הן נשים ומקרב המנהלים הכלליים בשירות המדינה רק 19% הן נשים. כן הוצג שיעור הנשים בדירקטוריונים אל מול מדינות ה-OECD; הקמת מאגר נשים מומחיות בינואר 2020; הצלחת קמפיין אשר עודד נשים להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות ואימוץ הניתוח המגדרי בתקציב המדינה – מדינת ישראל היא אחת מ-17 מדינות בלבד אשר אימצו את התקציב המגדרי.

השרה לשוויון חברתי הוסיפה בעניין מעמד האישה בחברה הערבית וציינה לחיוב את הגידול במספר חברות הכנסת מן המגזר הערבי.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-Fl

Funzing-F1

תגובות אחרונות