חדשות 10: עקב ריבוי מקרי שחפת, באיכילוב יפרידו נתינים אפריקאים – "לטובת בריאות הציבור". בית החולים קורס תחת נטל עלויות הטיפולים

חדשות 10: עקב ריבוי מקרי שחפת, באיכילוב יפרידו נתינים אפריקאים – "לטובת בריאות הציבור". בית החולים קורס תחת נטל עלויות הטיפולים

בעקבות מקרי השחפת שנתגלו באוכלוסיית הנתינים האפריקאים, בבית החולים איכילוב בתל אביב הורה למנוע כניסת מבקרים אפריקאים ולהפרידם ממחלקות של יתר הציבור. "יש בעיה עקרונית של הפרדת לפי צבע עור", אומרים ברופאים למען זכויות אדם.

בעקבות גילוי מקרים של שחפת וחצבת, בבית החולים איכילוב בתל אביב יחלו להפריד בין נתינים זרים מאפריקה ליתר האוכלוסיה. מצלמה נסתרת של חדשות 10 תיעדה היום (שני) איך האוכלוסיה האפריקאית בבית החולים נאלצת לשים מסכות על פניהם וצמיד ירוק על זרועם, אולם רק היום נתגלו שלושה מקרי שחפת מתוך שלושים פליטים שנבדקו.

מנהל איכילוב, גבי ברבש, הוציא דף הנחיות חדש לפיו חובה להפריד נתינים זרים מאפריקה בטרם עברו צילום חזה לגילוי שחפת. "מהיום לא תורשה עוד כניסת מבקרים למהגרי עבודה ופליטים. תורשה רק כניסת מטופלים לאשפוז או למיון", נכתב בדף. כמו כן, יוקצו לנתינים האפריקאים מחלקות נפרדות. בבית החולים אמרו כי "ההחלטה נעשתה בלב כבד אולם היא לטובת בריאות הציבור".

תחקירנית חדשות 10, שאלה את אחת האחיות במצלמה נסתרת "למה יש כל כך הרבה אנשים עם מסכות? זה מלחיץ אותי". תשובתה של האחות הייתה "בגלל האריתראים, יש להם מחלות".

ד"ר עידו לוריא, מרופאים לזכויות אדם אמר כי קיימים פיתרונות אחרים. "יש בעיה עקרונית של הפרדת אוכ לפי צבע עור, ישראל היא לא המדינה היחידה המתמודדת עם נושאים כאלה, ויש דרכים אחרות לפעול", אמר לוריא.

קישור לכתבה המלאה : http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=908343

ובתוך כך, כפי שכבר פרסמנו באתר לפני מספר שבועות:

 בית החולים איכילוב קורס תחת נטל עלויות הטיפול במסתננים. 

אלפי המסתננים המציפים את תל אביב מכבידים לא מעט על מערכות הבריאות בעיר, ובית החולים שנושא ברוב הנטל הוא בית החולים איכילוב. מסתבר שהעלויות השנתיות לטיפול במסתננים מגיעות לעשרות מיליוני שקלים בשנה ומנכ"ל איכילוב דורש סיוע ממשלתי על מנת להמשיך ולהעניק סיוע לנזקקים. בינתיים משרד האוצר טוען כי לא התרשם שקיימות על בתי החולים הוצאות חריגות בגלל הטיפול בזרים. הנהלת בית החולים מתכוונת לעתור לבג"ץ במידה והממשלה לא תסייע במימון עלויות הטיפול בזרים.

איכילוב, הממוקם בלב תל אביב, הינו בית החולים שמטפל במספר הזרים הגבוה ביותר מכלל בתי החולים בישראל. מסתבר כי בית החולים סופג אלפי ביקורים במיון ומאות אשפוזים – חלקם ממושכים, מורכבים ויקרים במיוחד. מכיוון שהזרים הפוקדים את בית החולים ללא ביטוח רפואי ואינם נכללים תחת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, עלויות הטיפול בהם נכפות על בתי החולים עצמם ונחשבות "חובות אבודים".

מנכ"ל המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), פרופ’ גבי ברבש, פנה בשבוע שעבר במכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה והתריע כי הוא בית החולים עשוי לעתור לבג"ץ אם הממשלה לא תסייע כספית לבעיית המימון הנובעת מהטיפול בפליטים ומבקשי המקלט הפוקדים את בית החולים.

אל אף שאין למטופלים הזרים כיסוי ביטוחי כל שהוא בית החולים אינו מונע מהם טיפול והם מקבלים את כל הטיפול הנדרש כאילו היו אזרחי מדינת ישראל. בשנה האחרונה ילדו בבית החולים למעלה מ-400 נשים מקרב קהילת המסתננים, דבר שבשגרה בלידה של אזרחית ישראלית היה מזכה את בית החולים באלפי שקלים מהמדינה אולם על לידות אלו לא קיבלו בבית החולים אפילו שקל אחד.

הנהלת בית החולים דיווחה כי בשנים 2009 ו-2010 הפסיד בית החולים כ-8 מיליון ש"ח בשנה ואילו במהלך 2011 הסכום יותר מהושלש וכבר עומד על 27 מיליון ש"ח, כאשר ב-2012 מגמת ההפסד רק מאמירה.

אגב, ראוי לציין כי בית החולים איכילוב אינו לבד במערכה וכי בתי חולים אחרים בארץ כגון סורוקה בב"ש ויוספטל באילת סובלים אף הם מאותה תופעה (שניהם אגב שייכים לשירותי בריאות כללית וכבר הגישו לפני מספר חודשים תביעה על סף כ-9 מיליון ש"ח כנגד משרד הבריאות ומשרד האוצר בדרישה להחזר כספי בעקבות הטיפול בזרים).

עולה כי נכון להיום גם בין משרדי הבריאות והאוצר אין תמימות דעים לגבי אופן ההתמודדות הנכון עם הבעיה. יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, דיבר על כך לפני מספר ימים וטען כי מערכת הבריאות נושאת בעלויות של קרוב ל-50 מיליון ש"ח בשנה לצורך מימון עלויות הטיפול הבריאותי במסתננים מסודן ואריתריאה. ליצמן אף טען שמן הסתם הנטל נופל על שכבות העם החלשות ויש להפסיקו מיד ע"י הקצאת משאבים מיוחדים מטעם משרד האוצר, שכן אחרת יכנסו בתי החולים לגרעון תקציבי חסר תקדים.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (2)

  1. דרור 03/07/2012 להגיב
    בית החולים מקבל את המסתננים ...ונותן להם טיפול כמו לאזרחים שבנו את המדינה..... וכול זה חינם אין כסף... ואנחנו אזרחי המדינה משלמים ....ומי שלא משלם מקבל תביעה מישפטית..... מדינה מפקירה את האזרחים שלה בכדי לעזור למסתננים
  2. סמדר בן אברהם 03/07/2012 להגיב
    הצוות מתגונן מפני התחלואה הגבוהה ומה איתנו התושבים של דרום תל אביב, אנחנו מעורים בתוכם, מעסיקים אותם וחיים קרוב אליהם גם אנחנו בסכנה וגם הילדים שלנו. ראש ממשלת ישראל תתעורר אתה מסכן את תושבי דרום תל אביב לדעתי צריךךךךךךךך להתעורר מחדש ולעורר את השכונות

פרסם תגובה


ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F1

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

תגובות אחרונות