הממשלה מגבירה את הצעדים הכלכליים לטיפול בהסתננות לישראל

הממשלה מגבירה את הצעדים הכלכליים לטיפול בהסתננות לישראל

מזכיר הממשלה צבי האוזר הציג לצוות השרים המיוחד בראשות ראש הממשלה צעדים לצמצום התמריצים הכלכליים בהסתננות לישראל. 

את הצעדים גיבש צוות בין משרדי מיוחד בראשות מזכיר הממשלה, לאחר שאסף נתונים על דפוסי התנהגותם של המסתננים מאפריקה. על פי ההערכה, מרבית המסתננים, שמספרם נאמד בכ-60,000, מגיעים לישראל כדי לעבוד ולהעביר כספים לקרוביהם שנשארו במדינות המוצא. לפי נתוני הבנק העולמי והבנק לפיתוח אפריקה, היקף העברות כספים של אפריקאים למשפחותיהם במדינות אפריקה מוערך במיליארדי דולרים כל שנה ומהווה חלק משמעותי מכלכלתן של אותן מדינות.

עבודת הצוות בראשות מזכיר הממשלה העלתה כי למעלה מחצי מיליארד שקלים יוצאים מידי שנה מישראל על-ידי מסתננים לארצות מוצאם, הן בצינורות מוסדרים והן באופן בלתי-חוקי באמצעות בלדרים; עוד עלה מן הנתונים שחשף הצוות, כי 10,000 מסתננים הם בעלי חשבון בנק מוסדר בישראל.

הצוות בחן פעולות שיקטינו את התמריץ הכלכלי להסתננות ויובילו בסופו של דבר לעזיבה של המסתננים את מדינת ישראל. פעולות אלה הוצגו לראש הממשלה ויוצאות לפועל בימים אלה:

1. הוספת תיקון לחוק למניעת הסתננות שמטרתו קביעת איסור על העברת כספים של מסתננים מישראל –  לפי החוק המוצע, העונש על הוצאת כספים לחו"ל ע"י המסתנן יהיה 6 חודשי מאסר, או קנס בסך 29,200 ₪; העונש למי שיסייע למסתנן חמור יותר ויעמוד על שנת מאסר, או קנס בסך 29,200 ש"ח, או פי שניים מגובה הסכום שיוציא,  לפי הסכום הגבוה יותר. החמרת הענישה למסייע נועדה להתמודד עם מי שיוצרים את התשתית להעברת הכספים. בהתאם לחוק למניעת הסתננות ניתן יהיה לחלט את הכספים שיתפסו. הוצאת הכספים תתאפשר רק עם עזיבתו של המסתנן את ישראל.

ההצעה לתיקון החוק, תאזן בין זכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני תופעה הולכת וגוברת של הסתננות, לבין חובתה לכבד את זכויות האדם של מי שנמצא בשטחה. האיזון נעשה באמצעות איסור זמני על הוצאת הכסף מגבולות המדינה (אין הגבלה על פעולות בכסף שנעשות בארץ), ובעת היציאה מהארץ יוכל המסתנן להוציא עמו את הכסף שהרוויח בעבודתו כאן. האיסור לא יחול על מקרים הומניטאריים ומי שהוכר כפליט.

אתמול בערב הופץ תזכיר על-ידי משרד המשפטים, והצעת החוק תבוא לקריאה ראשונה בתוך שבועיים, במטרה להשלימה במהלך פגרת הקיץ. במקביל, תוטל סמכות רגולטורית על בנק ישראל, רשם נתוני שירותי מטבע ומשרד התקשורת שתאסור העברת כספים שיש יסוד סביר להאמין שהם "כספי מסתנן" או להקפיאם.

משרד המשפטים יבחן את האפשרות לקבוע את העבירה כעבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון, וזאת על מנת להגדיל את האפקטיביות של העבירה ולצמצם את התמריץ להוצאת הכספים מישראל.

2. השתת פיקדון על מעסיקי מסתננים בגובה של 700 ₪ לחודש למסתנן – אתמול אימצה ועדת שרים לענייני חקיקה, תיקון לחוק עובדים זרים, המטיל חובה גם על מי שמעסיק מסתננים להפקיד עד 700 שקל לחודש עבור כל מסתנן שהועסק על ידו. מעסיק שאינו ממלא את חובת ההפקדה עובר עבירה וניתן יהיה להטיל עליו בגינה קנס בסך 5,000 שקל.

מנתוני רשות האוכלוסין וההגירה עולה כי הפיקדון הוא כלי אפקטיבי במידה יוצאת דופן; לפי נתוני הרשות, מתוך 10,771 העובדים הזרים שלטובתם הופקד פיקדון בין השנים 2006 – 2011, 10,353 עובדים קיבלו את הפיקדון בשדה התעופה, ורק 418 לא קיבלו אותו. במלים אחרות: כ-96% מכלל העובדים הזרים שלזכותם הופקד פיקדון יצאו מישראל. כלי זה אינו מטיל עלויות על המדינה, משום שהמעביד מממן אותו, והמדינה אינה צריכה לתגמל מסתננים כדי שיצאו מישראל, על כל הכרוך בכך. הכלי הוא גם הומאני ומידתי, משום שהעובדים הזרים מקבלים את זכויותיהם ויוצאים מישראל מרצונם החופשי, ללא צורך בפעולות אכיפה נגדם. הוראת החוק אף תגדיל את עלויות העסקת המסתננים ובכך תפחית את האטרקטיביות של מסתננים על-פני עובדים ישראליים ותתמרץ את המסתננים לצאת את הארץ, על מנת לקבל את כספי הפיקדון שיופקדו עבורם.

3. אכיפת היטל העסקה על מעסיקי מסתננים – במסגרת חוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל נקבע שעל העסקת עובד זר חובה לשלם היטל בגובה 20% מעלות העסקתו. רשות המיסים תעמיק את גביית היטל העסקה על העסקת מסתננים. בכך, תתייקר עלות ההעסקה של מסתננים והעדפתם על-פני עובדים ישראליים. בנוסף בוחן הצוות איסור ניכוי מס במקור על העסקת מסתננים, כך שהאטרקטיביות של העסקתם על-פני עובדים ישראליים תרד. תוכנית אכיפה על דרכי העברת הכספים, אשר הוצגה על ידי גורמים ממשלתיים, תצא לפועל גם היא בזמן הקרוב.

מזכיר הממשלה, צבי האוזר: "הממשלה פועלת בשורה של צעדים כדי לצמצם את האטרקטיביות הכלכלית של מדינת ישראל מול גל מהגרי העבודה מאפריקה. הצעדים הכלכליים  הינם צעדים משלימים לבניית הגדר והקמת מתקני שהייה, שיחד יביאו לבלימת התופעה. נקיטת צעדים כלכליים אפקטיביים יביאו לצמצום מוטיבציית ההסתננות לישראל, להעדפת יעדים חלופיים להגירת עבודה ולגיבוש מוטיבציות יציאה מישראל".

בדיון שכינס אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו, בנושא הטיפול במסתנני עבודה בלתי חוקיים, הוצגו נתוני ההסתננות המעודכנים. לפי הנתונים נעצרו בסוף השבוע 11 מסתננים, ומתחילת החודש 129 מסתננים. כל המסתננים נכנסו למעצר במתקן סהרונים בהתאם לחוק ההסתננות החדש שמאפשר מעצר של עד שלוש שנים. בנוסף נמסר כי בחודש שעבר (יוני) נעצרו 928 מסתננים, לעומת 2,031 במאי 2012 (ביוני אשתקד חצו 1,213 מסתננים את הגבול).

סמנכ"ל משרד הביטחון בצלאל טרייבר עדכן כי תוך שבוע תושלם בנייה של יותר מ-200 ק"מ מגדר הגבול, וכי עד אוקטובר תושלם הגדר, למעט 14 ק"מ שעוטפים את אילת ויושלמו עד תחילת שנת 2013. עוד עדכן כי בחודש הקרוב יתווספו 4,000 מקומות שהייה למסתננים שייעצרו, כך שעד סוף השנה יהיו יותר מ-12,000 מקומות שהייה למסתננים.

באשר לחקיקה נגד מעסיקי מסתנני עבודה בלתי חוקיים סוכם כי רשות ההגירה והאוכלוסין תחל בסגירת עסקים של מעסיקי מסתנני עבודה לא חוקיים.

ראש  הממשלה בנימין נתניהו שיבח את העבודה המתבצעת ואמר: "הפעילות הנחושה של הממשלה כבר מראה תוצאות בשטח. יש עוד הרבה עבודה לעשות, אבל אנחנו בדרך הנכונה".

09/07/2012 – יום שני י"ט תמוז תשע"ב

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)
הוסף תגובה

תגובות (2)

  1. ענר 09/07/2012 להגיב
    סעיף אחד וסעיף שלוש אולי עושים את העסקתם ושהייתם ללא אטרקטיבית למי שלא צריך שיהיו אטרקציות, אך על הדרך עושה לגיטימציה להיותם פה.
  2. Joseph E 09/07/2012 להגיב
    The report say nothing about mistanenim that open business without proper license . The mistanenim are encouraged to find work since, when they choose of their free will to return to Africa , they can take with them the monthly deposit of 700NIS made for them by the employer . Working open the doors to other residence and citizenship procedures Shakranyahu and Ehud Barak rather consider the human rights and rights from work of the mistanenim than the welfare and well being of the Israelis .

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-W

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות