תיאטרון קרוב – מייסודו של ניקו ניתאי, שווה ביקור ובאמת קרוב גאוגרפית לכולנו

תיאטרון קרוב – מייסודו של ניקו ניתאי, שווה ביקור ובאמת קרוב גאוגרפית לכולנו

תיאטרון "קרוב",  מייסדו של ניקו ניתאי, הוא מוסד פרינג’ תרבותי, שהוקם על מנת לקדם פרויקטים תרבותיים וחינוכיים בקהילה. הוא עושה זאת בדרך בלתי שגרתית, על ידי שימוש בחומרים עכשוויים ומתחום הקלאסיקה ,מפעיל תהליכים שהקהל מעורב והופך לחלק בלתי נפרד מהחוויה .
התיאטרון הוקם בשנת 2001, במבנה תעשייתי ולאחר שנה וחצי של פעילות לדאבוננו- נשרף כליל, על כול תכולתו האומנותית והפיזית.
לאחר מכן בניסיון לבחור מקום מתאים לפעילות, התמקמנו בתחנה המרכזית החדשה של ת"א שנראתה מתאימה ביותר למטרות שהצבנו לעצמנו.
אוכלוסיית הסביבה ואוכלוסיית התחנה עצמה מורכבת מעולים חדשים, עובדים זרים ואנשים מעוטי יכולת שאינם זוכים ליהנות מהיצע תרבותי וחינוכי כלשהו. מוסדנו ,העמיד לעצמו כמטרה עליונה, לקרב את אוכלוסיית הפריפריה  אל מקורות התרבות העכשוויים והקלאסיים, לפתח איתם פרויקטים  חינוכיים מגוונים ולהפוך את המוסד ולהפוך את המוסד לבית חם ואוהד להמוני אנשים שלא זכו ליהנות ממנעמי התרבות והרווחה .
הסגנון של ההפקות שונה לגמרי מכול מה שמוצג על הבמות הממוסדות, והוא מעלה אירועים תרבותיים חינוכיים שבו המחסום בן האמן לצופה נמחק לחלוטין. הקהל הופך לחלק בלתי נפרד מהאירוע.
במקביל לרפרטואר הקיים ,המורכב ממחזות עכשוויים  או קלאסיים ,העוסקים בבעיות חברתיות וביחסים בין הפרט והחברה והוא שונה מהרפרטואר של התיאטראות הרשמיים, המוסד מפעיל במקביל חוגים וסדנאות המיועדים לנוער ולילדים, אך גם למבוגרים ואילו לקשישים שבהם יוכלו לבטא את עצמם ולמצוא דרך להתמודד עם בעיותיהם באמצעות האומנות.
במשכן תיאטרון קרוב ,בתחנה המרכזית, ישנם שני אולמות בהם הוא מעלה למעלה מ 100 אירועים מדי שנה אך התיאטרון נוסע גם לישובים פריפריים גם מחוץ לת"א על מנת להציג בפני אוכלוסיות מגוונות.
בכך יש לניקו ניתאי ניסיון רב ,הוא ניהל 20 שנה את תיאטרון הסמטה ביפו העתיקה והצגתו  "הנפילה", הרצה למעלה מ 30 שנה , כמו הצגותיו האחרות, חורשות את הארץ ומגיעות לקהלים מהפריפריה.
ניקו ניתאי – מייסד תיאטרון קרוב. ביים למעלה מ – 50 הצגות (לאחרונה "מלון אירופה"), תרגם ועיבד כ – 30 מחזות, כתב את "גן עדן טרום חובה", "היפוכונים", "איש הרוח הזונה והליצן", "רחובות לאוהבים", משחק בהצגות היחיד "הנפילה", "פינוק מטריף", "ל.ס דיוניסוס", "את ואני ואשליות".

 

הצגות קרובות:

"במערכה האחרונה" – מסע בעקבות האקדח של צ’כוב

ע"פ צ’כוב ובבימוי ניקו ניתאי.

המחזה מספר את סיפורו של שחקן ותיק המתעורר באמצע הלילה לבדו בתיאטרון אחרי שנערכה לו הצגת הוקרה. זאת הזדמנות לעבור דרך מחזותיו של צ’כוב במסלול האקדחים היורים במערכה האחרונה– "השחף", "דוד וניה", "שד היער" , "איבנוב" ועוד.

 

"הנפילה"

 מאת: אלבר קאמי
תרגום, עיבוד וביצוע: ניקו ניתאי

ההצגה "הנפילה" נכתבה בשנת 1956,
האחרונה בין יצירות המופת של קאמי,
היא מבחן חסר פשרות של יסודות חייו של הסופר כאיש ציבור, וכן של התרבות המערבית בכלל.

לאורך חמישה ימים רצופים, בין תעלות הגיהנום של אמסטרדם. ובתוך בר מפוקפק, הנושא את השם המצלצל "מכסיקו סיטי", משתרע וידוי אישי מדהים ומפתיע. פשעים גדולים של האנושות כולה מתערבבים בעוול זעיר יום-יומי. גבור העלילה, ז’אן בפטיסט קלמנס, עורך דין לשעבר וכיום שופט אסיר חרטה, הוא דיוקן מדויק של אדם מתורבת "בערך". ראי מהימן ומעוות של בן זמננו. מאחורי השנינות המבריקה מסתתר למעשה אדם מובס, המבקש עדים ושותפים לנפילתו. היכן נגמר הוידוי? היכן התחיל כתב האשמה? האם הוא ערך את משפטו, או את משפט תקופתו?

ההצגה "הנפילה", של השחקן והבימאי ניקו ניתאי, היא מההצגות הוותיקות בישראל.

ההיסטוריה של ההצגה:
ב- 8 במרץ 1975, בבית תה קטן, הממוקם במרתף ליד כיכר דיזנגוף והנושא את השם המצלצל "בית – הובן", כשם המלחין הדגול: בטהובן, התקיימה לראשונה בארץ ההצגה במסגרת המיוחדת של קפה – תאטרון.
היה זה עיבוד מקורי לרומן של אלבר קאמי "הנפילה", שניקו ניתאי (במאי תיאטרון "הבימה" באותה התקופה), העלה כהצגת יחיד במתכונת של תיאטרון סביבתי שהמחיצות בין האמן לקהל בוטלו לחלוטין והצופה נהיה ברגע מסוים לפרטנר בלעדי.

ההצגה שהחלה כהרפתקה אמנותית – ניסיונית, מחוץ לממסד התיאטרלי הצליחה מעל המשוער והפכה לסמל מסחרי  לתיאטרון בלתי מסחרי (פרינג’ כיום).
צופים רבים חזרו לחזות בשנית ובשלישית והדיונים החופשיים לאחר ההצגה הפכו לחלק בלתי נפרד מחוויית הצפייה.
ההצגה משחקת כבר 36 שנים, ועד כה הוצגה בלמעלה מ – 3300 פעמים בארץ ובעולם.

 

לאתר התאטרון:  http://www.t-karov.co.il

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

MyTama38

Funzing-Fl

תגובות אחרונות