הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 5 ביולי 2020 שהתכנסה במשרד החוץ

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 5 ביולי 2020 שהתכנסה במשרד החוץ

א.    בפתח ישיבת הממשלה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו:

"בימים הקרובים אנחנו נציג תוכנית כלכלית מיוחדת לטפל באתגר הכלכלי של הקורונה שמעסיק עצמאים, אזרחים, בעלי עסקים, עובדים. זו משימת-על מבחינתי ומבחינת הממשלה, אבל במקביל אנחנו בעיצומה של מתקפת קורונה מחודשת, התפרצות חזקה מאוד שעולה ומתפשטת גם בעולם וגם אצלנו.

ארגון הבריאות העולמי ציין את המזרח התיכון כמוקד התפשטות עולמי, זה לא פוסח על ישראל, זה כאן, ולכן אנחנו גם רואים, כפי שהתרעתי, שההתפרצות הזאת תלווה גם בעלייה, בהכפלה של מספר החולים הקשים, דבר שיאתגר את מדינת ישראל ואת מערכת הבריאות שלנו. שוחחתי על כך היום בבוקר עם שר הבריאות ואתמול בלילה עם גורמים שונים, אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר. לצורך זה אני מבקש בגמר הדיון של ישיבת הממשלה הזאת להביא הערכה מחודשת על מצבנו, לאן אנחנו הולכים והצעדים הנדרשים.

כמו כן, ביקשתי, בהתאם לדיונים שקיימנו, להביא הנה את יושב ראש הכנסת יריב לוין ואת ראש ועדת חוק, חוקה ומשפט יעקב אשר, כדי להעמיד אותם על החומרה של המצב. אנחנו במצב חירום, אנחנו לא יכולים להתנהג בחקיקה בכנסת, בצעדים שאנחנו עושים, כאילו אנחנו בימים כתיקונם. לא כך הדבר, ועל כן אנחנו רוצים לקדם גם את האמצעים לקבלת החלטות וגם את קבלת ההחלטות בהיקף אחר, בעוצמה אחרת, כדי לעצור, לבלום את התפשטות הקורונה. אם לא נבלום את התפשטות הקורונה, לא תהיה לנו, לא בריאות ולא כלכלה וייגבו חיים של אזרחים רבים במדינת ישראל.
אנחנו חייבים לעשות את מה שנדרש. לכן ביממה הקרובה, לאחר המצגת שתוצג כאן, אנחנו נידרש לישיבת ממשלה נוספת כדי לקבל את ההחלטות הדרושות, הן בצעדים מעשיים והן בחקיקה.

כפי שאמרת, אדוני המזכיר, אנחנו נפרדים היום מגלעד ארדן. גלעד, אני רוצה להזכיר לך שאנחנו נפגשנו בכהונה הראשונה שלי ב-1996 כשבאת כאדם צעיר, אתה עדיין נשארת אדם צעיר, אבל צברת ניסיון גדול מאוד. רשמתי לי רק חלק מהתפקידים, אני חושב שיש עוד: שר להגנת הסביבה, שר להגנת העורף, שר התקשורת, שר הבט"פ בתקופה עם אתגרים גדולים מאוד של פיגועי בודדים שהיינו צריכים להתמודד איתם, המשטרה הייתה צריכה לעשות זאת ואכן בהנהגתך עשתה שורה של צעדים שלא נעשו קודם לכן, השר לעניינים אסטרטגיים – ההתארגנות נגד ה-BDS, חבר קבינט כמובן במשך השנים האחרונות.

אלה תפקידים שוודאי גרמו לך להכיר את האתגרים חובקי העולם של מדינת ישראל. אתה ביטאת לא פעם את נכונותך וביטחונך שתוכל לייצג את מדינת ישראל בעוצמה, הייתי אומר בתקיפות הדרושה וגם בנימוקים הדרושים במישורים הללו. אני חושב שהעבודה שעשית ב-BDS נותנת לך משנה מרץ ומשנה ניסיון לפעולה הזאת. אני חושב שהזירה הזאת הולכת להיות מאתגרת, אנחנו רואים מה קורה במסגרת בית הדין הבין-לאומי בהאג, בית הדין המוטה שעושה דה-לגיטימציה לישראל. אין ספק שהזירה של האו"ם והזירה של ארצות הברית הן הזירות הבין-לאומיות החשובות ביותר שיש לנו, אנחנו שולחים אותך לשם עם ציפייה גדולה וגם עם ידיעה שאנחנו נאותגר שם, ואנחנו סומכים עליך שתעשה שם את העבודה.

אתה תתמנה מעכשיו, מגמר הישיבה הזאת, כשגריר ישראל באו"ם, ומה-20 בינואר, עם תום כהונתו של רון דרמר שתוארך היום גם כן בשנה אחת, כשגריר ישראל בארצות הברית. היחיד שהיה בתפקיד הזה, לדעתי, בכפילות היה אבא אבן, הרבה שנים קודם לכן, ואני מאחל לך לא פחות הצלחה.
תודה לך גלעד, על כל תרומתך."

השר גלעד ארדן הודה לראש הממשלה ואמר:

"חברותיי וחבריי השרים, הרגע הזה הוא רגע מאוד מאוד מרגש עבורי, אני נפרד מכם היום אבל באופן זמני.

זכיתי לשרת כשר בממשלות ישראל ב-11 השנים האחרונות וקודם לכן כחבר כנסת במשך כ-6 שנים. לאורך כ-17 שנים הייתה לי הזכות האדירה לפעול למען אזרחי ישראל, למען מדינת ישראל ולהילחם על קידום רפורמות ותיקונים בנושאים רבים וחשובים, ביניהם, ראש הממשלה הזכיר חלק מהם, הובלת המאבק בתאונות הדרכים בכנסת, ההגנה על הסביבה, רפורמה בתקשורת, הגנת העורף, הקמת תשתית המאבק ב-BDS וכמובן הגנה על ביטחונם האישי של אזרחי מדינת ישראל.

אני מודה לבורא עולם על הזכות שהייתה לי לשרת את אזרחי ישראל. אני מודה לכם, חברותיי וחבריי, על השותפות ועל העשייה, ואני מודה לך, אדוני ראש הממשלה, על הובלת המדינה בגאון ובעוצמה, על מנהיגותך ועל הדרך שלך, הדרך שהיא דרכנו, שמבוססת על האמונה בנצח ישראל, על ביצור עוצמתה של מדינת ישראל ועל קידום החופש והשוויון של כלל אזרחי ישראל.

אני יוצא לייצג את ישראל בגאווה עצומה – אין עוד מדינה כמדינתנו. אולם, אלה הם ימים קשים, הם קשים לאזרחי ישראל, הם קשים לארצות הברית והם קשים במיוחד ליהדות ארצות הברית.

הקורונה היכתה ברבים והיא פוגעת ומאיימת על בריאות הציבור, על פרנסתו ועל יכולת הקיום שלו בישראל ובכל רחבי העולם. זה הזמן שלנו להמחיש את הערבות ההדדית בינינו, ואת הסולידריות עם אחינו ואחיותינו כאן בארץ, אולם גם עם אחינו בעולם שחוו טרגדיות איומות ונאבקים כיום על שימור החיים היהודיים ממש.

איום הקורונה התווסף לאנטישמיות הגואה, אותה חוו על בשרם בשנים האחרונות יהודים רבים בכל רחבי העולם. אני רואה, ראש הממשלה, כפי שהגדרת, את המאבק באנטישמיות והשנאה כנושא מרכזי בשליחותי הן באו"ם והן בארצות הברית.

בשנים הבאות צפויים לנו גם אתגרים מדיניים מורכבים: איראן, שממשיכה להוות איום על העולם ושאיפותיה הן לנשק גרעיני והן לביסוס הגמוניה קיצונית ורצחנית במזרח התיכון, הצורך להגן על זכותנו להחיל את ריבונותנו על מולדת אבותינו והמלחמה בהסתה ובגילויי השנאה ליהודים ולמדינת ישראל, האנטישמיות הישנה והאנטישמיות החדשה.

חבריי לממשלה היקרים, לפני שנים רבות בחרתי לשרת את הציבור מתוך אמונה עמוקה בצדקתה של מדינת ישראל ובצדקת דרכו של עם ישראל, והיום אתם שולחים אותי להילחם ברחבי העולם על האמת שלנו ועל דרכנו. אני מבטיח שאפעל בכל כוחי ואעשה כל שביכולתי כדי לעמוד במשימות אלה.

אני מאחל לידידתנו הגדולה ארצות הברית ולכל אזרחיה, יום עצמאות שמח. אני מבקש להודות לך, אדוני ראש הממשלה, לך, שר החוץ, ולכם, חבריי לממשלה, על האמון.
תודה מעומק הלב."

ב.    הממשלה החליטה, בהתאם לסעיפים 21 ו-23 בחוק שירות המדינה (מינויים), התשי"ט-1959  כדלקמן:

-    למנות את גלעד ארדן לתפקיד ראש המשלחת הקבועה של ישראל לאומות המאוחדות (או"ם) בניו יורק, ארצות הברית, החל מיום 5.7.2020.  תקופת כהונתו של גלעד ארדן בתפקיד ראש המשלחת הקבועה של ישראל לאומות המאוחדות (או"ם) בניו יורק, ארצות הברית תהיה  לתקופה בת 3 שנים, ניתן יהיה להאריך תקופה זו עד לתקופה כוללת בת 4 שנים, לפי המלצת שר החוץ.
-    למנות את גלעד ארדן לתפקיד שגריר ישראל לארצות הברית (וושינגטון), החל מיום 21.1.2021 ועד ליום 30.11.2021.

ג.    הממשלה החליטה, לאור הנסיבות המדיניות הייחודיות בזירה הבין-לאומית בכלל ובנוגע ליחסי ישראל עם ארצות הברית בפרט, בנסיבות הנוכחיות ובעת הזו, להאריך את כהונתו של רון דרמר כשגריר ישראל לארצות הברית (וושינגטון) החל מיום 11.7.2020 עד ליום 20.1.2021. 

ד.    הממשלה החליטה, בהתאם לסעיף 43ד(ו) לחוק יסוד: הממשלה  לצרף את חה"כ אופיר אקוניס כשר נוסף לממשלה. השר אקוניס ישמש בתפקיד השר לשיתוף פעולה אזורי וזאת במקום השר גלעד ארדן.

ה.    הממשלה החליטה בהתאם לסעיף 11(א)(ג) לחוק בתי הדין הדתיים הדרוזיים, התשכ"ג-1962 לבחור בסגן השר, חבר הכנסת פטין מולא, כחבר בוועדה למינוי קאדים מד’הב, בנוסף לשר המשפטים המכהן בוועדה מכוח תפקידו. 

ו.    הממשלה קבעה כי השר חילי טרופר ישתתף בדיוני ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) במעמד של משקיף. 

ז.    הממשלה החליטה, בהתאם לסעיף 31(ד) לחוק יסוד: הממשלה להעביר את שטח הפעולה "המחלקה לתרבות החרדית" ממשרד החינוך למשרד ההשכלה הגבוהה.

ח.    הממשלה מינתה צוות שרים לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התש"ף-2020. 

ט.    הממשלה החליטה, בהתאם לסעיף 7 לחוק שירות המדינה (מינויים), התשי"ט-1959, למנות את הרשומים להלן להיות חברים בוועדת שירות המדינה:
-    קרן טרנר, המנהלת הכללית של משרד האוצר.
-    מרדכי כהן, המנהל הכללי של משרד הפנים.
-    אמיר אשל, המנהל הכללי של משרד הביטחון.

י.    הממשלה החליטה לאמץ את מתווה העקרונות ותחומי הפעילות להשקעה ממשלתית בהבטחת עתיד העם היהודי בתפוצות, כפי שגובש על ידי משרד התפוצות. 

עוד החליטה הממשלה להטיל על משרד התפוצות, בתיאום עם גורמי הממשלה הרלוונטיים ובהתייעצות עם הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית וגורמים נוספים הנוגעים בדבר, לפעול ליישום מתווה העקרונות האמור.

יא.    הממשלה החליטה להקים במשרד ראש הממשלה את הרשות לפיתוח כלכלי- חברתי של המגזר החרדי. 

יב.    הממשלה דנה בהקצאת היתרים להעסקת עובדים זרים לענף מוסדות סיעודיים והחליטה לקבוע מכסה של עד 2,500 עובדים זרים שיגיעו מחו"ל במסגרת הסכם בילטראלי בין מדינת ישראל לבין מדינת המוצא של העובדים הזרים או הסדר יישום לענף זה לצורך העסקתם ככוח עזר, שאינו בתפקיד של אח או אחות ואשר יסייע לצוות הרפואי והסיעודי במוסדות סיעודיים.  

יג.    לקראת תום ישיבת הממשלה שמעו השרים סקירה מפי פרופ’ אלי וקסמן על ההחמרה הקשה בנתוני התחלואה ובהידבקות בנגיף הקורונה ואת המלצותיו בנושא. ראש הממשלה וחברי הממשלה התבטאו בעניין הצעדים המידיים הנדרשים למניעת המשך התפשטות הנגיף ונקבע כי הממשלה תתכנס בהקדם האפשרי לישיבה נוספת שבה יוחלט על הצעדים שיינקטו למניעת ההתפשטות.  

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-P

rightama

תגובות אחרונות